Go Back   Cinemagia Forum > S.F.ilm: dincolo de realitate

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 05 Jan 2006, 12:27   #41
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
mai oameni buni, NU-I FRUMOS!
atata pasiune/vehementza de la o maimutza!
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jan 2006, 12:37   #42
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
mai herberte, stiu k nu-i frumos, da e sanatos: nu e bine sa te tii, faci (marx, help me out pls!) 'retentie de urina'...

s-apoi, 'redy' asta e asha picat din luna, kipurile 'novice' & stuff, ca tre sa ia si el o gura de ceva acru ca 'botez' pe forum, pai nu?
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jan 2006, 13:11   #43
tailgunner
Guru
 
tailgunner
 
Join Date: Jan 2005
Location: lunar park
Posts: 325
Carl Denham: "You gotta do better than that boys. Monsters belong in B movies". De la PJ incoace, monsters belong in Big movies. Mie mi-a placut.
__________________
You can't give horse tranquilizer to a midget.
tailgunner is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jan 2006, 09:58   #44
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by tailgunner:
Carl Denham: "You gotta do better than that boys. Monsters belong in B movies". De la PJ incoace, monsters belong in Big movies. Mie mi-a placut.
asta merge mana in mana cu:
"i'm a movie producer! of course you can trust me!"
&
"i'm really good at crappin' the crappers" (followed by a unique Jack Black face 'performance'...)
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jan 2006, 10:30   #45
alc
Veteran
 
alc
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 177
Chiar daca se aseamana cu alte filme, cred ca este reusit si nu e numai pt copii , altfel de ce ne-am mai fi uitat la el. Mi-a placut familia de castori, foarte simpatici, vocile li se potrivesc de minune. Si vocea lui Liam Neeson se potriveste pt leu. Astept sa vad daca va mai fi o continuare sau poate continuari.
alc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jan 2006, 10:31   #46
alc
Veteran
 
alc
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 177
ops din greseala am dat pe langa si am pus la king kong...asta e...cica trebuia la cronicile din narnia :lol:
alc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jan 2006, 10:37   #47
alc
Veteran
 
alc
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 177
Daca tot is aici ia sa scriu si ceva despre king kong care mi s-a parut un film extraordinar. Nu mi-a prea placut de Jack Black, nu prea se potriveste. In schimb Adrien Brody si Naomi Watts mi-au placut. La fel si King Kong , cat s-a luptat saracul cu cei 3 T-Rex( reusite efectele speciale ) sa o apere pe frumoasa Naomi. Finalul trist asta e, s-a sacrificat pt iubita sa. Astept sa vad cum se descurca la Oscaruri.
alc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Feb 2006, 18:24   #48
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Eee, deci väzui si io azi Kinkongule.
Ca vechi iubitor al lui din frageda-mi pruncie, mi-am fäcut damblaua si m-am bucurat. Ca iubitor de cinema, m-am cam enervat.
Dom'le... N-au plesnit-o cu el.
Hai s-o luäm asa, în ordine cronologicä:
- Începutul. De nota 10. Maimuta de la zoo, bidonvillurile, cozile la supa säracilor, numerele de music-hall.
- Apare Denham si filmul începe sä dobândeascä o tentä patetico-istericä. (Totusi, am râs la poanta cu: "Fay?" "Face un film pentru R.K.O." "A, cu Cooper...?")
- Plecarea vaporului: marfä.
- Drumul cu vaporul: clismä. Cea mai proastä parte din film, si una dintre cele mai tâmpite pe care le-am väzut vreodatä. Aici Jackson trebuie, si vrea, si se screme sä construiascä misterul. Si-i iese o diaree constipatä. Infantil, poncif, ostentativ, reactii psihologice de teatru de päpusi, pusti cehoviene bägate cu teava-n ochi (cloroformul). Arar, câteva poante drägute (aia cu mustata, sau confuzia cu sunetistul).
- Naufragiul: acceptabil.
- Debarcarea pe insulä. Una din cele mai bune pärti ale filmului. Decorul are mister, e bine filmat. Bästinasii, urâti de-ti vine sä borästi, si decapiteazä la ai nostri într-o veselie. Bravo, Petricä, ad' la tata sä-ti pupe dovlecelu'. Secventa asta ti-a iesit.
- Räpirea: asa si-asa. Oarece suspense, cam simplist.
- Aparitia lui Kong. Fâs. Rateazä primul moment-cheie al filmului. Pânä si-n voma aia a lui Guillermin, era mai bine construit.
- Felul cum filmeazä insula în general: beton; aici Petricä e la largul lui: construieste lumi LOTRiste si le zugräveste meserias.
- Dinozaurii: incredibil de amestecat. Atacul velociraptorilor asupra diplodocilor: neverosimilitäti crase (goana prin defileu), si un momentel SUPERB (trecerea pe cornisa care li se sfärâmä sub picioare) ratat scurt si la obiect.
- Relatia Ann - Kong: bine construitä, destul de substantialä, dar de la un punct încolo degeneratä insuportabil într-un lacrimogenism scârbos. Frumoasä secventa cu dansul comic, si cea cu jongleriile. Drägut momentul de dupä lupta cu tyranosaurii, când Kong e "ofuscat", si pe urmä si-o trânteste-n siktir pe umär (pe Ann), din mers.
- Bätaia cu tyranosaurii: ingenioasä faza cu datu' huta-n liane, dacä n-ar reitera mania lui Jackson pentru cäzäturi în falii care nu se mai terminä; lupta la sol, destul de decentä.
- Bâzdâgäniile de pe fundul santului, miriapozii, si-n genere fauna insulei: fiecare O.K. în sine, dar supralicitate pânä dincolo de orice saturatie. Potential bun, ratat prin aglomerare; de la un punct, devine plicticos.
- Capturarea lui Kong: parte reusitä, parte ratatä, pe acelasi amalgam de calitäti si defecte enuntate la multe alte secvente.
- Spectacolul de la New York: destul de reusit; satirä si sarcasm amuzant, din päcate präfuit räu; bunutä nävala lui Kong în salä.
- Zbenguiala pe sträzi: banalä.
- Patinajul de-a-n-curulea în parc: o secventä frumoasä, ratatä tot prin supralicitare: pomii de Cräciun cu beculete colorate o zaharisesc iremediabil.
- Si, în sfârsit, inevitabilul Empire State Building. Destul de bun. Confruntarea cu avioanele are o anumitä sobrietate cinematograficä, si e bine filmatä. Din nefericire, s-a adunat prea multe päcate pe parcurs, si o sapä din temelii. Moartea lui Kong: stä lacrima sä pice, si nu poate, pentru cä DIN NOU, Jackson n-are liniste pânä n-o lungeste intolerabil, mai bagä si-o muzicä de inimä albasträ, si niste cäutäturi lungi-luuungi ochi în ochi. Foarte frumos cadrul cu cäderea lui Kong, si avioanele plutind pe-aläturi.
Concluzie:
Se confirmä cu tärie impresia de la L.O.T.R.: Peter Jackson e un bäiat care pute de talent si e prost ca noaptea. Are o imaginatie debordantä, si un stil narativ completamente haotic. Viziune cinematograficä unicä, si date dramaturgice nule. Vârä momente foarte bine conduse în interiorul secventelor, si-si rateazä secventele în ansamblul lor. Îmi venea sä-l iau de mânä, sä m-asez cu el la un DVD-player, cu telecomanda, si sä-i zic: "Uite, bäi Petricä, asta mai scurtä, asta mai lungä, pe-asta scoate-o sä n-o mai väd, pe-astalaltä mut-o dincolo - si-n genere, mai lasä si tu din când în când inspiratia galopantä si mai si GÂNDESTE la ce faci, mä tatä!"
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Feb 2006, 23:09   #49
Nona_nb
Novice
 
Nona_nb
 
Join Date: Feb 2006
Location: Bucuresti
Posts: 16
King Kong

Cred ca de mult timp nu am vazut un film mai prost ca asta. Chiar nu merita sa-ti pierzi 3 ore pentru asa ceva...
Nona_nb is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Feb 2006, 23:21   #50
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Du-te la "War of the Worlds".
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Feb 2006, 23:31   #51
Nona_nb
Novice
 
Nona_nb
 
Join Date: Feb 2006
Location: Bucuresti
Posts: 16
Alta "capodopera" si asta .. 8)
Nona_nb is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Feb 2006, 23:34   #52
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Lasä. Bani sä curgä.
(Numa de s-ar bifurca nitel si spre noi...)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2006, 18:31   #53
jeleu
Guru
 
jeleu
 
Join Date: Mar 2004
Location: pe sarma
Posts: 338
Send a message via Yahoo to jeleu
Daca il privesc ca un da-te movie nu prea am ce sa-i reprosez. Obiectiv insa...
Multe elemente folosite prea mult. Unele dialoguri penibile (Hayes & Jimmy). Plus ca atunci cand ii vezi pe lacul inghetat ai lectia deja invatata. Se simt bine si se distreaza (Kong & Ann adica), tre sa vina cineva sa strice totul.
__________________
Im Kino gewesen. Geweint.
jeleu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Mar 2006, 19:53   #54
ArsDeViu
Veteran
 
ArsDeViu
 
Join Date: Sep 2002
Location: Sandman's World
Posts: 282
Send a message via Yahoo to ArsDeViu
Daca cineva m'ar fi avertizat ca nu merita vazut, nu l'as fi crezut.
Nu merita. Nici macar descarcat, legal bineinteles, de pe net. E mult de criticat la film, dar cel mai mult efectele speciale mediocre.
Poate e de inteles, dupa atatea Oscaruri, premii pentru triolgie, sa nu-ti mai bati capul atata. Sau poate ca nu. PJ a avut ocazia/datoria sa realizeze ceea ce in 1976 era imposibil dpv tehnologic.
Alte filme interesante cu gorile, Mighty Joe Young, Congo.
ArsDeViu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Mar 2006, 22:40   #55
qwerty
Guru
 
qwerty
 
Join Date: Jan 2006
Location: Baia Mare
Posts: 623
Send a message via ICQ to qwerty Send a message via Yahoo to qwerty
Nu a fost chiar asa de prost, intradevar e cam lung si uneori te apuca plictiseala dar poti sa mergi linistit sa mananci in timpul filmului pt ca nu pierzi mare lucru.Nu iti trebuie decat timp si rabdare ca sa vezi capodopera lu'PJ.
__________________
Prefer sa mor linistit in somn ca si bunicul meu, decat sa mor in urlete si teroare ca si pasagerii lui.
qwerty is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 May 2006, 17:15   #56
peter jackson
Senior
 
peter jackson
 
Join Date: May 2006
Location: constanta
Posts: 76
Filmul king Kong regizat de Peter jackson e o capodopera. totul este perfect la acest film-regia, muzica lui james newton howard,interpretarea lui Naomi Watts.Sfarsitul filmului este emotionant. Este un film pentru oamenii sensibili. se vede ca nu este un produs tipic hollywood .Peter jackson este cel mai bun regizor din toate timpurile.
peter jackson is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2006, 10:43   #57
frodo baggins
Junior
 
frodo baggins
 
Join Date: May 2006
Posts: 43
Sunt de acord cu peter jackson.King Kong e o capodopera.
frodo baggins is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2006, 20:50   #58
lestatika_29
Veteran
 
lestatika_29
 
Join Date: Feb 2006
Location: not here anymore
Posts: 239
ete fas, ar fi culmea sa nu fi de acord cu tine insuti
un film jenant
__________________
Farewell is sometimes hello forever
Lady L
lestatika_29 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2006, 18:57   #59
Shemaia
Junior
 
Shemaia
 
Join Date: Apr 2004
Location: Cluj
Posts: 69
Da, subiectul. Insa mi-au placut secventele aeriene, cu avioanele alea interbelice. La un moment dat imi produsesera un inceput de vertij (ca tot am vazut mai deunazi Vertigo). Merge pentru o destindere...
Shemaia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 13:35.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells