Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 25 Aug 2005, 10:54   #141
Marge Gunderson
Junior
 
Marge Gunderson
 
Join Date: Aug 2005
Location: Brainerd Police Department
Posts: 66
Originally Posted by Ambra Blu:
Exista contiguu, nu continguu.

Ai uitat ghilimelele. Si chiar nu mi-am imaginat ca vei cobori din turnul de fildes unde tot declari ca ti se rupe pentru a-mi semnala mie un umil typo.
Originally Posted by Ambra Blu:
Sfat, ori iti verifici mesajele inainte sa imi raspunzi, ori daca trimiti vorbe inspre mine, lasa-le si kilogramele si prostia acasa.

Sfat, si tu la fel, ca asta: "lasa-le si kilogramele si prostia acasa." poate suferi diverse imbunatatiri.
__________________
"I'm not sure I agree with you a hunnert percent on your policework there, Lou."
Marge Gunderson is offline   sendpm.gif
Old 25 Aug 2005, 11:07   #142
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by Marge Gunderson:
Originally Posted by Ambra Blu:
Exista contiguu, nu continguu.

Ai uitat ghilimelele. Si chiar nu mi-am imaginat ca vei cobori din turnul de fildes unde tot declari ca ti se rupe pentru a-mi semnala mie un umil typo.

Umil typo sau nu, tu ai gresit, eu am scris corect. And that is that.

Originally Posted by Marge Gunderson:
Sfat, si tu la fel, ca asta: "lasa-le si kilogramele si prostia acasa." poate suferi diverse imbunatatiri.

Nu le rupe din context, ia-le asa cum sint: vorbele tale grele ar face bine sa ramina acasa, pentru ca sint proaste. Era un anacolut care exprima un adevar dureros.

Asa, si ca am pus lucrurile unde trebuia, tre' sa imi trimbitez retragerea din cocina: ti-am facut destul rating, a venit lumea sa puna mina pe tine, sa te pipaie, sa urle si sa strige este etc

Si, pentru ca ma plictisesc si eu si jocul se incarca greu, imi gasesc timp sa ma intreb cind vei posta si pe alte sectiuni decit cele conduse de blindul Pitbull. Gata.
Ambra Blu is offline   sendpm.gif
Old 25 Aug 2005, 11:30   #143
Marge Gunderson
Junior
 
Marge Gunderson
 
Join Date: Aug 2005
Location: Brainerd Police Department
Posts: 66
Originally Posted by Ambra Blu:
(cam ca in Christine al lui King, asea) are istorie si are si suflet. Si vorbeste din cind in cind, vorbe grele, de plumb, scuipa foc, ca la circ, si tot asa.

Poftim typo din prozopoemul cinematografic (de acord cu Herbert) publicat de tine azi. Era sa si raspund pe topicul cu pricina, dar m-am razgandit cand am vazut lipsa completa a semnelor de punctuatie si typo-ul de mai sus. 8)

Glumesc, desigur. N-am considerat ca merita sa examinez un text cAmbrat pana l-a plictisit si pe autorul sau si atat de putin ingrijit. Ar fi prea multe de comentat si n-am chiar asa de mult timp, totusi...

Cat despre rating, nu stiu, nu stiu, zau... E cam jale prin "Iconoclast" pe acolo. Asa ca poate tu ai incercat sa iti fortifici popularitatea profitand de acest subiect nou si suculent.

Nu-mi dau seama cat de vedeta esti pe aici, dar cred totusi ca si tu ii plictisesti pe multi. Si de multa vreme. Si ei pe tine... Esti cam imbatranit in forum, Ambra Blu, si se vede.

Pa.
__________________
"I'm not sure I agree with you a hunnert percent on your policework there, Lou."
Marge Gunderson is offline   sendpm.gif
Old 25 Aug 2005, 11:42   #144
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by Marge Gunderson:
Originally Posted by Ambra Blu:
(cam ca in Christine al lui King, asea) are istorie si are si suflet. Si vorbeste din cind in cind, vorbe grele, de plumb, scuipa foc, ca la circ, si tot asa.

Poftim typo din prozopoemul cinematografic (de acord cu Herbert) publicat de tine azi. Era sa si raspund pe topicul cu pricina, dar m-am razgandit cand am vazut lipsa completa a semnelor de punctuatie si typo-ul de mai sus.

Lolozaur. Nu ai timp, dar postezi de fiecare data cind scriu ceva. Pacat este ca si de data asta ai fost pe linga, intrucit 'asa' scris 'asea' e forma vorbita, asea, ca la Bucuresti. Nu tre' sa pun in ghilimele sau cu smilies orice scriu, doar sa inteleaga toti dobitocii.

Nu mai imi co rect a atita textele, ca si fara tine, si fara tine (din nou, observam absenta ghilimelelor si a emoticoanelor), sint la fel.
Ma asteptam sa te ataci legat de faptul ca te-am facut purcea, dar, din pacate, ce nu e scris pe litere vad ca nu te atinge. Nu te duce capu', cum ar veni, asea.
Ambra Blu is offline   sendpm.gif
Old 26 Aug 2005, 01:49   #145
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Originally Posted by Bagheera:
Pentru cunoscatori, doar: Ganditi-va ca nu am vorbit depre faptul ca oaresce timp ati fost convinsi ca bagheera si marge ar fi una si aceeasi persoana, adica eu! Pentru asta si pentru posturile pe care ati blagoslovit-o pe marge crezand ca sunt eu, chiar ca nu am cuvinte.
þin sã fac o precizare, cã sã nu rãmîi cu o impresie eronatã. Cei care au atacat-o pe aceastã Marge nu au fost convinºi cã eºti tu. doar doi dintre noi (care nu ne-am implicat în polemicile cu ea) am avut, independent unul de altul, teoria asta. eu, din neatenþie, nici n-am luat în seamã nick-ul. m-am gîndit cã eºti tu prima datã din cauzã cã prea a coincis intervenþia ei cu întîlnirea la care ai participat. ulterior am realizat cã ea mai postase un mesaj înainte, am aflat ºi de acea Giulika ºi mi-am dat seama cã nu poþi fi tu fiindcã tu nu ai idoli, iar aceastã Marge are: personajul omonim, fraþii Coen, Frances MacDormand etc.
Deci, crezînd cã ei au aceeaºi bãnuialã/convingere, la întîlnirea ce a urmat, eram cam scîrbit de reacþia lor de pe forum ºi mã întrebam dacã mai am ce discuta cu ei. Totuºi, aflînd cã ei nu bãnuiesc aºa ceva, i-am iertat.
Faptul cã s-au luat de un novice e altã poveste. E oarecum justificabil. Cam de fiecare datã cînd a apãrut vreun user nou care nu are o atitudine smeritã pe acest forum, a fost atacat în acest mod. E un fel de test al forumului. Este o caracteristicã normalã unui anume tip de comunitãþi. Treptat, toþi se integreazã, dacã ºtiu cum. Iar dacã aceastã Marge citea frumuºel secþiuni mai vechi ale forumului, ºi primele mesaje ale anumitor useri, ar fi constatat cã nu s-a comis nici o infracþiune asupra ei, ci o reacþie normalã.
Sper cã nu þii la supãrare ºi te rog sã ne mai onorezi la meetinguri (vorbesc în numele meu. nu ºtiu exact ce vor ceilalþi).
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   sendpm.gif
Old 26 Aug 2005, 02:09   #146
Marge Gunderson
Junior
 
Marge Gunderson
 
Join Date: Aug 2005
Location: Brainerd Police Department
Posts: 66
Iti mai raspund asa, de-ambroulea, ca m-ai convins de data asta ca, stilistic si nu numai, esti un "hack":

Originally Posted by Ambra Blu:
Pacat este ca si de data asta ai fost pe linga, intrucit 'asa' scris 'asea' e forma vorbita, asea, ca la Bucuresti.

Ii reprosai mai deunazi Giulikai amestecul de registre, cum ca incepe nu's cum si termina nu's cum (ca doar n-o sa retin), dar tu AI VOIE si este vreo dovada de clasa, te pomenesti, sa iti incepi scrierea doctissim si sa ii tragi un dialect cateva randuri mai jos? Ce am eu CITIND cu "forma vorbita, asea, ca la Bucuresti", nitam-nisam? Normal ca o interpretez ca typo - si nu din vina mea! Dupa ce ca violentezi (din pura lene) prin nefolosirea semnelor de punctuatie, mai vii si cu ciobanisme, pasamite, ca sa "faci misto de noi", ca in cartierele prin care te-ai aciuit? Drept cine ne iei, pentru cine scrii? Pentru amicul nume? Da-i-le sa le citeasca la o bere, productiile tale neatente. Eu n-am citit in viata mea cuvantul "asea" si n-o sa il introduci tu in uz - mai ales daca in acelasi paragraf bagi si forma corecta a lui, "asa"?

Asta pare a fi defectul tau major cand scrii: inconsistenta registrului. Esti atat de schimbator si obositor incat la final omul nu reuseste sa mai scoata decat un "whatever", vorba ta preferata care inseamna ca ti-ai pierdut timpul citind... Chit ca i-ai servit cateva ganduri reusite si cateva figuri de stil solide - in final, tot o ciorba anemica ramane, caci tu nu cred ca iti revezi textele voit anal-itice - dar ai pretentii de la altii sa nu strecoare nici un typo in plina mircuiala.

Si ai zis GATA, hai sa nu ne mai plictisim reciproc, mosh Ambra.

Originally Posted by Ambra Blu:
Ma asteptam sa te ataci legat de faptul ca te-am facut purcea, dar, din pacate, ce nu e scris pe litere vad ca nu te atinge. Nu te duce capu', cum ar veni, asea.

Wrong! Nu ma atinge nici cand e scris pe litere si vine de la oameni pentru care nu am un barem de respect. Tu ai fost la limita inainte sa interactionam. Nu mai esti. Stiu, ti se rupe, dar in alta parte, chiar e loc destul pe forumul asta.

So... whatever!

P.S. Stiu si eu, ca multi dintre voi, ca AB se vrea un profesionist al vorbelor, si dumnealui, si studiaza filmologie sau ce studiaza la UNATC. In plus, isi exprima standarde abracadabrante in mod frecvent pentru productiile critice sau literare ale altora. Inutil sa adaug ca nu as fi sarit asa in capul nimanui care nu se potriveste descrierii de mai sus.
__________________
"I'm not sure I agree with you a hunnert percent on your policework there, Lou."
Marge Gunderson is offline   sendpm.gif
Old 26 Aug 2005, 02:27   #147
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by Marge Gunderson:

P.S. Stiu si eu, ca multi dintre voi, ca AB se vrea un profesionist al vorbelor, si dumnealui, si studiaza filmologie sau ce studiaza la UNATC. In plus, isi exprima standarde abracadabrante in mod frecvent pentru productiile critice sau literare ale altora. Inutil sa adaug ca nu as fi sarit asa in capul nimanui care nu se potriveste descrierii de mai sus.

Din pacate, am draci la ora asta ca sa imi mai fut timpul cu tine. La ATF studiez regie si nu filmologie si, in rest, mai du-te si-n pizda ma-tii. Cu tot cu Giulika, daca sinteti diferite, sau singura, daca esti alta. Scriu pentru cine vreau eu, cum vreau eu. Besi.
Ambra Blu is offline   sendpm.gif
Old 26 Aug 2005, 02:32   #148
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Leonard:
Originally Posted by Bagheera:
Pentru cunoscatori, doar: Ganditi-va ca nu am vorbit depre faptul ca oaresce timp ati fost convinsi ca bagheera si marge ar fi una si aceeasi persoana, adica eu! Pentru asta si pentru posturile pe care ati blagoslovit-o pe marge crezand ca sunt eu, chiar ca nu am cuvinte.
þin sã fac o precizare, cã sã nu rãmîi cu o impresie eronatã. Cei care au atacat-o pe aceastã Marge nu au fost convinºi cã eºti tu. doar doi dintre noi (care nu ne-am implicat în polemicile cu ea) am avut, independent unul de altul, teoria asta. eu, din neatenþie, nici n-am luat în seamã nick-ul. m-am gîndit cã eºti tu prima datã din cauzã cã prea a coincis intervenþia ei cu întîlnirea la care ai participat. ulterior am realizat cã ea mai postase un mesaj înainte, am aflat ºi de acea Giulika ºi mi-am dat seama cã nu poþi fi tu fiindcã tu nu ai idoli, iar aceastã Marge are: personajul omonim, fraþii Coen, Frances MacDormand etc.
Deci, crezînd cã ei au aceeaºi bãnuialã/convingere, la întîlnirea ce a urmat, eram cam scîrbit de reacþia lor de pe forum ºi mã întrebam dacã mai am ce discuta cu ei. Totuºi, aflînd cã ei nu bãnuiesc aºa ceva, i-am iertat.
Faptul cã s-au luat de un novice e altã poveste. E oarecum justificabil. Cam de fiecare datã cînd a apãrut vreun user nou care nu are o atitudine smeritã pe acest forum, a fost atacat în acest mod. E un fel de test al forumului. Este o caracteristicã normalã unui anume tip de comunitãþi. Treptat, toþi se integreazã, dacã ºtiu cum. Iar dacã aceastã Marge citea frumuºel secþiuni mai vechi ale forumului, ºi primele mesaje ale anumitor useri, ar fi constatat cã nu s-a comis nici o infracþiune asupra ei, ci o reacþie normalã.
Sper cã nu þii la supãrare ºi te rog sã ne mai onorezi la meetinguri (vorbesc în numele meu. nu ºtiu exact ce vor ceilalþi).
Da, ideea acestei confuzii a palpitat un moment si s-a stins rapid, slavä Domnului.
Oricum, asa cum spuneam, Silver si cu mine am vorbit la telefon cu Bagheera, si totul e în ordine. Intelesese perfect cauzele acelor tensiuni, si a confirmat cä va mai veni la întâlniri.
Pitbull is offline   sendpm.gif
Old 26 Aug 2005, 02:39   #149
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Pitbull, am avut o seara extrem de proasta, sint plin de nervi si nu suport sa mai fiu contrazis acum. Cred ca Marge si-a vinturat destul laturaturile pe aici fara sa zica nimic concret. Incuie, te rog, topicul care, in afara de schelalait de catea, nu mai are nimic sa aminteasca de atmosfera vreunui film in particular, sau a filmelor in general. Mersi.
Ambra Blu is offline   sendpm.gif
Old 26 Aug 2005, 02:46   #150
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
in locul lui Pitbull, Pitbullash sau Pit, i-as da ban lui Ambra. adica i-as vari o banana in gura si la-s trimite la culcare...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   sendpm.gif
Old 26 Aug 2005, 02:48   #151
Marge Gunderson
Junior
 
Marge Gunderson
 
Join Date: Aug 2005
Location: Brainerd Police Department
Posts: 66
Originally Posted by Ambra Blu:
Cu tot cu Giulika, daca sinteti diferite, sau singura, daca esti alta. Scriu pentru cine vreau eu, cum vreau eu. (...)

Daca vei face filme romanesti asa cum scrii, viitorul suna... eclectic.

Vezi, vorbim iarasi despre filmul romanesc.

Daca te pricepeai CU ADEVARAT la cuvinte, nu aveai nici o indoiala ce si cum cu privire la mine si Giulika.

Whatever. Zicea bine cine zicea ca unii vin sa isi verse nervii si frustrarile pe forum Ia un Diazepam (daca n-ai baut)

@Leonard: Daca exista un "rite of passage", un "botez al forumului", OK, sa fie, dar s-o stim si noi. Sa fie afisat impreuna cu regulamentul, e simplu!
__________________
"I'm not sure I agree with you a hunnert percent on your policework there, Lou."
Marge Gunderson is offline   sendpm.gif
Old 26 Aug 2005, 02:52   #152
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by Marge Gunderson:

Daca vei face filme romanesti asa cum scrii, viitorul suna... eclectic.

Oricit cacat maninci acum iti garantez ca pina miine dimineata topicu asta e incuiat. Ca asa vreau eu. Te duci la emi pe sectiuni sa te pisi contra vintului. Aici esti off limits.
Ambra Blu is offline   sendpm.gif
Old 26 Aug 2005, 02:58   #153
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
La drept vorbind, m-am säturat si eu. Scandal, scandal si nimic alt decât scandal. Am asteptat, am sperat... am fäcut si greseala de a crede, la un moment dat, cä spiritele se linistesc... M-am retras din discutie, crezând cä dacä nu mai dau replica, gata... Degeaba. Tzutzu, tot te plângeai tu cä vrei teren de joacä la "Condica de sugestii si reclamatii" - fuga-mars acolo si azvârle cu rosii si ouä clocite-n cine vrei! Un-doi! Pe baza sportivä, în coloanä adunarea!
Pitbull is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 02:12.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells