Go Back   Cinemagia Forum > S.F.ilm: dincolo de realitate

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 23 Jun 2004, 15:18   #41
ultras_sportul
Junior
 
ultras_sportul
 
Join Date: Jan 2004
Location: Bucuresti
Posts: 26
Send a message via Yahoo to ultras_sportul
Nu am zis ca filmul nu-mi place

Doar ca ma dezamageste putin: adica mai putin decat Troy acum o luna de zile

Poate ca ma deranjeaza in realitate "mistoul" de mexican al lui Cuaron care se simte in unele scene ...
__________________
Vreau sa vad un film bun!
ultras_sportul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2004, 15:22   #42
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Nu ma pronuntz dar tind sa merg pe mana lui Nighty.
Originally Posted by MinRep:
As vrea doar sa-l citez pe BeNnY:
Originally Posted by BeNnY:
Deschideti ochii!
Sa deschid ochii ? O sa-i deschid knd o sa-l vad. Dar sa-i zici lui Nighty asha ceva shi nici macar nu shtii ce gusturi are in materie de film.
Maine poimaine o sa zicetzi: HP= film serios shi Spiderman ptr copii.
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2004, 15:51   #43
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Pe mine m-a amuzat la culme ce-a scris Nightwane... HE IS F.UCKING BRILLIANT! ( na ca m-au cenzurat :? )

Eu nu sunt fan al filmelor HP 1 & 2 Chestia cu "Deschideti ochii" era in special adresata lui Lady Eowyin dar daca vreti sa v-o insutiti si voi... ok
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2004, 15:56   #44
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
Originally Posted by BeNnY:
Pe mine m-a amuzat la culme ce-a scris Nightwane... HE IS F.UCKING BRILLIANT! ( na ca m-au cenzurat :? )


eu n-am scris ca sa te amuzi. am scris ce am constatat. si se pare ca spre deosebire de altii...nu dau age,sex,location please ...unii mai au si simtul umorului
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2004, 15:56   #45
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
Originally Posted by Gaandalf:
Nu ma pronuntz dar tind sa merg pe mana lui Nighty.
Originally Posted by MinRep:
As vrea doar sa-l citez pe BeNnY:
Originally Posted by BeNnY:
Deschideti ochii!
Sa deschid ochii ? O sa-i deschid knd o sa-l vad. Dar sa-i zici lui Nighty asha ceva shi nici macar nu shtii ce gusturi are in materie de film.
Maine poimaine o sa zicetzi: HP= film serios shi Spiderman ptr copii.

Sau o sa zicem Spiderman si harry Potter,filme pentru copii. 8)
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2004, 19:52   #46
Scorpion
Senior
 
Scorpion
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 83
Poate ca am depasit varsta necesara (am 21 acum), sau poate ca e devina ca nu am citit cartea, dar mie mi s-a parut tare plictisitor acest film. Tot asteptam sa se intample ceva interesant si de abia spre sfarsit a inceput sa se dezmorteasca putin filmu.

Scena cu intoarcerea in timp o vazusem deja in alte versiuni in multe alte filme iar faza cu autobuzul nu mai are nici o valoare dupa ce vezi Matrixul

In rest mi s-a parut destul de previzibil si mult prea lung.
Scorpion is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2004, 21:36   #47
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by Gaandalf:
Nu ma pronuntz dar tind sa merg pe mana lui Nighty.
Originally Posted by MinRep:
As vrea doar sa-l citez pe BeNnY:
Originally Posted by BeNnY:
Deschideti ochii!
Sa deschid ochii ? O sa-i deschid knd o sa-l vad. Dar sa-i zici lui Nighty asha ceva shi nici macar nu shtii ce gusturi are in materie de film.
Maine poimaine o sa zicetzi: HP= film serios shi Spiderman ptr copii.

Eu am scris pentru toti, in general... Mai mult nu am de zis...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jun 2004, 08:20   #48
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Totzi l-atzi vazut numai io' nu ... Anu trecut mi se rupea ... anu' asta m-atzi facut curios. Unii zic WOW! altzii zic "ma lashi cu filmul asta?"
Nu am crezut kl o sa zic asha ceva dar HP 3 is a "must see" k sa pot sa imi dau cu parerea nu altceva...
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jun 2004, 14:15   #49
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
S-a anuntat data premierei romanesti al celui de-al patrulea film din serie: Harry Potter and the Goblet of Fire
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jun 2004, 14:18   #50
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by emanuel:
S-a anuntat data premierei romanesti al celui de-al patrulea film din serie: Harry Potter and the Goblet of Fire
deja au inceput sa filmeze la el mey ? Nu-mi vine sa cred. Da' Daniel ala creste shi pe urma iese din "proportzii" shi numai Hp nu o sa mai fie.
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jun 2004, 14:20   #51
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
Pai deja filmeaza de vreo luna...
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jun 2004, 16:36   #52
seether
Junior
 
seether
 
Join Date: Jul 2003
Location: Undernet
Posts: 30
In mare, filmele Harry Potter sunt chiar marfa i could say, especially efectele speciale. Dar ptr cel care nu a citit cartile, sunt prea multe chestii lasate in aer, ceea ce este prea aiurea. Not to mention faptul ca deja au taiat/schimbat atatea din carti, nu imi dau inca seama daca asta e bine sau rau... :hmm:
Sunt curioasa insa cate parti or sa faca ptr filmu' Harry Potter and the Order of Phoenix :lol: Si HP6/7, peste nush' cati ani... :?
seether is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jun 2004, 17:16   #53
Forrest gump
Novice
 
Forrest gump
 
Join Date: Feb 2004
Location: oradea
Posts: 5
Mi-a placut. inceputul e un pic cam ciudat de altfel regizorul creaza o atmosfera destul de chimbata decat a celorlalte filme. totul devine mai serios mai grav. adica era poate si tyimpul. adica de harry e si el la adolescenta intrebarile lui au nevoie de raspunsuri. incepe sa fie un fel de heroe s journey ceea ce e super. fantezia si atmosfera superba de la scola de magie e pastrata ceea ce e foarte bine dar parca un pic farmecul dispare. de fapt primul cred ca are cea mai super atmosfera. are cateva nmomente superbe e mai profund ca celellte doua si si asta e bine dar e si riscant intr-unb fel. imaginea superba mult mai surprinzatoare miscarile. povestea e oricum foarte buna si aici e mai mult meritul lui rowling. malfoy e fooarte prost construit ca personaj prea ridicol si prea tipizat pacat avea potential :))). hermione e din ce in ce mai draguta si producatorii nu au uitata asta. robele lungi si negre sunt inlocuite de haine mai stramte si blugi, da nu-i nimic. un film cu mult farmec , imaginatie si spirit.
__________________
Cut!!!!
Forrest gump is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jun 2004, 17:20   #54
seether
Junior
 
seether
 
Join Date: Jul 2003
Location: Undernet
Posts: 30
Robele nu ar trebui inlocuite... Sunt importante, mai ales in Harry Potter and the Goblet of Fire [forgot about the prom!?]
Apropo... Am vazut eu aiurea, sau Draco Malfoy a fost vopsit? :lol:
Hermione nu ar trebui sa fie dragutza pana la a 4a carte.. film... whatever! Puberty, geez! :w00t:
seether is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jun 2004, 20:24   #55
M_olecula
Guru
 
M_olecula
 
Join Date: Jun 2004
Location: Bucuresti
Posts: 351
Un film relativ bunicel... si poate e cam mult spus , e mai bun decat celelalte filme din seria Harry Potter dar in general , pe o scara de 1 la 10 i-as da nota 5 ! In primul rand : imi poate spune si mie cineva cine i-a salvat pe Sirius Black si pe Harry de acei Dementori pe marginea lacului in prima scena , inainte ca ei sa se intoarca in timp (ce porcarie , parca am fii in Time Machine) ??????????????????? Cea mai penibila , proasta , patetica faza a fost atunci cand profesorul Lupin s-a transformat in "varcolac" (creatura aia semana a varcolac doar de la gat in sus avand niste membre inferioare si posterioare extrem de lungi) si Sirius Black in acel Grim ( Dumnezeule... parca eram in Van Helsing )

O parte buna a filmului m-i s-a parut maturitatea lui Harry care acum nu mai tinea totul in el... le spunea tuturor pe fata , nu mai era acel copil din primele doua parti .

Per ansamblu filmul nu m-i s-a parut atat de stralucit si de bun cum au spus unii de pe forum !!!!!!!!!!!!!!
M_olecula is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jun 2004, 20:38   #56
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by M_olecula:
In primul rand : imi poate spune si mie cineva cine i-a salvat pe Sirius Black si pe Harry de acei Dementori pe marginea lacului in prima scena , inainte ca ei sa se intoarca in timp (ce porcarie , parca am fii in Time Machine) ???????????????????

Asta era cea mai simpla parte. Harry din viitor il salveaza pe cel din trecut, cele doua "planuri temporale" nu se pot separa. E unul dintre cele mai frumoase momente din evolutia personajului. Pentru ca, inainte sa lesine, Harry are iluzia ca il vede pe tatal sau. Mai tarziu, isi da seama ca, de fapt, se vede pe sine insusi. Asta este frumusetea: Harry se maturizeaza, devine un vrajitor adevarat, unul grozav, intocmai ca tatal sau. (Chestia asta cu identificarea cu parintele si aspirarea la conditia acestuia e cam psihologica pentru universul Harry Potter, dar de asta sunt cartile alea atat de frumoase)


P.S.1: Dilema ta era explicata mai tarziu, cand Harry si Hermione zboara pe hipogrif inspre Sirius Black. Daca asa te-ai uitat la film, nu ma mira ca i-ai da 5...

P.S.2: Varcolacul intentionat nu aducea a varcolac in stilul clasic. Au incercat sa creeze o imagine diferita a creaturii. Daca tie nu ti-a placut, asta-i altceva. (dar de la Harry Potter la cocktail-ul Van Helsing e cale lunga...)
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jun 2004, 20:46   #57
M_olecula
Guru
 
M_olecula
 
Join Date: Jun 2004
Location: Bucuresti
Posts: 351
Originally Posted by MinRep:
Originally Posted by M_olecula:
In primul rand : imi poate spune si mie cineva cine i-a salvat pe Sirius Black si pe Harry de acei Dementori pe marginea lacului in prima scena , inainte ca ei sa se intoarca in timp (ce porcarie , parca am fii in Time Machine) ???????????????????

Asta era cea mai simpla parte. Harry din viitor il salveaza pe cel din trecut, cele doua "planuri temporale" nu se pot separa. E unul dintre cele mai frumoase momente din evolutia personajului. Pentru ca, inainte sa lesine, Harry are iluzia ca il vede pe tatal sau. Mai tarziu, isi da seama ca, de fapt, se vede pe sine insusi. Asta este frumusetea: Harry se maturizeaza, devine un vrajitor adevarat, unul grozav, intocmai ca tatal sau. (Chestia asta cu identificarea cu parintele si aspirarea la conditia acestuia e cam psihologica pentru universul Harry Potter, dar de asta sunt cartile alea atat de frumoase)


P.S.1: Dilema ta era explicata mai tarziu, cand Harry si Hermione zboara pe hipogrif inspre Sirius Black. Daca asa te-ai uitat la film, nu ma mira ca i-ai da 5...

P.S.2: Varcolacul intentionat nu aducea a varcolac in stilul clasic. Au incercat sa creeze o imagine diferita a creaturii. Daca tie nu ti-a placut, asta-i altceva. (dar de la Harry Potter la cocktail-ul Van Helsing e cale lunga...)

Chestia cu maturizatul am inteles-o ! Eu am intrebat pt ca la faza aceea nu am fost lamurit si iti multumesc ca m-ai facut sa inteleg . Stiu ca e o diferenta intre cele doua filme... dar in opinia mea nu prea mare !

P.S. : Am vazut filmul la 5 dimineata .
M_olecula is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jun 2004, 22:40   #58
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by M_olecula:
Am vazut filmul la 5 dimineata .

uuuuhhh... :o La ora aia n-as putea sa ma uit nici la o cea mai amuzanta comedie din lume...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jun 2004, 22:44   #59
M_olecula
Guru
 
M_olecula
 
Join Date: Jun 2004
Location: Bucuresti
Posts: 351
Originally Posted by MinRep:
uuuuhhh... :o La ora aia n-as putea sa ma uit nici la o cea mai amuzanta comedie din lume...

Cam asa fac de vreo saptamana si ma culc pe la 7 dim. D-asta nu prea am inteles eu faza din Harry Potter ...merci oricum pt lamurire
M_olecula is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jun 2004, 15:09   #60
snatchro
Guru
 
snatchro
 
Join Date: May 2002
Posts: 308
Send a message via MSN to snatchro Send a message via Yahoo to snatchro
Destul de dragut filmul, asta in comparatie cu ceea ce s-a vrut a fi partea a doua. Muzica mi s-a parut excelenta, partea cu filmatul cu camera tinuta in mana mai putin un lucru inspirat. A adus a ceva a artificialitate.
Totusi mi-a placut atmosfera generala a filmului, care a fost mai serios in comparatie cu celelalte parti din serie.
Mi-ar fi placut totusi ca prestatia lui Gary Oldman sa fi fost mai consistenta, mai asemanatoare cu tonul dat de pozele tip wanted din film. Cuaron a facut totusi o regie excelenta.

Si ca fapt divers, off-topic: ce ziceti de Nolan ca regizeaza MI:3? Pe mine chiar m-a uimit.
snatchro is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:29.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells