Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 12 Dec 2004, 14:32   #21
radu83
Veteran
 
radu83
 
Join Date: Oct 2004
Location: Pe undeva prin Regie
Posts: 231
@ Longshot
Cine e cretin in halul asta incat sa arunce bani si pe carti pe tema asta?

@ kasper hauser
chiar ai director's cut-ul? :w00t:
__________________
Radu.
radu83 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Dec 2004, 18:51   #22
kasper hauser
Senior
 
kasper hauser
 
Join Date: Oct 2004
Location: Bacau/Iasi
Posts: 106
Send a message via Yahoo to kasper hauser
Dap.
__________________
"Silencio"(Mulholland Drive)
kasper hauser is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Dec 2008, 15:27   #23
EgOisM
Guru
 
EgOisM
 
Join Date: Apr 2008
Location: Bucharest
Posts: 849
Se deschide cu imaginea unui adolescent care se trezeste in zori pe marginea unui drum. E imbracat in pijamale si pare dezorientat dar in acelasi timp multumit. Se suie pe bicicleta si se indreapta spre casa. Toata aceasta secventa este lipsita de sunet ambiental, se aude doar melodia “The Killing Moon” interpretata de Echo & The Bunnymen.
Discutii politice,isulte,tratamente psihologice..bla bla bla.
Intriga=Donnie este trezit din somn de vocea unui om imbracat in costum de iepure care il cheama afara din casa si ii spune ca va muri in 28 de zile. Sau mai precis, lumea se va sfarsi in 28 de zile, 6 ore, 42 de minute si 12 secunde. Ramane intrebarea unui Donnie mai mult amuzat decat ingrijorat: “De ce?“.
La nivel de regie am fost placut impresionata ,unele scene sunt absolut memorabile. As aminti aici prima scena, precum si scena in care ne este prezentata scoala unde invata Donnie. La fel ca la inceput, totul este facut fara dialog, fara sunet ambiental, se aude doar melodia “Head over Heels” a celor de la Tears For Fears. Pe parcursul aproape a intregii melodii camera trece de la un cadru la altul, uneori folosind si slow motion alteori fast forward.
Scenariul este un puzzle cu piese lipsa...am sa pun cateva intrebari care ma preseaza si as vrea sa gasesc raspunsuri,eventual sa vad ce lipseste:
1.Astia spun ca Drew Barrymore a jucat un rol important eu nu pot sa imi dau seama care este asta,o profesoara optimista cu sfaturi "vulgare"...mi s-a parut un rol mai putin decat secundar.
2.Care a fost rolul Cheritei Chen in maturizarea lui Donnie?
3.Cine este Frank?
4.Al cui este motorul prabusit in camera lui Donnie?
__________________
Haven't you heard ,i'm the crazy bitch around here!
http://p3rf3ctegoism.blogspot.com/
EgOisM is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jan 2009, 11:18   #24
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
probabil ca Drew Barymore are un rol important aici pentru ca ii transmite anumite mesaje luio Donnie, il trimite catre anumite porti. Ea reprezinta un fel de Initiat de la care Donnie invata unele lucruri. Stim ca dupa structura proppiana a basmului, eroul principal intalneste la un moment dat un Invatat care il ajuta sa se initieze/maturizeze.

XCu alte cuvinte un film mediocru dar supralicitat. Nu zic ca e rau la privit, dimpotriva, e atragator, dar e un film de larg consum. El place prin tema, muzica, personaje dar nu e mare fis la urma urmei.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jan 2009, 20:46   #25
Serghei
Guru
 
Serghei
 
Join Date: Nov 2003
Location: Cotton Club
Posts: 623
Originally Posted by illotempore2002:
probabil ca Drew Barymore are un rol important aici pentru ca ii transmite anumite mesaje luio Donnie, il trimite catre anumite porti. Ea reprezinta un fel de Initiat de la care Donnie invata unele lucruri. Stim ca dupa structura proppiana a basmului, eroul principal intalneste la un moment dat un Invatat care il ajuta sa se initieze/maturizeze.

XCu alte cuvinte un film mediocru dar supralicitat. Nu zic ca e rau la privit, dimpotriva, e atragator, dar e un film de larg consum. El place prin tema, muzica, personaje dar nu e mare fis la urma urmei.

Ce treaba are coada vacii cu stampila primariei?

Stim ca ai citit Propp.Cand ai sa citesti si Campell,Vogler,Field,Egri,McKee si altii din astia si scoti un scenariu care il cumpara cineva atunci sa vorbesti de structura proppiana a basmului.
Serghei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2009, 20:47   #26
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
inafara de o tziganeala gratuita, care ma lasa rece, nu reiese absolut nimic din postarea ta legat de film.....adica ok, ce contraargumente sau obiectii ai la ce am afirmat?

saracu de tine
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2009, 22:18   #27
Serghei
Guru
 
Serghei
 
Join Date: Nov 2003
Location: Cotton Club
Posts: 623
Originally Posted by illotempore2002:
inafara de o tziganeala gratuita, care ma lasa rece, nu reiese absolut nimic din postarea ta legat de film.....adica ok, ce contraargumente sau obiectii ai la ce am afirmat?

saracu de tine

Saracu de mine...nu esti in stare sa exprimi o idee cu subiect si predicat si vorbesti de structura proppiana a basmului.Te uiti la filme degeaba,madam.

nu reiese nimic legat de film pentru ca nu avea nici o legatura cu filmul ci cu autosuficienta care il declari mediocru.Cand citesti mai incearca si sa intelegi...altfel ajungi sa dai parturi din astea...proppiene.
Serghei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2009, 23:32   #28
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Originally Posted by Serghei:
Originally Posted by illotempore2002:
inafara de o tziganeala gratuita, care ma lasa rece, nu reiese absolut nimic din postarea ta legat de film.....adica ok, ce contraargumente sau obiectii ai la ce am afirmat?

saracu de tine

Saracu de mine...nu esti in stare sa exprimi o idee cu subiect si predicat si vorbesti de structura proppiana a basmului.Te uiti la filme degeaba,madam.

nu reiese nimic legat de film pentru ca nu avea nici o legatura cu filmul ci cu autosuficienta care il declari mediocru.Cand citesti mai incearca si sa intelegi...altfel ajungi sa dai parturi din astea...proppiene.

aingurul motiv pt care ai fi putut sa te comporti ca un nefutut, este ca, probabil, m-am luat pe undeva de tine pe forum, te-am jignit sau asa ceva, ceea ce ti-a produs, sarman fiind, frustrare.....dar eu nu tin minte sa te fi jignit, ca nu prea mi-ai atras atentia cu nimic, nici nu m-ai incitat, nici nu m-ai challenge-uit

ufff, ma vad nevoita sa documentez cele sustinute de mine(apropo de morfologia basmului) ca sa-ti dai seama ce batut in cap esti.
sau poate ar fi bine sa-ti mai spuna mama ta povesti (adica basme, ypu know?) ca sa vezi dracului si tu ca in fiecare basm (si aproape in fiecare film) exista un personaj intelept care il ajuta pe erou!

Ptiu, e la mintea copiilor (vbim de basme doar!)

p.s. iti dau totusi sansa sa mai reflectezi asupra acestor notiuni de baza pe care nu ti le-ai insusit in copilarie, posibil pt ca parintii sau bunicii nu ti-au zis basme, de unde si comportamentul de frustrat cu ochelari de cal!

iti dau sansa asta ca poate totusi nu mai trebuie sa vin aici cu citate, link-uri, carti din care sa reiasa intocmai ce am spus eu!

do us a favor!
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jan 2009, 07:40   #29
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jan 2009, 08:55   #30
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
:hmm:
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jan 2009, 11:23   #31
Serghei
Guru
 
Serghei
 
Join Date: Nov 2003
Location: Cotton Club
Posts: 623
Cucoana...esti proasta.
Serghei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jan 2009, 14:31   #32
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
hai nu mai spune!

aceste vorbe ma ranesc adanc!

ti-ai facut lectiile, ai citit link-ul pe care ti l-am trimis pe mp (nu am vrut sa trimit pe forum sa te fac de cacat, vezi bine, am fost delicata, trebuie sa apreciezi)?

ai bagat la cap cum e cu propp si morfologia respectiva?

Stefan, astept o reactie, omul m-a agresat gratuit doar pt ca nu a fost de acord cu opinia mea despre film; daca tot nu mai avem dreptul sa ne exprimam colorat, ma astept sa ii atragi atentia acestui individ care nu stie ce e aia un personaj de basm!
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jan 2009, 17:04   #33
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
@illotempore

eu cred ca tu esti un personaj de basm
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jan 2009, 17:30   #34
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Originally Posted by Proletar:
@illotempore

eu cred ca tu esti un personaj de basm

asta nu poate fi decat ceva bun!
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jul 2012, 23:56   #35
maur
Junior
 
maur
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 31
citind anumite topicuri, nu poti decat sa ramai interzis.
se spunea undeva ca sectiunea 'Filme in general' este frecventata de lume comuna, care nu este capabila sa scrie cateva randuri despre un film, darmite sa coboare pe sectiunile mai 'intelectuale'.
ei, bine asta e unul dintre ele, ce esueaza lamentabil.

dar ca sa fiu ontopic ,sunt de partea lui tempore:
nu stiu daca scenariul este proppian, dar inclin sa cred ca este supraevaluat.
actorii nu ma conving prea mult, nici macar Jake, iar muzica exista dar lipseste cu desavarsire.
cat despre Drew, a imbratisat scenariul , fiind si producatoare executiva, si cam atat.
Cherita Chen reprezinta inocenta, pentru care Donnie are tot respectul.
Frank este prietenul surorii lui Donnie, dar pe care il vedem in majoritatea timpului ca pe unul din 'morti vii'.
motorul este unicul obiect ce calatoreste prin timp(28 de zile).
interesanta aparitia iepurelui , inalt de 1,80, dar ca sa constientizezi moartea se vrea poate mai mult.
maur is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 20:15.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells