Go Back   Cinemagia Forum > S.F.ilm: dincolo de realitate

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 31 Dec 2007, 11:09   #41
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by Alex Leo Serban:
pai hotaraste-te: ori e mai bun k majoritatea filmelor hollywoodiene (asha cum afirmi) - si atunci argumentul incasarilor cade! -, ori e facut dupa 'retzeta' si atunci t intrebi dc n-a avut incasari mai mari...
Nu e nici o contradictie. E mai bun decat majoritatea decat datorita actorilor, a efectelor speciale si a ceea ce a mai ramas din povestea originala. Incasarile au fost mari, a fost chiar pe primul loc in box-office, dar nu au reusit sa recupereze bugetul de 200+ milioane.

Ceea ce spuneam e ca daca in loc sa investeasca gramada aia de bani in efecte s-ar fi concentrat mai mult pe personaje si poveste, atunci ar fi iesit un film cu adevarat bun, nu doar in comparatie cu media filmelor hollywoodiene, care e departe de a fi un criteriu a calitatii. Iar LOTR e foarte suprestimat, nu e asa greu sa-l depaseasca, desi personal LOTR mi se pare mai bun.

Adevarul e ca nu inteleg cum au putut sa fie in halul asta de orbi. Aveau in mana o mina de aur, o carte de succes si la public si la critica, cotata de The Observer (cu multa generozitate ce-i drept) printre cele mai bune o suta scrise vreodata si au distrus-o intr-un mod care nu mai are de a face nici macar cu mercantilismul calculat, ci mai degraba cu prostia crasa.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Dec 2007, 12:35   #42
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
eu cre k publicu e prost

asta e un film ashea, mai rafinat
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Dec 2007, 13:10   #43
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Noroc ca exista o gramada de filme in afara celor hollywoodiene. Si probabil ca publicul e prost, avand in vedere ca se uita numai la ele. Daca Golden Compass ar fi fost un exemplu de rafinament, atunci m-as fi lasat de mult de cinema.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Dec 2007, 13:47   #44
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
adik, tu kiar faci cinema?? uau
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Dec 2007, 14:12   #45
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by Alex Leo Serban:
adik, tu kiar faci cinema?? uau
Ok, greseala mea. Sa zicem ca as fi renuntat sa ma uit la filme. Happy now? Apropo, daca tot ti-a placut Golden Compass, incearca sa citesti si cartea ca sa intelegi mai bine ce ar fi putut sa fie filmul.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Dec 2007, 15:58   #46
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
ok - da o sa vezi, e kiar mai rau cu 'atonement'; desi n-am citit cartea, filmu e kk :sick:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jan 2008, 14:59   #47
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
o chestie faina: ati observat ca daimonii (de ce au tradus astia "demoni"?)personajelor de gen feminin erau de gen masculin si invers?!; e in concordanta cu ideea de animus-anima din imaginarul colectiv ( teorie dezvoltata de Jung): barbatii au o anima: adica imaginea apriorica a femeii - eul feminin gasit in sufletul barbatului si invers.
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jan 2008, 15:13   #48
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Buna observatie, Gloria. Exista totusi exceptii, Pullman specifica in carti ca in unele cazuri daemonii (sau daimonii...) au acelasi sex ca si personajele lor.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jan 2008, 16:21   #49
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
pt gay si transsexuali?
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jan 2008, 16:50   #50
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
Originally Posted by Gloria:
ati observat ca daimonii (de ce au tradus astia "demoni"?)
well, pana invatam cu totii esperanto trebuie sa mai suportam si traducerile.

ps: tu cum spui daimon sau demon?
marx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jan 2008, 17:06   #51
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
http://www.cartea-mea.ro/index2.php?...de-daimon.html
---------------------------------------------------------------------------------
Am vazut si eu, intr-adevar, ii dau dreptate lui Twinsen pe alocuri (desi se comporta asemeni unui avocat impotriva apararii): nu prea-ti dai seama cu ce se mananca, de ce sunt antagonistii rai, ce cauta aia acolo, de ce fetitza e mai charismatica ca baietzelul "scutit" de daimon; exista ceva in spatele filmului, ce tu ca spectator de rand, nu stii, probabil totul se afla in carte, pt cei ce n-au citit nu va fi un film stralucit care sa te impresioneze; scene de lupta la granita dintre acceptabil si beton, de remarcat originalitatea ca synopsis: universurile paralele m-au fascinat si asa cum spunea Pitbull ar fi trebuit exploatate mai bine. Este reusit, dar tinand cont de idee, asta-i un mare minus. Pacat, se putea face treaba buna. Desi e f promitator nu se compara cu LOTR ca atmosfera, emotie samd. Un exemplu concludent ca sfectele speciale distrug filmul si uneori iau mintile producatorilor, regizorilor, pana la urma ce poti face cu un bulgare mare de aur pe o insula pustie?
Trebuie revazut pentru o analiza demna.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jan 2008, 17:44   #52
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by Supastar:
pt gay si transsexuali?
Da, cred ca asta e ideea, desi din cate imi amintesc nu se spune clar. In schimb in cartea a doua sunt niste ingeri gay care cu siguranta ar face deliciul ramurei radicale a comunitatii crestine daca ar aparea in film.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jan 2008, 14:50   #53
tailgunner
Guru
 
tailgunner
 
Join Date: Jan 2005
Location: lunar park
Posts: 325
Pitbull dixit

"Decepþia la care mã refeream e relativã, din fericire, ºi se referã la faptul cã filmul se petrece integral într-un singur univers - celelalte fiind menþionate doar vag, la nivel teoretic. Sper, însã, cã ecranizãrile urmãtoarelor douã romane vor amplifica experienþa acestei transcendenþe magice, ºi mai ales a dinamicii relaþiilor dintre lumile paralele"

'ce Pullman: "The first volume is set in a universe like ours, but different in many ways. The second volume, The Subtle Knife, moves between three universes, the universe of Northern Lights, the universe we know, and a third universe, which differs from ours in many ways again. The final volume, The Amber Spyglass, moves between several universes".

So there. Finalul Luminilor e prima trecere in alt univers, da baietii au taiat-o aiurea.

God, I hope they get it right with the Knife, asta daca o sa mai faca trilogia dupa cit de prost a mers TGC. Abia astept sa vad cum o sa transpuna Cittagazze, un oras coborat drept din Giorgio de Chirico, sper sa aiba regizorul (altul, finger crossed) suflu.
Da Busola e dezamagitor... treneaza...toata partea de mijloc e jale, ciorba lunga cu gyptians, numa sa treaca timpul...pina la Iorek (eu nu i/as fi dat totusi vocea lui Gand..Ian McKellen). Eva Green parca-i CG, easiest money she ever made. Daimonii au fost folositi cu economie, ca costa (cind ar fi trebuit sa fie mereu in joc, mereu forfotind imprejur). Batalia de la final e prost filmata ... Weitz can't do action sequences.
Tot timpul filmului am vrut sa ma prinda lumea povestii - care m-a prins imediat la lectura si n-a(m) reusit. Pity..
__________________
You can't give horse tranquilizer to a midget.
tailgunner is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jan 2008, 14:57   #54
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
pt neuptolem

singura 'emotie' kre m-a incercat vazind 'lotr' a fost o plictiseala sora cu moartea...
'busola...', in skimb, m-a tinut cap-coada! :happy:
si nu cre k are vreun sens sa fie comparat la nesfirsit cu cartea inspiratoare (e clar k oamenii au vrut sa 'rotunjeask' colturile prea abrazive ale povestii - cele anti-religie etc...), dupa cum nici invocarea faptului k 'nu a prins' (la publicu american!!... i mean, c'mon! :w00t: ) nu mi s pare inspirata: c, box-office-u face valoarea unui film?!
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2008, 15:27   #55
EgoN
Guru
 
EgoN
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 740
are emotie si candoare, asa cum trebuie sa aiba orice fantasy.
& mai ales personaje frumoase (you know, like fat-frumos, ileana cosanzeana) - mi se pare un ingredient ESENTIAL.
fuck the hobbits and that fucking piece of shit cu "my preeeeciooouuus". the are fucking ugly
__________________
I smile and I sip my opium tea.
EgoN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jan 2008, 00:32   #56
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
6/10. Cam degeaba filmu asta. Incepuse bine, promitator, real, in sensul lui de real, cu lumi paralele si astea...cand deodata pustioaica de la inceputul filmului se face mult prea curajoasa in mod nejustificat, adica, nici nu cred ca a inteles care e scopul misiunii ei, in afara de eliberarea unor suflete pierdute. Ce e cu "dust"ul? Cu ce ajuta? De ce e privit asa de rau de acei oameni? Pun intrebarile astea de parca nu m-am uitat la film, dar in mod bizar, intrebarile probabil au un raspuns, dar unul deloc clar, cel putin nu pentru mine...si e un film pentru copilasi. Poate asta e si motivul, m-am saturat de atatea filme despre magie si muzica inutil de inaltatoare, animale care vorbesc cu oamenii (chiar si justificat, ca aici). In filmul asta nu vezi nimic de fapt, e doar inceputul, alt lucru care ma seaca...o sa vedem enspe continuari de prost gust (Daniel Craig si Nicole Kidman sunt perfect degeaba in filmu asta, ca sa nu mai zic de pustioaca...stie deja ca e vegetariana, Jesus!). In fine, mai sunt intrebari fara raspuns...cum a ajuns pustioaica sa citeasca compasul...si de ce ii zice compas daca nu te directioneaza in spatiu deloc? Iti "directioneaza" doar adevarul. Clar e pentru copilasi...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jan 2008, 01:30   #57
razvan-gabriel
Junior
 
razvan-gabriel
 
Join Date: Jul 2007
Location: Bucuresti
Posts: 53
Originally Posted by M0n0:
6/10. Cam degeaba filmu asta. Incepuse bine, promitator, real, in sensul lui de real, cu lumi paralele si astea...cand deodata pustioaica de la inceputul filmului se face mult prea curajoasa in mod nejustificat, adica, nici nu cred ca a inteles care e scopul misiunii ei, in afara de eliberarea unor suflete pierdute. Ce e cu "dust"ul? Cu ce ajuta? De ce e privit asa de rau de acei oameni? Pun intrebarile astea de parca nu m-am uitat la film, dar in mod bizar, intrebarile probabil au un raspuns, dar unul deloc clar, cel putin nu pentru mine...si e un film pentru copilasi. Poate asta e si motivul, m-am saturat de atatea filme despre magie si muzica inutil de inaltatoare, animale care vorbesc cu oamenii (chiar si justificat, ca aici). In filmul asta nu vezi nimic de fapt, e doar inceputul, alt lucru care ma seaca...o sa vedem enspe continuari de prost gust (Daniel Craig si Nicole Kidman sunt perfect degeaba in filmu asta, ca sa nu mai zic de pustioaca...stie deja ca e vegetariana, Jesus!). In fine, mai sunt intrebari fara raspuns...cum a ajuns pustioaica sa citeasca compasul...si de ce ii zice compas daca nu te directioneaza in spatiu deloc? Iti "directioneaza" doar adevarul. Clar e pentru copilasi...

...rien ne va plus! :sick:
__________________
everybody wants to be a cat
razvan-gabriel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jan 2008, 08:57   #58
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Originally Posted by razvan-gabriel:
...rien ne va plus! :sick:
Nu stiu franceza, iar translatorul de pe google nu a tradus shit...cuvant cu cuvant...dar ce sa inteleg? "Nothing, Not, Va, More" ...
Dar presimt de la acel "sick face" ca nu e de bine.
Bun, mie unu mi-a placut Stardust, pentru ca am vazut ca in ultimul post pe acest topic il comparai foarte mult cu acest film. Stardust a fost mai bun in fiecare fel iar The Golden Compass nu a fost bun deloc. Nominalizarea pentru cele mai bune efecte speciale o merita, sa zicem, chiar daca nu m-a dat pe spate nici unul din efecte, art direction, same thing.
Iar de la ursu ala, cel a carui voce era Ian McKellen, ma asteptam la un moment dat sa se aseze in fund sa scoata o sticla de Cola de la spate si sa cante. Si tare am mai fost dezamagit si de asta...
Stiu ca trebuia sa vad filmul asta cu ochii copilului din mine, dar ori era prea tarziu si asta a adormit, ori chiar nu are efectul asteptat...pentru ca de obicei am vazut multe filme de gen care mi-au placut.
Si data viitoare exprima-te in limba ta materna.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jan 2008, 15:25   #59
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Rien ne va plus (lit.: "nimic nu mai merge") e o expresie folositä de crupieri pentru a anunta cä nu se mai primesc mize: «Les jeux sont faites, rien ne va plus!» = Jocurile sunt fäcute, nu se mai mizeazä!
La nivel general, se foloseste cu sensul: "Nu mai am nimic de zis", "I rest my case", "M-ai läsat färä replicä", "Mi-ai luat piuitul", "Mi-ai luat maul", "Iesirea prin Särindar", "Taci fä cä esti prost", etc.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jan 2008, 16:26   #60
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Originally Posted by Pitbull:
"Taci fä cä esti prost", etc.
Got it. Thanks.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:31.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells