Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 29 Aug 2012, 23:20   #1
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Turneu Iconoclast II - Ceddo (1977) Ousmane Sembene



http://www.imdb.com/title/tt0077309/

Trailer

Saptamanal se trage la sorti un film ce va fi afisat intr-un topic propriu. Topicul ramane deschis pentru votare doua saptamani.
Oricare membru cinemagia e invitat la discutii si poate vota, cu conditia de a-si justifica votul printr-un comentariu.
Sistemul de votare:
4 stele = 4 puncte - excelent, 3 stele = 3 puncte - bun, 2 stele = 2 puncte - merita incercat, 1 stea = 1 punct - slab, 1 bila neagra = 0 puncte - foarte slab
Se pot da si note intermediare, de exemplu 2.5 puncte.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Sep 2012, 11:53   #2
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Ma simt dator cu un fel de introducere, daca tot am propus eu filmul, asa ca am sa dau copy-paste la ceva ce am scris mai demult despre el:

Quote:
Filmul ne poartă într-un moment nedefinit din istoria Africii. Un „rege” proaspăt convertit la Islam dorește să impună noua religie supușilor săi, un trib care este încă adeptul ai religiilor și modului de viață tradiționale. Ceddo - căci așa se numesc - încearcă să reziste și, pentru a-l forța pe rege să cedeze, îi răpesc fiica. Acest lucru va accelera multiple conflicte, inclusiv pentru succesiunea la tron, pentru mâna „prințesei”, dar mai ales pentru supremație religioasă și politică. Profitând de evenimente, Imam-ul îl asasinează pe rege și preia puterea.


Regizorul Ousmane Sembene a fost unul dintre cei mai mari cineaști africani. Deși „Ceddo” este primul său film pe care l-am văzut, nu ezit să-l numesc o capodoperă. Personajele sunt foarte bine individualizate și conflictele care apar sunt credibile. Sembene este foarte atent la modul în care actorii vorbesc, se mișcă, gesticulează. Scenele extinse în care aceștia dezbat probleme, cer dreptul la replică sau vorbesc prin intermediar au un ritm extraordinar și te lasă să descoperi care este miza pentru fiecare dintre aceste personaje. Aceste scene sunt contrabalansate de cele dintre „prințesă” și răpitorul ei: acestea se desfășoară undeva departe de trib și fac economie de cuvinte. Mai degrabă, ele sunt dominate de prezențele aparent calme ale celor două personaje, care încearcă să găsească soluții pentru situațiile în care se găsesc pe măsură ce timpul trece.


Sembene nu pare foarte interesat să facă un film strict narativ. Sigur, este destul de clar ce se întâmplă, dar filmul este adesea întrerupt de secvențe ambigue, alegorice, precum o slujbă/înmormântare catolică din secolul XX care apare după ce un non-musulman este ucis sau „visul” răpitorului după ce este împușcat la sfârșitul filmului. Aceste secvențe, plus faptul că anumite întâmplări sunt omise, iar altele se petrec foarte repede, pot lăsa uneori spectatorul în ceață, dar dau filmului un aer de legendă, de poveste atemporală. Contribuie și coloana sonoră îndrăzneață, care combină ritmuri africane cu jazz și melodii gospel. De asemenea, are un stil vizual foarte ingenios, care alternează între realism și un fel de expresionism reținut în anumite secvențe. „Ceddo” este un film care critică lipsa de toleranță religioasă și structurile de stat rigide și pune în valoare caracterul puternic celor care rezistă acestora. Iar în prințesa Dior regăsim un personaj feminin puternic și independent. Recomand filmul, eventual la pachet cu „Hyènes”, un alt film senegalez foarte interesant, regizat de Djibril Diop Mambéty în 1992.

3.5 stele
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/

Last edited by MinRep : 09 Sep 2012 at 10:37.
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Sep 2012, 22:19   #3
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Suprinzator film. Exotic pe de o parte, dar pe de alta parte abordand teme umane universale, vezi opresiunea exercitata de sistemele religioase, lupta pentru putere, diferenta de clasa, sclavia. Povestea e o adevarata epopee, antrenanta si plina de dramatism, la dimensiuni mai mici insa, restransa in timp si spatiu. Intamplarile se petrec intr-un trib african timp de cateva zile. Imaginile sunt impresionante, redand spatiul si oamenii care il locuiesc intr-un mod foarte relist, stil documentar. Actorii au o naturalete pe care n-o intalnesti nici in marile filme. Pentru spectatori ca noi are totusi o tenta comica, data de felul lor de a vorbi, de a se adresa printr-o a treia persoana. Si desi se redau intamplari tragice, in vocile si privirile personajelor exista o anume caldura si tandrete rar intalnite. Mesajul filmul are o puternica pregnanta ideologica. E o critica acerba a religiei islamiste, si, ca o nota personala, as spune, pe buna dreptate. Cine cunoaste putin istoria islamului isi da seama ca asemenea intamplari nu tin doar de fictiune.

2.5 stele

Last edited by Mercutio : 08 Sep 2012 at 22:24.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Sep 2012, 22:21   #4
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Originally Posted by MinRep:
Ma simt dator cu un fel de introducere, daca tot am propus eu filmul, asa ca am sa dau copy-paste la ceva ce am scris mai demult despre el:
MinRep, pune si o nota, te rog!
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Sep 2012, 10:38   #5
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by Mercutio:
Originally Posted by MinRep:
Ma simt dator cu un fel de introducere, daca tot am propus eu filmul, asa ca am sa dau copy-paste la ceva ce am scris mai demult despre el:
MinRep, pune si o nota, te rog!
Mersi ca mi-ai amintit. Am adaugat nota in post-ul de mai sus.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Sep 2012, 11:18   #6
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
In general imi plac filmele despre intoleranta si fanatism, iar acesta nu face exceptie. Surprinde foarte bine paradoxul credintei duse la extrem, anume faptul ca in loc sa uneasca oamenii si mai mult se ajunge la crearea unor bariere din ce in ce mai solide intre ei. O sa fiu putin contracurent si o sa zic ca filmul mi-a lasat impresia unei rigiditati care tine de executie si asta probabil se trage din lipsa de experienta a actorilor si poate a regizorului.

2.5 stele
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Sep 2012, 23:19   #7
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
final votare

medie 2.83
total 8.5
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 03:39.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells