Go Back   Cinemagia Forum > S.F.ilm: dincolo de realitate

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 30 Mar 2005, 16:52   #21
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
@BeNnY

am ras.

@restul

herbert trebuie sa renunte la razboiul cu nume si restul 'coruptiei morale cinemagiste', pt ca n-are nici o sansa si incepe sa para un schilod tragand la haltere.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2005, 16:54   #22
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
@BeNnY

am ras.

@restul

herbert trebuie sa renunte la razboiul cu nume si restul 'coruptiei morale cinemagiste', pt ca n-are nici o sansa si incepe sa para un schilod tragand la haltere.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2005, 17:27   #23
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by notorious:
herbert trebuie sa renunte la razboiul cu nume si restul 'coruptiei morale cinemagiste', pt ca n-are nici o sansa si incepe sa para un schilod tragand la haltere.

@hERBERT
Ca sa nu mai intind circul pe forumul mare iti spun decat atat :
ti-am dat linkul respectiv in speranta ca vei face scandal (nu prea te tin curelele, AI NATURELUL SIMTITOR !) Ai reactionat exact cum ma asteptam. Imi pare rau ca nu am un mijloc de ati prezice reactiile in timp real si pe forum. Esti comun. Well played old man!
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2005, 13:57   #24
manelesux
Senior
 
manelesux
 
Join Date: Mar 2005
Location: cluj. napoca.
Posts: 79
Originally Posted by notorious:
Originally Posted by manelesux:
phone booth are ca e cam aproape identic cu inca vro 100 de filme, ca e prea piesa de teatru cu actori care numai la teatru nu te duc cu gandul, poate la un show prima tv, o camera ascunsa ceva. in fine, a fost destul de iritant. nu in sensul bun al cuvantului.

lasa-ma sa-ti dau un sfat (nu ca ar avea vreun rost...): limba romana e o comoara, iar exprimarea corecta si coerenta - un labirint lung si intortocheat, pe care ar trebui sa-l cunosti inainte sa te aventurezi prin spatii necunoscute...

ti-am notat observatia (nu ca ar fi avut vreun rost), dupa care m-am sters la nas cu shervetzelul. multzumesc oricum pentru bunele intentzii si la schimb lasa-ma sa fac si eu o observatzie, nu ca ar avea vreun rost: esti off-topic.
__________________
Nici o relatzie fara felatzie
manelesux is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2005, 22:55   #25
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by manelesux:
ti-am notat observatia (nu ca ar fi avut vreun rost), dupa care m-am sters la nas cu shervetzelul. multzumesc oricum pentru bunele intentzii si la schimb lasa-ma sa fac si eu o observatzie, nu ca ar avea vreun rost: esti off-topic.
Nepoate, manea, nu cred ca esti in masura sa sari la gatul cuiva (cel putin deocamdata).
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Apr 2005, 06:47   #26
manelesux
Senior
 
manelesux
 
Join Date: Mar 2005
Location: cluj. napoca.
Posts: 79
Originally Posted by nume:
Nepoate, manea, nu cred ca esti in masura sa sari la gatul cuiva (cel putin deocamdata).

adica. sunt in masura sa orice (cel putin deocamdata).
__________________
Nici o relatzie fara felatzie
manelesux is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Apr 2005, 16:15   #27
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
manelesux trebuie lasat in pace pana se va mai coace putin. daca nu se coace deloc, o sa plece singur...
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Apr 2005, 08:36   #28
manelesux
Senior
 
manelesux
 
Join Date: Mar 2005
Location: cluj. napoca.
Posts: 79
Originally Posted by notorious:
manelesux trebuie lasat in pace pana se va mai coace putin. daca nu se coace deloc, o sa plece singur...

nici n-am venit, ar fi culmea sa plec.
__________________
Nici o relatzie fara felatzie
manelesux is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Apr 2005, 16:07   #29
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by notorious:
manelesux trebuie lasat in pace pana se va mai coace putin.
Daca i se coace o sa-i cada.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2005, 12:39   #30
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by Alex Leo Serban:
minnie driver e mortala!!!
Sincer, mi s-a parut singurul lucru cu adevarat 'remarcabil'. Aproape ca n-am recunoscut-o. Se ridica mult peste nivelul celorlalti actori, asta incluzand-o si pe Miranda Richardson, care nu stiu ce cauta in filmul asta (poate se drege dupa HP 4 ).



In rest, filmul e digerabil, dar e prins bine in povestea de rahat si traditiile Broadway-ului. Versurile lui Rice (cred ca el le-a scris pentru original, dar s-ar putea sa ma insel) sunt ridicole, eclipseaza pana si ce e bun in muzica lui Webber (oricum a-i lua-o, distanta mare de la "Phantom of the Opera" la "Jesus Christ Superstar". de fapt, nici nu sunt acelasi gen, deci sa o lasam...)

P.S.: "Kitsch"-ul merge, dar prea arata filmul ca "Batman & Robin" cateodata.

P.P.S.: In filmografia subtire a lui Schumacher, "Phone Booth" imi pare cel mai reusit.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2005, 17:59   #31
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
hai, ma ! daca schumacher are o filmografie subtire, atunci ce filmografie mai are michael bay ??
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2005, 16:42   #32
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Tu numesti filmografie ce a facut Michael Bay?

Serios vorbind, nu e chiar "subtire" filmografia lui Schumacher (de aceea am si inclinat literele), dar filmele lui mi se pare - in marea lor majoritate - mediocre... De la "Batman"-uri la "The Client". Sunt cateva filme "de inceput" pe care nu i le-am vazut, dar pana acum tipul asta nu m-a convins.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2005, 13:55   #33
manelesux
Senior
 
manelesux
 
Join Date: Mar 2005
Location: cluj. napoca.
Posts: 79
Originally Posted by MinRep:
Tu numesti filmografie ce a facut Michael Bay?

Serios vorbind, nu e chiar "subtire" filmografia lui Schumacher (de aceea am si inclinat literele), dar filmele lui mi se pare - in marea lor majoritate - mediocre... De la "Batman"-uri la "The Client". Sunt cateva filme "de inceput" pe care nu i le-am vazut, dar pana acum tipul asta nu m-a convins.

pe mine m-a convins de ce vroia sa zica. nu mi s-a parut un tip ambiguu.
__________________
Nici o relatzie fara felatzie
manelesux is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2005, 23:19   #34
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
singura asemanare intre Fantoma de la Opera si Moulin Rouge nu este asa cum a reamcat cineva, kitschul, ci faptul ca sunt musicaluri amandoua...in rest nu mai exista, dupa parerea mea nici o alta apropiere...

mie mi-a placut Fantoma... mi-au placut foarte mult muzica, decorurile, costumele...dar nu m-am uitat la film ca la un film ci ca la un spectacol unde sunt mult mai aproape de actori...si din punctul asta de vederem-a impresionat foarte tare...

eu vad Fantoma de la Opera ca o imbinare foarte marfa intre opera si film...pur si simplu regizorul a exploatat foarte bine toate punctele in care spectacolele pe scena aveau de pierdut...o incercare similara, mult mai reusita insa, a fost Dogville (evident cele doua genuri imbinate erau teatrul si filmul)...sa nu uitam insa ca piesele de teatru sunt de obicei mult mai profunde decat spectacolele de opera, pentru ca fiecare vine cu prioritatile lui...
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Apr 2005, 11:06   #35
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by manelesux:
pe mine m-a convins de ce vroia sa zica. nu mi s-a parut un tip ambiguu.
N-am zis ca e ambiguu... E doar naspa de multe ori.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Apr 2005, 06:53   #36
Faenor
Veteran
 
Faenor
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 178
Atata vreme cat filmul e privit ca ecranizarea unui libret de opera sau opera in sala de cinema e impresionant din multe puncte de vedere(imagine, muzica, scenografie-care spre deosebire de Batman si Robin aici se potriveste). Dar daca e sa-l consideram un simplu musical e plictisitor, adormitor si cateodata ridicol cu toate ca si din punct de vedere cinematografic anumite scene sunt realizate memorabil: primul shift prezent mancat de molii alb/negru-trecut orbitor de colorat pe muzica din "aria fantomei" vazut in conditii bune e tulburator, balul mascat extrem de sugestiv si o parada foarte inspirata de costume si mai sunt cateva. Per total pentru cine iubeste opera si/sau A.L. Weber si/sau are curiozitatea de a vedea sa-l numim asa cum zicea Ricutza "un experiment".
__________________
"The capacity to learn is a gift; the ability to learn is a skill; the willingness to learn is a choice"-Rebec of Ginaz
Faenor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Apr 2005, 17:50   #37
bellhop
Guru
 
bellhop
 
Join Date: Feb 2004
Location: The Natural City
Posts: 491
Originally Posted by ricutza:
eu vad Fantoma de la Opera ca o imbinare foarte marfa intre opera si film...

eu vad fantoma de la opera ca o imbinare foarte opera intre marfa si film.. adica nenea Loyd-Weber avea si el nevoie de niste para, pentru o batrinete linistita, mai vinde un libret, mai vinde un teatru londonez, ca destul si-a tocit tineretile si urechile cu opera :hmm:
__________________
A little less conversation
bellhop is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 May 2005, 16:32   #38
Mircius
Veteran
 
Mircius
 
Join Date: Feb 2003
Location: Bucuresti
Posts: 203
Send a message via MSN to Mircius Send a message via Yahoo to Mircius
Originally Posted by notorious:
candelabre care ies din apa, fum / abur iesind din tot felul de cotloane s.a.m.d.

iar culmea kitsch-ului este atinsa din fazele incipiente, cand webber, care, din cate stiu, a semnat si muzica, ne ofera o melodie de opera remixata in stil pop '90. de asta ce mai zici ??


Am avut ocazia sa vad saptamana trecuta, in londra, Fantoma de la Opera. Filmu este exact ca varianta pe scena. Faza cu lumanarile care ies din apa, exista si in varianta de pe scena. By the way, Fantoma de la opera este relativ un muzical nou, avand doar 20 de ani, deci influnetele in muzica se vad. La fel am zis si eu, ca muzica e remixata, dar nu este. Anu asta, sau celalalt care vine, se implinesc 20 de ani de cand a fost compusa opera sa-i zic asha. Cu toate ca nu prea mi se pare. Este pe departe cel mia bun muzical, iar chicago sau Moulin rouge sunt sub el.
Mircius is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 May 2005, 17:15   #39
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
Cand faci kitsch , macar fa-l bine.

Futoma de la Opera e kitsch prost. Nici nu se compara cu kitsch-ul Moulin-Rouge-istic Ala macar era bright and sparkly.

Nota? 2/10
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 May 2005, 19:59   #40
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
eh, asta-i mare fata de -3612964872648723, nu ? :lol:
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:42.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells