Go Back   Cinemagia Forum > S.F.ilm: dincolo de realitate

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 09 May 2005, 10:45   #41
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Originally Posted by Mircius:
Cu toate ca nu prea mi se pare. Este pe departe cel mia bun muzical, iar chicago sau Moulin rouge sunt sub el.

Nu sunt de acord cu ultima parte a mesajului tau si nu stiu cum poti afirma cu atat siguranta ca este de de parte cel mai bun musical. Din punctul de vedere al inovatiei, al relatiilor dintre personaje si a prospetimii subiectului, mi se pare inferior filmelor citate de tine.
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 May 2005, 13:48   #42
Blanche
Senior
 
Blanche
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 118
Originally Posted by Mircius:
Este pe departe cel mia bun muzical, iar chicago sau Moulin rouge sunt sub el.

Cam cate muzicaluri ai vazut ? "pe departe" ... mi se pare ca exagerezi.
Blanche is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 May 2005, 13:54   #43
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Inca unul pe care-l impachetam si-l trimitem la film in general, with the big boys 8)
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 May 2005, 14:02   #44
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
bai, nu stiu cat de ok e chestia asta cu topicurile mutandu-se de la APE la FIG. s-ar putea inca sa ruleze filmul, in anumite orase.
uite, in focsani (oras depistat la bulan) closer inca e pe ecrane.
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 May 2005, 15:16   #45
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Cand mai ruleaza doar in Baicoi (sau la Lira) mi se pare ok sa fie la film in general. In aceeasi ordine de idei la Lira mai ruleaza si The Incredibles. Sau if we go even further, e Acum pe ecrane nu Acum pe ecran.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 May 2005, 00:20   #46
Atombomb
Novice
 
Atombomb
 
Join Date: Nov 2001
Posts: 4
Re: Fantoma de la opera

E interesant cum atatia oameni se considera critici de film si totusi vin cu niste acuzatii serioase la adresa unor filme cum este de exemplu acesta, si in sprijinul lor ofera niste dovezi puerile... Poate daca ar fi fost regizat de altcineva, mai cunoscut (nu ca Joel Shumacher nu e cunoscut, doar ca asa zisii cinefili n-au prea auzit de el) si ar fi jucat alti actori mai cunoscuti, poate ar fi fost apreciat la adevarata lui valoare...Cat despre musical-urile mai recente (ca sa zic asa), Chicago si Moulin Rouge mai bine ma abtin de la comentarii...ambele fiind niste filme de rahat cu o distributie de exceptie...
Iar cine cauta musical-uri de exceptie sa se uite in urma, poate va descoperi magia unor filme ca:
"My Fair Lady"
"Marry Poppins"
"The Sound Of Music"
"Seven Brides For Seven Brothers"
"The Wizard Of Oz"
"West Side Story"
"Fiddler On The Roof"
"An American In Paris"
"Singing In The Rain"

"The Phantom Of The Opera" a fost primul film, dupa o lunga perioada de timp, care a readus pe ecrane magia acelor filme. Subiect fumat, zic unii, si totusi se pare ca nu mai exista idei originale care sa merite atentie...Unii cauta salvare in ecranizarea unor carti de succes, altii se inspira din jocurile video, altii din povesti de dragoste celebre, altii din benzi desenate, iar mai nou din bibliografii ale unor personalitati (cum s-a putut observa la decernarea premiilor premiilor oscar din acest) sau evenimente istorice (mai mult sau mai putin distorsionate sa se incadreze in tiparul comercial hollywood-ian)... Iar din cand in cand se incearca cate un musical... Uneori prinde la public, alteori nu... Si asta din cauza inculturii si gandirii superficiale specifice generatiei actuale...Putini sunt cei care mai citesc carti, iar si mai putini sunt cei care merg la teatru si opera...
Atombomb is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 May 2005, 15:09   #47
Blanche
Senior
 
Blanche
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 118
Re: Fantoma de la opera

Originally Posted by Atombomb:
E interesant cum atatia oameni se considera critici de film ...

E interesant cum niste oameni nu ofera nici un fel de argument (pueril sau nu) in sprijinul opiniei proprii, dar se simt datori sa dea lectii ....

Originally Posted by Atombomb:
Poate daca ar fi fost regizat de altcineva, mai cunoscut (nu ca Joel Shumacher nu e cunoscut, doar ca asa zisii cinefili n-au prea auzit de el) si ar fi jucat alti actori mai cunoscuti, poate ar fi fost apreciat la adevarata lui valoare.....

Sau poate ca nu ...daca ar fi fost regizat de altcineva ar fi fost in primul rand altfel

Originally Posted by Atombomb:
Cat despre musical-urile mai recente (ca sa zic asa), Chicago si Moulin Rouge mai bine ma abtin de la comentarii...ambele fiind niste filme de rahat cu o distributie de exceptie...
..

Zicea cineva ceva de argumente ???? puerile ?

Originally Posted by Atombomb:
Iar cine cauta musical-uri de exceptie sa se uite in urma, poate va descoperi magia unor filme ca ....

Mai sunt si altele ... anyway, bune alegeri; dar nu sunt un argument ca filmul discutat ar fi bun.

Originally Posted by Atombomb:
Iar din cand in cand se incearca cate un musical... Uneori prinde la public, alteori nu... Si asta din cauza inculturii si gandirii superficiale specifice generatiei actuale...

Stati ca n-am inteles .... nu prinde la public din cauza inculturii publicului ? si cand prinde la public prinde din cauza culturii publicului ? Sau invers ? Sau cum ?

Originally Posted by Atombomb:
Putini sunt cei care mai citesc carti, iar si mai putini sunt cei care merg la teatru si opera...

Banuiesc ca stiti, dar exista unii care citesc carti, si merg la teatru si la opera... dar nu le foloseste ....argumenteaza tot cu "daca nu va place sunteti inculti, eu stiu mai bine cum stau lucrurile" ...
Blanche is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 May 2005, 15:16   #48
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
asa e. nici unul dintre noi nici macar n-a auzit de muzicalurile alea, daramite sa le mai fi vazut. corect. aici a nimerit-o baiatul.
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 May 2005, 15:28   #49
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
N-a nimerit nimic. Nu stiu cine se considera critic de film de pe forumul asta dintre cei amatori. Din lista aia doar de Seven Brides For Seven Brothers si Fiddler On The Roof n-am mai auzit. Se mai fac muzicaluri bune, dar nu cred ca A night at the opera e unul dintre ele. Cele mai bune dintre cele oarecum recente: Nightmare Before Christmas, South Parku', Blues Brothers si poate Jesus Christ Superstar.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 May 2005, 09:49   #50
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by Atombomb:
"The Sound Of Music"

filmul lui robert wise fusese rebotezat 'the sound of crap' (pe buna dreptate). eram curios, dascale, cate filme de wise ai vizionat ? (nu ca ar conta)
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 May 2005, 17:15   #51
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
.alea au fost musical-uri bune la vremea lor. nu stiu in ce masura iti poti permite sa raportezi toate filmele vazute la etaloanele contemporane.

alineat nou.

.reanimarea domnisoarelor de alta data are ca rezultat doar fete batrane.
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2005, 00:38   #52
Atombomb
Novice
 
Atombomb
 
Join Date: Nov 2001
Posts: 4
Originally Posted by Blanche:
Originally Posted by Atombomb:
E interesant cum atatia oameni se considera critici de film ...

E interesant cum niste oameni nu ofera nici un fel de argument (pueril sau nu) in sprijinul opiniei proprii, dar se simt datori sa dea lectii ....

Fiecare este liber de a-si exprima opinia, fara sa fie obligat sa dea nici o explicatie. Ceea ce nu inteleg este de unde si pana unde ti se pare tie ca eu as vrea sa dau cuiva lectii?!?

Originally Posted by Atombomb:
Poate daca ar fi fost regizat de altcineva, mai cunoscut (nu ca Joel Shumacher nu e cunoscut, doar ca asa zisii cinefili n-au prea auzit de el) si ar fi jucat alti actori mai cunoscuti, poate ar fi fost apreciat la adevarata lui valoare.....

Sau poate ca nu ...daca ar fi fost regizat de altcineva ar fi fost in primul rand altfel

De acord, ar fi fost altfel...Insa eu aici insistam pe ideea ca multe filme bine realizate sunt trecute cu vederea, in parte din cauza distributiei si regizorului, mai putin cunoscuti de publicul larg...

Originally Posted by Atombomb:
Cat despre musical-urile mai recente (ca sa zic asa), Chicago si Moulin Rouge mai bine ma abtin de la comentarii...ambele fiind niste filme de rahat cu o distributie de exceptie...
..

Zicea cineva ceva de argumente ???? puerile ?

Amintesc din nou faptul ca e doar o parere... De aceea nici n-am insistat deoarece aceste doua filme au primit aprecieri foarte bune din partea criticilor... Din cauza asta ar trebui sa fiu dator cu explicatii?!? Sau vrei sa reformulez? "Dupa parerea mea, aceste doua filme sunt ... " Te simti mai bine?

Originally Posted by Atombomb:
Iar cine cauta musical-uri de exceptie sa se uite in urma, poate va descoperi magia unor filme ca ....

Mai sunt si altele ... anyway, bune alegeri; dar nu sunt un argument ca filmul discutat ar fi bun.

Nu era un argument, era o insiruire de recomandari... Si nu am spus ca filmul e bun sau rau... are si parti bune si parti rele...

Originally Posted by Atombomb:
Iar din cand in cand se incearca cate un musical... Uneori prinde la public, alteori nu... Si asta din cauza inculturii si gandirii superficiale specifice generatiei actuale...

Stati ca n-am inteles .... nu prinde la public din cauza inculturii publicului ? si cand prinde la public prinde din cauza culturii publicului ? Sau invers ? Sau cum ?

Pe langa elementul artistic, mai apare elementul comercial. Acesta din urma are sarcina de a prezenta elementul artistic intr-o maniera cat mai atractiva pentru publicul larg. Iar elementul comercial are o importanta mult mai mare. "Vad ceea ce mi se arata si aud ceea ce mi se spune...si doar atat"

Originally Posted by Atombomb:
Putini sunt cei care mai citesc carti, iar si mai putini sunt cei care merg la teatru si opera...

Banuiesc ca stiti, dar exista unii care citesc carti, si merg la teatru si la opera... dar nu le foloseste ....argumenteaza tot cu "daca nu va place sunteti inculti, eu stiu mai bine cum stau lucrurile" ...

Sunt si din astia destui, nu ma referam la ei . Si sunt de acord, nu e o dovada de cultura sa citesti carti, sa mergi la opera sau teatru. Dar si daca o faci nu inseamna ca esti superior celorlaltor oameni si ca-i vezi si-i tratezi ca pe niste inculti. Faptul ca mi-ai sarit la gat in halul acesta demonstreaza din pacate faptul ca ma consideri o astfel de persoana, cu pretentii de cultura si care ii trateaza pe ceilalti de sus cand vine vorba de astfel de subiecte... Si eu tot ce am facut era sa insist pe ceea ce candva insemna "cultura" si care de-a lungul timpului s-a diminuat... Si asta pentru a insista pe ideea ca putini sunt cei care pot aprecia o carte buna, o piesa de teatru sau un spectacol de opera... Restul sunt oarecum indiferenti... Iar printre acestia sunt si gloata de snobi despre care ai spus si tu... Dar asta nu inseamna ca acel grup restrans de "oameni culti' (ca sa le zic asa) sunt cei care dau verdictul in privinta filmului... Doar ca il apreciaza la un alt nivel valoric decat ceilalti...

Originally Posted by notorious:
Originally Posted by Atombomb:
"The Sound Of Music"

filmul lui robert wise fusese rebotezat 'the sound of crap' (pe buna dreptate). eram curios, dascale, cate filme de wise ai vizionat ? (nu ca ar conta)

Dascale?!? Un dascal adevarat (ma rog genul la care te referi tu) se uita la cat de multe filme poate, fie ele "crappy" sau nu... Asta insa nu-i diminueaza din calitatile sale de dascal... Sau tie iti place sa te joci de-a: "spune-mi ce regizor preferi si eu iti spun cine esti"?!?
Atombomb is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2005, 00:56   #53
Atombomb
Novice
 
Atombomb
 
Join Date: Nov 2001
Posts: 4
Originally Posted by notorious:
Originally Posted by Atombomb:
"The Sound Of Music"

filmul lui robert wise fusese rebotezat 'the sound of crap' (pe buna dreptate). eram curios, dascale, cate filme de wise ai vizionat ? (nu ca ar conta)

Dascale?!? Un dascal adevarat (ma rog genul la care te referi tu) se uita la cat de multe filme poate, fie ele "crappy" sau nu... Asta insa nu-i diminueaza din calitatile sale de dascal... Sau tie iti place sa te joci de-a: "spune-mi ce regizor preferi si eu iti spun cine esti"?!?
Atombomb is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2005, 14:47   #54
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
nu trebuie sa reactionezi asa. atitudinea ta A FOST una de superioritate si meritai sa fii tras de urechi. nu stiu daca ai fost malentendu, dar si eu am dedus din postarea ta cam aceleasi kestii ca si blanche. nimeni nu ti-a sarit la gat.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2005, 19:13   #55
Atombomb
Novice
 
Atombomb
 
Join Date: Nov 2001
Posts: 4
Originally Posted by notorious:
nu trebuie sa reactionezi asa. atitudinea ta A FOST una de superioritate si meritai sa fii tras de urechi. nu stiu daca ai fost malentendu, dar si eu am dedus din postarea ta cam aceleasi kestii ca si blanche. nimeni nu ti-a sarit la gat.

Si cum ma rog trebuia sa reactionez?!? Nu numai ca ati presupus ca va tratez cu superioritate pe voi si pe ceilalti, dar ati actionat in aceasta directie... Asta pe langa faptul ca nu ati fost de acord cu nimic din ce am spus... Si Blanche a tinut neaparat sa-mi dea o lectie... Cine face pe superiorul acum? Daca opinia mea nu valoreaza nimic, atunci nici macar nu are rost sa mi-o exprim... Sunt prea prost ca sa pot posta pe acest forum, prea prost pt a putea discuta de la egal la egal cu cineva, pt ca nivelul meu este sub medie... Caut frumosul unde nu trebuie si daca-l gasesc nu am cu cine sa-l impart...
Atombomb is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2005, 21:52   #56
Mircius
Veteran
 
Mircius
 
Join Date: Feb 2003
Location: Bucuresti
Posts: 203
Send a message via MSN to Mircius Send a message via Yahoo to Mircius
Originally Posted by ricutza:

Nu sunt de acord cu ultima parte a mesajului tau si nu stiu cum poti afirma cu atat siguranta ca este de de parte cel mai bun musical. Din punctul de vedere al inovatiei, al relatiilor dintre personaje si a prospetimii subiectului, mi se pare inferior filmelor citate de tine.

Am spus ca e cel mia bun pentru ca e chiar muzicalul meu preferat sa zic asha. Muzica este originala (nu ca in Moulin Rouge). NU ma intelege gresit. Imi place la nebunie si Moulin Rouge si Chicago, dar nu la fel de mult ca Fantoma. De cand am vazut filmu, ascult soundtracul non stop. Si oricum, daca ai vedea varianta pe scena, sigur ai spune ca e cel mai bun.
Mircius is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2005, 11:05   #57
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Originally Posted by Mircius:
Am spus ca e cel mia bun pentru ca e chiar muzicalul meu preferat sa zic asha. Muzica este originala (nu ca in Moulin Rouge).

intr-adevar in Moulin Rouge muzica nu este originala, insa este original ceea ce se intampla cu ea, modul in care ea e folosita, modul in care sta la baza conversatiilor dintre personaje...lucrurile astea pe mine m-au fascinat mai mult decat in Fantoma de la Opera...

Originally Posted by Mircius:
Si oricum, daca ai vedea varianta pe scena, sigur ai spune ca e cel mai bun.

Aici cred ca gresesti...spectacolul nu face filmul mai bun...spectacolul e spectacol iar filmul e film...bine, in cazul de fata, eu am privit Fantoma de la Opera ca pe un spectacol, pentru ca daca l-as fi vazut ca pe un film atunci nu cred ca mi-ar mai fi placut...adica pe mine m-a impresionat tocmai pentru ca filmul exploata foarte bine lucrurile care nu le poti vedea pe scena...daca specatacolul pe Broadway e asa de marfa cum zici tu, atunci s-ar putea ca filmul sa fie de-a dreptul inutil....
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:11.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells