Go Back   Cinemagia Forum > S.F.ilm: dincolo de realitate

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 17 Apr 2005, 20:29   #61
Terror_IST
Guru
 
Terror_IST
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 348
Originally Posted by M0n0:
Niciodata nu am dreptate pe forumu asta... :hmm:

Cum adik aveau nevoie de el alive...de ce? El are voie sa ii omoare pe toti din jur dar cei din jur nu...Nu era cine stie ce asa de important era un cleric obisnuit...oricum ii faceau pe banda rulanta...

Cum sa nu semene cu Matrix daca are aceeasi idee...o lume noua, pura...la fel cum era Zion...

Si ce draq a facut tabloul cu Mona Lisa de l-au ars...nu puteau pur si simplu sa-l puna undeva ascuns?

Vreau sa aud si eu niste argumente mai puternice ca e un film bun sau nu...

Singura legatura dintre "The Matrix" si "Equilibrium" e la nivel de efecte speciale, in rest povestile n-au nici o legatura. "The Matrix" e "cyber punk" (un subdomeniu al SF care se concentreaza pe computere si IT, pe baza conflictului dintre hackeri, inteligenta artificiala si mega-corporatii) de unde si conflictul oameni-masini, implanturile in creier prin care se intra in matrice etc. Zion nu pre era o lume "pura", era pur si simplu ultimul bastion al oamenilor liberi. "Equilibrium" are iz de "1984". Societate idilica, supusa, care nu are voie sa simta, deci implicit sa rationeze liber. Singurul lucru care putea sensibiliza, deci genera sentimente ramanea arta, de unde si incercarea de distrugere a tuturor surselor de inspiratie. Daca ai citit romanul lui Orwell ai sesiza ca filmul se inspira din el prin partile esentiale. Cum poti sa spui ca Taye Diggs (nu Biggs) e mai cunoscut ca Christian Bale? Bale avea rolul principal intr-un film de Osacr cand Diggs nici nu stia ce-i aia actorie. Poate cel mai mare miscast din film a fost Sean Bean (cred ca era mult mai potrivit pentru rolul de "Big Brother"). Mie mi-a placut "Equilibrium" (mai ales pentru atmosfera sumbra si scena cu catelusul) chiar daca nu e un film perfect!
__________________
And out of the darkness, the Zombie did call / True pain and suffering he brought to them all / Away ran the children to hide in their beds / For fear that the devil would chop off their heads.
Terror_IST is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Apr 2005, 20:36   #62
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
bine zis. asta i-as fi raspuns si eu lui mono daca nu mi-ar fi fost prea lene sa scriu. adaug doar ca emily watson e irosita intr-un rol unde mergea orice alta actrita.
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Apr 2005, 20:42   #63
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by Terror_IST:
"Equilibrium" are iz de "1984".
De fapt, se vrea un "1984" corcit cu "Fahrenheit 1984" si cu universul lui Kafka... Am mai spus-o (cam acum un an), atmosfera orwelliana e singurul farmec al lui "Equilibrium", dar putea fi exploatata mult mai bine. Cat despre "Matrix", de acolo cam imprumuta. Nu foarte mult, dar destul cat sa fie vizibil...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Apr 2005, 22:02   #64
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
La parte cu Diggs fiind mai cunoscut decat Bale m-am inselat...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2005, 10:28   #65
tornado_x
Junior
 
tornado_x
 
Join Date: Oct 2004
Location: Spaceship
Posts: 54
Send a message via MSN to tornado_x Send a message via Yahoo to tornado_x
1. Alien vs. Predator
2. I, Robot
3. The Terminator 1,2,3
4. Rezident Evil 1,2
5. Alien(seria)

Nu pot spune ca am un anumit film preferat.
__________________
Run for your life!
tornado_x is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2005, 15:59   #66
shelley
Novice
 
shelley
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 6
alien vs predator pe primul loc????????????? te-as fi inteles daca puneai macar una dintre aceste serii...cred ca asta e cel mai slab film sf din ultimii 20 de ani...cum poti face un asemenea film cu inscriptia mare AUDIENTA GENERALA ????? Alien si Predator sunt deja filme cult in zona lor, pe cand chestia astalalta e facuta dupa un banal joc video...dar ma rog gusturile nu se discuta...pt. cei care sunt familiarizati cu genul sf le-as recomanda Event Horizon...cei care cunosc stiu despre ce vorbesc. Regia Paul Anderson, acelasi Anderson care a dat chix cu Resident Evil
shelley is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2005, 16:49   #67
Herzeleid
Junior
 
Herzeleid
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 71
Pai 2001 fiind cel mai bun film facut vreodata utilizam teorema incluziunii pe care ne-o povestea profesoara aia buca buna intr-a 5-a si se pare ca ne dam seama care e cel mai bun SF.
Herzeleid is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2005, 07:39   #68
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
bate la portile topului meu s.f. 'primer', un filmulet care l-ar face pe philip k. dick sa-si schimbe numele in philip k. prick si sa se apuce de heroic fantasy. low budget, paradoxuri temporale, multa vorbaraie, :love:
__________________
'To beyond or not to be'
Volume
keyzer soze is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2005, 12:34   #69
radu83
Veteran
 
radu83
 
Join Date: Oct 2004
Location: Pe undeva prin Regie
Posts: 231
Primer este excelent, dar nu este pt toata lumea. Sa vadem cum trece testul timpului.... Deocamdata e prea devreme sa-i spunem "cel mai bun SF din toate timpurile" (sau macar pe aproape)

PS: buna replica "I haven't eaten since later this afternoon"
__________________
Radu.
radu83 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2005, 12:51   #70
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
corect. dar mie mi-a restored the faith in this genre, care o luase in jos de la o vreme. genul de film pe care l-as revedea cu placere de zeci de ori, specie pe cale de disparitie. then again, mie imi plac paradoxurile temporale 8)
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2005, 13:14   #71
manelesux
Senior
 
manelesux
 
Join Date: Mar 2005
Location: cluj. napoca.
Posts: 79
Originally Posted by keyzer soze:
bate la portile topului meu s.f. 'primer', un filmulet care l-ar face pe philip k. dick sa-si schimbe numele in philip k. prick si sa se apuce de heroic fantasy. low budget, paradoxuri temporale, multa vorbaraie, :love:

dick n-are cum sa-si schimbe numele mort fiind demultishor. e posibil ca nici filmu asta nu fi existat daca dick nu exista. mai corect ar fi sa-l socotim un omagiu decat un dos de palma.
__________________
Nici o relatzie fara felatzie
manelesux is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2005, 19:12   #72
Lady_Skar
El Chewbaccabra
 
Lady_Skar
 
Join Date: Sep 2002
Location: it looks like a room but i'm not sure.
Posts: 996
Send a message via Yahoo to Lady_Skar
Originally Posted by M0n0:
1. pt ca nu are nici un efect spectaculos...
2. seamana mult prea tare cu Matrix...
3. Biggs ii mult mai cunoscut decat celalalt si el trebuia sa fie personaj principal...
4. De ce se apropiau asa de bodyguarzii de personaj principal cand ei aveau pusti...
5. mai sunt niste chestii dar nu le mai stiu acu...

bine...dar asta e doar parerea mea si s-ar putea nici sa am dreptate

1. Asta depinde de filmele care le-ai vazut si ce definesti prin "spectaculos". Mie catelul mi s-a parut spectaculos. But I'm a chick si nu comentez.
2. Matrix nu a inventat gun fights si nici povestile care au loc intr-un viitor intunecat.
3. Biggs mai cunoscut decat Bale? In care univers? Eu cred ca Emily Watson era mai cunoscuta decat amandoi la momentul respectiv.
4. De ce nu aveau robotii din Matrix Revolutions EMP-uri instalate si trageau in sentinele cu gloante?
Get my point?
5. think. Domne, nu zic ca este cel mai tare film facut vreodata, are cateva defecte clare. In acelasi timp va rog sa nu-i negati si partile bune. Poate sa va placa, sau poate nu, dar respectati parerea celuilalt.
Chiar daca filmul preferat se intampla sa fie (Doamne da-mi putere)... Alien Vs Predator. That's the way the cookie crumbles. Nu va pun sa va uitati cu mine la filmele care-mi plac so shut the fuck up. Gusturile se discuta dar nu se impun.
__________________
Tis better to be brief then tedious.
Lady_Skar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2005, 19:43   #73
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Originally Posted by M0n0:
Niciodata nu am dreptate pe forumu asta... :hmm:

Cum adik aveau nevoie de el alive...de ce? El are voie sa ii omoare pe toti din jur dar cei din jur nu...Nu era cine stie ce asa de important era un cleric obisnuit...oricum ii faceau pe banda rulanta...

Cum sa nu semene cu Matrix daca are aceeasi idee...o lume noua, pura...la fel cum era Zion...

Si ce draq a facut tabloul cu Mona Lisa de l-au ars...nu puteau pur si simplu sa-l puna undeva ascuns?

Vreau sa aud si eu niste argumente mai puternice ca e un film bun sau nu...

Nu are sens sa ma repet...mie unu nu mi s-a parut un s.f. iesit din tipare...nu e decat un s.f. simplu...nimic spectaculos si nimic special...
chiar si imbracamintea lu Bale seamana cu cea a lui Neo...
am zis ca m-am inselat la faza ca Diggs e mai cunoscut ca Bale...
nu mai am nimic de adaugat...
daca voua va place bv voua...eu doar am vrut sa stiu de ce...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2005, 20:23   #74
Lady_Skar
El Chewbaccabra
 
Lady_Skar
 
Join Date: Sep 2002
Location: it looks like a room but i'm not sure.
Posts: 996
Send a message via Yahoo to Lady_Skar
We can't explain it. It's the mojo.
__________________
Tis better to be brief then tedious.
Lady_Skar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2005, 21:38   #75
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Da...si eu daca as spune ca Trilogia Matrix e cea mai buna in materie de S.F. sunt sigur ca o sa fie cativa care o sa ma contrazica...dar ce naiba e din cauza modjo-ului

Sincer si mie imi place Equilibrium...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Apr 2005, 00:11   #76
radu83
Veteran
 
radu83
 
Join Date: Oct 2004
Location: Pe undeva prin Regie
Posts: 231
Sa stiti ca exista si alte SF-uri pe langa Matrix si Equilibrium...

pt Mono:
Bineinteles ca se gasesc oameni care sa te contrazica in ceea ce priveste Matrix-ul. Dupa un prim film superb realizat, care beneficia o poveste captivanta si efecte speciale pe masura (la vremea respectiva, bineinteles), fratii au inceput sa se imbete cu apa rece si au mers pe o cale cu care eu nu pot fi de acord (but that's just me...)
__________________
Radu.
radu83 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Apr 2005, 07:33   #77
Lady_Skar
El Chewbaccabra
 
Lady_Skar
 
Join Date: Sep 2002
Location: it looks like a room but i'm not sure.
Posts: 996
Send a message via Yahoo to Lady_Skar
Cred ca mergea mai bine mai intai sa vobesti despre Matrix si apoi sa spui ca mai exista si alte sf-uri in afara de Matrix si Equilibrium.

But that's just me.
__________________
Tis better to be brief then tedious.
Lady_Skar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Apr 2005, 07:39   #78
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Stiu ca mai sunt s.f. uri si in afara lu Matrix si Equilibrium...tot ce implica viitor, maimute vorbitoare, roboti e sf...deci sunt ffff multe...pe care nu am timp sa le enumar intr-o sapt...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Apr 2005, 12:12   #79
shelley
Novice
 
shelley
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 6
Originally Posted by Lady_Skar:
Cred ca mergea mai bine mai intai sa vobesti despre Matrix si apoi sa spui ca mai exista si alte sf-uri in afara de Matrix si Equilibrium.
dar de ce??? s-a vorbit atat de mult pe tema acestui film ca deja devine plictisitor.Este clar ca nu se va ajunge la nici o concluzie...oricum Matrix este genul de film pe care ori il iubesti ori il urasti cu pasiune.Si tot asa cum dupa Alien au aparut sute de filme pe acelasi subiect , exact acelasi lucru se va intampla si dupa Matrix(vezi Equilibrium). Motivul pt. care Alien este un clasic iar Matrix nu va fi niciodata(din pct. meu de vedere) sta tocmai in capacitatea lui Scott de a REGIZA...iar Matrix, sa fim seriosi, intotdeauna va fi amintit doar la capitolul efecte speciale...si ideea filmului chiar nu e originala...un amestec de idei inspirate de Terminator si mai ales din Dune (tema mesianica care de fapt e si ideea centrala a filmului)...
But that's just me.
shelley is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Apr 2005, 12:20   #80
Kwisatz
Junior
 
Kwisatz
 
Join Date: Jan 2003
Location: Bucuresti
Posts: 42
Send a message via MSN to Kwisatz Send a message via Yahoo to Kwisatz
auziti mah da de filme proaste ce ziceti? a vazut careva dintre voi asta: Immortel (ad vitam) ( FUCKING FRENCH)!!! rola irosita thats what it is
__________________
Cel mai periculos om din lume | Capul meu se rostogoleste pe ultimul trotuar | Eu sunt Nadejde si te caut!
Kwisatz is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:34.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells