Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 10 Oct 2004, 11:25   #21
ogto
Gandhi's Big Gun
 
ogto
 
Join Date: Feb 2004
Location: oslo?
Posts: 1,371
"Office Space" O comedie geniala despre niste fraieri care lucreaza in niste cubicule la o companie afurisita de software. Actori grozavi si scenariu incredibil. Must see pt. toti cei care au 'desk-job'

"Billy Elliot" Mi-e mi-a placut foarte mult filmul asta. Un baiat din irlanda sau scotia, acelasi lucru, vrea sa faca balet. Filmul e mai bun decat a-i crede. Merita vazut... :happy:
__________________
wack your head against the keyboard NOW for tomorrow's winning lottery numbers
ogto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Oct 2004, 13:35   #22
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
Originally Posted by ogto:
"Billy Elliot" Mi-e mi-a placut foarte mult filmul asta. Un baiat din irlanda sau scotia, acelasi lucru, vrea sa faca balet. Filmul e mai bun decat a-i crede. Merita vazut... :happy:

mda, l-am vazut... dar nu m-i se pare ca trebuie neaparat de 2 sau mai multe ori. povestea este clara. si oricum, nu cred ca este un film care sa intre in categoria noastra de 'iconoclast'.
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Oct 2004, 13:44   #23
K's
Guru
 
K's
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 487
Originally Posted by Mala Portugal:
De ce? Pai e simplu. Vrea sa spuna ca insula e, de fapt , acel loc intre picioarele doamnelor si domnisoarelor in care isi gasesc barbatii refugiu. Stiu ca suna cumva, si iar o sa-mi puna marbert eticheta cu vulgara si perversa pe frunte, da' era altceva de inteles?
Fata purta verdeata acoperindu-i zona intima pentru ca toti vedeau in ea (ea fiind cea care se ocupa de pescari) un alt instrument de satisfacere a placerii, pe cind ceea ce dorea ea era sentimentu'.
__________________
How is the KKK like a Group of Real-Estate Agents?
K's is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Oct 2004, 14:06   #24
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
Originally Posted by K's:
Originally Posted by Mala Portugal:
De ce? Pai e simplu. Vrea sa spuna ca insula e, de fapt , acel loc intre picioarele doamnelor si domnisoarelor in care isi gasesc barbatii refugiu. Stiu ca suna cumva, si iar o sa-mi puna marbert eticheta cu vulgara si perversa pe frunte, da' era altceva de inteles?
Fata purta verdeata acoperindu-i zona intima pentru ca toti vedeau in ea (ea fiind cea care se ocupa de pescari) un alt instrument de satisfacere a placerii, pe cind ceea ce dorea ea era sentimentu'.

oho... o discutie intre femei pe tema asta... i start enjoying this. :happy: . pana acuma am discutat numai cu barbati despre filmu' asta, si toti ziceau ca k's...
dar k's, in toate scenele cu ei doi (adica ea, si protagonistul), era un fel de conflict. fazele cu acele de pescuit, oho, alea nu cauta asa de mult sentimentu' 'frumos' cat mai mult pe ala de mila. cu asta ea il face sa ramana la ea... de aia ultimu' cadru este asa de interesant.
dar va rog, continuati!
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Oct 2004, 19:50   #25
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Originally Posted by Nae:
dar k's, in toate scenele cu ei doi (adica ea, si protagonistul), era un fel de conflict. fazele cu acele de pescuit, oho, alea nu cauta asa de mult sentimentu' 'frumos' cat mai mult pe ala de mila.
sau de sacrificiu. nu pot sa zic ca am simtit vreun moment mila pentru ei si nu cred ca asta a intentionat regizorul. le-am admirat taria de a rezista durerii pe care ei singuri si-au provocat-o pentru a-si dovedi iubirea totala.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Oct 2004, 20:26   #26
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
Originally Posted by Leonard:
sau de sacrificiu. nu pot sa zic ca am simtit vreun moment mila pentru ei si nu cred ca asta a intentionat regizorul. le-am admirat taria de a rezista durerii pe care ei singuri si-au provocat-o pentru a-si dovedi iubirea totala.

tu vorbesti de o iubere, pe care eu nu am vazut-o in filmul asta. este ciudat sa zici in primul rand 'iubire', cand de fapt 'dragostea' nu a fost aratata nici o data in film... fiecare scena de tandrete era aratata numai dupa ce s-au cerata, sau dupa ce unu' din ei a facut o chestie din aia cu acele (brrrr, urate scene dar tare puternice). ea il ajuta, el o ajuta, si intr-un fel raman prinsi unu' de altu', pentru ca nu mai exista alt om care i-ar intelege. etse o reciprocitate care daca s-ar destrama i-ar duce pe amandoi la ditrugere... asa macar am inteles eu ideia... ma bucur insa de alte opinii.
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Oct 2004, 20:52   #27
lollipop
Junior
 
lollipop
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 25
Originally Posted by ogto:
"Office Space" O comedie geniala despre niste fraieri care lucreaza in niste cubicule la o companie afurisita de software. Actori grozavi si scenariu incredibil. Must see pt. toti cei care au 'desk-job'


mdap
comedie buna intr-adevar
dar nu inteleg ce cauta in categoria filmelor ce trebuie vazute mai des
l-am vazut shi a doua oara shi chiar nu am mai ras deloc
tipul cu capsatorul chiar nu mai avea nici un haz cand mormaia ca o sa dea foc la cladire... probabil fiindca shtiam deja
__________________
I'm not a complete idiot...Some parts are missing.
lollipop is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Oct 2004, 21:59   #28
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Quote:
fazele cu acele de pescuit, oho, alea nu cauta asa de mult sentimentu' 'frumos' cat mai mult pe ala de mila.
Eu zic ca nu e vorba de mila, era un soi protest
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Oct 2004, 22:58   #29
K's
Guru
 
K's
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 487
Originally Posted by Nae:
tu vorbesti de o iubere, pe care eu nu am vazut-o in filmul asta. este ciudat sa zici in primul rand 'iubire', cand de fapt 'dragostea' nu a fost aratata nici o data in film...
Ba tocmai, mai toate gesturile lor sint din iubire. Si tocmai asta am apreciat la relatia lor (si la film): nu isi declara iubirea, ci si-o demonstreaza, radical as zice, dar mult mai intens decit niste vorbe.
__________________
How is the KKK like a Group of Real-Estate Agents?
K's is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Oct 2004, 00:09   #30
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
Originally Posted by K's:

Ba tocmai, mai toate gesturile lor sint din iubire. Si tocmai asta am apreciat la relatia lor (si la film): nu isi declara iubirea, ci si-o demonstreaza, radical as zice, dar mult mai intens decit niste vorbe.

poate ca sunt eu ceva mai 'insensibil' la chesti din astea, dar dupa mine, toate gesurile lor au un soi de disperare in ele. fiecare faza este facuta numai din disperarea, ca daca celalat ar dispare, totul s-ar duce. sunt de acord ca poate sa fie un fel de 'relatie' intre cei doi, dar nu vreau neaparat sa spun ca este dragoste.
scuza-ti daca eu am alta parere, dar eu nu gasesc nici un fel de dragoste in ce se intampla in film. este un film care are mai mult de a face cu tema 'singuratatii'. toti sunt 'prinsi' pe insulitele lor, fiecare din personaje este blocat pe o casuta plutitoare, pana ca si moartea este prinsa de una, si 'eliberarea' este posibila numai prin ajutorul altcuiva... cam atata.
trebuie sa tinem minte in ce zona a lumii este facut filmul, o cultura complet diefrita, una care isi asupreste sentimentele, unde fiecare este singur. sigur ca dragostea ar fi o scapare din tot, dar ei nu scapa. ei raman prinsi acolo, da, liberi, dar totusi prinsi tot pe o insulica lor mica, pe lumea lor, pe lumea asiatica. sunt astea 3 paralele care dupa mine nu se intretaie in dragoste, ci mai mult numai in 'nevoia' (need) de altcineva. dragostea nu este necesara.
asta este opinia mea. astept alte comentarii.
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Oct 2004, 12:42   #31
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Si eu tind tot catre sublinierea idei de solitudine, catre care Kim Ki Duk a tras de cirlig ideea, mult exagerata si fantezista, de relatie cum nu s-a mai vazut. Astea sint basme, filmul este prost, iar topicul se distinge prin structura sa mozaicata.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Oct 2004, 13:37   #32
ogto
Gandhi's Big Gun
 
ogto
 
Join Date: Feb 2004
Location: oslo?
Posts: 1,371
[quote="Nae"]
Originally Posted by ogto:
mda, l-am vazut... dar nu m-i se pare ca trebuie neaparat de 2 sau mai multe ori. povestea este clara. si oricum, nu cred ca este un film care sa intre in categoria noastra de 'iconoclast'.

Filmul nu e exact iconolastic, da, ai dreptate. Dar e un film frumos, nu chiar pe un ton vesel, dar e frumos. Mi-e mi-a placut foarte mult, dar cred ca nu exte adecvat celor peste 14-18 ani. Filmul merita vazut din cand in cand (2-4 ani).
__________________
wack your head against the keyboard NOW for tomorrow's winning lottery numbers
ogto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Oct 2004, 13:41   #33
ogto
Gandhi's Big Gun
 
ogto
 
Join Date: Feb 2004
Location: oslo?
Posts: 1,371
Originally Posted by Nae:
mda, l-am vazut... dar nu m-i se pare ca trebuie neaparat de 2 sau mai multe ori. povestea este clara. si oricum, nu cred ca este un film care sa intre in categoria noastra de 'iconoclast'.

Filmul nu e exact iconolastic, da, ai dreptate. Dar e un film frumos, nu chiar pe un ton vesel, dar e frumos. Mi-e mi-a placut foarte mult, dar cred ca nu exte adecvat celor peste 14-18 ani. Filmul merita vazut din cand in cand (2-4 ani).
__________________
wack your head against the keyboard NOW for tomorrow's winning lottery numbers
ogto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Oct 2004, 15:54   #34
K's
Guru
 
K's
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 487
Originally Posted by Ambra Blu:
Si eu tind tot catre sublinierea idei de solitudine, catre care Kim Ki Duk a tras de cirlig ideea, mult exagerata si fantezista, de relatie cum nu s-a mai vazut.
Incercarile lor de a fi impreuna din dorinta de a iesi din solitudine sint exagerate, dar nu fanteziste in peisaj asiatic. Sadice?, probabil, dar clar explicabile in aceleasi limite de topos, implicit culturale.
__________________
How is the KKK like a Group of Real-Estate Agents?
K's is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Oct 2004, 16:28   #35
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by K's:
Incercarile lor de a fi impreuna din dorinta de a iesi din solitudine sint exagerate, dar nu fanteziste in peisaj asiatic. Sadice?, probabil, dar clar explicabile in aceleasi limite de topos, implicit culturale.

ca un etnocentrist cultural ce ma aflu, necalcat in relativism cultural, nu pot sa inteleg si sa accept povestea. sint si eu conditionat spatial (mai bine zis geografic, pentru ca toti sintem conditionati spatial: lungime, latime, volum) si cultural. tot made in asia mai este si sindromul koro - the shrinking penis (as baga iconita cu ris, lol, etc dar iconitele astea sint super de cacat), si ala alta realitate etnografica de neconceput cu mintea mea de european. nu neg realitatile astea, dar nu le inghit deloc momeala.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Oct 2004, 22:15   #36
K's
Guru
 
K's
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 487
Originally Posted by Ambra Blu:
nu neg realitatile astea, dar nu le inghit deloc momeala.
Daca incerci sa transpui modele care nu apartin culturii si civilizatiei-ti in realitatea geografica si antropologica in care te incadrezi normal ca ceva nu functioneaza bine. E mult mai usor sa accepti ideea de diversitate- deci sa te lasi pescuit (=momit) de un fir de nylon bine intins , care te-ar scoate din apele europene si te-ar azvirli in cele asiatice.
__________________
How is the KKK like a Group of Real-Estate Agents?
K's is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Oct 2004, 10:57   #37
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Asta este o dilema de factura metodologica, subiectul etnocentrism cultural vs. relativism fiind ridicat destul de des in intilnirile AAA (American Association of Anthropologists). In strinsa relatie cu subiectul, exista si problema investigatiei hands-off, dar neparticipativa. Cercetatorul ia parte ca martor neinterventionist la toate evenimentele care se deruleaza intr-un anumit areal, in durata de timp t. Dilema sa apare in momentul in care in respectiva cultura se comite un act in consonanta cu normele culturale ale zonei respective, dar in disonanta cu cele ale cercetatorului. Bref, la cazul de fata, un antropolog ar trebui sa intervina cind fetele sint supuse operatiilor de labiadectomie, sau nu? Raspunsul pluteste pe undeva pe la fundul fetei din Insula.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Oct 2004, 12:00   #38
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
wow, ce aberatii pretentioase...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Oct 2004, 13:18   #39
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
K's, ai aici un mesaj intr-o sticla:
Fata facea gestul disperat cu un singur scop: de a se face auzita (sensul propriu ) si de a-si aduce prezumptivul barbat inapoi. Interesant e ce s-ar fi intimplat daca nu numai ea ar fi avut pudibondia afectate, ci si el, dar, spre deosebire de ea, numai la nivel mental. Ma refer aici la Shenkui (pinyin) sau shen-k'uei, un sindrom generat de o alta cultura asiatica, cea chineza. Pe scurt, barbatul sufera de o pierdere de energie yang, ce rezulta in secatuirea organismului de sperma, pierdere rezultata in urma masturbarii sau a actelor sexuale ilicite. Ca efecte secundare, apar ameteli,insomnii, dureri de spate si, atentie, se mareste numarul viselor pe care bolnavul si le reaminteste la trezire. Shenkui are genereaza alte doua fobii: pa-leng (teama de frig) si pa-feng (teama de vint). Un mic exercitiu de vizualizare ne permite (mie si tie, oameni cu studii in domeniu) sa ne inchipuim scena astfel: fata isi vira cirligele in vagin, baiatul o aude, vrea sa se intoarca la ea insa, din pacate, sufera de loss of semen si se teme ca performantele nu vor fi la intensitatea asteptarilor. In plus, ii este teama si de frig si de vint si, stind infofolit intr-o barca, visleste inainte, desi ar fi putut foarte bine sa se dea in barci, infofoloncit.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Oct 2004, 09:08   #40
K's
Guru
 
K's
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 487
Originally Posted by Ambra Blu:
Asta este o dilema de factura metodologica, subiectul etnocentrism cultural vs. relativism fiind ridicat destul de des in intilnirile AAA (American Association of Anthropologists).
Nu imi pare a fi o diferenta de metoda, ci una axiologica, de perspectiva si de crez. Daca metoda e mai mult sau mai putin diferita, asta conteaza in masura mai mica. Etnocentrismul in cultura a cazut de mult in desuetudine, la fel cum a compara culturile este un non-sense. Procesul este mult prea complex si, imi pare, fara folos. In paranteza fie zis, relativismul cultural s-a nascut ca raspuns la teoriile naziste. Spiritul liberal te indeamna totusi la diversitate, in cazul de fata culturala. Oricum, este o aberatie sa aderi la un unic adevar obiectiv, trebuie sa fie neutru dpdv axiologic, iar idealtipul, in acest caz, sa redea un tablou ale caror elemente sa aparatina strict unui areal cultural.
Originally Posted by Ambra Blu:
Dilema sa apare in momentul in care in respectiva cultura se comite un act in consonanta cu normele culturale ale zonei respective, dar in disonanta cu cele ale cercetatorului. .
Da, animam peregheza cu un act cultural.
Originally Posted by Ambra Blu:
Bref, la cazul de fata, un antropolog ar trebui sa intervina cind fetele sint supuse operatiilor de labiadectomie, sau nu?
Antropologul nu este asistent social ori salvator de labii feminine.
__________________
How is the KKK like a Group of Real-Estate Agents?
K's is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:52.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells