Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Star-uri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 13 Jan 2005, 19:10   #1
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Pentru tine, filmule drag, fac orice!

Tocmai citeam un interviu cu Hilary Swank in care se "lauda" cu greutatile pe care a trebuit sa le indure pentru a putea juca personajul din Million Dollar Baby si mi-a venit ideea acestui subiect: ce nu fac starurile pentru rolurile din filme.
De la slabit sau ingrasat, lasat barba, ras in cap, pana la nu stiu ce sporturi sau dubiosenii...m-am gandit ca e un subiect interesant...sa mai vedem si noi ce trebuie sa suporte favoritii nostri din spatele camerei pe langa invatatul scenariului.

Si daca tot am amintit de Hilary. Zilnic, sase zile pe saptamana, a trebuit sa faca pe boxeritza doua ore jumate si sa ridice greutati o ora jumate pentru a face muschii ceruti de producatori...antrenamentelor obisnuite s-a adaugat consumul a 210 grame de proteine zilnic (saracutza de ea a trebuit sa manance la fiecare ora jumate)...la fiecare masa a trebuit sa bea albusul de ou crud, neputand sa manance 8-12 oua fierte :sick:

dupa atatea antrenamente de box, frumoasei oscarizate a ajuns sa-i si placa sportul acesta, desi, inainte de a juca in Million Dollar Baby, n-a interesat-o deloc...daca la inceputul antrenamentelor isi cerea scuze dupa ce mai lovea pe cate unul, dupa un timp si-a intrat in "manusa" (chiar i-a spart unuia nasul, dupa care s-a intors zambind spre antrenorul ei )
de stia un pic de box si in Boys Don't Cry...

so...hai sa comentam eforturile si patzaniile actorilor/actritelor inaintea, in timpul si dupa filmari
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2005, 20:33   #2
WraIth
WitchKing of Angmar
 
WraIth
 
Join Date: Feb 2004
Location: little redneck town
Posts: 1,275
Send a message via Yahoo to WraIth
vad ca la multzi care se apuca de ceva pt a putea juca in film,incepe sa le placa shi continua activitatile shi dupa aia.

dar nu fac ei chiar sacrificii enorme...dupa mine.
acuma parul nu este o prb...exista feluri shi feluri de a-l avea lung,de a fi ras,etc.mai shi depidne,dar eu nu mi-ashi taia parul deloc.
__________________
High life inseamna sa stai o viatza high
WraIth is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2005, 21:30   #3
Sm�agol-Gollum
The One and Only Gollum
 
Sm�agol-Gollum
 
Join Date: Feb 2004
Location: On the edge of WILDERLAND
Posts: 2,258
ce eforturi ma?! crezi ca mi-ar conveni mie sa invat sa boxez sau sa fac alpinism sau cine stie ce, si sa mai primesc si f multi bani?!!
__________________
Nice Hobbitses! We's likes them.....yessssssss
Sm�agol-Gollum is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2005, 23:15   #4
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
sau sa te ingrasi vreo 30 de kile si sa ramai asa...pt bani...
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2005, 00:26   #5
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Brad Pitt a refuzat rolul care i s-a oferit in About a Boy (primit pana la urma de Hugh Grant). Motivul: ar aparea implauzibil ca cineva asa aratos ca el sa trebuiasca sa se prefaca a fi un tatic insingurat pentru a intalni femei
uite ca Pitt nu si-a calcat in picioare mandria de plaiboi pentru bani 8)
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2005, 21:48   #6
Sm�agol-Gollum
The One and Only Gollum
 
Sm�agol-Gollum
 
Join Date: Feb 2004
Location: On the edge of WILDERLAND
Posts: 2,258
pai brad deja are o caruta de bani...
__________________
Nice Hobbitses! We's likes them.....yessssssss
Sm�agol-Gollum is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2005, 23:12   #7
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
si crezi ca Hugh Grant murea de foame fara rolul din film?
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2005, 23:14   #8
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
in schimb, Pitt, a tras din greu la fiare ca sa arate muskiulos in Troy...muschii dau bine oricand 8)
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jan 2005, 12:17   #9
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Preferatele mele sunt "sacrificiile" lui DeNiro pentru filmele lui Scorsese. Pe langa ca a pus pe el vreo 20 de kilograme pentru "Raging Bull" (aici l-a depasit D'Onofrio pentru "Full Metal Jacket"), the absolute best este antrenamentul pentru "Taxi Driver": o luna de facut pe taximetristu' prin New York. :lol:
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jan 2005, 22:09   #10
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
faza cu ingrasatul / slabitul a ajuns ban cotidian in lumea actoriceasca. tom hanks ('naufragiatul'), renee zellweger ('bridget jones' 1 & 2)... pana la urma banii sunt cea mai buna motivatie pt oricine. (chit ca, cat poate fi de penibil, zellweger a declarat ca nu va mai intra in pielea lui jones a doua oara nici pentru toti banii din lume care, dupa toate aparentele, ar trebui sa fie mai putini de 12 milioane $)

eu ma gandesc la ce pot sa suporte regizorii si echipele de filmare cand filmeaza in jungla amazoniana, in desert sau in conditii de inghet. timp de luni de zile ! (v. cameron, care a filmat luni in sir in apa rece a unei piscine uriase pt 'titanic')

caz mai funny : rebelul colin farrell, care s-a epilat si s-a vopsit pe perioada filmarilor pt 'alexander', cercetand mereu priviri ale homosexualilor in jurul sau !

caz obscen: anjelina jolie care, dupa cum arata lucrurile, pe platourile de filmare ale lui 'tomb raider 2' a dus-o intr-o 'cumplita'... vacanta ! 'platouri' de filmare este un termen destul de confuz, deoarece prin 'platouri de filmare' in cazul de fata s-a inteles statiuni de pe litoralul grecesc si alte locatii exotice.

p.s.: topicul acesta este simpatic ! ar trebui mutat pe 'film in general' sau 'cafenea'.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jan 2005, 22:22   #11
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by notorious:
eu ma gandesc la ce pot sa suporte regizorii si echipele de filmare cand filmeaza in jungla amazoniana, in desert sau in conditii de inghet. timp de luni de zile ! (v. cameron, care a filmat luni in sir in apa rece a unei piscine uriase pt 'titanic')
Se vede ca nu stii nimic.

Exemplu de sacrificiu absolut, masochist de-a dreptul : trecerea vaporului peste un munte in Firzcarraldo. Operatorul si-a pierdut un deget, zdrobindu-l de bara de metal vasului. Sangele ii siroia din mana, Herzog tipa la el sa continue filmarea. Capitanul si echipajul parasisera ambarcatiunea in deriva.Kinski, Herzog si operatorul filmau pe punte. Ce imagine !!!

In desert : The hill (Colina), r. Sydnei Lumet (debut :w00t: , '56). Totul reconstruit de la zero, in mijlocul desertului, filmari la peste 50 de grade celsius.

Esti mai slab ca ceaiul.
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jan 2005, 22:29   #12
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
apropo Jolie si "farmecele" ei

Inainte de a incepe filmarile la Mr. and Mrs. Smith, rolul sotiei trebuia jucat de Nicole Kidman, insa aceasta a renuntat, facandu-l si pe Brad Pitt sa renunte la rol. Acesta din urma a revenit asupra deciziei cand a aflat ca, pana la urma, o va avea partenera de platou pe Angelina
...pentru zvonurile aparute, cum ca cei doi ar fi avut o aventura, mai ales ca Pitt tocmai s-a despartit de Jennifer Aniston, nu bag mana in foc, dar totusi...
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jan 2005, 22:36   #13
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
@nume

tare kestia cu Fitzcarraldo nu stiam de faza cu degetul
citisem pe undeva ca unul si-a rupt coastele
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jan 2005, 22:39   #14
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Da, este si-n documentarul lui Herzog despre kinski :

http://www.cinemagia.ro/forum/viewto...?t=4291&hist=0

Cam tot ce vrei sa afli despre cei doi, enjoy !
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jan 2005, 22:40   #15
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
ma apuc sa-l citesc
thx
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jan 2005, 23:00   #16
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
"I-am zis ca am o arma si ca nu va apuca sa traverseze primul rau pentru ca voi descarca 8 gloante in capul lui , dupa care cu al 9 lea o sa ma sinucid" (Herzog catre Kinski in timpul filmarilor pentru Aguirre, der Zorn Gottes, Kinski intentionand sa paraseasca filmarile)

daca se ajungea la asa ceva, asta ar fi fost cel mai mare sacrificiu facut vreodata pentru un film

OT: is beton post-urile despre cei doi
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jan 2005, 23:05   #17
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Asa e. Papitoii, puiutii (les poulets) se incapataneaza sa creada ca stiu, dar sunt varza. :hmm:

@Cinemania
Sa vezi documentarul, momentul in care cand isi prinde ala degetul e imortalizat pe pelicula. In film sunt date si secventele care au cazut la montaj. Sa vezi acolo certuri si scandaluri reale, nu mimetismele redate prin revistute mondene. Plus making off-ul de la Fitzcarraldo, care este la fel de tare ca filmul.
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jan 2005, 23:11   #18
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Fitzcarraldo am varianta luata de pe DVD...sper ca are fazele astea de care spui...oricum abia astept sa vad filmele de Herzog care le am...am vazut Aguirre, dar eram cam prea mic pt el si trebuie sa-l revad
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jan 2005, 23:37   #19
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by Cinemania:
...sper ca are fazele astea de care spui...
Fazele sunt in rememberul - documentar 'Kinski cel mai drag dusman", a fost dat la greu pe tvr cultural, dar nici filmul nu duce lipsa de "faze", te asigur .
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2005, 11:30   #20
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by nume:
Asa e. Papitoii, puiutii (les poulets) se incapataneaza sa creada ca stiu, dar sunt varza.

nume, eu nu stiu ce anume se petrece in capul tau. eu mai tin minte ce spusesi la intalnirea cinemagia, sa nu-ti iau in serios postarile, si inca sunt in dilema... sa le iau in serios, ar insemna sa ma cert cu un prost, si, dupa cum ne spune dl murphy, n-ar trebui s-o fac: oamenii s-ar putea sa nu vada diferenta. daca nu le iau in serios, este deranjant: esti pur & simplu un ghimpe-n co@ie, simti nevoia sa comentezi la fiecare postare, isterizandu-te treptat. daca o tii tot asa, n-ai sa ajungi decat sa demonstrezi cat de tare te atinge ceea ce spun. un alt om ar avea si el simtul masurii si s-ar opri. un om cu incredere in resursele lui, nu s-ar stresa atat. ce doresti tu ? sa transformam forumul cinemagia intr-un butoi cu pulbere ? eu sunt dispus, dle jurist, dar n-ar fi drept pt ceilalti.

principiul este simplu: zici ca nu stiu, ca sunt 'mai slab ca ceaiul' - nu ma supar, evident. pt ca este clar ca stiu despre Film mai multe decat tine si am un ochi critic si analitic incomparabil mai dezvoltat ca al tau. si postarile tale marcate de cenzura in 90% din cazuri imi dovedesc clar acest lucru - analize vulgare, firave, neargumentate.

asadar, aceast spirit de harta nemaiintalnit fata de mine nu denota decat nesiguranta, nume.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 06:43.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells