Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Interactiv > TIFF

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 13 May 2005, 18:05   #1
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
comisie

pt ca decizia mea de a ma retrage din 'comisia' care alege juriul cinemagia a stirnit - deja - reactia unora, copiez aici mesajul trimis pe mp:

no, i'm sorry; decizia mea e luata. oricum, nu prea vad rostul acestei comedii: cred ca insisi membrii cinemagia ar trebui sa-si aleaga reprezentantii!
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 May 2005, 18:31   #2
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
asta pentru ca noi nu putem merge si voi nu aveti de unde alege?
ce naiba, spuneti 'ala, ala si cu aia' si gata, s-a rezolvat
__________________
'To beyond or not to be'
Volume
keyzer soze is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 May 2005, 14:51   #3
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
Originally Posted by keyzer soze:
asta pentru ca noi nu putem merge si voi nu aveti de unde alege?
ce naiba, spuneti 'ala, ala si cu aia' si gata, s-a rezolvat

subscriu... ma cac pe democratie. pe cinemagia oricum nu exista asa ceva, asa ca hai, cu dictatura inainte!!!
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 May 2005, 15:30   #4
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Huh, ati ramas fara juriu? Atunci eu propun ca juriul juriului cinemagia de anu' asta sa fie juriul cinemagia de anul trecut
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 May 2005, 17:30   #5
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Re: comisie

Originally Posted by Alex Leo Serban:
no, i'm sorry; decizia mea e luata. oricum, nu prea vad rostul acestei comedii: cred ca insisi membrii cinemagia ar trebui sa-si aleaga reprezentantii!

Alex Leo Serban are o jumatate de dreptate: atata vreme cat rezultatele sint confidentiale - in sensul ca oricum motivele alegerii unora in detrimentul altora nu apar pe sait (sau pe pm, ca sa nu facem poporul de rasu asta - :lol: ), ori motivele pentru care cei ce nu sint alesi nu au meritat onoarea asta (daca vin din partea profesionistilor, unele observatii pot fi interesante) - povestea pare o comedie (accentul pe silaba a doua "me").

Pe de alta parte, atata vreme cat de la inceput ALS a intrat in afacerea asta, nu prea aveau rostul toate intamplarile de acum. Seamana a 'romanian tale'.

In vederea concursului viitor, de va mai fi vreunul, poate ca ar trebui puse anumite restrictii legate de vechimea pe forum (vechimea in mesaje, nu ca timp petrecut pe sait fara a posta, astfel incat sa fie clara treaba - important este sa fii membru activ cinemagia! cum e acum... ma rog).
Cat despre alegerea juriului de catre forumisti, in masura in care alegerile sint motivate, cred ca este mai buna solutia actuala (poate parea obiectiva, poate!).

Altfel, daca textele nu sint pe masura filmelor discutate, o fi mai bun juriul de anul trecut...

:sleep: (I go to ~)
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 May 2005, 21:40   #6
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Originally Posted by Mala Portugal:
Huh, ati ramas fara juriu? Atunci eu propun ca juriul juriului cinemagia de anu' asta sa fie juriul cinemagia de anul trecut

Ar fi ceva, dar cam impracticabila solutia.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2005, 01:10   #7
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
huh, lobying, here?

bine, bine, dar cum merge treaba, cand se voteaza, cine voteaza si pe cine votam?
unde? cand? dece? stiiti voi, toate intrebariile pentru prosti...
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2005, 01:40   #8
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
C'est un malentendu. Nu propuneam sa reeditam juriul de anu' trecut, ci juriul de atunci sa-l aleaga pe cel de anu' asta :shock:
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2005, 10:12   #9
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
cu riscul de a ma repeta: parte a motivului meu de a ma retrage vine din faptul ca nu vad rostul considerarii 'cronichetelor' postate aici ca argument pt a face parte din juriu! i-am spus-o si lui gorzo anul trecut, i-am repetat-o si lui kirilov anul asta - it doesn't make sense: nu e concurs de cronicari cinematografici, punct!! trebuie alesi aceia care au cultura cinematografica, gust, un anumit spirit speculativ (care se poate manifesta, bine-mersi, si in conversatii orale: la tiff nu se vor contra in texte, doar!) si - cel mai important din pvd-ul meu - lipsa oricarei rele credinte; cum nume a recunoscut ca nu are aceasta 'lipsa', iar eu, pe cale de consecinta, m-am contaminat... nu mai puteam alege candidatii sine ira et studio.
dar revin: ce valoare 'practica' poate avea o cronica postata?
think about that.
si da, sint de acord cu mala ca juriul de anul acesta ar trebui ales de cel de anul trecut; ar fi un compromis simpatic intre 'democratie' si 'dictatura'
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2005, 11:31   #10
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
Originally Posted by Alex Leo Serban:
trebuie alesi aceia care au cultura cinematografica, gust, un anumit spirit speculativ (care se poate manifesta, bine-mersi, si in conversatii orale: la tiff nu se vor contra in texte, doar!) si - cel mai important din pvd-ul meu - lipsa oricarei rele credinte

Foarte frumos, DAR... Ce sa faca Gorzo si cu Chirilov, sa stea sa citeasca sute de pagini de pe forum ca sa-i aleaga pe aia frumosi-destepti-si modesti-si cu organul critic dezvoltat?
Daca este sa voteze forumistii, Denis_stelistu isi poate chema toti prietenii sa-l voteze si sa ajunga la tiff, nu?
Daca voteaza juriul de anul trecut, se vor concentra pe o gasca de amici din care, daca nu faci parte, nu pupi festival...
Daca se mentine sistemul de jurizare actual, 1. pot fi lasati deoparte useri valabili precum MinRep, mult prea putin interesat de mizeriile care ruleaza acum pe ecrane 2. poate fi ales, prin absurd, un tepar ca gionloc, care apare pe forum doar in perioada concursului
Concluzia: tot pe considerente de simpatii si antipatii se va alege juriul Cinemagia, asa ca sa nu mai mimam democratie si corectitudine... pana la urma, juriul de anul trecut a iesit super ok
Concluzia 2: se vorbeste prea mult pe tema asta
Concluzia 3: anul asta nu aveti pe cine sa alegeti
Sfat: in juriu sa mearga doi clujeni (se stiu ei), iar Benny sa fie cazat intr-o camera tripla
__________________
'To beyond or not to be'
Volume
keyzer soze is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2005, 14:38   #11
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
propunerea ca juriul sa fie format de cinemagisti este cu doua taisuri. pe de o parte, este normal ca membrii forumului sa arbitreze meciul dintre propriii participanti.

pe de alta parte, tinand cont de simpatiile / antipatiile de pe forum, unele dintre ele formate pe o serie de motive atat de ridicole si neintemeiate, un eventual vot 'cinemagist' n-ar avea nici o relevanta...
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2005, 19:42   #12
obvious
Guru
 
obvious
 
Join Date: Sep 2004
Location: KINOTHERAPEut.
Posts: 654
mai...mi-ar fi placut sa particip, dar lipsa spatiului virtual adecvat ca sa scriu, si a timpului real, si a concentrarii..ma rog.
deci, s-au ales oder nu cinemagistii juri?
__________________
today you listen to jazz, tomorrow you betray your country.
obvious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2005, 09:46   #13
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Originally Posted by keyzer soze:
2. poate fi ales, prin absurd, un tepar ca gionloc, care apare pe forum doar in perioada concursului

nu pot fi decat de acord cu tine!

dar lucrurile se vor schimba!
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2005, 15:18   #14
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
NIGHTWANE IS A SEX GOD
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2005, 15:19   #15
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
pana la urma cum ramane cu juriul? v-ati hotarat?

facem campanie electorala sau nu? :lol:
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2005, 10:52   #16
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Originally Posted by Alex Leo Serban:
dar revin: ce valoare 'practica' poate avea o cronica postata?
think about that.

daca e sa privim termenul 'practic' dpdv kantian, cronicile pot fi considerate pilde care exprima modalitatea in care omul relationeaza cu cinematografia, fie si particulara - existenta in punctul filmic la care s-a oprit. ansamblul normelor de analiza filmica regasite in cronicile astea formeaza codul de disciplina filmica al aspirantului... iar imperativu categoric ne-ar zice sa privim cronicutza nu ca pe un mijloc de a ajunge la tiff, ci ca pe un scop in sine - acela de a trai si exprima intr-un anume mod filmul [ :lol: de mine].

daca privim termenul dpdv utilitarist, lucrurile stau asa: cronicutzele sint, practic, elementele care transporta omu la cluj, sau il tin pe loc cata vreme curge festivalu, daca e acolo. valoarea lor - a cronicutzelor - se masoara in raportul dintre cantitatea de filme dizlocatata de catre participant din muntele de filme existente in oferta si placerea pe care o resimte la finalul festivalului.
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2005, 13:20   #17
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Vin cu urmãtoarea propunere: sã fie un loc special pentru cei din Cluj, un al patrulea loc în juriu pentru cã oricum 'sponsorii' (cinemagia) nu trebuie sã plãteascã nimic (cazare & transport), nici mãcar intrarea la filme, fiindcã se poate rezolva cu o legitimaþie de presã din partea cinemagia.
iar pentru celelalte 3 locuri, subscriu pãrerii lui ALS cã n-au nici o relevanþã cronicuþele ºi oricum e de faþadã chestia asta, aºa cum a fost ºi anul trecut. Mi s-ar pãrea cul sã fie în juriu KORBEN, Ambra Blu (cã tot au experienþa de anul trecut) ºi Benny. Ar fi fun.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2005, 13:51   #18
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
de fapt, acum îmi dau seama cã Ambra n-are cum sã fiu în juriu fiindcã participã în competiþie ºi shortul lui. oricum ºi cu Nightwane ar fi fun
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2006, 16:04   #19
Shemaia
Junior
 
Shemaia
 
Join Date: Apr 2004
Location: Cluj
Posts: 69
Da... din juriul de anu' asta cine face parte?...
Shemaia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2006, 16:07   #20
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
.lol.


.care juriu de anul asta?
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 03:23.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells