Go Back   Cinemagia Forum > S.F.ilm: dincolo de realitate

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 31 Dec 2008, 14:37   #1
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
The Curious Case of Benjamin Button

Bun,spre f bun ,categoric cel mai bun film al lui Fincher,extraordinar jocul(ca intotdeauna) al lui Cate Blanchett(f sexy,f smart),si al lui Brad,dar i-a lipsit atatica sa fie perfect.O poveste extraordinara,stranie,curioasa..
Vedeti cat e ceasul,mai e putin pana la 12 noaptea aveti grija sa traiti frumos anul urmator..Exact ca Benjamin Nasture.
Am asteptat mult filmul dar face toti banii.Nota 9 .
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jan 2009, 01:37   #2
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
I-a mai adus aminte cuiva de Forrest Gump, filmul asta?
Sa fi fost Eric Roth de vina...nararea, vocea calma, melancolica a lui Pitt, motivul navigarii pe mare, calatoria finala spre furtuna din ocean (in cazul locotenentului Dan in Forrest si a ceasornicarului orb aici)...plus toata chestia asta cu povestea vietii...o singura iubire adevarata pe care o intalnesti in copilarie...chiar si frica tatalui ca copilu (cacofonie...exact) se va naste la fel ca el...damn, asta acu mi-a venit.
Da, Eric Roth e de vina...
Regia lui Fincher e spot-on.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jan 2009, 15:36   #3
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Exact,si eu tot la "Forrest Gump" m-am gandit..din pacate o copie a unei idei mai putin reusite,pline de originalitate ,de sentimente...categoric,Forrest mai bun.
Ce inseamna"spot-on"?
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jan 2009, 15:53   #4
Benjamin Button
Novice
 
Benjamin Button
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 8
Inseamna ca se potriveste la fix/perfecta.
Si mie mi-a placut mult filmul dar sunt si putin subiectiv fiindca sunt fan Fincher. Totusi sunt un pic de tot dezamagit. Oricum sper sa ia oscarul.

Pauline, nu-ti plac Se7en si Fight club ? :o
__________________
- If the buzz is any indicator, that movie's gonna make some huge bank.
-What buzz?
-The Internet buzz.
-What the fuck is the Internet?
Benjamin Button is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jan 2009, 15:58   #5
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Ador Se7en si Fight Club,dar BB a fost mai cu suflet,mai straniu,mult mai ..fantasy.Se7en era cu o lume lugubra,satanica a crimelor(f realist si posibil,vezi Ted Bundy),Fight Club cu personalitate dubla(la fel de realist) dar BB e absolut delicios de neverosimil si asta il face mai interesant.
Adica Brad e actorul fetis al lui Fincher?
De ce te-a dezamagit?Ca zic si eu ce mi s-a parut fortat..
*****
http://www.benjaminbutton.com/
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jan 2009, 16:32   #6
Benjamin Button
Novice
 
Benjamin Button
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 8
Pai cred ca este actorul fetish a lui Fincher. Dar nici n-as vedea pe altcineva sa-l joace pe BB , tu ?
Ce m-a dezamagit...e greu sa-i gasesc cusur. N-as putea sa spun ceva clar insa tot am sentimentul ca se putea un pic mai bine, ma asteptam la ceva mai mult. Chiar nu stiu...
Oricum e deja un clasic.
Tie ce ti s-a parut fortat ?
__________________
- If the buzz is any indicator, that movie's gonna make some huge bank.
-What buzz?
-The Internet buzz.
-What the fuck is the Internet?
Benjamin Button is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jan 2009, 22:38   #7
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Quote:
One aspect of the film a lot of people have discussed was how -- and there might be mild spoilers here -- if Brad Pitt's character starts out as a tiny old man, he should turn into an adult-sized baby at the end of the film. That would make the most sense, right?

Well, director David Fincher sat down with MTV recently and admitted that the original plan was to have Pitt play the baby. He says, "We were prepared to do that ... We just ran out of money. We could have made him into a baby. Anything you want to do, you can do now." Now THAT would've been worth the price of admission all on its own ... even though the image of Pitt as a big, weird-looking baby may have been all folks talked about afterward. Fincher also addressed those comparisons to Forest Gump, noting: "Forrest Gump? What's that? Instead of the ordinary man in extraordinary circumstances, I thought of [Benjamin] as an extraordinary man in very ordinary circumstances. I don't know how much an audience can relate to a guy who's aging backwards that ends up looking like Brad Pitt. My whole thing from the beginning has been that it's not high concept. The reason it's relatable is how it's dramatized. Everybody remembers their first kiss and hangover and person they fell in love with."

Am inca mixed feelings legate de film. E frumos filmat,un spectacol vizual, foarte bine jucat, dar ma deranjeaza faptul ca personajul nu invata sa se descurce cu conditia pe care o are,nu accepta faptul ca pur si simplu e special..practic nu invata nimic,trece prin viata ca prin branza...Si iar eterna problema...women are weak! Ma deranjeaza cand sunt portretizate asa...it's ok that you f'ed a few other women,I'll forgive you! Bollocks...sa vina el la mine sa ceara iertare si cu putin noroc primeste doar un pantof in cap :lol: .
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jan 2009, 23:27   #8
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Originally Posted by buticut:
Am inca mixed feelings legate de film. E frumos filmat,un spectacol vizual, foarte bine jucat, dar ma deranjeaza faptul ca personajul nu invata sa se descurce cu conditia pe care o are,nu accepta faptul ca pur si simplu e special..practic nu invata nimic,trece prin viata ca prin branza...Si iar eterna problema...women are weak! Ma deranjeaza cand sunt portretizate asa...it's ok that you f'ed a few other women,I'll forgive you! Bollocks...sa vina el la mine sa ceara iertare si cu putin noroc primeste doar un pantof in cap :lol: .
Invata sa se descurce...a murit de moarte "naturala", vroiam sa zic de batranete...nu a fumat, a baut ocazional, a trait viata asa cum trebuie.
Pana la urma am vazut ca un astfel de personaj nu e diferit fata de noi, se naste si moare in aceleasi circumstante doar ca...invers.
Si chiar de isi dadea seama ca e special...ce vroiai sa faca? Sa se dea in spectacol? Numai cei care l-au cunoscut o viata stiu de conditia lui speciala...iar aceia ii vor doar binele...el e la fel ca oricine, numai ca diferit.
Nici femeia aia nu a fost sfanta...fiecare a gresit in acelasi fel, el s-a culcat cu alte femei, ea cu alti barbati pana cand s-a ajuns la momentul de asezare si intemeiere a unei familii.
Si ajungem la o chestie ce ar putea fi denumita ca o constientizare ca e special...a plecat de acasa cand avea 50 de ani, cand s-a nascut fetita lui...stia ca mai are putin si ca viata sa trebuie traita la maxim.
La final ar trebui sa ne intrebam cum e mai bine...sa te nasti bebelus si sa mori bosorog sau invers? Ca dupa mine sunt identice...(aproape)
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jan 2009, 00:00   #9
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Oh c'mon...nu-i mai gasi scuze...he left her!

Quote:
La final ar trebui sa ne intrebam cum e mai bine...sa te nasti bebelus si sa mori bosorog sau invers? Ca dupa mine sunt identice...(aproape)

De ce ar trebui? E o poveste fictionalizata,premisa ca viata uneori poate fi inteleasa doar in sens invers e just wrong. O viata trebuie sa isi urmeze cursul normal...te nasti copil si mori fiind mai in varsta. Accept ideea asta pentru ca e un film, nu este o poveste inspirata din realitate. In plus imagineaza-ti ce chin pentru o mama sa nasca un "copil" de 80 de ani. N-ai mila de noi :lol: ? Identice? Nici vorba...ai sa zicem 80 de ani cand te nasti,faci un copil dupa 40 de ani si cand el va avea 30 de ani tu vei avea 10.Numai cand te gandesti cati ani iti ia ca sa ai parte de un sex ca lumea...Si daca ai alege sa traiesti cu copilul tau,l-ai traumatiza...Benjamin a ales sa-si paraseasca copilul tocmai ca sa evite acest lucru,ca sa aiba o viata normala,fara el. Nu poti sa ai pretentia ca un copil sa inteleaga faptul ca tu esti "altfel" .

Nu vreau sa discreditez filmul,probabil va si lua Oscarul pentru Best Picture,e solid,dar I don't know...it left me wanting more.Mi-ar fi placut sa nu ramana intr-un final doar cu prezentul, ci sa aiba si toate acele amintiri adunate si sa moara depanandu-le...sa fie o minte de adult prinsa intr-un corp de copil de 10 ani si sa nu mai ajunga iar in stadiul de bebelus.Desi povestea se concentreaza pe Benjamin,nu mi s-a parut destul de interesant cat sa simpatizez cu el. Si intr-adevar,aduce mult a Forrest Gump...ambii se nasc diferiti fata de ceilalti si trebuie sa invete sa traiasca cu ce au,sunt implicati in razboaie si iubesc etern o femeie...doar ca parca m-am simtit mai captivata de Forrest Gump,a avut mai multe personaje de care sa imi pese...
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jan 2009, 16:37   #10
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Forrest Gump a avut in plus autoironia,umorul de calitate,spectaculosul..Pe langa el Benjamin Nasture e ca o supa calduta,aproape rece..Scenaristii au fortat nota,vrand sa para reala o poveste imposibila ,si ca la orice lucru neserios ,nici talcul nu e prea vizibil...
Buticut are( as usual) dreptate,prea aiurea se succedau anii,prea nu invata nimic protagonistul,prea n-avea sarmul pe care l-ar fi putut avea din plin...De la scenariu pleaca greseala,si Cate mi s-a parut insasi perfectiunea,Brad desi a facut un rol bun...parca i-a lipsit ceva..Funny cum era machiat si dat cu blush cand era adolescent :lol:

Originally Posted by M0n0:
[.
La final ar trebui sa ne intrebam cum e mai bine...sa te nasti bebelus si sa mori bosorog sau invers? Ca dupa mine sunt identice...(aproape)
Hm,matale cred ca vei sa zici ceva de starea de Nirvana,chatarsis,de starea de inocenta care depaseste orice cunoastere lumeasca pe care o atingi la sfarsitul vietii..Conform religiilor,ne nastem fara pacat,iar in final am fi absolviti cu totul,murind ca niste prunci...Ceea ce ar clatina zdravan liberul arbitru,credinta..si pariul..cu Dumnezeu.
Asa ca filmul e nice ,dar e un non-sens. Ii lipseste dimensiunea aceea spirituala iesita din comun,ii lipseste sarcasmul ,fashnetzoshenia..
Originally Posted by buticut:
Oh c'mon...nu-i mai gasi scuze...he left her!

Quote:
La final ar trebui sa ne intrebam cum e mai bine...sa te nasti bebelus si sa mori bosorog sau invers? Ca dupa mine sunt identice...(aproape)

De ce ar trebui? E o poveste fictionalizata,premisa ca viata uneori poate fi inteleasa doar in sens invers e just wrong. O viata trebuie sa isi urmeze cursul normal...te nasti copil si mori fiind mai in varsta. Accept ideea asta pentru ca e un film, nu este o poveste inspirata din realitate. In plus imagineaza-ti ce chin pentru o mama sa nasca un "copil" de 80 de ani. N-ai mila de noi :lol: ? Identice? Nici vorba...ai sa zicem 80 de ani cand te nasti,faci un copil dupa 40 de ani si cand el va avea 30 de ani tu vei avea 10.Numai cand te gandesti cati ani iti ia ca sa ai parte de un sex ca lumea...Si daca ai alege sa traiesti cu copilul tau,l-ai traumatiza...Benjamin a ales sa-si paraseasca copilul tocmai ca sa evite acest lucru,ca sa aiba o viata normala,fara el. Nu poti sa ai pretentia ca un copil sa inteleaga faptul ca tu esti "altfel" .

Nu vreau sa discreditez filmul,probabil va si lua Oscarul pentru Best Picture,e solid,dar I don't know...it left me wanting more.Mi-ar fi placut sa nu ramana intr-un final doar cu prezentul, ci sa aiba si toate acele amintiri adunate si sa moara depanandu-le...sa fie o minte de adult prinsa intr-un corp de copil de 10 ani si sa nu mai ajunga iar in stadiul de bebelus.Desi povestea se concentreaza pe Benjamin,nu mi s-a parut destul de interesant cat sa simpatizez cu el. Si intr-adevar,aduce mult a Forrest Gump...ambii se nasc diferiti fata de ceilalti si trebuie sa invete sa traiasca cu ce au,sunt implicati in razboaie si iubesc etern o femeie...doar ca parca m-am simtit mai captivata de Forrest Gump,a avut mai multe personaje de care sa imi pese...

Nu cred ca a parasit-o pe Daisy,ci se simtea ..complexat de varsta,de faptul ca ea l-a respins ,desi inainte isi dorise o aventura cu el..A parasit-o la faza cu copilul pt ca...dracu'stie , asa au vrut scenaristii..
Si ar fi logic: ori toata lumea se naste in varsta( ca pe alta planeta..science fiction) ,ori asa cum e acum..BB era un caz singular,izolat.Ar fi putut trai langa iubita si fiica lui,daca erau destepti amandoi si aveau doctoratul in psihologie sa-i explice lu' fiica-sa cum sta treaba..S-ar fi dezvoltata de aici o drama ,o tragedie,ceva cu mass-media,mediatizare, si finalul ar fi fost mai pregnant,palpitant.
Julia Ormond e mai batrana decat Cate Blanchett? Imi plac amandoua.
Am scris mult,asa ca nu citeste nimeni
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jan 2009, 09:16   #11
bre
Guru
 
bre
 
Join Date: Aug 2008
Location: dans la rue
Posts: 702
eu am vazut filmul in noaptea de rev pe la 3...si imi picau ochii de somn. din cate am reusit sa vad a fost ok...poate putin taraganata povestea si brad cam prea spilcuit. cate da, perfecta. mi-a placut si lumina suava care a scaldat imaginea. n-am vazut finalul....

fata de se7en si fight club e altceva, nu prea le-as compara. subiectiv pot sa zic ca-l prefer pe brad din fight club, ca look...nu ptr ca e pe jumatate gol...ci pur si simplu
__________________
breeee....
bre is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jan 2009, 10:48   #12
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Stau si ma gandesc batran de as fi...cred ca as dori mai mult sa fiu tanar, macar la suprafata.
Unul din avantajele de a te naste batran e ca poti sa estimezi cat traiesti...arati de 80 de ani...cam 80 de ani traiesti, arati de 100, 100 traiesti. Nu vad cu ce poate sa o deranjeze pe mama daca naste un bebelus mai ridos, pe asta a deranjat-o, s-a vazut, dar sa zicem ca a fost din start o nastere cu probleme. Pana la urma nu e decat o problema fizica, de suprafata, pare plauzibila insa stiintific e desfintata rapid...pentru ca seamana putin cu o viata nemuritoare...ganditi-va daca sangele lui era "transfuzat" intro persoana normal? Intinerea persoana respectiva? Nu se stie pentru ca nu asta s-a urmarit cu filmul asta...
Oricum toata batranetea asta se afla la suprafata...de cate ori n-ati vazut un batran care are acelasi chef de viata ca unul de 20? Sau de cate ori n-ati auzit un batran ca vrea sa fie tanar din nou...
"Hehe, de eram de varsta ta......"
Poate chiar asta a fost si ideea filmului...nu trebuie sa fie ceva spectaculos sau iesit din comun daca te nasti batran si mori tanar...de unde si banalitatea unor evenimente din viata lui Benjamin, de unde si banalitatea rolului lui Pitt si interpretarea lui nu extrem de spectaculoasa...
Poate filmului ii lipseste sarcasmul ca sa arate cat de reala ar putea fi...pana si personajele din film care au observat diferenta asta nu au stat sa se intrebe cum e posibil si sa ajunga sa-l studieze...l-au tratat de la egal, la egal.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jan 2009, 22:26   #13
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
I have to get round to seeing this, dar perioada asta nu am timp deloc.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jan 2009, 22:31   #14
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
the film was adapted from a 1920s short fantasy written by F. Scott Fitzgerald. He in turn was inspired by a quote from Mark Twain: "Life would be infinitely happier if we could only be born at the age of 80 and gradually approach 18.
Are cineva povestea s-o puna aci?
Anyway,Cate Blanchett(totul e facut de ea in film,fiecare scena de balet,a facut ceva ),...mai tare decat Meryl Streep?Amandoua pot interpreta orice ,cred,vb cu orice fel de accent..Care e mai tare? Cate merita un Oscar.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jan 2009, 01:20   #15
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Mie nu mi-a placut prea mult filmul, mi s-a parut doar decent. Dar de fapt toul se trage din faptul ca inca mai astept sa vad un film cu adevarat bun din partea lui Fincher, nu doar filme care sunt pe jumatate bune, sau pur si simplu agreabile.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jan 2009, 19:02   #16
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
PoliFanAthic,mai ai putin si faci 7 ani pe Cinemagia! Multi inainte..
Cum adica TDK cel mai bun film?
De Benjamin Button,de la scenariu pleaca abureala,cred.Ca aparenta asa,nu e rau,continutul e ..tras de par cum ne obisnuieste Hollywoodul de prin 2000 incoace.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jan 2009, 23:39   #17
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Zic si eu TDK si nu-mi dau seama ce altceva ar putea sa mai vie.

Adica daca ar fi s-o iau asa, Man on Wire mi-a placut cel mai mult, dar sa compari un documentar cu un blockboster e aproape ridicol.

Poate Let the Right One In ce m-ar mai putea fermeca, suna ca si cum ar fi pe gustul meu.

Altfel, mersi pentru urari.
Imi aduc aminte ca am lipsit un an, doi si parca forumul a devenit mult mai linistit - si mai agreabil, mai putin agresiv.
In rest parca nu s-au schimbat chiar asa de multe.

P.S. Acuma ca ma uit realizez ca mi-am creat tendinta de a ma manfiesta "in rafale" pe final si inceput de an.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2009, 15:26   #18
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
A luat vreun glob de aur TDK?Nu cred ca ia Oscarul nici TDK ,nici Benjamin Button,ca film,dar la actorie mai mult ca sigur.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2009, 15:33   #19
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Originally Posted by Pauline Kael:
A luat vreun glob de aur TDK?
Urmeaza diseara
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2009, 15:35   #20
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Daa?Si cred ca se da premierea pe HBO si nu am,si pe net nu pot sa stau sa vad...Nashpa
Diseara adica la noapte,cred, se dau premiile Oscar?
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 13:26.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells