Go Back   Cinemagia Forum > S.F.ilm: dincolo de realitate

View Poll Results: V-a placut Matrix?
Da 23 60.53%
Nu 15 39.47%
Voters: 38. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 12 Nov 2003, 17:47   #41
TLD
Spirit of the System
 
TLD
 
Join Date: May 2003
Location: bucuresti
Posts: 2,200
Dak nu am mai postat atat de mult dupa revolutions, nu inseamna ca nu mi-a placut sau alte generalizari. Acum astept intrebarile si pe cei care se ia de film, cu argumente logic (la fel cum am facuit si la revolutions!). Am fost si voi ramane fan al acestei trilogii, care este una din cele mai bune la capitolul SF(ca sa nu supar pe altii!)...
TLD is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Nov 2003, 09:27   #42
TLD
Spirit of the System
 
TLD
 
Join Date: May 2003
Location: bucuresti
Posts: 2,200
Originally Posted by Ping:
Spune-mi ce vrei de fapt. Te-a suparat atat de mult ca sunt unii care nu considera M II si M III ca bune ?

Explica pe site de ce este povestea atat de subtire in M III si nu aduce nici o explicatie la tot ce s-a aflat din M II

Prima intrebare: Pace mondiala la fel ca Neo! LOL
A doua intrebare: Par eu suparat? Dar din punctul meu de vedere toat trilogia a fost una excelenta. Si am mai zis-o! Fiecare are dreptul lui sa creada ce vrea despre film.
A treia intrebare: Nici o explicatie? La ce vroiai explicatii? La discutia dintre neo si arhitect. Dak nu ma insel oracolul i-a explicat lui Neo ca arhitectul nu poate vedea deloc peste alegerile pe care le-a facut. Asta dupa mine inseamna ca singurul lui rol este de a-i face pe toti alesii sa realizeze ca singura optiune odata ajunsi la sursa este reincarcarea... Asta a fost doar un exemplu. 2+3 au facut un film, si asta s-a vazut. Povestea se continua exact de und ene-a lasat reloaded. NU explica ce mai exact? Ce te-a nelamurit pe tine?...
TLD is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Nov 2003, 16:26   #43
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by jona:
Adevarul e ca putem vorbii de filme inainte si pupa Matrix.

[.................................................. ............]

Daca luati trilogia per total, e probabil cea mai tare de pana acum.


Totusi, prima afirmatie e un pic hazardata... E drept, putine filme au influentat cinematografia ca "Matrix", dar eu cred ca acesta va fi uitat repede si imediat o sa apara un alt film de genu', care iar va fi caracterizat ca "Matrix".

Cat despre trilogii... (cred ca s-a vorbit la infinit de treaba asta), e drept ca "Matrix" e mai bun ca LOTR, iar "Star Wars" I si II nu se ridica la acelasi nivel, dar primele trei "Star Wars"-uri zic eu ca sunt mai mult decat o competitie, fiindca toate sunt mai bune decat finalul "Matrix"-ului (fie el luat pe parti sau per total). Si nici nu indraznesc sa amintesc de alt fel de trilogii, gen "Strictly Ballroom"-"Romeo + Juliet" - "Moulin Rouge" (sau, mai rau, "Aventura" - "Noaptea" - "Eclipsa"...)
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Nov 2003, 18:37   #44
Sergiu Nicolaescu
Junior
 
Sergiu Nicolaescu
 
Join Date: Jun 2003
Location: cnc
Posts: 58
Originally Posted by jona:
Adevarul e ca putem vorbi de filme inainte si dupa Matrix.

Exact. Alea de dupa Matrix nu mai sunt filme.
Sergiu Nicolaescu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Nov 2003, 23:35   #45
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by Sergiu Nicolaescu:

Exact. Alea de dupa Matrix nu mai sunt filme.

mai sus ziceai k filmul asta este ptr proshti akuma zici k dupa matrix (kre nu tzi-a plakut) - alt film n-o sa mai ajunga la nivelul lui ???


am spus-o shi o s-o spun inca odta ... totzi vroiau sa-l vada pe neo kick some more ASS atata tot ... pe knd fratzii Watchovski au fakut un film de nota 10 ... nu suntetzi de acord cu mine ? Intratzi shi cititzui putzin miile e pagini de mitologie shi filozofie kre se regasesc in filmul asta:

(*) http://episode81.blogspot.com/ (*)

macar de curiozitata intratzi sa vedetzi ce scrie pe akolo ....


multzi au zis k au fakut chestia asta ptr bani ... atunci explicatzi-mi shi mie de ce fratzii n-au vrut sa vorbeasca cu nimeni shi sa nu acorde nici un interviu - nu i-a interesat de nimeni ... BRAVO LOR!

Dk tot vroiau bani credetzi-ma k ajungeau pe toate copertzile shi dadeau interviuri peste tot shi apareau in toate show-urile din Statekle Unite ... sa nu mai zic k mai promovau filmul prin mii de tzari de pe GLOB - DAR NU AU FAKUT-O ....

Parerea mea ? - FILMUL ASTA L-AU FAKUT DOAR PENTRU EI ...
Poate unora dintre voi nu v-a plakut da' pun pariu k lor le-a plakut la nebunie ... orice lucru pe kre il intreprizi cu mana ta - de unul singur crezi k este MIROBOLANT!


Shi am IESHIT!
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Nov 2003, 12:53   #46
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Hmm... Trebuie sa recunosc ca Gaaandalf are dreptate la faza asta. Desi eu tot sunt de parere ca filosofia din "Matrix" este un amalgam apartinand diferitor culturi, care ajunge un fel de bullshit. (dar, oricum, ricutza spunea ca arta se formeaza dintr-o amestecatura, deci...)

Una peste alta, "Revolutions" mi se pare mult mai aproape de primul "Matrix" (iar finalul este o reluare a primului film: dupa ce Smith il distruge, Neo renaste si-l omoara din interior. Mai ramane intrebarea daca moare dupa aceea, sau traieste - naiba stie, dar, cum am zis, e mult bullshit aici...) Si "Revolutions" nici nu are atata bataie si prostii ca a doua parte, iar scena de lupta din Zion nu se pune (fanii LOTR stiu de ce). Pacat (in contextul trilogiei) cu acel "Reloaded", care pierde savoarea primului, care avea atatea aluzii frumoase, de la religii la "Alice in Wonderland"!


(ce-o sa ma distrez peste 20 de ani, cand "Matrix"-ul va fi privit cum e "Star Wars"-ul acum. Din absolut toate punctele de vedere...)




P.S.: Cat despre fata lui Mifune, ai dreptate: I.C.-14. Doar ca atunci cand trec o mie de cantinele peste capul tau, te astepti sa fi mort, nu sa ai fata brazdata frumos si sa apuci sa spui exact cat ai de spus (asta e un sindrom interesant: si Trinity apuca sa spuna doar ce are de spus... si moare! Al dracu' Hollywood!)
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Nov 2003, 13:34   #47
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
apropo de chestii kre aparent in filme intra in corpul actorilor shi raman akolo ...

nu shtiu cine a intrebat ; Kum se face k n-a sangerat de a rupt Trinity...

din punct de vedere medical ... in momentul in care scotzi pumanlul sau orice obiect ascutzit atuncea incepe sa tzashneasca sangele...

faza cu trinity au cam prelungit-o recunosc akuma da asta este mie filmul chiar mi-a plakut ...
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2003, 07:06   #48
TLD
Spirit of the System
 
TLD
 
Join Date: May 2003
Location: bucuresti
Posts: 2,200
Inca un site cu multe legaturi in biblie

Foarte interesanta lectura, mai ales spre final. Mi-a placut teoria la care nu m-am mai gandit demult...
TLD is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Nov 2003, 10:49   #49
Arhanghell
Veteran
 
Arhanghell
 
Join Date: Dec 2001
Location: somewhere in the heart of me
Posts: 188
Send a message via MSN to Arhanghell Send a message via Yahoo to Arhanghell
da

da, da, da. da mah, da...
mi-a placut matrix.
__________________
Drugs kill. But how about life?...
Arhanghell is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Nov 2003, 20:02   #50
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Okay...

Am citit toate referintele sarind peste momentele in care devenea prea mult pentru creierash, dar sunt convins ca nu am ratat foarte multe...

Iar asta pentru ca nu inteleg scopul, mesajul pe care au vrut sa-l transmita realizatorii prin aceasta trilogie. Ce, vroiau sa unifice credintele? Sau poate sa ne dea indicii despre cum sa traim cu adevarat? Nu prea cred. O alegorie, adaptare a Bibliei si a altor carti sfinte? Cu ce scop?

Si sunt inutile, pentru ca simpla poveste a confruntarii dintre uman si artificial, cu deosebiri si asemanari, cu atasamentul si detasarea dintre ele, aceasta ar fi fost de ajuns! (apropo, sublim personajul programului care vorbea despre "dragoste" si "karma" - atat ar fi fost de ajuns!)!!!

(Aveti noroc ca mi-a placut trilogia, ca nu stiu cum as fi reactionat la sute si mii de pagini de filosofie si idei inchise in aprox. 6-7 ore de film si reduse doar la mici paragrafe, dar nu la esenta...)
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Nov 2003, 08:40   #51
spartacus
Senior
 
spartacus
 
Join Date: Feb 2003
Location: Anitals
Posts: 123
Send a message via Yahoo to spartacus
Fratilor, nu va doare capul de atita filosofie?!?!... Mai schimbati si voi placa!...
__________________
"Cind beau ma simt ca o sugativa!"
spartacus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Nov 2003, 08:43   #52
TLD
Spirit of the System
 
TLD
 
Join Date: May 2003
Location: bucuresti
Posts: 2,200
Originally Posted by spartacus:
Fratilor, nu va doare capul de atita filosofie?!?!... Mai schimbati si voi placa!...
Ok Hai sa vb de actiune, sa lasam filosofia
TLD is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Nov 2003, 09:00   #53
spartacus
Senior
 
spartacus
 
Join Date: Feb 2003
Location: Anitals
Posts: 123
Send a message via Yahoo to spartacus
Fraticule, fii si tu mai exact, please!...
__________________
"Cind beau ma simt ca o sugativa!"
spartacus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Nov 2003, 09:04   #54
TLD
Spirit of the System
 
TLD
 
Join Date: May 2003
Location: bucuresti
Posts: 2,200
Pai nu stiu despre ce sa mai vb pe un subiect care s-a extins pe 3 pagini, care se cam 'stinge' dak nu e deja stins. Nu stiu, eu pot sa vb despre tot filmu :lol:
TLD is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Nov 2003, 12:28   #55
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Ce film e asta, daca se stinge dupa trei pagini? :roll:
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Nov 2003, 17:19   #56
TLD
Spirit of the System
 
TLD
 
Join Date: May 2003
Location: bucuresti
Posts: 2,200
Originally Posted by PoliFanAthic:
Ce film e asta, daca se stinge dupa trei pagini? :roll:

Plus alea 3 de la film in general, plus alea la voi despre filme, hai ca se fac vreo 9 pagini. So...
TLD is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Nov 2003, 08:34   #57
spartacus
Senior
 
spartacus
 
Join Date: Feb 2003
Location: Anitals
Posts: 123
Send a message via Yahoo to spartacus
Bine spus, bre!
__________________
"Cind beau ma simt ca o sugativa!"
spartacus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2003, 14:25   #58
Arhanghell
Veteran
 
Arhanghell
 
Join Date: Dec 2001
Location: somewhere in the heart of me
Posts: 188
Send a message via MSN to Arhanghell Send a message via Yahoo to Arhanghell
blat!

mi se pare un pic ciudat cum scorul este atat de strans... 16 la 13. cred ca a votat aici si un oarecare numar de blatisti... ar fi fost si mai comic sa fi castigat astia 13...
:evil:
__________________
Drugs kill. But how about life?...
Arhanghell is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2004, 01:02   #59
aditza2004
Guru
 
aditza2004
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti
Posts: 338
Eu zic ca este un film prost...credeam ca va fii ceva ...mai interesant..
M-am plictisit dupa 50 min
Nota 6.50
__________________
If U have something to say ,SAY IT
aditza2004 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2004, 11:09   #60
jona
Veteran
 
jona
 
Join Date: Oct 2003
Location: Timisoara
Posts: 164
Send a message via Yahoo to jona
Ma, da' cand spuneti "matrix" voi la ce va referiti? toata trilogia,nu? Nu luati in considerare doar "Revolution", care e considerat cel mai slab dintre toate partile. Io cred ca asta a influentat opiniile. Daca s-ar fi facut sondajul inainte sa apara "Revolution" ar fi iesit altfel. Asta pot garanta. Sau macar sa se fi facut referire doar la primele 2 parti.
__________________
I'm only here tonight because of you
jona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 15:59.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells