Go Back   Cinemagia Forum > S.F.ilm: dincolo de realitate

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 24 Jul 2008, 16:26   #41
E.Floares
Guru
 
E.Floares
 
Join Date: Jan 2008
Location: Ploiesti
Posts: 674
Send a message via Yahoo to E.Floares
Un film de o rapiditate mai rar intalnita. Actiunea se petrece atat de repede si de intens incat daca nu esti atent 3-4 secunde pierzi mult, nu exagerez. Folosirea exploziilor, accidentelor, confruntarilor corp la corp, acele actiuni desprinse parca dintr-un James Bond al anului 2100 pe care le face Batman sunt extrem de realiste si intense. Desi in trailere s-a insistat pe modul in care joaca Heath, pot spune cu mana pe inima ca toti actorii au intrat in rolurile din TDK perfect, cu o singura mica exceptie, domnisoara Gyllenhaal, care ori asa a vrut Nolan sa joace (ca o fufa proasta) ori mai bine nu a stiut. Asta a fost singura mea nemultumire, in rest, repet, actiunea este superba! Povestea are situatii de cotitura destul de multe si foarte bine gandite, Joker-ul este demential de nebun si de amuzant in acelasi timp, naiba stie cum a facut Heath. In concluzie: 2h si 30min care zboara mai repede decat Batman cand se arunca de pe cladire (nu e spoiler ca e si in trailer secventa)...si apropo de Batman iata ce a spus si Ch.Bale legat de personajul sau: "Batman doesn't actually have any superpowers. He just has (alter ego) Bruce Wayne's wealth - although that is a certain type of power!". Ma gandesc ca poate unii tot nu au inteles treaba asta...

Va spun sincer ca nu mi-a convenit sa-l vad fara sa dau bani asa ca in seara asta la 20:30 la HM ma duc sa-l mai vad o data pentru ca filmul merita toti banii!

Legat de pozitia sa pe imdb (locul 1): E bine intr-un fel ca in sfarsit a fost doborat The Godfather pentru ca daca nu ar fi fost TDK ce-l care sa-i ia locul chiar nu vad ce alt film ar fi putut, iar Nasul ar fi ramas ca o legenda acolo in varf...cred ca o varianta mai buna ar fi sa existe clasamente pe decenii...si niciodata sa nu se mai faca unul "All-time", e aproape imposibil de comparat intre anii 70 si prezent.

Enjoy the movie!
E.Floares is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jul 2008, 16:30   #42
Suspect de bizar
Guru
 
Suspect de bizar
 
Join Date: Feb 2008
Location: În stânga ta.
Posts: 1,177
Nui imposibil,un film bun e un film bun,indiferent de anul in care este facut.
Suspect de bizar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jul 2008, 16:33   #43
E.Floares
Guru
 
E.Floares
 
Join Date: Jan 2008
Location: Ploiesti
Posts: 674
Send a message via Yahoo to E.Floares
Originally Posted by Suspect de bizar:
Nui imposibil,un film bun e un film bun,indiferent de anul in care este facut.

Eu ma gandesc acum la cum ar arata The Dark Knight facut in '72...si nu prea ar arata bine
E.Floares is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jul 2008, 16:45   #44
Suspect de bizar
Guru
 
Suspect de bizar
 
Join Date: Feb 2008
Location: În stânga ta.
Posts: 1,177
Din punct de vedere tehnic te referi,artistic ar fi la fel.
Suspect de bizar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jul 2008, 16:53   #45
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
e.floares a remarcat ceea ce ar trebui sa devina masura valorii unui film
indiferent de anul in care a fost facut, dimensiunea ecranului, bugetul de efecte speciale si-asa mai departe, efectul filmului asupra spectatorului trebuie sa nu se schimbe. Am vazut Nasul pe ecranul calculatorului si m-a lasat masca, oare TDK ar fi reusit acest lucru fara bubuiturile din boxele multiplexului? hm...
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jul 2008, 18:33   #46
larinho80
Senior
 
larinho80
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 124
pe ecranul calculatorului am vazut prologul(primele 6 min)si m-a dat pe spate,deci cred ca ,da te-ar fi impresionat si fara bubuituri
__________________
eu m-am nascut inca de la inceput,nu dupa
larinho80 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jul 2008, 00:32   #47
E.Floares
Guru
 
E.Floares
 
Join Date: Jan 2008
Location: Ploiesti
Posts: 674
Send a message via Yahoo to E.Floares
Mie nu mai imi place cinema-ul de la noi, mai ales spectatorii. Pai in seara asta la avanpremiera multi spectatori se prindeau greu la glumele sadice ale Joker-ului, filmul are o actiune foarte intensa si de-asta probabil unii erau depasiti de ceea ce se intampla iar la sfarsit toata lumea a uitat de Heath, au aplaudat cativa si mai putini din acei cativa au ramas pana la sfarsit cand a scris "in memory of". Inteleg ca nu prea se mai poarta aplauzele, desi e un sentiment superb cand toata sala aplauda, nu conteaza daca nu e nimeni prezent din partea echipei de filmare...e pur si simplu un sentiment superb...cel putin asa il simteam eu cand eram mai mic si inca se mai aplauda cat de cat...95% au plecat pur si simplu...unde naiba se grabeau, era chiar atat de greu sa mai stea 2-3 minute sa vada creditele?
In concluzie, profund dezamagit de marea parte din public...iar la press-screening nici ca ma mai duc vreodata.
E.Floares is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jul 2008, 00:49   #48
E.Floares
Guru
 
E.Floares
 
Join Date: Jan 2008
Location: Ploiesti
Posts: 674
Send a message via Yahoo to E.Floares
Originally Posted by StefanDo:
e.floares a remarcat ceea ce ar trebui sa devina masura valorii unui film
indiferent de anul in care a fost facut, dimensiunea ecranului, bugetul de efecte speciale si-asa mai departe, efectul filmului asupra spectatorului trebuie sa nu se schimbe. Am vazut Nasul pe ecranul calculatorului si m-a lasat masca, oare TDK ar fi reusit acest lucru fara bubuiturile din boxele multiplexului? hm...

Pai nu-ti da aceiasi senzatie, mi se pare logica treaba asta din moment ce filmul e facut cu efecte sonore si vizuale stridente...conteaza foarte mult daca vizionezi la computer, la cinema sau chiar la un IMAX 3D...aici s-a ajuns si inspre asta se merge... Nasul ar avea acelasi efect si la computer si la cinema pentru ca pur si simplu atunci nu exista aceiasi tehnlogie pe care o foloseste TDK-ul.
E.Floares is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jul 2008, 00:55   #49
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Hm,despre domnisoara Gyllenhaal,cineva spunea despre rolul ei in "Stranger than fiction" ca l-a excitat exact cat o tigaie cu gogosi(in film era patisera,cu rol romantic).A fost aleasa probabil pt asemanarea cu Katie Holmes,pe care n-a mai lasat-o barbac'su ,scientologul Cruise sa joace .
In rest,abia asteptam sa vedem filmul la cinema,la noi in oras.Cu bubuieli.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jul 2008, 22:54   #50
E.Floares
Guru
 
E.Floares
 
Join Date: Jan 2008
Location: Ploiesti
Posts: 674
Send a message via Yahoo to E.Floares
In momentul asta The Godfather e pe locul 3 pe IMDb.com
Deci: inchisoarea Shawshank si azilul Arkham RULE!
E.Floares is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jul 2008, 12:21   #51
Suspect de bizar
Guru
 
Suspect de bizar
 
Join Date: Feb 2008
Location: În stânga ta.
Posts: 1,177
Originally Posted by E.Floares:
In momentul asta The Godfather e pe locul 3 pe IMDb.com
Deci: inchisoarea Shawshank si azilul Arkham RULE!
o innebunit lumea??nu zic ca inchisoarea igerilor nui bun,ii f bun,dar Nasul ii o capodopera.
Suspect de bizar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jul 2008, 12:46   #52
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
IMDB da multe note aiurea.
Probabil cu timpul se va echilibra balanta.Sa zicem ca e un omagiu pt cel care nu a apucat inca sa faca roluri uriase(mai ceva decat TDK),Heath.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jul 2008, 13:19   #53
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
auto-hipnoza in masa: goliti-va mintea, bajbaiti cu mainile si urmati-l pe heath. Sa fim seriosi...
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jul 2008, 13:25   #54
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Originally Posted by StefanDo:
auto-hipnoza in masa: goliti-va mintea, bajbaiti cu mainile si urmati-l pe heath. Sa fim seriosi...
Adica? TDK e cel mai bun? Sau ce vreti sa spuneti...
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jul 2008, 13:41   #55
films4all
Guru
 
films4all
 
Join Date: Jan 2006
Location: Bucuresti
Posts: 877
sters
__________________
Toata lumea stie ca nu se poate face acel lucru pana in momentul in care vine unu' care nu stie ca nu se poate rezolva acel lucru... si-l rezolva!
films4all is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jul 2008, 13:55   #56
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
Originally Posted by Pauline Kael:
Originally Posted by StefanDo:
auto-hipnoza in masa: goliti-va mintea, bajbaiti cu mainile si urmati-l pe heath. Sa fim seriosi...
Adica? TDK e cel mai bun? Sau ce vreti sa spuneti...

adica trebuie sa fii american prost ca sa consideri TDK cel mai bun film ever. E un film excelent, dar totusi
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jul 2008, 13:58   #57
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
In maximum doua luni le va trece.Si totul va reveni cat de cat la normal.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jul 2008, 15:11   #58
E.Floares
Guru
 
E.Floares
 
Join Date: Jan 2008
Location: Ploiesti
Posts: 674
Send a message via Yahoo to E.Floares
Originally Posted by StefanDo:
Originally Posted by Pauline Kael:
Originally Posted by StefanDo:
auto-hipnoza in masa: goliti-va mintea, bajbaiti cu mainile si urmati-l pe heath. Sa fim seriosi...
Adica? TDK e cel mai bun? Sau ce vreti sa spuneti...

adica trebuie sa fii american prost ca sa consideri TDK cel mai bun film ever. E un film excelent, dar totusi

Pe IMDb.com au un sistem bine pus la punct iar voturile date de conturi facute recent nu se iau in considerare la rating.
Pana la urma e vorba de gusturi...majoritatea oamenilor a preferat The Dark Knight si cam asta e, poate multi nici nu au vazut The Godfather din aia care au votat (sa nu uitam ca e PG13).
E.Floares is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jul 2008, 15:23   #59
bill_the_butcher
Veteran
 
bill_the_butcher
 
Join Date: Jun 2003
Posts: 183
Un film solid, cu o scena majora de actiune, pe care daca o pui cap la cap din trailere, o deslusesti.

Majoritatea scenelor de actiune sunt realizate in stilul celor din Heat: mai multa substanta decat actiune.
Cred ca s-a creat prea multa tevatura pe seama mortii lui Heath Ledger, iar peste noapte filmul asta a devenit cel mai bun film al tuturor timpurilor iar Heath Ledger, un actor model. Nu este cazul.

The Dark Knight este un film ok, cu multe plusuri si unele minusuri.
La plusuri as incadra personajele, imaginea, scenariul si ironia. De ce ironie? Veti vedea, nu vreau sa stric scene din film. Nu detaliez pentru ca n-are rost.

As dori sa mai spun ca Joker este o combinatie intre Bill the Butcher (nu intamplator am dorit sa scriu despre filmula asta), si orice alt rau-facator de pe lumea asta, poate putin din Tyler Durden, dar strict in privinta ''materialismului'' cu care priveste lucrurile.

Aaron Eckhart e ok, constant, la fel ca Gary Oldman, Michael Caine sau Morgan Freeman.
Punctul forte al filmului este Christian Bale, in rolul lui Bruce Wayne, nu Batman. Batman a fost mai mereu gay, din puctul de vedere.

In schimb, Maggie Gyllenhaal are un rol mediocru, e si uratzica, dar toate acestea sunt compensate de punctul culminant al filmului, la care ea are o contributie de 50%.

De soundtrack nu pot spune prea multe, pt ca nu l-am remarcat in mod deosebit.

Cam atat. Daca ar fi sa-i dau o nota, i-as da 8.
__________________
I'll festoon my bed-chamber with your guts!!!
bill_the_butcher is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jul 2008, 15:28   #60
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Originally Posted by StefanDo:
adica trebuie sa fii american prost ca sa consideri TDK cel mai bun film ever.

Originally Posted by Pauline Kael:
In maximum doua luni le va trece.Si totul va reveni cat de cat la normal.
Americanii e prosti dom'le..
Nu.
Nu le va trece.
The Dark Knight ar putea deveni cel mai bun film ever "datorita" decesului lui Heath Ledger, americanii fac drame (multi)nationale din astea... S-a mai spus? Poate...
Oricum, am vazut si io trailerele, intr-adevar iese in evidenta personajul Joker (pare-mi-se convinge Politia sa se ia dupa urmele lu' Batman, TARE! - juma ironic, juma pe bune) prin...credibilitate...de fapt, intregul film (cred), am observat, incearca sa devina ceva mai profund, REAL, adica cu eroi de benzi desenate dar real, se poate intampla undeva pe Pamant in zilele noastre...scartz! da' de ce era nevoie sa poarte costum de hero? si de ce nu chemau armata? adica o armata de Batmani...a', era Alesu'...filmul asta incearca sa surclaseze cumva Terminator 2? Cel mai bun film de SF-action ever? Macar T2 nu avea pretentia unei capodopere desi e mult mult mai serios la aspectele astea ale penibilitatii, Terminatorul nu poarta costum de camuflaj si e fabricat pe banda rulanta de Skynet, "impodobit" cu tesut uman si trimis inapoi in timp...poate numai masina timpului suna cam imposibil...dar e SF. Mai e putin si apare T4 (pe care il astept cu nerabdare, pana la premiera nu mai stiu de nici un alt film, restul filmelor devin o palida incercare de a ma incita... le vad numai sa treaca timpu' mai repede). Sunt fan Terminator pt ca este singurul film de SF-action care a reusit sa para serios, credibil fara sa aiba pretentii, fara sa se prosteasca cu scene pt pusti de 15 ani, fara "Maaaama! Da' ai vazut atunci cand..."...asta, Batmanu' asta seamana cu Spiderman ce le zburleste parul pe cap cochiilor de 5 ani: papusi, figurine, desene, benzi, costum de hero. etc. Cah! Yak! :sick:
---
TDK are totusi o atmosfera apocaliptica bine lucrata (il stiu pe Nolan din primul Batman care e un film bun insa nu surclaseaza seria Terminator de nicio culoare, si din Memento care-i genial), un sound inaltator, motivant, emotionant, moartea lui H.L., actiune pe paine (de o calitate? originala???)...
'om vedea cei cu Terminator Salvation: "Acesta nu-i viitorul pe care mama mi l-a spus. Pentru ca in acest viitor nu stiu daca voi invinge.", totusi, suna altfel (inovand si respectand mitologia)...plauzibil, convingator, mai util in cotidianul trepidant al functionarului lui Kafka decat...Wanted ori oameni-lilieci alesi de destin sa curete Evilu'.
La T4 imi fac griji cu distributia (ex-Bale) si scenariul...pt ca din trailer McG arata multumitor...legat de Christian Bale, actorul asta e demential! A scos din rahat seria Batman.
Nu are nevoie de ragetul lui Pacino, nici de subtilitatea lui Kevin Spacey, nici de muschii lui Schwarzenegger, nici de mina lui Brad Pitt ca sa fie charismaticul No.1 al momentului si ca in ciuda slabiciunii umane inevitabile, poti sa te increzi in el ca va duce la capat ceea ce a inceput.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 15:35.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells