Go Back   Cinemagia Forum > S.F.ilm: dincolo de realitate

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 24 Jun 2002, 18:11   #1
mihaitza
Novice
 
mihaitza
 
Join Date: Sep 2001
Posts: 12
Salut!

Revin cu marea mea problema. Ma uit aici pe cinemagia si vad ca Spiderman si Blade II sunt in format normal (pt cine nu stie, o bucatzica pe mijlocul ecranului, in loc pe toata latimea ecranului cum e cinemscop).

Stau si ma intreb: chiar s-au tampit distribuitorii nostri de filme?

Inteleg un film de 2 lei, sau un film psihologic in care stau 2 si vorbesc tot filmul, mai merge pe ecran ingust, dar filme in care imaginea conteaza 90% (cum e Spiderman si Blade II) sa fie ciopartite de distrbuitorii nostri, mi se pare inacceptabil.
Pt comparatie, imaginati-va cum va fi Star Wars la televizor (cat se pierde in stanga si dreapta imaginii).

Eu ma felicit ca am avut inspiratia sa vad Spiderman la Paris, ca altfel probabil ca-mi dadeam cu barda. Insa ramane Blade II pe care nu l-am vazut.


<font size=-1>[ Acest Mesaj a fost editat de: mihaitza pe 2002-06-25 16:06 ]</font>
mihaitza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jun 2002, 16:15   #2
mihaitza
Novice
 
mihaitza
 
Join Date: Sep 2001
Posts: 12
Acum imi dau seama ca s-ar putea sa fie alta problema: distribuitorii importa filmul in format flat (raport 1.85:1), insa proiectionistii de la Mall sunt incompetenti si nu stiu sa proiecteze filmul. Din cate am citit pe net (vezi http://home.hiwaay.net/~criswell/the...at_format.html) filmul flat trebuie "decupat" la momentul proiectiei.
Cred ca proiectionistii de la Mall habar nu au despre asta, si incearca sa bage tot cadrul in ecran rezultand aspectul 4:3.

Repet: uitandu-te pe pelicula, nu e nici o diferenta intre un film flat si unul normal, deci probabil ca si distribuitorii fac confuzie.

Am verificat pe net, si toate filmele pe care mi le amintesc ca le-am vazut in format 4:3 sunt turnate in format flat (1.85:1):

-Sixth sense
-Meet the parents
-Hollow man
-Vertical Limit
-Cast away
-Blade II
-Spider Man
-toate desenele animate

Poate ne explica cineva de ce nu-s in stare proiectionistii sa proiecteze un film ca lumea (sau cinema-urile sa cumpere un aparat ca lumea de proiectie, macar cele cu pretentii de genul Hollywood multiplex).
mihaitza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jun 2002, 17:29   #3
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Am mai explicat deja de 2 sau 3 ori pe acest forum care este problema si unde se greseste. Va recomand sa cititi aceste thread-uri:

Cel mai prost obicei al celor care subtitreaza filme...
Ce filme taiate (4:3) mai ruleaza? Postati aici.

Pe scurt, nu este numai vina proiectionistilor in toate cazurile ci si a celor care titreaza. Solutiile sunt simple si ieftine, dar necesita o comunicare si un minim de profesionalism din partea celor care se ocupa de aceste lucruri.

Nu este intotdeauna adevarat ca nu poti sa-ti dai seama de format uitandu-te la pelicula. Uneori filmele vin hard-matted la 1.85 (rar) sau includ in countdown o masca de proiectie pentru formatul corect, ca sa-si alinieze proiectionistii casetele. Aparatele de proiectie de la Mall sunt foarte bune si dispun de tot necesarul pentru a avea proiectii de calitate (changeover de lentile automat, side-masking automat, casete, lentile de dezanamorfotizare si asa mai departe). Din pacate, din cauzele descrise mai sus nu intotdeauna se folosesc cum trebuie.

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 23:58.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells