Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 30 May 2006, 18:46   #1
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
"A fost sau n-a fost?"

mah, tocmai mi-a povestit kirilov finalul initial al filmului lui porumboiu - sincer, mi s-a parut mai bun decit ce-am vazut la cannes! stiu k au fost tot felu de pareri pro & contra in leg. cu acel final - kiri & cu gorzo in favour of the first, gashk regizorilor in favor of the 2nd -, pina la urma astia l-au convins pe cornel sa-l skimbe... repet: n-am vazut decit al doilea final (cel cannez), dar kiar mi se pare mai misto primul, povestit! (e si o mica probl. de pdv, la final - tot imi vorbea puiu de ea, la cannes, dar era pe mobil si nu eram prea atent, din motive de roaming :lol: -, eu i-am sugerat sa scoata un dvd cu ambele variante)

oricum, ar fi interesant sa fie aduse & puse fata-n fata ambele pdv-uri - ink o data se vede k regizorii & criticii don't see eye to eye in astfel de kestiuni...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2006, 19:50   #2
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Päi abia astept sä-l väd, sä-l cronicizez, sä-l acutizez, sä aia, sä aia.
Sper numai sä nu se-apuce ästia sä-l dea acum, vara, când tot poporu-i la munte si la mare si-n orice împrejurare. Dupä 15 septembrie, asa...
Altfel, bine c-a-nceput Dumnezeu sä-si mai întoarcä fata si spre noi.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2006, 20:47   #3
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by Pitbull:
Altfel, bine c-a-nceput Dumnezeu sä-si mai întoarcä fata si spre noi.

parc-ai fi caramitru, in 'revolutia romana', episodu 1: longer, bigger & uncut...
care 'dzeu', bre?! au fost fratii dardenne - si aia-s cam atei!
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2006, 20:47   #4
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
('what if god was one of us?...'- joan osborne)
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2006, 15:39   #5
Shemaia
Junior
 
Shemaia
 
Join Date: Apr 2004
Location: Cluj
Posts: 69
Originally Posted by Pitbull:
Sper numai sä nu se-apuce ästia sä-l dea acum, vara, când tot poporu-i la munte si la mare si-n orice împrejurare. Dupä 15 septembrie, asa...
Pai, vine la TIFF! Vineri e prima vizionare. Dup-aia, potopul...
Shemaia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2006, 16:20   #6
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Originally Posted by Shemaia:
Pai, vine la TIFF! Vineri e prima vizionare. Dup-aia, potopul...

da, la TIFF va fi prezentat in deschidere, apoi va mai fi o proiectie in cadrul festivalului... vineri la Victoria, orele 20.00, imediat dupa Cum mi-am petrecut sfarsitul lumii.

altfel, va fi distribuit numai la toamna inspre interaga tara.
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2006, 16:24   #7
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Alex Leo Serban:
('what if god was one of us?...'- joan osborne)
He IS.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2006, 19:50   #8
m3lku
Junior
 
m3lku
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 64
Re: A fost sau n-a fost?

Originally Posted by Alex Leo Serban:
mah, tocmai mi-a povestit kirilov finalul initial al filmului lui porumboiu - sincer, mi s-a parut mai bun decit ce-am vazut la cannes! stiu k au fost tot felu de pareri pro & contra in leg. cu acel final - kiri & cu gorzo in favour of the first, gashk regizorilor in favor of the 2nd -, pina la urma astia l-au convins pe cornel sa-l skimbe... repet: n-am vazut decit al doilea final (cel cannez), dar kiar mi se pare mai misto primul, povestit! (e si o mica probl. de pdv, la final - tot imi vorbea puiu de ea, la cannes, dar era pe mobil si nu eram prea atent, din motive de roaming :lol: -, eu i-am sugerat sa scoata un dvd cu ambele variante)

oricum, ar fi interesant sa fie aduse & puse fata-n fata ambele pdv-uri - ink o data se vede k regizorii & criticii don't see eye to eye in astfel de kestiuni...

care e finalul cannez? eu il stiu pe cel cu vocea Cocai Bloos care intervine la telefon
m3lku is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2006, 19:59   #9
tailgunner
Guru
 
tailgunner
 
Join Date: Jan 2005
Location: lunar park
Posts: 325
als, care dintre filmele romanesti de la cannes e mai bun?

(just sawing the seeds of our future discontents :lol: )
__________________
You can't give horse tranquilizer to a midget.
tailgunner is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2006, 20:10   #10
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
pt tailgunner

no need to rush to conclusions

in ce ma priveste, 1 a fost sau n-a fost, 2 cum mi-am petrecut sf. lumii, 3 marilena de la p7

finalu de la porumboiu (deci dupa vocea cocai, la tel) e cu operatoru (cica!) comentind, din off, apinderea felinarelor... i didn't quite buy that!
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jun 2006, 17:40   #11
drudu
Veteran
 
drudu
 
Join Date: Jan 2006
Location: tolintesac
Posts: 244
vad ca a fost sau n-a fost e trecut la premierele lunii iulie... e pe bune, sau ma bucur prematur ca n-o sa am o vara absolut fada? credeam ca o sa astepte toamna, cum a fost cu mdl...
__________________
If you die horribly on television, you will not have died in vain. You will have entertained us.
drudu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2006, 15:32   #12
Frank
Senior
 
Frank
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 114
Un film foarte bun. Este unul dintre putinele filme romanesti care va trece testul timpului. Totusi, cred ca va avea unele probleme legate de public.
Frank is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2006, 22:50   #13
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
Originally Posted by drudu:
vad ca a fost sau n-a fost e trecut la premierele lunii iulie... e pe bune, sau ma bucur prematur ca n-o sa am o vara absolut fada? credeam ca o sa astepte toamna, cum a fost cu mdl...

S-a amanat din pacate ptr septembrie, mai precis, 22 septembrie...
Imi pare rau, asa mai fi vrut sa-l vad o data...
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2006, 23:02   #14
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Hai sä nu fim egoisti... Premierä de film românesc în iulie-august = asasinat cu premeditare.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2006, 23:06   #15
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
Si asta e adevarat... si e valabil ptr orice film... vara e crima curata...
Dar ce ne facem ca in septembrie e aglomeratia dracului... si ai vazut cate filme romanesti au rasarit ptr sept/oct/nov? Sunt curios daca vor iesi toate cum sunt stabilite...
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jun 2006, 10:40   #16
drudu
Veteran
 
drudu
 
Join Date: Jan 2006
Location: tolintesac
Posts: 244
eu oricum am avut parte numai de sali goale la filme romanesti, fie ca am fost vara sau toamna... ce-i drept sunt egoista, dar daca la tiff n-am avut cum sa ajung, speram si eu... si-mi mai rasuciti ci cutitul in rana, spunand ca vreti sa-l vedeti a doua oara... mean, mean people
__________________
If you die horribly on television, you will not have died in vain. You will have entertained us.
drudu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jun 2006, 20:12   #17
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Lasä, cä acusica ajunge el pe net, ti-l downloadezi si pe urmä - trai, neneacä!
Oricum, la "M.D.L." si "L.B.", am prins SALI PLINE!
Pe de altä parte, e bine dacä se adunä premiere românesti bune pentru perioada imediat post-holidays. E cel mai fecund interval din an - lume revenitä în Bucuresti, stare de înviorare culturalä, hai la film, hai la teatru, hai la o bere sä vedem cum ti s-a pärut "Glissando" (reflex datând din septembrie 1984!). O serie din-asta, bine calculatä, nu poate sä facä decât bine!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jun 2006, 20:56   #18
drudu
Veteran
 
drudu
 
Join Date: Jan 2006
Location: tolintesac
Posts: 244
la MDL am fost vreo 10 in sala din care 4 au plecat dupa ce l-a luat salvarea pe saracu' dante remus... iar o tipa venise sa-l vada pe bucur si-i tot spunea prietenului sa aiba rabdare, ca pleaca imediat, sa-si termine dragos banana... chiar n-am inteles ce s-a intamplat, a fost printre putinele filme de peste 2h la care nu m-am plictisit nici macar o secunda...
iar la LB am fost vreo 6, din care 4 studenti si 2 dinozauri care se uitau la noi ca la martieni cand radeam la "gandacii din regie"... dar nimic nu se compara cu publicul de la second-hand, toti pustii de liceu veniti sa incurajeze violul alexandrei dinu mai ceva ca la meciurile nationalei... dar cum filmul lui porumboiu n-are de oferit nici violuri, nici relatii lesbiene, o sa astept cuminte toamna (ca deh, una e filmul vazu la cinema) si o sa sper la un public cat mai interiorizat... hai, treaca de la mine un hohot de ras, sau chiar doua...
__________________
If you die horribly on television, you will not have died in vain. You will have entertained us.
drudu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jun 2006, 21:39   #19
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by drudu:
la MDL am fost vreo 10 in sala din care 4 au plecat dupa ce l-a luat salvarea pe saracu' dante remus... iar o tipa venise sa-l vada pe bucur si-i tot spunea prietenului sa aiba rabdare, ca pleaca imediat, sa-si termine dragos banana...
Umor absurd... trist si grotesc... Ce sä-i faci? E clar - ai prins douä säli pidosnice, la ambele filme.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2006, 16:15   #20
tikkun
Novice
 
tikkun
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 4
Vazut filmul astazi.
Este inutil sa narezi povestea lui...pentru ca nu asta este relevant.

Relevante sunt cateva chestiuni, vana teatrala a filmului, tushele formidabile cu care este segmentata pelicula, delicatetea extrema cu care sunt preluate subiecte atat de intens si abuziv vulgarizate..si vulgarizabile.
Niciodata in film ironia nu este cruda si cinica, niciodata privirea nu este neinduratoare si taioasa, niciodata ochiul atotputernic al regizorului nu da verdicte....umorul imens in care filmul se scalda salveaza, intr-o cheie profund responsabila, filmul de orice tezism, de orice "lectzie" sau de orice judecata....

Nici amaraciunea nu este prea tushata....disimularea ei este atat de delicata, atat de retrasa incat shokul pe care finalul il produce este nimicitor. Cumva prin contrast si rigoare.

Dupa 70 de minute de ras cumplit, la final, o sala intreaga amutzise brusc. Nu se auzeau decat respiratziile si zgomotul de fond al boxelor. Imaginile acelui Vaslui in ninsoare si lumina acea a diminetzii de un albastru/negru/verde crud....si tacerea cadrelor....a percutat in totzi de-o maniera fara rest.

Este inenarabila pana la capat scena acelui telefon din studio, cand mama unui erou mort la Otopeni suna...sa le spuna ca "afara ninge, si sa se bucure de asta, pentru ca maine va fi noroi".
Modul in care filmul isi gaseshte si cunoaste etapele, gradele, succesiunile este de-a dreptul impresionant. Totul functineaza ca un organism iar "ghemul" finalului reushshte sa-si posede impactul de care aminteam tocmai in baza acestei ordini magice.
tikkun is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 13:24.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells