Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Vreau sa stiu

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 04 Jun 2004, 15:54   #1
lucian_tm_ro
Novice
 
lucian_tm_ro
 
Join Date: Jun 2004
Location: Timisoara
Posts: 4
Pirateria...incurajata de datele aparitiei filmelor ?

Eu cred ca fosilele care conduc aceasta Regie de Distributie a Filmelor sa lase locul altor oameni mai tineri si care vad adevartul potential al filmelor.
Sunt filme care au un succes 'nebun' la public si care sunt aduse in Romania dupa 2-3 luni de la aparitie (SHREK 2, Lord of the rings 1 si 2 in anul 2002 si 2003 care au venit aici abia in MARTIE etc), in schimb avem filme de genul DAY AFTER TOMORROW care se vede de la o posta ca este un film slab, dar care a fost adus intr-o mare graba.
Normal ca orice amator de filme (eu inclusiv) cauta sa gaseasca un cd DivX cu aceste filme si nu vor fi dispusi sa astepte, de ex, pana in 12 Nov ptr Alien vs Predator (el apare in August) sau ptr alte filme bune.
Pe toti stalpii sunt lipite afise cu 'INCHIRIEZ/INSCRIPTIONEZ CD-uri cu filme'. Macar nu mai aud pleoscaiturile celor care manca pop-corn pe randul din spate
__________________
De cat mult si fara rost, mai bine putin si prost
lucian_tm_ro is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2004, 17:30   #2
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
1. RADEF RomaniaFilm nu are nici o legatura cu datele de aducere ale filmelor pe ecrane. Ei sunt doar explaotanti (au salile) si distribuitori numai in colaborare cu ProRom-ul.

2. Datele de premiera nu sunt dictate de distribuitorii romani, ci de cei internationali!
Ai dat ca exemplu Alien vs. Predator ca apare in SUA in august si la noi in noiembrie. Te-ai uitat pe lista premierelor sa vezi cand apare in Rusia, Franta, Germania? Ia vezi aici.
Exemplul care l-ai dat tu, cu The Day After Tomorrow (care dupa parerea mea a fost un film excelent, dar asta e o alta discutie...) nu e relevant, pentru ca acel film (ca si Troy, Van Helsing, Matrix 2 si 3) a beneficiat de o lansare internationala (in aceeasi zi in toata lumea). Asa a decis distribuitorul extern.
Celelalte premiere cere intarzie sunt in functie de programari, de sosirea copiilor de film, de cinematografele disponibile. Nu sunt toate lucrurile asa de simple precum crezi! Nu-ti inchipui ca toti ar vrea sa scoata filmele in acelasi timp, ca sa evite pirateria? Din pacate nu se poate...

In final, cred ca un cinefil adevarat asteapta sa vada filmul la cinema si dupa aceea sa-l (re)vada pe calculator daca vrea.

Cu pleoscaiturile de popcorn si telefoane care suna in timpul filmului, sunt de acord cu tine, sunt stresante, dar acest lucru tine de educatia fiecaruia...
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2004, 21:01   #3
Cristache
Veteran
 
Cristache
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 166
Send a message via Yahoo to Cristache
In primul rand as vrea sa subliniez ca este foarte bun subiectul.
In al doilea rand eu ma declar, in acest moment, un fan al pirateriei, in principal din cauza unui foarte mare motiv. Ca si in cazul muzicii, cine isi va mai achizitiona cd-uri cu filme daca le luam la preturi de original ? Iar ca se le inchiriez ma costa cam cat m-ar costa daca le-as lua la negru, cu completara ca in al doilea caz le tin mai mult de o zi si pot sa le vizionez de mai multe ori.
Foarte putini isi permit sa-si cumpere cd-uri cu filme din magazine importante.

Spre exemplu, in urma cu cateva zile mi-am luat doua casete audio cu o trupa rock mai putin cunoscuta si apreciata. Cum nu am gasit nimic ieftin, am fost in singurul loc unde am gasit ceva cu trupa respectiva. Si am dat 400.000 pe doua casete audio !
Cristache is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2004, 08:57   #4
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Casete? Mai exista asa ceva? :happy:
Cu totii suntem, more or less, fani ai pirateriei, fiindca asa e normal, data fiind circumstantele actuale. Dar, de exemplu in Timisoara, a fost prins luna trecuta unul din marii "mahari" din d'ale piratatului si cu putin timp inainte mai fusese prins unul serios de tot. Oare au chiar luat organul chestia asta in mana? Sau este pur si simplu electoral?
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2004, 11:47   #5
onutza_
Senior
 
onutza_
 
Join Date: Jun 2004
Location: Iasi/Bacau
Posts: 110
Send a message via Yahoo to onutza_
E imposibil sa stai deoparte, sa vrei un film, sa ai retea si sa nu dai search pe vreun hub. De ce sa te obosesti sa te duci pana la magazin sa il inchiriezi sau sa-l cumperi cand e asa de simplu si comod sa il copii si sa il vizionezi sau sa-l cumperi de la colegul tau cu inscriptor? Tentatia e prea mare. Asta e. Se practica pirateria de tot felul.
Partea prosta e ca din cand in cand o mai fac astia pe desteptii si pe aparatorii binelui si sar in capul vreunui nenorocit de student care facea si el niste bani inscriptionand CD-uri. Si atunci se lauda ca ce infractor periculos au prins ei... in timp ce sunt atatea afaceri care produc pe scara larga casete la comanda si le vand peste tot si mai sunt si crime ce raman nefinalizate ani de zile (daca se chinuie cineva sa-l prinda pe criminal).
Asta ti-e cu justitia in Romania
__________________
All is fair in love and war...
onutza_ is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2004, 12:10   #6
lucian_tm_ro
Novice
 
lucian_tm_ro
 
Join Date: Jun 2004
Location: Timisoara
Posts: 4
Originally Posted by Cristache:
In primul rand as vrea sa subliniez ca este foarte bun subiectul.
In al doilea rand eu ma declar, in acest moment, un fan al pirateriei, in principal din cauza unui foarte mare motiv. Ca si in cazul muzicii, cine isi va mai achizitiona cd-uri cu filme daca le luam la preturi de original ? Iar ca se le inchiriez ma costa cam cat m-ar costa daca le-as lua la negru, cu completara ca in al doilea caz le tin mai mult de o zi si pot sa le vizionez de mai multe ori.
Foarte putini isi permit sa-si cumpere cd-uri cu filme din magazine importante.

Spre exemplu, in urma cu cateva zile mi-am luat doua casete audio cu o trupa rock mai putin cunoscuta si apreciata. Cum nu am gasit nimic ieftin, am fost in singurul loc unde am gasit ceva cu trupa respectiva. Si am dat 400.000 pe doua casete audio !


De acord !

Se fac razii peste razii ptr eliminarea acestor 'pirati' dar nimeni nu se gandeste CE LE OFERIM IN LOC OAMENILOR? Daca te uiti prin magazinele de 'specialitate' vezi DVD-uri la 1.200.000 iar muzica...nici nu mai vorbesc...aceleasi cantece sunt si pe ATOMIC HITS, PRO FM HITS etc etc. Ignorand preturile care uneori depasesc pe cele din strainatate (in special la DVD-uri) oferta magazinelor este foarte foarte limitata. Am cerut intr-un magazin (cu 'acoperire' nationala) o compilatie cu ceva hituri straine iar vanzatoarea mi-a aratat 2 CD-uri cu ceva HOUSE si nu mai stiu ce alte chestii de-astea. Si atunci am deschis meilu si am comandat 2 cd-uri full de mp3 de pe net care ma costa 70.000 lei si daca vreau sa le transform in cd-uri audio imi fac singur compilatiile.
Deci, lupta cu pirateria este sortita esecului atata timp cat nu exista o alternativa buna la un pret rezonabil.
Sa apara un magazin unde gasesc DVD-uri cu 200-400.000 si Cd-uri cu muzica buna pe la 150-200 si nu mai pun mana pe un DVD chinezesc niciodata. JUR !!!
__________________
De cat mult si fara rost, mai bine putin si prost
lucian_tm_ro is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2004, 12:30   #7
lucian_tm_ro
Novice
 
lucian_tm_ro
 
Join Date: Jun 2004
Location: Timisoara
Posts: 4
Originally Posted by emanuel:
1. RADEF RomaniaFilm nu are nici o legatura cu datele de aducere ale filmelor pe ecrane. Ei sunt doar explaotanti (au salile) si distribuitori numai in colaborare cu ProRom-ul.

2. Datele de premiera nu sunt dictate de distribuitorii romani, ci de cei internationali!
Ai dat ca exemplu Alien vs. Predator ca apare in SUA in august si la noi in noiembrie. Te-ai uitat pe lista premierelor sa vezi cand apare in Rusia, Franta, Germania? Ia vezi aici.
Exemplul care l-ai dat tu, cu The Day After Tomorrow (care dupa parerea mea a fost un film excelent, dar asta e o alta discutie...) nu e relevant, pentru ca acel film (ca si Troy, Van Helsing, Matrix 2 si 3) a beneficiat de o lansare internationala (in aceeasi zi in toata lumea). Asa a decis distribuitorul extern.
Celelalte premiere cere intarzie sunt in functie de programari, de sosirea copiilor de film, de cinematografele disponibile. Nu sunt toate lucrurile asa de simple precum crezi! Nu-ti inchipui ca toti ar vrea sa scoata filmele in acelasi timp, ca sa evite pirateria? Din pacate nu se poate...

In final, cred ca un cinefil adevarat asteapta sa vada filmul la cinema si dupa aceea sa-l (re)vada pe calculator daca vrea.

Cu pleoscaiturile de popcorn si telefoane care suna in timpul filmului, sunt de acord cu tine, sunt stresante, dar acest lucru tine de educatia fiecaruia...

Mersi ptr raspuns

Sunt anumite aspecte pe care nu le stiam intr-adevar, dar cred ca s-ar putea face un pic mai mult in acest domeniu.
Oricum daca RADEF administreaza cinematografele, o face foarte prost (si aici ma refer la Timisoara) unde sunt numai 3 cinematografe celelalte fiind inchiriate sau in paragina (ex Cinema Dacia care e acu Internet cafe).
Timisoara avea o singura 'gradina' unde se puteau viziona filmele si regret nespus ca am avut proasta inspiratie sa merg acolo la filmul HIDALGO. Pe langa faptul ca se auzea foarte prost, copacii din jurul 'gradinii' au fost scurtati astfel incat lumina (puternica) a iluminatului stradal face ca pe ecran sa domine un portocaliu combinat cu umbrele copacilor scapati de 'harnicia' angajatilor primariei. Daca filmul este pe timp de noapte....trebuie sa deduci ce se intampla acolo. Oricum fetele actorilor nu le vezi....
Si lumea...se duce si se duce....
Nimeni nu comenteaza, toti stau si 'indura'. Ca degeaba fac reclamatie la OPC ca cred ca sunt singurul.
DESTEPTATI-VA FRATILOR !!! :w00t:
__________________
De cat mult si fara rost, mai bine putin si prost
lucian_tm_ro is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2004, 15:30   #8
Freaak
Senior
 
Freaak
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 146
Send a message via Yahoo to Freaak
Singurul cinematograf in aer liber din bucuresti pe care il stiu (si ma rog, nu e de fapt cinematograf) e Laptaria lui Enache. Super localul, construit culmea, pe acoperisul Teatrului National intr-un stil rustic, foarte placut. Ideea mi se pare foarte buna. N-ai treaba nici cu iluminatul stradal, nici cu copacii (poate doar cu Intercontinetalul). N-am apucat inca sa vad un film acolo, dar am de gand sa merg cat de curand.

Cu topicul asta m-ai dat gata! M-ai castigat ca fan, desi esti un novice (ma rog, nic eu nu sunt mai breaz). Cred ca o sa ne intelegem foarte bine. Iti urez bun venit pe forumul CineMagia!

P.S. : As vrea sa vad si eu Timisoara fiindca am auzit lucruri frumoase despre oras. Poate ne intalnim cand m-oi hotari sa vizitez orasul.
Freaak is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2004, 19:41   #9
ArsDeViu
Veteran
 
ArsDeViu
 
Join Date: Sep 2002
Location: Sandman's World
Posts: 282
Send a message via Yahoo to ArsDeViu
Originally Posted by emanuel:
Ai dat ca exemplu Alien vs. Predator ca apare in SUA in august si la noi in noiembrie. Te-ai uitat pe lista premierelor sa vezi cand apare in Rusia, Franta, Germania? Ia vezi In final, cred ca un cinefil adevarat asteapta sa vada filmul la cinema si dupa aceea sa-l (re)vada pe calculator daca vrea.

Saracii aia din Egipt. Trebuie sa astepte pana in 2005.
Un cinefil adevarat, nu e obligat sa astepte 3,6,9 luni pentru un film oricat de bun ar fi acesta. Filmele care au premiera world wide, no comment. Atunci ma duc la cinema. Dar sa astept un car de vreme, NO WAY.
Nu stiu ce ar trebui sa se faca in privinta asta, dar, sigur ar trebui sa se faca ceva.
ArsDeViu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2004, 13:36   #10
Bogie
Guru
 
Bogie
 
Join Date: Dec 2002
Posts: 630
Si eu prefer sa vad filme la cinema. Dar ce ne facem cu filmele mai vechi, care nu apar la televizor, nici la cinema? Nu e normal sa incerci sa faci rost de ele? Dar mai vin niste destepti care ne fac "hackeri" si ne ameninta cu exmatricularea.
Pedeapsa pentru piraterie in Romania e intre 7-14 ani, daca va vine sa credeti (mai mult ca pentru viol).
__________________
My, my, my. Such a lot of guns around town and so few brains!
Bogie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2004, 22:47   #11
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
pana la urma cred e totusi un cerc vicios...cu cat sunt mai multe filme piratate, cu atat mai putina lume se duce la cinematograf deci vor fi aduse mai putine filme pe ecrane...cu toate astea, exista asa cum ati zis si voi, problema filmelor car enu apar la noi pe ecrane sau care nu mai ruleaza la noi pe ecrane....in aceste cazuri pirateria este necesara...asa ca eu nu i-as sanctiona pe cei care distribuie astfel de filme....totusi, pedepsele mi s epar si mie cam mari...
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2004, 01:03   #12
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Originally Posted by ricutza:
pana la urma cred e totusi un cerc vicios...cu cat sunt mai multe filme piratate, cu atat mai putina lume se duce la cinematograf deci vor fi aduse mai putine filme pe ecrane...cu toate astea, exista asa cum ati zis si voi, problema filmelor car enu apar la noi pe ecrane sau care nu mai ruleaza la noi pe ecrane....in aceste cazuri pirateria este necesara...asa ca eu nu i-as sanctiona pe cei care distribuie astfel de filme....totusi, pedepsele mi s epar si mie cam mari...

eu nu cred ca pirateria influenteaza negativ numarul oamenilor din salile de cinema la filmele noi. de multe ori cred ca chiar le promoveaza. in orice caz, daca pierderi exista, sigur sunt infime. cinema-ul ramane cinema. eu unul nu cred ca m-as fi dus la unele filme sa le (re)vad la cinema, daca nu le vedeam in prealabil pe calculator nu stiam ca sunt misto.
oricum procentajul cel mai mare al celor care se duc la cinema si care produc incasari nu cred ca sunt cei care sunt pasionati de filme si care tind cu orice pret sa aibe filmul ci cei carora le face placere sa iasa in mod regulat cu prietena/ul/ii in oras sa vada un film pe care n-ar avea farmec sa-l vada inghesuiti in fata unui monitor.
iar solutia cu procuratul filmelor pe dvd/vhs originale e deocamdata mult prea costisitoare pentru Romania. Mai bine te lipsesti.
sunt curios care e pedeapsa in alte tari, daca la noi este de 7-14 ani inchisoare.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2004, 22:14   #13
patraulea
Veteran
 
patraulea
 
Join Date: Apr 2004
Location: Bucuresti
Posts: 171
Oricum am face,tot la piraterie ajungem.Nu sunt un fan inrait al acesteia,insa nu cred ca avem alta solutie.Sa cumperi un DVD la 1.200.000?Curata nebunie!Si problema e ca nu e numai unul,sunt mai multe.....Am incercat sa cumpar o colectie -CHAPLIN MUTUALS, FILMS, COMEDIES - 9 DVD SET.Faceti socoteala si o sa va ingroziti cand aflati cat costa toate.Am apelat la tovarasii chinezi si le-am luat cu 60.000 bucata.
Calitate.Alt exemplu:am gasit Shrek-ul 2 pe 2 CDuri pe un hub,tras f.bine.Sa astept lansarea acestuia?Curata nebunie!Luat,vazut,placut si mai apoi...asteptat premiera...
Asa ca,pirateria ramane un rau necesar!Chiar daca toata lumea blameaza,spune ca nu e legala,ca nu e buna,insa pe partea cealalta o rupe pe CDuri sau DVDuri furaciune.Sa fim seriosi!
patraulea is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2004, 22:49   #14
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Eu recurg la metoda vazutului filmelor pe PC numai si numai daca nu-l pot vedea in alta parte (TV, Cinema) ca de exemplu Monster care inainte se zicea ca nu-l aduce nimeni la noi. Cum se zvonea ca nu-l aduce nimeni, l-am vazut pe PC, dar urasc sa vad filme pe PC! Calitatea e proasta, sunetul la fel, asa ca nu merita sa vezi filme asa la proasta calitate! Sau cel putin nu pentru mine!

Eu astept Shrek 2 pe Cinema! De ce nu?! Decat sa-l vad in conditii sub orice critica si sa zic dupa aia ca e filmul prost doar pentru ca m-am enervat eu in timpul filmului ca ce prost se vedea sau ce prost se auzea...

Daca nu ai o aparatura de inalta calitate, sau nu neaparat aparatura ci macar filmul sa fie tras bine, sa ai o placa de sunet buna, niste boxe decente, un monitor peste 15", atunci da, e OK sa vezi filme pe PC desi nu stiu cat de multa ....hmmm... "gratie" iti aduce tie chestia asta ca cinefil. In alt caz pentru mine nici nu se pune problema.

Filmele ajung mult mai greu la noi pentru ca (presupun eu) nu suntem o tara cu o prioritate pe lista distribuitorilor internationali! Nici nu se duc foarte multi romani la filme => mai putini bani din Romania pentru film => ajungem in fundul listei. Asa ca data aparitiei filmelor nu incurajeaza neaparat pirateria. Pirateria are loc din nerabdare poate ca asa puteam si eu sa vad Kill Bill Vol. 2 de nu stiu cate ori pana acum insa din respect maxim pentru filmul respectiv ma voi duce frumos si il voi vedea la cinema ca un cinefil decent
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2004, 10:31   #15
patraulea
Veteran
 
patraulea
 
Join Date: Apr 2004
Location: Bucuresti
Posts: 171
Absolut de acord cu tine B.Insa eu cred,ca nu trebuie sa ia mari scule sa vezi un film pe PC.O placa video de 64 Mb cu Tvout e de ajuns,un Tv bun,si o placa audio acceptabila.
Trebuie sa mergem sa vedem filmele la cinema,OK,insa pana cand apare in Rom,dureaza ceva luni,si sincer,eu nu ma pot abtine sa nu le vad.O rezolutie cat de cat acceptabila,te satisface macar partial,urmand ca la cinema aceeasi satifactie sa devina totala.
patraulea is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2004, 16:51   #16
ArsDeViu
Veteran
 
ArsDeViu
 
Join Date: Sep 2002
Location: Sandman's World
Posts: 282
Send a message via Yahoo to ArsDeViu
In +, pentru un film ca Shrek, nu trebuie calitate extraordinara, tinand cont ca e realizat in totalitate pe calculator. Trebuie umblat putin la contrast.

Mai e un motiv pentru care prefer filmele pe PC. De multe ori acestea sunt over rated. Se aud tot felu de zvonuri cum ca filmul, regizorul, scenariu ar fi foarte bun. Cand apare filmul, dezamagire totala. Dar banii deja au fost dati pe biletul de cinema. Multi nu sunt de acord cu mine,dar eu asa gandesc. Poate din cauza mea nu sunt incasari mari la filmele aduse in Romania.
ArsDeViu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2004, 17:24   #17
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by BeNnY:
... dar urasc sa vad filme pe PC!
sa nu uitam k la Buc avetzi alte conditzii - la voi vine orice. La noi Multiplexul din Cta nu este inca gata shi cinematografele de stat sunt in pauza. Shi eu urasc sa vad filmele la calc - mai ales astea noi - "summer blockbusters" - but i got no choice.
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2004, 20:30   #18
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Asta am zis si eu, ca nu vad filme pe PC decat daca sunt absolut nevoit.

Mi s-a intamplat de mai multe ori sa vad un film pe PC si pentru ca nu stateam confortabil sau pentru ca se auzea aiurea m-am enervat tare rau si mi-am facut o impresie proasta asupra filmului, pentru ca l-am vazut cu nervi.

Si nu stiu ce-i cu chestia asta cu "nu ma pot abtine". Daca ai asteptat 2 ani Shrek 2 nu mai poti sa astepti o luna, doua?

ArsDeViu ce conteaza ca e realizat pe calculator in totalitate? Eu n-am regretat niciodata banii dati pe un bilet la cinema, chiar daca filmul a fost o tampenie. Sunt si cazuri (de exemplu Cat in the Hat care mie mi-a placut mult! Desi n-am dat eu banii ) cand filmele sunt foarte Under-rated si pierzi ceva bun! Riscul asta mi-l asum si dupa cum am spus niciodata nu am regretat niste bani cheltuiti pe un bilet de cinema. Daca n-am castigat nimic din film, macar am castigat experienta
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2004, 10:44   #19
Freaak
Senior
 
Freaak
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 146
Send a message via Yahoo to Freaak
Bine zis, BenNY. Si eu astept Shrek 2. Il am acasa, insa nu m-am atins de el. Astept pana in august. Mersi de completarea semnaturii.
Freaak is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2004, 14:44   #20
iepurilah
Guru
 
iepurilah
 
Join Date: Oct 2003
Location: pe scaun...
Posts: 413
Send a message via Yahoo to iepurilah
Originally Posted by bogie:
Pedeapsa pentru piraterie in Romania e intre 7-14 ani, daca va vine sa credeti (mai mult ca pentru viol).
Si nu uita ca mai e si o "mica" amenda, ca vorba aia, bugetu de stat tre sa supravietuiasca si el! :sick:
Cine are net acasa, si nu ma refer la astia care se chinuie cu dial-up, logic ca nu se apuca acu sa isi cumpere DVD originale sau "furaciuni", dar macar la cinema ar putea sa se duca. Eu stau in Regie, filme gramada, dar tot imi place sa ma mai duc o data pe sapt sau cand am timp la Multiplex sa mai vada si ochiu' meu un film in conditii klumea.
Nu am fost nevoit inca sa imi cumpar VCD/DVD de la "baieti", dar cand n-o sa mai stau aici, logic ca nu-s nebun sa dau cateva sute de mii pe un DVD original, cand sunt alte variante mult mai ieftine.
Si ca a venit vorba de cinema in aer liber, eu am fost la unul singur klumea in Romania, Teatru de Vara din Mamaia(parca asa ii zice,nu, Gandalf?).Am fost la premiera PoTC anul trecut si chiar mi-a placut.
__________________
Skill is successfully walking a tightrope over Niagara Falls. Intelligence is not trying.
http://www.contentking.info/itsanimated
iepurilah is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:49.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells