Go Back   Cinemagia Forum > S.F.ilm: dincolo de realitate

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 10 Jan 2009, 20:17   #21
Gengar
Banned
 
Gengar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 60
Abia aºtept sã aparã DVDRip-urile ca sã îl vãd. Sunã destul de interesant, dar cinematografele nu-mi surâd momentan...
Gengar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2009, 22:07   #22
Lecart
Guru
 
Lecart
 
Join Date: Mar 2007
Location: Constanta
Posts: 323
^ a iesit un SCR bun (Devise), cu un watermark finut (apare din cand in cand), nu deranjeaza, calitatea e buna ptr 3 ore in 1,4 G. Asa l-am vazut eu, resemnat ca nu-l pot vedea la cinema ptr cel putin o luna.

***

Sunt fan Fincher, i-am apreciat metrajele si n-are sens sa fac un top, mi se pare inutil, totusi de la BB aveam asteptari mai mari, alte pretentii. Filmul livreaza, in medie, insa se putea dezvolta mai mult, cel putin la nivel analitic de personaj, la tensiune, la focarul dramatic, s.a.m.d.

Cred ca-i lipseste echilibrul, daca am nimerit cuvantul potrivit, e un fel de fantasy fortat in real - si totodata real fortat in fantasy, si astea se cam juxtapun si nu prea (cel putin mie nu-mi) servesc cantitatea de substanta incat sa sensibilizeze.

Narat dintr-un jurnal ? nah, nu tine, de data asta nu. Intr-adevar, sunt cateva secvente care ating intr-o oarecare masura, dar nu indeajuns. N-am sesizat replici memorabile, n-am remarcat un final saturat, nimic sa aiba un impact deosebit.

Deci tratez BB drept o productie foarte buna, un film cert de vazut cu atentie, insa, dat fiind hazardul de idei (de film) de la ora actuala, un om care se naste batran si intinereste nu impresioneaza indeajuns. Probabil daca nu era regizat de Fincher, daca n-avea distributia asta si o postproductie reusita - SFX-uri bune (secventele de razboi, inclusiv submarinul) si o coloana sonora potrivita (suna bine ca vibe in background), era doar un fantasy de TV. (sau Hallmark)

Nu are sanse de Oscar, nu-i destul de veridic estetic ptr. Academie (zic eu), iar daca iese la Best Picture inseamna ca s-au coborat standardele mult, sau ca pur si simplu concurenta de anul asta e prea slaba.

Mai discutam dupa ce-l mai vede lumea, sa putem folosi spoilere.
Lecart is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2009, 22:12   #23
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Si actorii?
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2009, 01:20   #24
jo27
Junior
 
jo27
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 43
Originally Posted by buticut:
...doar ca parca m-am simtit mai captivata de Forrest Gump,a avut mai multe personaje de care sa imi pese...

pai asta a avut doua si chiar avea de ce sa-ti pese.....batea katrina la usa....
jo27 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2009, 09:41   #25
cornel
Veteran
 
cornel
 
Join Date: Jun 2007
Location: Bucuresti
Posts: 273
filmul ajunge pe ecrane abia pe 20 februarie asa ca nu vad de ce discuta aici toti piratii despre el...
__________________
Eu, tu si ceilalti...
cornel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2009, 10:15   #26
gabonne1
Veteran
 
gabonne1
 
Join Date: Apr 2007
Location: Oradea
Posts: 188
Send a message via Yahoo to gabonne1
crezi ca dupa 20 februarie toti piratii astia isi vor schimba punctul de vedere in legatura cu filmul, cinefilule cinstit care pari a fi ?
__________________
No brain, no pain.
gabonne1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2009, 10:19   #27
cornel
Veteran
 
cornel
 
Join Date: Jun 2007
Location: Bucuresti
Posts: 273
Originally Posted by gabonne1:
No brain, no pain.

semnatura ta mi se pare ca spune totul despre tine
__________________
Eu, tu si ceilalti...
cornel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2009, 10:26   #28
gabonne1
Veteran
 
gabonne1
 
Join Date: Apr 2007
Location: Oradea
Posts: 188
Send a message via Yahoo to gabonne1
lasa semnatura mea. nu te-am jignit cu nimic, zic eu.
in schimb, tu nu ai raspuns la intrebarea pe care ti-am pus-o.....prea dificila pentru tine ?
__________________
No brain, no pain.
gabonne1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2009, 10:28   #29
films4all
Guru
 
films4all
 
Join Date: Jan 2006
Location: Bucuresti
Posts: 877
Intradevar, cornel are dreptate. Cinemagistii ar trebui sa sustina mersul la cinema si nu pirateria. Un astfel de topic tocmai asta face.

Nu vreau sa creada lumea paici ca sunt pe forum ca sa ma iau de altii :-" insa nici cu mainile in san nu pot sa stau, sa privesc cum ce nu-i bine ... se intampla. Cred ca motivul pentru care pauline deschide aceste topicuri inaintea tuturor este urmatorul: vrea sa-l deschida inaintea celorlalti. Inaintea cinefililor, inaintea cineastilor, inaintea celor care doar se plimba paici, inainte celor care nu le pasa etc.

Repet... nu ma iau de pauline, spun ce cred asa cum si ea probabil spune ce crede.
Sigur si cornel a vazut filme 'piratate'; pentru unele filme chiar nu merita sa mergem la cinema!
El vrea sa sublinieze un lucru: cinemagistii trebuie sa sustina mersul la cinema.
__________________
Toata lumea stie ca nu se poate face acel lucru pana in momentul in care vine unu' care nu stie ca nu se poate rezolva acel lucru... si-l rezolva!
films4all is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2009, 10:36   #30
gabonne1
Veteran
 
gabonne1
 
Join Date: Apr 2007
Location: Oradea
Posts: 188
Send a message via Yahoo to gabonne1
@films4all
@cornel

sa inteleg, baieti, ca voi nu vedeti filme piratate ? si pentru asta jigniti oamenii cand va simtiti cu musca pe caciula (cornel, de tine e vorba). altfel, nu inteleg pentru care te-ai ofensat asa de tare pe intrebarea mea.
__________________
No brain, no pain.
gabonne1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2009, 11:10   #31
films4all
Guru
 
films4all
 
Join Date: Jan 2006
Location: Bucuresti
Posts: 877
@gabonne1
N-ai inteles dar nu-mi mai pierd vremea.
:sleep: No brain, no pain. :?
__________________
Toata lumea stie ca nu se poate face acel lucru pana in momentul in care vine unu' care nu stie ca nu se poate rezolva acel lucru... si-l rezolva!
films4all is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2009, 11:15   #32
gabonne1
Veteran
 
gabonne1
 
Join Date: Apr 2007
Location: Oradea
Posts: 188
Send a message via Yahoo to gabonne1
@films4all

scuze, am recitit ce ai scris, am inteles si-ti dau dreptate. eu, insa, sunt printre cei care prefera sa vada un film downloadat decat sa mearga la cinema.
__________________
No brain, no pain.
gabonne1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2009, 11:23   #33
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
cinemagia promoveaza mersul la cinema (pana la urma orice film este creat special pentru ecranul cel mare si nu pentru cel mic), dar nu poate impiedica userii care descarca filme sa vorbeasca despre ele
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2009, 12:13   #34
films4all
Guru
 
films4all
 
Join Date: Jan 2006
Location: Bucuresti
Posts: 877
foarte intelept zis Stefan
super
:happy:

oka gabonne1.
__________________
Toata lumea stie ca nu se poate face acel lucru pana in momentul in care vine unu' care nu stie ca nu se poate rezolva acel lucru... si-l rezolva!
films4all is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2009, 13:37   #35
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
@cornel

Trebuie sa te gandesti ca nu toata lumea isi permite sa mearga la cinema. Primul caz in care ma aflu eu: oras mic in care totusi exista cinema, dar ca sa-ti faci si tu o idee filmele de saptamana asta sunt 10 000 BC si Step Up 2. Cand crezi ca voi putea eu vedea Curios case of BB? Peste jumatate de an? Mai degraba niciodata. Ar mai fi optiunea sa ma duc intr-un oras mai mare, dar ma costa cam mult si nu ma pot duce saptamanal.

Al doilea caz e cel in care nu iti poti permite financiar sa vezi in fiecare saptamana un film la cinema, iar in cazul in care iubesti filmele nu cred ca poti rezista fara un film pe saptamana.

Eu de exemplu m-as duce cu cea mai mare placere sa vad filmul la cinema, dar ma aflu in imposibilitatea de a face acest lucru, iar singura solutie de a vedea filmele bune ale anului, pentru ca la cinema sunt date numai cele care au potential financiar, este de a le descarca de pe internet. Asa am reusit sa vad cam 3/4 din filmele nominalizate la Globurile de Aur dintre care numai vreo 5 vor ajunge si la mine in oras, cel mai devreme odata cu inceperea verii, dar acesta ar fi un caz fericit.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2009, 14:20   #36
cornel
Veteran
 
cornel
 
Join Date: Jun 2007
Location: Bucuresti
Posts: 273
1. Cine nu are bani sa mearga la cinema trebuie sa mai munceasca. Daca crezi ca filmul nu merita banii tai atunci ce rost are sa-l mai vezi. (nu vreau sa reaprind o discutie mai veche in jurul cozii despre faptul ca daca vrem sa beneficiem de un produs trebuie sa platim - nimic nu e gratis) Oare de ce credeti ca din orasele mici au disparut cinematografele sau ele apar doar alaturi de magazine in mall-uri?

2. Si eu am vazut filme piratate (si poate ca o sa mai vad) dar asta nu ma impiedica sa ma duc (cam de 3-4ori pe luna) la cinema si sa platesc biletul si sa-i incurajez si pe altii sa mearga la cinema. Nu cred ca te poti numi cinefil daca vezi filmele din fotoliul de acasa.

3. Pentru ca inca mai cred ca forumul cinemagia incearca sa fie serios, nu aveam cum sa reactionez cand se comenteaza filme care inca n-au aparut pe ecrane in cadrul sectiunii "Acum pe ecrane". Chiar daca nivelul de inteligenta si varsta este scazut se pot respecta anumite reguli pentru a nu face ca acest forum sa semene cu o varza stricata.

4. Respect toti utilizatorii acestui forum asa cum ma respecta si ei pe mine si atata timp cat limbajul este unul civilizat putem sa nu contrazicem pana cadem sub tastatura.
__________________
Eu, tu si ceilalti...
cornel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2009, 14:25   #37
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
hai ca ai pus "nu"-ul la timp, tocmai ma pregateam sa comentez ca topicul Vreau sa fiu actrita migreaza

cu tot respectul pe care il meriti, iti spun, cornel, sa revii on-topic. Daca vrei, poti deschide un topic pe aceasta tema in Condica.
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2009, 14:27   #38
cornel
Veteran
 
cornel
 
Join Date: Jun 2007
Location: Bucuresti
Posts: 273
scuze, am rectificat mica greseala de tastare, Stefan
da' vigilent mai esti...

nu pot reveni on-topic pentru ca nu am vazut filmul

eu am sesizat doar ca nu avea ce cauta topicul deschis aici si totul se putea rezolva cu o simpla mutare a lui la "Film in general", cine s-a simtit atacat a sarit fara sa sesizeze acest lucru

si bulgarele se rostogoleste
__________________
Eu, tu si ceilalti...
cornel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2009, 14:34   #39
films4all
Guru
 
films4all
 
Join Date: Jan 2006
Location: Bucuresti
Posts: 877
@Stefan
mesajele lui cornel cat si celelalte isi au locul aici pentru ca topicul nu trebuia sa existe de la inceput [aici].=din prima nu se respecta o regula
__________________
Toata lumea stie ca nu se poate face acel lucru pana in momentul in care vine unu' care nu stie ca nu se poate rezolva acel lucru... si-l rezolva!
films4all is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2009, 14:41   #40
gabonne1
Veteran
 
gabonne1
 
Join Date: Apr 2007
Location: Oradea
Posts: 188
Send a message via Yahoo to gabonne1
Originally Posted by cornel:
1. Cine nu are bani sa mearga la cinema trebuie sa mai munceasca. Daca crezi ca filmul nu merita banii tai atunci ce rost are sa-l mai vezi. (nu vreau sa reaprind o discutie mai veche in jurul cozii despre faptul ca daca vrem sa beneficiem de un produs trebuie sa platim - nimic nu e gratis) Oare de ce credeti ca din orasele mici au disparut cinematografele sau ele apar doar alaturi de magazine in mall-uri?

2. Si eu am vazut filme piratate (si poate ca o sa mai vad) dar asta nu ma impiedica sa ma duc (cam de 3-4ori pe luna) la cinema si sa platesc biletul si sa-i incurajez si pe altii sa mearga la cinema. Nu cred ca te poti numi cinefil daca vezi filmele din fotoliul de acasa.

3. Pentru ca inca mai cred ca forumul cinemagia incearca sa fie serios, nu aveam cum sa reactionez cand se comenteaza filme care inca n-au aparut pe ecrane in cadrul sectiunii "Acum pe ecrane". Chiar daca nivelul de inteligenta si varsta este scazut se pot respecta anumite reguli pentru a nu face ca acest forum sa semene cu o varza stricata.

4. Respect toti utilizatorii acestui forum asa cum ma respecta si ei pe mine si atata timp cat limbajul este unul civilizat putem sa nu contrazicem pana cadem sub tastatura.


dreptate mare ai, cornele.....
__________________
No brain, no pain.
gabonne1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 15:17.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells