Go Back   Cinemagia Forum > S.F.ilm: dincolo de realitate

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 07 Mar 2009, 19:08   #121
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Huh? :huh:
Si ce-are coada lui Cortazar cu stampila lui Benjamin? :?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Mar 2009, 19:17   #122
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Poate are ceva legatura cu Brad Pitt,care se pare ca si-a facut o operatie pentru a-si netezi fata si pentru a scapa de urmele lasate de acnee. :?
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Mar 2009, 19:24   #123
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
A.

Da...

Asa, da.

:sleep:
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2009, 09:50   #124
Teonna
Junior
 
Teonna
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 31
Brad Pitt si acneea,

Originally Posted by buticut:
Poate are ceva legatura cu Brad Pitt,care se pare ca si-a facut o operatie pentru a-si netezi fata si pentru a scapa de urmele lasate de acnee. :?
suna cam ca "baba si mitraliera". Nu cred asa ceva, am vazut si eu stirea pe net scornita sigur de niste invidiosi. :sick:
Teonna is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Mar 2009, 20:04   #125
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Mi-a plãcut filmul. De fapt m-a atras ideea filmului.
Un minus al filmului mi s-a pãrut timpul, în total având douã ore jumãtate. Prea mult þinând cont cã îþi chiar necesitã atenþia. Dar un mare plus îl au actorii, mai ales cei care au jucat cele douã personaje principale. Totuºi cel mai mult mi-au plãcut replicile, dau douã exemple:
"Everyone feels different about themselves one way or another, but we all goin’ the same way."
"For what it’s worth: it’s never too late or, in my case, too early to be whoever you want to be. There’s no time limit, stop whenever you want. You can change or stay the same, there are no rules to this thing. We can make the best or the worst of it."
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2009, 20:06   #126
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Thumbs up The Curious Case of Benjamin Button – aşa cum l-am văzut eu.

The Curious Case of Benjamin Button – aşa cum l-am văzut eu.

Dacă un amic nu m-ar fi rugat să analizez un comentariu vis-a-vis de acest film, el ar fi zăcut încă mult şi bine prin PCul meu, evident până m-aş fi decis să-l văd. De obicei evit să văd filme premiate pentru că mai mereu mă dezamăgesc, nu, nu pentru că eu aş avea criterii superioare de analiză, ci pentru că pur şi simplu am doar altele.
Dacă aş fi ştiut că filmul este după o carte a lui F. Scott Fitzgerald garantat nu m-aş fi uitat, tipul ăsta nu mi-a spus niciodată nimic. Am citit şi eu ca tot omul „Marele Gatsby”, a fost ok pentru vârsta pe care-o avem atunci, după care am trecut la „Blândeţea nopţii” pe care nu am reuşit niciodată să o termin pentru că m-a plictisit de moarte. Şi cu asta am încheiat capitolul F. Scott Fitzgerald. După ce-am văzut însă filmul am realizat că mi-ar fi plăcut să fi citit cartea. Am văzut deci filmul, în condiţii total improprii, noua mea versiune de GOM Player nu mai avea diacritice, drept urmare l-am tot stresat pe ŞtefanDo cu „help”-urile, inutil să mai spun că nu mi-a ieşit, şi-n final a tb să fac ceea ce era logic, şi anume să înlocuiesc diacriticele. Etc. Nu am apucat să văd mai mult de 20 de minute din film când mai-mai să-i scriu amicului meu că ştiu de ce boala suferea Benjamin. Porfiria. Şi bineînţeles că m-aş fi înşelat, deoarece urma să văd un film fantastic, nu un documentar. Şi l-am văzut pe tot, într-o poziţie incomodă, pe scaun, fără diacritice, şi după o zi grea. Prima reacţie pe care-am avut-o după vizionare a fost să mă duc şi să-i dau un 10 pe imdb. The Curious Case of Benjamin Button e de departe cel mai bun film nou pe care l-am văzut în ultimul an. Dacă ar fi fost după mine lui i-aş fi dat Oscarul, şi nu numai pentru cea mai bună regie, machiaj şi imagine, aşa cum de altfel le-a şi luat. Am vrut apoi să aflu şi părerile altora, cu toate că niciodată nu m-au interesat, de fapt, am citit ceva cronici româneşti în care majoritatea autorilor se legau de scenariul care nu era fidel romanului, iar mai apoi toată lumea-l cumpara pe Benjamin Button cu Forrest Gump. Sunt conştientă că, „critic” vine de la „critică”, acea activitate intelectuală care scoate-n faţă doar neajunsurile, nu ştiu şi nici nu mă interesează care e de fapt rolul criticului de film, dacă ar fi după mine el ar trebui doar să mă convingă să văd un film, indiferent de valoarea lui, asta fiind în accepţiunea mea definiţia unui critic bun. Mi-a plăcut The Curious Case of Benjamin Button tocmai pentru că este povestea unui om născut special, care însă se străduie şi reuşeste să ducă o viaţă relativ normală. Experimentează, călătoreşte, se-mprieteneşte, se-ndrăgosteşte, devine tată şi nu încetează niciodată să iubească, un om ca mine şi ca tine. Nu ştiu cum ar fi arătat, în varianta cârcotaşilor, un destin eroic Benjamin Button, nici că mă interesează. Suntem peste 6 miliarde de suflete pe Terra şi chiar nu ştiu de ce ar trebui să văd încă un film despre un destin eroic. Nu ştiu despre voi, însă mie una mi s-a cam luat de eroi, mai ales unde-i văd doar pe ecrane. Lecţiile moralizatoare îşi au şi ele vârsta lor, iar eu am trecut demult de ea. Garantat nu mi-ar fi plăcut un Benjamin Button ratat, însă l-aş fi înţeles. Nimic nu e mai dificil ca normalitatea. Nu ştiu cu ce-ar fi crescut valoarea filmului faptul că Benjamin bebel şi-ar fi păstrat şi mărit experinţa de viaţă. Nu ştiu cu ce m-ar fi putut impresiona un geniu bebel, care nu putea vorbi, nu putea scrie, nu putea nicidecum comunica, la ce i-ar fi putut folosi toată înţelepciunea bătrâneţii mentale şi intelectuale pe care de fapt o trăia?! :eek: Ca valoare morală filmul e de nepreţuit, eu una recunoscându-mă în nevoia lui de neieşire din tiparele normalului, în dragostea lui pentru mare, pentru conversaţie, în statornicia iubirii lui, în sacrificiu, şi asta unde cu siguranţă astrele nu mi-au prezis un destin excepţional. The Curious Case of Benjamin Button este un film despre, hai să spunem, o antidevenire (sau regresie) fizică şi intelectuală, şi garantat un film despre despre-o continuă devenire spirituală. Spiritual şi psihologic Benjamin bebel, cel de la sfârşitul vieţii îi este net superior lui tătăiţa abia născut, cel de la începutul ei. Partea asta a devenirii lui Benjamin a fost cea mai dragă inimii mele. De notat sunt bineînţeles imaginea şi muzica, iar ca interpretare preferatele mele sunt Cate Blanchett şi Tilda Swinton. Acum dacă ar fi să cârcotesc un picuţ aş spune că filmul a fost un pic prea dramatic, eu aş fi renunţat la uragan, şi apoi modul în care Caroline află istoria naşterii sale e un picuţ cam exagerat. Cred că mai puţin dramatism nu i-ar fi ştirbit cu nimic din valoare lui The Curious Case of Benjamin Button.
În mintea şi-n inima mea The Curious Case of Benjamin Button este filmul anului, cel la care o să-mi duc nepotul, când va mai creşte.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2009, 21:21   #127
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Bineinteles ca nu stau sa citesc ineptiile individei de mai sus(nu scrie oricum nimic) dar cu debannarea unora neimportanti nici o sansa sa mai revina atractii ...universale precum ALS.:mad: :sick:
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2009, 22:16   #128
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Pauline, te rog, abtine-te si n-o da pe atacuri personale.
Nici eu nu sunt de acord cu Dragomara (am spulberat "B.B."-ul în analizä), dar de aici pânä la a-i condamna debannarea calea-i lungä - si n-are nici o legäturä cu A.L.S., care nu mai forumeste din motive proprii (legate de timp si dependentä) - NU din cauza inamicilor lui de aici.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2009, 22:18   #129
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Atacuri personale pe naiba.
Grozav stiti sa incurajati calitatea forumului si am incheiat subiectul cu respectiva.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2009, 22:23   #130
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Dacä vreuna dintre ADEVARATELE nulitäti bidigitale si bineuronale (analogii keyboardist-cerebrale ale bipedismului) din vremurile de tristä amintire ale forumului ar reveni acum, profitând de debannare, le-as ignora (mai ales când nu initiazä nici o interactiune cu mine, ci doar îsi exprimä civilizat punctele de vedere). Decât sä ajungi la închiderea unui subiect, mai bine nu-l deschide!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2009, 22:26   #131
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Pe mine m-a cam plictisit Benjamin Button si nici pe departe nu mi s-a parut cel mai bun film al anului. Dar Dragomara a expus niste argumente si ii respect parerea. Pauline, de ce o critici daca nici n-ai stat s-o citesti?
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2009, 22:29   #132
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
draghe pitbuli,ai uitat cand zbierai (cauta prin arhiva) acum vreo luna si nitel cand se clona individa de parca te musca de fund?cand eu ii luam apararea si ma facea in toate chipurile posibile pe forum si prin pm? nu ma deranjeaza prezenta ei,foarte bine,eu pot renunta si nu mai intru,dar ce vreau sa zic si nu intelegi e ca nu incurajati calitatea forumului.aceia care erau inainte printre o cearta si o tavaleala(care oricum n-au relevanta) se intalneau in realitate la o bere de ex,purtau si discutii cel putin semidocte nu placide si indobitocitoare despre cinema din toate timpurile.
chiar n-am nimic cu ea,dar dumneata esti cu toane rau.si ALS e super.:love:

Last edited by Pauline Kael : 26 Mar 2009 at 22:38.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2009, 15:50   #133
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Wink lol

Originally Posted by Pauline Kael:
Bineinteles ca nu stau sa citesc ineptiile individei de mai sus(nu scrie oricum nimic) dar cu debannarea unora neimportanti nici o sansa sa mai revina atractii ...universale precum ALS.:mad: :sick:
nici n-ai idee ce pierzi! şi acum chiar mi-s modestă! :cool:
oricum, nu e dovadă de inteligenţă să vb despre ce nu ştii, în cazul nostru n-ai citit, aş putea spune că dimpotrivă.
citii azi o frază care spunea ceva de genul ăsta: "nu-ţi consuma timpul criticându-i pe alţii, nu-ţi va mai rămâne deloc pentru a-i iubi".
"nicio" aşa se scrie corect, mă şi mir de altfel cum de noile norme ale Academiei nu-s cunoscute acolo unde e nevoie mai mare de ele, şi anume în şcoală.
în ceea ce priveşte "atracţiile universale" cel puţin dpdv logic ele rămân valabile, asta dacă nu schimbi (prea devreme) universul.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2009, 15:59   #134
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Thumbs down haaaa?! :D

Originally Posted by Pauline Kael:
draghe pitbuli,ai uitat cand zbierai (cauta prin arhiva) acum vreo luna si nitel cand se clona individa de parca te musca de fund?cand eu ii luam apararea si ma facea in toate chipurile posibile pe forum si prin pm? nu ma deranjeaza prezenta ei,foarte bine,eu pot renunta si nu mai intru,dar ce vreau sa zic si nu intelegi e ca nu incurajati calitatea forumului.aceia care erau inainte printre o cearta si o tavaleala(care oricum n-au relevanta) se intalneau in realitate la o bere de ex,purtau si discutii cel putin semidocte nu placide si indobitocitoare despre cinema din toate timpurile.
chiar n-am nimic cu ea,dar dumneata esti cu toane rau.si ALS e super.:love:
no, hai că că acum m-ai făcut să le invidiez până şi pe vaci! şi nu pentru cele 4 picioare şi cele 4 ţâţe!
eşti sigură că ştii semnificaţia lui "semidoct"?! nu de alta, dar asta ar putea fi o explicaţie a neprezentării mele la vreun forummeeting, cu toate că mi-am dorit-o şi chiar mi-am manifestat interesul continuu. :o :o

nu mai înţeleg nimic. îi rog pe cei care înţeleg totuşi ceva să-mi curme suferinţa şi să mă împuşte când oi deveni semidoctă.

Mulţumesc frumos!

End of story!:mad: :mad:

Last edited by Dragomara : 27 Mar 2009 at 19:43.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2009, 10:41   #135
dovey
Junior
 
dovey
 
Join Date: May 2009
Posts: 63
Eu nu prea pot sa zic de rau de Button, pentru ca mi-a placut, mi-a dat sentimentul acela special cand am plecat de la cinema. Nu e perfect, dar are niste plusuri colosale, cum ar fi actorii, efectele speciale, si mai ales coloana sonora, care e fara cusur.

Gusturile nu se discuta, asa ca opiniile sunt impartite.
dovey is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jun 2009, 19:13   #136
Gospin
Comfortably numb
 
Gospin
 
Join Date: May 2009
Location: over the rainbow
Posts: 1,289
Send a message via Yahoo to Gospin
Nu am cum sa spun ca a fost un film prost, chiar si dupa ce am citit in topicu' asta , pe mine m`a surprins placut , mai ales Brad Pitt care a jucat foarte bine , insa nu sunt de acord nici cu cei care il includ printre capodopere , pt. ca nu este!
Gospin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Sep 2010, 14:52   #137
licutapros
Novice
 
licutapros
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 6
Ma intreb de ce nu am gasit, aici pe forum, Youth Without Youth and The Curious Case of Benjamin Button (si, eventual, originalitate) pe aceeasi pagina. Poate incearca cineva sa comenteze? Dar nu ma atacati, va rog
licutapros is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Sep 2010, 21:29   #138
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by licutapros:
Youth Without Youth and The Curious Case of Benjamin Button (si, eventual, originalitate) pe aceeasi pagina.
Cum adica?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Sep 2010, 22:45   #139
licutapros
Novice
 
licutapros
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 6
Adica: o tema "ciudata", cu doua variatiuni, una devine filmul "Youth", cealalta filmul "BB", aproape... in acelasi an. "Youth" trece neobservat, "BB" face valva. Considerand si sursele celor doua filme, s-a facut dreptate, ne-dreptate, sau a fost o simpla coincidenta
Nu stiu, poate n-am cautat eu bine, dar speram sa gasesc o discutie cinemagia pe acest subiect
licutapros is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Sep 2010, 00:43   #140
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Nu i-a venit nimanui ideea.
Poti s-o initiezi tu.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 15:05.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells