Go Back   Cinemagia Forum > S.F.ilm: dincolo de realitate

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 21 Jun 2004, 15:34   #21
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by georgerc:
Mie insa mi-a placut de David Thewlis, mai ales in partea a doua a filmului, cand parea ca este mai obosit si afectat de transformari.... Gary Oldman a avut un rol scurt, insa a jucat superb.

100% de acord. As adauga ca Thwelis are, totusi, ceva probleme la inceput (v. discutia lui cu Potter pe podul ala)...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jun 2004, 16:52   #22
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Re: Poate am vazut alt film :(

Originally Posted by ultras_sportul:
Ecranizarea regizata de Cuaron a fost dupa parerea mea cea mai slaba de pana acum, fara dramatism si cu o actiune lipsita de profunzime. Parca a fost un rezumat facut de un student lenes dupa un curs ce-l impiedica sa mearga la munte in plina sesiune .

Actorii reusesc insa o evolutie remarcabila ce nu poate insa sa scoata filmul din monotonie. Sunt cam multi 180 de milioane $ cheltuiti pentru un film care are vreo 3-4 momente in care adultii si copii prezenti in sala incep sa motaie.

Cuaron este un regizor cu idei bune, au fost destule implementate in acest film, dar nu stie sa le inglobeze intr-o creatie finala stralucitoare. Senzatia ce o ai atunci cand parasesti sala de cinema este ca filmul este bunicel dar cam lipsit de vlaga si un pic cam lent, paradoxal pentru ca dureaza destul de putin.

Filmul merita vazut insa. Peisajele ce apar sunt de nota 10 iar efectele speciale reprezinta un pas mare inainte.

Totusi aprecierea mea pentru film se opreste la nivelul notei 8.

Sa intelegem ca tu ai scris chestia de pe Yahoo?

Gandalf asta nu se compara cu HP 2-ul... HP 2 e shitty
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jun 2004, 10:21   #23
ultras_sportul
Junior
 
ultras_sportul
 
Join Date: Jan 2004
Location: Bucuresti
Posts: 26
Send a message via Yahoo to ultras_sportul
Care chestie pe yahoo?

Trebuie sa ma uit special la un comentariu anume?

Am uitat sa spun ceva: Dumbledore este extrem de ciudat in acest film... e rece si lipsit de empatie...

Iar filmul are prea multe scene fortate... parerea mea

Ma ingrozesc la ideea ca din Pocalul de foc si Ordinul Pasarii Phoenix s-ar putea "realiza" o astfel de "fituica" cinematografica ca "HP si Prizonierul din Azkaban".


Cuaron are multe de invatat de la regizorul LOTR-ilor in materie de dramatism si interpretare creativa a sursei de inspiratie. Dar ce pot sa-i cer lui Cuaron, multi il lauda pentru "Y tu mama tambien " film pe care cu greu pot sa-l salt peste limita mediocrului stupid
__________________
Vreau sa vad un film bun!
ultras_sportul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jun 2004, 12:31   #24
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Re: Care chestie pe yahoo?

Originally Posted by ultras_sportul:
Cuaron are multe de invatat de la regizorul LOTR-ilor in materie de dramatism si interpretare creativa a sursei de inspiratie.

No comment...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jun 2004, 13:27   #25
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Gambon nu e deloc potrivit pentru rolul lui Dumbledore.

In rest nu sunt sub nici o forma de acord cu tine.
Care faze ti s-au parut fortate?
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jun 2004, 15:48   #26
ultras_sportul
Junior
 
ultras_sportul
 
Join Date: Jan 2004
Location: Bucuresti
Posts: 26
Send a message via Yahoo to ultras_sportul
Alta scena fortata

Scena "balonarii magice" de la inceputul filmului trebuia facuta cu mai mult umor, personajele din tabara anti Harry erau si asa destul de gretoase, nu trebuiau filmate asa in amanunt. Nu neg ca simteam efectiv transpiratia personajului din film cu ochii mintii (meritul lui Cuaron) dar consider ca nu era momentul sa confunde actiunea cursiva cu momente pline doar de detalii bizare (mai aveam putin si am fi vazut un nud imens in forma de balon intepat cu tehnica inalta de vrajitorii de la CIA

Dementorii nu au fost deloc reusiti. Nu au fost in stare sa sperie nici macar copii de 4-5 ani prezenti in sala , cred ca bietii copilasi aproape au ras cand au vazut ce jalnic arata paznicii .

In plus anul desfasurat la Howgarts a semanat mult cu asediul Troiei in versiunea 2004... adica a durat doar vreo 8-9 zile ca veau treaba in alta parte
__________________
Vreau sa vad un film bun!
ultras_sportul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jun 2004, 19:37   #27
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Scena "balonarii magice" nici nu intentiona sa fie haioasa.

Dementorii aratau urat si rau pe dinauntru. Mie mi s-a parut ca i-a facut exact cat trebuia de urat pe-afara. Si apropo, langa mine erau mai multi copii care erau extrem de speriati la fazele cu Dementorii...

Trecerea timpului a fost reprezentata, cu succes de altfel, prin "Salcia batausa" sau cum au tradus-o ei in romana.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jun 2004, 19:44   #28
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Re: Alta scena fortata

Originally Posted by ultras_sportul:
Dementorii nu au fost deloc reusiti. Nu au fost in stare sa sperie nici macar copii de 4-5 ani prezenti in sala , cred ca bietii copilasi aproape au ras cand au vazut ce jalnic arata paznicii .

In plus anul desfasurat la Howgarts a semanat mult cu asediul Troiei in versiunea 2004... adica a durat doar vreo 8-9 zile ca veau treaba in alta parte

Nu prea sunt de acord cu chestiile astea. Dementorii nu cred ca au fost conceputi sa fie inspaimantatori, in sensul horror al cuvantului. Iar cu afirmatia ca anul de scoala pare sa dureze cateva zile nu sunt de acord. Se simt acolo lipsuri, dar nu sunt esentiale si nu dauneaza povestii (ca in cazul "Troia").

Scena "balonarii" nu mi-a placut nici mie in mod special, dar nici chiar asa...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2004, 10:30   #29
LadyEowyin
Veteran
 
LadyEowyin
 
Join Date: Sep 2003
Location: undeva! Ce te intereseaza?
Posts: 185
L-am achiztionat si eu pe DVD - mare greseala. Pana acum Piatra filozofala a fost de 10.000 de ori mai bun. Chamber m-a adormit iar la Priioner am hibernat.
Mai bine ramanea Columbus, macar stiam o treaba. Film pentru copii, clar si pe fata.
Pt MinRep: dupa ce mi-ai dat review-ul acela la Odisea Spatiala (de nota 20) nu ma asteptam sa fii fan HP asa mare, asa inrait. Poate ma insel.
Harry Potter, Spideman, Batman - baietii mei la smen. All kids movies! :sleep:
J.K Rowling este o distrusa. Am citit articolul din cinemagia si ce sa realizez. Si-a scos banii ca nu avea ce sa manance, iar acum o venerati cu totii. :hmm:
__________________
V-ati plictisit de Stapanul Inelelor ? Dati click sa radem un pic: Bored Of The Rings
LadyEowyin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2004, 10:38   #30
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
Eu am apucat sa vad doar juma de film...ca m-am saturat ca pana atunci l-am oprit de 5 ori Voi continua sa ma chinui totusi
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2004, 10:46   #31
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Originally Posted by LadyEowyin:
L-am achiztionat si eu pe DVD - mare greseala. Pana acum Piatra filozofala a fost de 10.000 de ori mai bun. Chamber m-a adormit iar la Priioner am hibernat.
Mai bine ramanea Columbus, macar stiam o treaba. Film pentru copii, clar si pe fata.
Pt MinRep: dupa ce mi-ai dat review-ul acela la Odisea Spatiala (de nota 20) nu ma asteptam sa fii fan HP asa mare, asa inrait. Poate ma insel.
Harry Potter, Spideman, Batman - baietii mei la smen. All kids movies! :sleep:
J.K Rowling este o distrusa. Am citit articolul din cinemagia si ce sa realizez. Si-a scos banii ca nu avea ce sa manance, iar acum o venerati cu totii. :hmm:

Lool, l-ai luat pe DVD? :lol:
Columbus facea filme pentru copii prosti... probabil de-asta ti-a placut mai mult Piatra Filozofala.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2004, 10:49   #32
LadyEowyin
Veteran
 
LadyEowyin
 
Join Date: Sep 2003
Location: undeva! Ce te intereseaza?
Posts: 185
Originally Posted by BeNnY:
Lool, l-ai luat pe DVD? :lol:
Columbus facea filme pentru copii prosti... probabil de-asta ti-a placut mai mult Piatra Filozofala.
Nu am zis k mi-aaaaa placut mei benny. M-a atras subiectul. Cum el ar fi in posesia pietrei filozofale. Au dat-o in bara in Chamber cu pasarea PHOENIX (subiectele astea ma fascineaza) si acum in 3 - au dat-o in bara cu tot filmul.
Nu eu l-am cumparat. Sora mea. A dat 300.000 lei pe el. Stai linistit ca toata familia a facut-o proasta. :lol:

P.S. - am citit acel review al tau de pe pagina cealalta. Stiu sigur ca nu crezi ce ai spus despre "amatorul" de CUARON.
__________________
V-ati plictisit de Stapanul Inelelor ? Dati click sa radem un pic: Bored Of The Rings
LadyEowyin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2004, 10:53   #33
LadyEowyin
Veteran
 
LadyEowyin
 
Join Date: Sep 2003
Location: undeva! Ce te intereseaza?
Posts: 185
Originally Posted by Nightwane:
Eu am apucat sa vad doar juma de film...ca m-am saturat ca pana atunci l-am oprit de 5 ori Voi continua sa ma chinui totusi
Pe tatal meu l-am trezit de vreo 4 ori ca sforaia prea tare. :lol:
__________________
V-ati plictisit de Stapanul Inelelor ? Dati click sa radem un pic: Bored Of The Rings
LadyEowyin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2004, 10:53   #34
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Pai da, Piatra Filozofala a fost cel mai usor, cel mai pentru copii - asta ti s-a parut cel mai bun. Dupa aia a fost al 2-lea, Chamber of Secrets, care nu mai era CHIAR atat de copilaros - deja asta nu ti-a mai placut. Si apoi a venit Prisoner of Azkaban care nu e film pentru copii prosti si nu seamana sub nici o forma cu primele 2 - asta nu ti-a placut sub nici o forma.

Nu am dreptate?
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2004, 10:56   #35
LadyEowyin
Veteran
 
LadyEowyin
 
Join Date: Sep 2003
Location: undeva! Ce te intereseaza?
Posts: 185
Originally Posted by BeNnY:
Pai da, Piatra Filozofala a fost cel mai usor, cel mai pentru copii - asta ti s-a parut cel mai bun. Dupa aia a fost al 2-lea, Chamber of Secrets, care nu mai era CHIAR atat de copilaros - deja asta nu ti-a mai placut. Si apoi a venit Prisoner of Azkaban care nu e film pentru copii prosti si nu seamana sub nici o forma cu primele 2 - asta nu ti-a placut sub nici o forma.

Nu am dreptate?
Tocmai ca am citit si eu J.K Rowling benni si am vazut ca au dat-o in "vrajeala". la figrat. I-au imbracat in haine de club. Sa fim seriosi-ce dracu? N-a pastrat "feelingu" de HP. Parerea mea. Tu ce zici ?
__________________
V-ati plictisit de Stapanul Inelelor ? Dati click sa radem un pic: Bored Of The Rings
LadyEowyin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2004, 11:03   #36
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
S-a pastrat feeling-ul de HP. Dar s-a diminuat, si asta cu MULT! Asta s-a intamplat pentru ca a disparut Richard Harris... care era excelent parca era facut pentru rolul de Dumbledore! Gambon asta de acum e, cum am scris si mai sus, un mos mic, frustrat cu nimic magic about him... sucks... pacat

PS Ma cheama BeNnY nu benni... Chiar asa nu mai stit sa cititi? E CHIAR ATAT DE GREU?!
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2004, 11:14   #37
LadyEowyin
Veteran
 
LadyEowyin
 
Join Date: Sep 2003
Location: undeva! Ce te intereseaza?
Posts: 185
Originally Posted by BeNnY:
S-a pastrat feeling-ul de HP. Dar s-a diminuat, si asta cu MULT! Asta s-a intamplat pentru ca a disparut Richard Harris... care era excelent parca era facut pentru rolul de Dumbledore! Gambon asta de acum e, cum am scris si mai sus, un mos mic, frustrat cu nimic magic about him... sucks... pacat

PS Ma cheama BeNnY nu benni... Chiar asa nu mai stit sa cititi? E CHIAR ATAT DE GREU?!
New Dumbeldore sux! Mi-a parut rau de Richard Harris Stiu ca nepoata lui l-a amenintat ca daca nu ia rolul nu mai vb cu el. How sweet is that?
Tocmai ca a disparut "feelingu'" si s-a dus filmul de rapa. Wraithurile alea luate din LOTR - patetic. Serios.

P.S. - benny mei , am vazut caq erai fan lotr acum 4 luni de zile. Pe la pagina 50-60 erai fluent in posturi. Mai mult de 5 luni de zile de fanatic Harry pothead nu iti dau.
__________________
V-ati plictisit de Stapanul Inelelor ? Dati click sa radem un pic: Bored Of The Rings
LadyEowyin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2004, 13:46   #38
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Sunt fan HP de cand au aparut cartile :hmm:

NU a disparut feeling-ul total. Si nu stiu ce dracu tot ziceti voi, da' Dementorii NU seamana cu Wraiths! WTF?! Deschideti ochii! Sunteti atat de antiHP ca inventati cacaturi.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2004, 14:00   #39
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
HP3 brings up new records: de 5 ori am adormit (prima jumatate a filmului) si de 3 ori l-am oprit (a doua jumatate).

sincer...tot de copii mi se pare...

Hermione aia are serious menstrual problems. Ce crizata! La un moment dat speram sa faca un threesome cu HP si cu roscatu' ala idiot...dar...how i loathe thee Harry Potter...nu s-a intamplat nimic Ah si inca ceva...i-au mai crescut tatele...she will be one hot woman when she grows up. :happy:

oh well...ma asteptam ca Sirius Black sa fie ma-sa lu' HP...da' pana la urma s-a dovedit ca e nashul lui...ce telenovela...

So...i here by decree: HP3 was goddamn boring and useless.

PS: cat a durat filmul? ca eu am avut impresia ca a durat vreo 7-8 ore. :sleep:
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2004, 15:03   #40
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Ma rog, fiecare are dreptul la parerea lui. Eu mi-am zis-o pe a mea, voi v-ati zis-o pe a voastra.

On a more personal note, eu nu sunt fan Harry Potter. Primele doua filme mi s-au parut amuzante, relaxante, nu neaparat pentru copii, dar nici "serioase". Cu toate acestea, cartile le-am citit cu placere, toate cinci care au aparut (iar cu ultima am batut un record personal: peste 750 de pagini in engleza in doua zile). Iar acest "Harry Potter and the Prizoner of Azkaban" mi se pare un film foarte reusit, mult peste majoritatea filmelor pe care le-am vazut anul asta (printre care exemplare reusite ca: "Secret Window", "Big Fish", "In America", "Cold Mountain", "Lost In Translation" sau " The Ladykillers"). Asteptarile mi-au fost sincer depasite (spre deosebire de ul alt caz, mai la inceputul anului, pe care prefer sa nu il numesc).

However, suntem fiinte umane, simtit si interpretam lucrurile diferit, whatever... As vrea doar sa-l citez pe BeNnY:


Originally Posted by BeNnY:
Deschideti ochii!
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:04.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells