Go Back   Cinemagia Forum > S.F.ilm: dincolo de realitate

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 01 Mar 2009, 19:19   #101
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
pe imdb e trecuta si la noua adaptare King Lear programata pentru 2010!!
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Mar 2009, 19:29   #102
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
omfg :shock:

OMFG :huh: :?

Oh My FUCKING God!!! :o :w00t:
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Mar 2009, 10:15   #103
Teonna
Junior
 
Teonna
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 31
Re: Nu am reusit inca sa vad filmul,

Originally Posted by miercuri:
Originally Posted by Teonna:
"The Beautiful and the Damned"(Cei frumosi si blestemati) cu Keira Knightley dar a carui premiera va fi in SUA insa abia in 2010 !
Kiera Knightley intr-un alt period piece! ce surpriza :sick:
mi-as dori foarte mult sa o vad si in "The Other Boleyn Girl" (2008) in care interpreeteaza rolul lui Anne Boleyn(desi pe alt site am gasit ca acest rol ar fi interpretat de catre Natalie Portman).
Teonna is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Mar 2009, 10:22   #104
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Well, poti sa o vezi in The Duchess, si acolo poarte corset.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Mar 2009, 10:29   #105
Teonna
Junior
 
Teonna
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 31
Corset ?

Originally Posted by miercuri:
Well, poti sa o vezi in The Duchess, si acolo poarte corset.
Crezi ca pentru asta imi place acrtita ?
Teonna is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Mar 2009, 10:35   #106
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Eu sincer, si nu numai eu, nu vad ce e "de placut" la aceasta actrita, in toate rolurile in care am vazut-o e la fel de expresiva ca o scandura, la fiecare scena emotionala ridica tonul si vorbeste printre dinti. Altceva n-am prea vazut-o facand. Dar am deviat de la subiect.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Mar 2009, 11:56   #107
Teonna
Junior
 
Teonna
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 31
Singura actrita contemporana

care imi place foarte tare este Nicole Kidman, asa ca nu ma supar ca iti displace doamna asta.
Iar dintre cele mai vechi, o ador pe Shirley MacLaine.
Teonna is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Mar 2009, 13:08   #108
cornel
Veteran
 
cornel
 
Join Date: Jun 2007
Location: Bucuresti
Posts: 273
Eu care n-am citit nuvela lui F. Scott Fitzgerald (inca) pot spune ca filmul asta m-a plictisit enorm. Ok, am inteles ca e criza si trebuie sa dam publicului filme lungi sa mestece multe floricele sa uite de ratele neplatite, dar de ce trebuie sa fie si povesti prost spuse?
Peste faptul ca e atat de siropos incat cred ca nici cele mai sensibile dintre femei nu inghit povestea de dragoste, nu are nici un sens logic bifand o lunga lista de evenimente care nu lipsesc din filmele "mari".
Ma intreb oare ce calitati au gasit cei care au nominalizat filmul asta la atatea premii Oscar?
Bifez inca o poveste din care se putea scoate mult mai mult (asa cum este si cea din Chagelling) esuata in banalul sablon american care trateaza subiecte grele din ce in ce mai facil.
Oare americanii astia s-au prostit de tot?

PS: Dupa ce ca filmul e vai de mama lui nici macar nu se comenteaza despre el...
__________________
Eu, tu si ceilalti...
cornel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Mar 2009, 14:29   #109
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by cornel:
PS: Dupa ce ca filmul e vai de mama lui nici macar nu se comenteaza despre el...
Päi tocmai de-aia.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Mar 2009, 15:56   #110
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Re: Nu am reusit inca sa vad filmul,

Originally Posted by Teonna:
mi-as dori foarte mult sa o vad si in "The Other Boleyn Girl" (2008) in care interpreeteaza rolul lui Anne Boleyn(desi pe alt site am gasit ca acest rol ar fi interpretat de catre Natalie Portman).
Pai chiar Natalie Portman joaca in acel film, nu Keira Knightley (din fericire!).
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Mar 2009, 15:58   #111
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Originally Posted by miercuri:
Eu sincer, si nu numai eu, nu vad ce e "de placut" la aceasta actrita, in toate rolurile in care am vazut-o e la fel de expresiva ca o scandura, la fiecare scena emotionala ridica tonul si vorbeste printre dinti. Altceva n-am prea vazut-o facand. Dar am deviat de la subiect.
Mie Keira Knightley nu mi se pare o actrita proasta, ci mediocra.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2009, 16:44   #112
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
1. Avand in vedere ca Benjamin Button, daca s-a nascut cu trasaturile si bolile unui om batran, dar de dimensiunile unui bebelus, nu ar fi fost normal ca la "batranete", desi avea trasaturi de bebelus, sa fi avut dimensiunile unui adult?
2. Daca la nastere, "batran" fiind, avea totusi psihicul nedezvoltat, asemenea unui nou-nascut [ceea ce si era], nu era logic ca la sfarsitul vietii, desi arata ca un copil, sa fie capabil sa gandeasca precum un adult?
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2009, 16:49   #113
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Scumpy, ambele probleme tin de logica strutocämilicä a scenariului; s-a vorbit despre asta, mai sus. "Straniul caz" putea fi dezvoltat în diverse sisteme logice, de la cele mai realiste pânä la cele mai absurde (ca-n povestirea lui Scott-Fitzgerald) - dar fiecare coerent în felul lui. Da' ei, nu. De ce sä fim noi rationali, când putem sä ne bägäm picioarele?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2009, 17:44   #114
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Originally Posted by corinka:
1. Avand in vedere ca Benjamin Button, daca s-a nascut cu trasaturile si bolile unui om batran, dar de dimensiunile unui bebelus, nu ar fi fost normal ca la "batranete", desi avea trasaturi de bebelus, sa fi avut dimensiunile unui adult?
2. Daca la nastere, "batran" fiind, avea totusi psihicul nedezvoltat, asemenea unui nou-nascut [ceea ce si era], nu era logic ca la sfarsitul vietii, desi arata ca un copil, sa fie capabil sa gandeasca precum un adult?
1. la bãtrîneþe e foarte natural sã þi se micºoreze dimensiunile. desigur, nu devii chiar cît un bebeluº, dar oricum scazi în înãlþime ºi de multe ori ºi în greutate. desigur, arta îºi permite sã exagereze, sã hiperbolizeze trãsãturile fizice (vezi personajul Ursula din Un veac de singurãtate de Marquez cum e descris la circa 100 de ani).
2. din nou e ceva natural sã aparã dupã o anumitã vîrstã senilitate ºi comportamente copilãreºti. e ºtiut faptul cã multe amintiri pe care le avem dinainte de a împlini 3-4 ani le uitãm pe parcursul vieþii, revenindu-ne la bãtrîneþe cînd le uitãm pe cele mai recente cronologic. expresia de "dat în mintea copiilor la bãtrîneþe" nu e tocmai departe de adevãr.
iar filmul ãsta puncteazã tocmai aceste extreme ale vieþii care au ceva în comun. mã amuz cînd aud pe unii cã-i reproºeazã cã nu ni se explicã ºtiinþific fenomenul întineririi personajului principal. e un Fantasy, nu un Science-Fiction, deci ar fi fost stupid ca filmul sã se focalizeze pe o explicaþie logicã ca sã dea credibilitate poveºtii. de ce sã-i atribuim caracteristici pe care nu el are? cine a citit plotul ºi s-a dus la film aºteptîndu-se sã vadã un SF, normal cã n-a înþeles nimic. ar fi ieºit prea lung dacã încerca sã atingã ºi alte aspecte (ca de exemplu portretul personalitãþii personajului. nu era important în cazul de faþã. el doar simbolizeazã ceva universal, esenþializat). Fincher a preferat sã nu-l complice ºi sã aibã o duratã decentã cît sã nu plictiseascã. oricum lasã mult de gîndit ºi din cît a fost. a avut o duratã optimã. pe mine unul m-a fãcut sã-mi doresc sã-l mai revãd mãcar o datã.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2009, 19:10   #115
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
[quote="Leonard"]
Originally Posted by corinka:
amintiri pe care le avem dinainte de a împlini 3-4 ani le uitãm pe parcursul vieþii, revenindu-ne la bãtrîneþe
ma indoiesc ca la batranete stii mai multe despre ce faceai tu la 3-4 ani decat ai stiut pe parcursul vietii. ii zice childhood amnesia.
si nimeni nu a cerut, o explicatie stiintifica a fenomenului, dar dupa cum a punctat si Pitbull, scenariul are unele incoerente cam nescuzabile, intrucat e adaptat dupa o poveste care nu le avea.
cat despre durata, mie mi s-a parut ca putea functiona la fel de (putin) bine si cu o ora in minus, slava domnului aveau de unde taia.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2009, 20:42   #116
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Leonard:
din nou e ceva natural sã aparã dupã o anumitã vîrstã senilitate ºi comportamente copilãreºti. e ºtiut faptul cã multe amintiri pe care le avem dinainte de a împlini 3-4 ani le uitãm pe parcursul vieþii, revenindu-ne la bãtrîneþe cînd le uitãm pe cele mai recente cronologic. expresia de "dat în mintea copiilor la bãtrîneþe" nu e tocmai departe de adevãr.
Nu, e taman pe dos. Senilitatea si comportamentele copiläresti apar deoarece creierul IMBATRNESTE. A le asocia cu un creier care întinereste e totuna cu a pune sä zboare un avion de piaträ, fiindcä are aripi. Logicä de handicapati...
Originally Posted by Leonard:
mã amuz cînd aud pe unii cã-i reproºeazã cã nu ni se explicã ºtiinþific fenomenul întineririi personajului principal. e un Fantasy, nu un Science-Fiction, deci ar fi fost stupid ca filmul sã se focalizeze pe o explicaþie logicã ca sã dea credibilitate poveºtii.
Asta chiar ar fi absurd. Cine-s cretinii care au reprosat asa ceva?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2009, 10:31   #117
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
unde se spune în film ce se întîmplã cu creierul lui? dacã îmbãtrîneºte sau întinereºte mi se pare cã lasã la interpretarea fiecãruia. ideea e cã extremele cumva sã întîlnesc. NU IDENTIC. e ca diferenþa dintre cerc ºi spiralã, ajungi în aceeaºi poziþie dupã ce-ai fãcut o rotaþie completã, dar nu chiar în acelaºi punct. sã-þi desenez?
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2009, 12:28   #118
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by Leonard:
unde se spune în film ce se întîmplã cu creierul lui?
si asta e marele rateu al scenariului. Benjamin e trecut prina viata in revers, dar tot personaj liniar ramane.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2009, 12:31   #119
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
"Ubik" e Dick-ul meu favorit, îmi place mai mult si decât "Man in the High Castle", si decât "Do Androids Dream of Electric Sheep", si decât altele... Dar Dick e un autor S.F. (super-soft, ce-i drept), si foloseste excelent logica specificä. Scenariul de la "B.C." e realist-fantastic, si nu foloseste nici o logicä (si nici profesionalism).

@Leonard:
1) Am spus clar în analizä unde, reciteste. Sau, revezi filmul, cu atentie.
2) Da, TE ROG sä-mi desenezi! Ador grafica suprarealistä, abstractä, absurdä, dadaistä - de la strutocämilele lui Cantemir pânä la elefantii cu picioare de päianjen ai lui Dali.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Mar 2009, 11:02   #120
ulrich
Guru
 
ulrich
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 430
mai...cough-cough :hmm: presupun ca toti cititorii de tratate de logica formala(unde ati stat ascunsi pana acu', frate? )stiu povestea vietii lui julio cortazar,da?ca suntem si baieti eruditi,nu doar niste smecherasi cu ceafa groasa.
j.cortazar suferea de o forma rara de cancer de piele, in care organismul-pe masura ce devenea mai bolnav-secreta tot mai mult colagen;astfel,cu cat avansa boala,cu atat pielea fetei lui devenea mai neteda si mai stralucitoare.atunci cand a murit(la 70 de ani)avea infatisarea unui barbat de cel mult 45 de ani(fotografiile stau de marturie).o moarta demna pentru un scriitor de proza fantastica...
dar care nu prea respecta logica lui gh.enescu,nu?
__________________
Our lives begin to end the day we become silent about things that matter.
ulrich is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:28.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells