Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 08 May 2004, 00:17   #21
Danny
Guru
 
Danny
 
Join Date: Nov 2001
Location: six feet under
Posts: 983
Send a message via ICQ to Danny Send a message via Yahoo to Danny
Marlene e chiar Duminica asta.
N-am de gand sa merg sa-l vad. Nu prea ma entuziasmeaza musical-urile. Si nici Emilia Popescu...
__________________
Viitorul e in oua
Danny is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 May 2004, 13:33   #22
patraulea
Veteran
 
patraulea
 
Join Date: Apr 2004
Location: Bucuresti
Posts: 171
Daca vrei sa vezi o piesa adevarata,pe 12 mai(dar nu cred ca mai gasesti bilete)e premiera la APUS DE SOARE,la TNB,de Dan Pita.Eu unul nu ma duc la premiere,pt.ca le consider mai proaste decat reprezentatiile ulterioare!Emotii,critici multi,televiziuni,personalitati.Mai bine vezi a3 sau a 4 reprezentatie.E mai buna.
patraulea is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 May 2004, 15:44   #23
zizi
Guru
 
zizi
 
Join Date: Mar 2004
Location: cum unde?
Posts: 451
Originally Posted by patraulea:
Daca vrei sa vezi o piesa adevarata,pe 12 mai(dar nu cred ca mai gasesti bilete)e premiera la APUS DE SOARE,la TNB,de Dan Pita.Eu unul nu ma duc la premiere,pt.ca le consider mai proaste decat reprezentatiile ulterioare!Emotii,critici multi,televiziuni,personalitati.Mai bine vezi a3 sau a 4 reprezentatie.E mai buna.

sa-ntzeleg ca n-ai vazut-o, da-tzi dadeai shi tu cu parerea asha, ca ar fi tare, sau cum?
__________________
zizi
zizi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 May 2004, 15:57   #24
patraulea
Veteran
 
patraulea
 
Join Date: Apr 2004
Location: Bucuresti
Posts: 171
Imi dadeam si eu cu presupusu'.Nu am vazut-o dar la cati bani s-au bagat inea,superdecoruri,100deactori+figuranti,costume,c oroane,sabii,cutite,gratare&mici&co,eu zic ca o sa fie ceva acolo.Pita e la a 2 incercare si sunt curios ce poate sa faca in teatru.Costel Constantin e regizor secund si interpretul lui Stefan.Pare interesant.AStept sa o vad si apoi comentez "la cald"piesa.
8) 8) 8)
patraulea is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 May 2004, 22:42   #25
Danny
Guru
 
Danny
 
Join Date: Nov 2001
Location: six feet under
Posts: 983
Send a message via ICQ to Danny Send a message via Yahoo to Danny
Originally Posted by patraulea:
Daca vrei sa vezi o piesa adevarata,pe 12 mai(dar nu cred ca mai gasesti bilete)e premiera la APUS DE SOARE,la TNB,de Dan Pita.Eu unul nu ma duc la premiere...

Pe 9 mai e Avanpremiera.
__________________
Viitorul e in oua
Danny is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 May 2004, 08:07   #26
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
nu-mi place teatrul, iar pe d. puric nu pot sa-l sufar: e un fitzos fara kwaie
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 May 2004, 10:30   #27
patraulea
Veteran
 
patraulea
 
Join Date: Apr 2004
Location: Bucuresti
Posts: 171
O.K.Merci de informatie.Eu oricum,ma duc spre mai spre sfarsitul lunii sa o vad.
patraulea is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 May 2004, 10:32   #28
patraulea
Veteran
 
patraulea
 
Join Date: Apr 2004
Location: Bucuresti
Posts: 171
Originally Posted by Alex Leo Serban:
nu-mi place teatrul, iar pe d. puric nu pot sa-l sufar: e un fitzos fara kwaie


De acord.Puric are la "fitze" cat pt.10 regizori,dar spectacolele realizate nu sunt rele deloc.
8) 8) 8)
patraulea is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 May 2004, 16:37   #29
Maya
Novice
 
Maya
 
Join Date: May 2004
Posts: 3
Hello tuturor!
Ati vorbit despre teatrul Bulandra... a vazut cineva "Unchiul Vanea", dupa piesa lui Cehov, cu Horatiu Malaiele in rolul principal? Daca da, spuneti-mi si mie ce parere aveti despre ea.
Maya is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 May 2004, 17:39   #30
patraulea
Veteran
 
patraulea
 
Join Date: Apr 2004
Location: Bucuresti
Posts: 171
Originally Posted by Maya:
Hello tuturor!
Ati vorbit despre teatrul Bulandra... a vazut cineva "Unchiul Vanea", dupa piesa lui Cehov, cu Horatiu Malaiele in rolul principal? Daca da, spuneti-mi si mie ce parere aveti despre ea.

Super piesa,cam prafuita,a luat premiul UNITER pt.cel mai bun spectacol in urma cu cativa ani.Decorul interesant,regia excelenta,jocul actorilor f.bun.M-a surprins placut A.Bibiri,pe care o consider una dintre cele mai talentate actrite.Mai apare si in CASATORIA,piesa pusa in scena de acelasi Kordonski care a facut si UNCHIUL VANEA.Alaturi de H.Malaiele,mai apar si alti actori mari ca V.Rebengiuc,M.Mihut.
Piesa excelenta,merita vazuta neaparat!
:w00t: :w00t: :w00t:
patraulea is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 May 2004, 22:48   #31
Danny
Guru
 
Danny
 
Join Date: Nov 2001
Location: six feet under
Posts: 983
Send a message via ICQ to Danny Send a message via Yahoo to Danny
Originally Posted by Alex Leo Serban:
nu-mi place teatrul...

Am vazut totusi ca ai facut traducerea la Bent.
__________________
Viitorul e in oua
Danny is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 May 2004, 06:32   #32
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by Danny:
Originally Posted by Alex Leo Serban:
nu-mi place teatrul...

Am vazut totusi ca ai facut traducerea la Bent.

... si la 'conversatie dupa inmormintare' de yasmina reza... comenzi; ink primesc dividende :happy:
dar afirmatia de mai sus stands true
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 May 2004, 10:34   #33
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Re: Teatru

Originally Posted by Danny:
Nu filmat. Doar teatru. Merge cineva pe acolo? Spectacole/actori favoriti?


Nu-mi prea place sa merg la teatru. Am incercat cam acum un an si am mers la mai multe piese (3-4), dar m-am lasat repede. Pur si simplu nu ma prea atrage, decat daca piesa e mai celebra ("Trei surori" de Cehov), are un titlu mai smecher (e una maine, la Cluj, "Mama, da' astia povestesc in actu' doi ce se-ntampla-n actu'-ntai" sau ceva de genu') sau subiectul e aparte ("Scaunele").

Imi place sa citesc teatru (de la Shakespeare la Ionesco) si sa joc, dar tot simt limitari pe care filmul (de exemplu) le elimina.


However, opera imi place mult mai mult.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 May 2004, 13:16   #34
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Re: Teatru

Originally Posted by MinRep:
e una maine, la Cluj, "Mama, da' astia povestesc in actu' doi ce se-ntampla-n actu'-ntai" sau ceva de genu'.
A lui Visniec...si eu sunt curioasa de ce-o sa iasa. Ultimul Visniec vazut la teatru a fost "Povestea ursilor panda...." masacrata de o trupa de teatru din Republica Moldova :lol:
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 May 2004, 01:19   #35
Cristache
Veteran
 
Cristache
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 166
Send a message via Yahoo to Cristache
Nu stiu care e ideea dar probabil sunteti niste norocosi. De vreo cativa ani de zile tot incerc sa conving pe unul, pe altul din anturajul meu pentru mers la Teatre, Opere, Balet, etc. Din pacate, ei nu prea stiu decat de Star Wars, Matrix, Stapanul Inelelor, si cinematografele ultra-centrale unde te duci mai mult pentru a fi vazut decat sa admiri o creatzie mishto.

N-am mai fost la teatru de vreo doi ani cand am facut un compromis si am mers cu cineva cu care nu prea asi vrut. Dar am vazut la National, "O noapte furtunoasa", "Visul", "Numele Trandafirului", si inca vreo doua comedii cu Dan Puric, "Revizorul", parca, si ala in care joaca cu nevasta-sa, "Toujours L'amours", parca. E foarte mishto ce face Dan Puric.
In special as vedea comedii si piese adaptate dupa carti celebre sau piese ultra-originale.

As vrea sa merg dar d'abia am acceptat ideea de a merge singur la Cinemateca Eforie pentru a vedea filme vechi care imi plac mult mai mult decat cele noi.
Cristache is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 May 2004, 16:01   #36
Blanche
Senior
 
Blanche
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 118
Originally Posted by Alex Leo Serban:
nu-mi place teatrul, iar pe d. puric nu pot sa-l sufar: e un fitzos fara kwaie

Pai daca nu-ti place teatrul, ce cauti pe thread-ul asta ? Sau faci afirmatii incendiare special ca sa creezi agitatie ?

Anyway, mi-ai amintit de inceputurile tale in cronica de film ... cand te lansai des in afirmatii care de care mai teribiliste, partial ca sa atragi atentia asupra ta. Pe vremea aia era de vina varsta, presupun ... dar acum ?
Apropo, mergi la teatru vreodata ?
Blanche is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 May 2004, 16:15   #37
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Hehehe.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 May 2004, 16:22   #38
Blanche
Senior
 
Blanche
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 118
Originally Posted by Danny:
Marlene e chiar Duminica asta.
N-am de gand sa merg sa-l vad. Nu prea ma entuziasmeaza musical-urile. Si nici Emilia Popescu...

Vazut. Duminica.
E OK, dar nu nemaipomenit.
Atu-urile spectacolului sunt de fapt unul ... dar important: Emilia Popescu.
E probabil cel mai bun rol al ei de pana acum, si nu e un rol comic. Cea mai mare parte a persoanelor vad in Emilia Popescu actrita de revista, cuplete sau roluri de spectacole de revelion, chestii de-asta. In Marlene chiar face un rol dificil, nuantat, sustinut constant pe toata durata spectacolului. As fi dispusa sa pariez ca o sa fie nominalizata pentru rolul asta la premiile Uniter de anul viitor ...

In rest, e un spectacol "corect" . Regizorul nu vrea sa demonstreze ca e genial, nu exista nimic socant, nimeni nu arunca cu nimic in public, nimic ostentativ. Asta e bine uneori .

Daca nu-ti plac musical-urile ... poate ca nu merita sa te duci. Nici mie nu-mi plac in mod special, dar nici nu rejectez un spectacol pe criteriul asta.
"Jesus Crist Superstar" e considerat tot un musical, nu ?
Blanche is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 May 2004, 01:35   #39
Danny
Guru
 
Danny
 
Join Date: Nov 2001
Location: six feet under
Posts: 983
Send a message via ICQ to Danny Send a message via Yahoo to Danny
Nu e vorba ca "rejectez" un musical din start insa sunt multe piese pe care nu le-am vazut inca si la care vreau sa merg, si nu prea e bani.
Let's just say it's not on my priority list...

Si daca tot ai pomenit de roluri dificile si performante actoricesti...iti recomand "Iona" cu un Virgil Ogasanu sclipitor.
__________________
Viitorul e in oua
Danny is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 May 2004, 12:54   #40
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by Blanche:
Originally Posted by Alex Leo Serban:
nu-mi place teatrul, iar pe d. puric nu pot sa-l sufar: e un fitzos fara kwaie

Pai daca nu-ti place teatrul, ce cauti pe thread-ul asta ? Sau faci afirmatii incendiare special ca sa creezi agitatie ?

Anyway, mi-ai amintit de inceputurile tale in cronica de film ... cand te lansai des in afirmatii care de care mai teribiliste, partial ca sa atragi atentia asupra ta. Pe vremea aia era de vina varsta, presupun ... dar acum ?
Apropo, mergi la teatru vreodata ?

un thread fara teza & antiteza e ca o gagica fara ambele mamele.
cit despre 'afirmatiile incendiare', m-as bucura sa stiu ca nu erau datorate (doar) virstei si ca le fac in continuare
PS merg la teatru f., f., f. rar; din nefericire, am prieteni care sint regizori de teatru...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:55.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells