Go Back   Cinemagia Forum > S.F.ilm: dincolo de realitate

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 21 Apr 2008, 13:41   #61
norina
Veteran
 
norina
 
Join Date: Aug 2006
Location: wonderland
Posts: 219
Send a message via Yahoo to norina
mi-a placut prea putin
e greoi, apasator, incalcit, te lasa confuz
norina is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Aug 2008, 17:30   #62
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
am terminat de citit wekendul asta The Amber Spyglass adica ultima parte a trilogiei His Dark Materials.
am inceput sa citesc cartile dupa ce am vazut The Golden Compass, desi filmul parea ca povestea este doar un LOTR intr-un alt univers. Acum eu nu stiu de ce producatorii s-au incapatanat sa faca tot felul de trimiteri la LOTR (cred ca cea mai deranjanta a fost replica lui Roger in balon, intreband-o pe Lyra daca ea crede ca vor mai revedea vreodata The Shire... ahhh, am vrut sa zic: Jordan College. Cartea chiar nu este deloc asa. au fost multe copycats dupa Tolkien dar Pullman nu este unul dintre ei.
am vazut destule ecranizari la viata mea si am citit destule carti ca sa stiu ca nu poti face intr-un film tot ce e intr-o carte. dar de ce s-au incapatanat scenaristii acestui film sa aduca povestea intr-un punct in care eu efectiv nu vad cum se mai poate continua cu directia cartilor (si nici nu ma refer la multime de trimiteri care nu se regasesc in film) ci pur si simplu la naratiune. Sunt curioasa daca Hollywoodul va reusi sa gaseasca o solutie pentru copii ramasi fara demoni pentru ca Pullman nu a gasit.
Avand in vedere ca in carte este explorata dualitatea naturii umane si ideea ca nu exista oameni cu adevarat rai si oameni cu adevarat buni, pot sa accept ca personajul lui Lord Asriel desi negativ in carte, devine pozitiv in film. Dar de ce un personaj care este energic, si feroce, si impulsiv si razbunator (si care are de altfel un leopard ca demon) este interpretat de Daniel Craig care nu-ti inspira decat calm si autocontrol? Adica nu se putea gasi un actor la care eventual sa se poata exploata in viitor si o latura mai luptatoare? Ma mir ca nu l-au ales pe Colin Firth pe principiul ca i-a jucat pe Valmont si Darcy care nu sunt chiar cele mai placute persoanaje. Si inca poate era mai bine decat Craig.

ma rog... pana la urma oricat de interesanta si captivanta mi s-a parut trilogia lui Pulmann, inca mai am un gust amar de la dulcegaria si moralitatea servita pe tava la sfarsitul romanului 3, asa ca The Golden Compass nu e chiar cea mai mare tragedie din istoria ecranizarilor. Troy conduce inca detasat lista filmelor care au facut praf cartile care le-au inspirat.
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Aug 2008, 17:37   #63
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
de ce ma trimite cu gandul la Tomb Raider filmul asta, the Golden Compass?

...
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Aug 2008, 17:53   #64
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
eu unu' nu-mi explic
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Aug 2008, 09:01   #65
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
nici io, decat printr-o confuzie cat mine de mare
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 13:13.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells