Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Animatie

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 20 May 2008, 23:22   #21
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
wow de doua ori: :o
1 ca nu dormi la ora asta
2 ca ceea ce afirma ea nu e suficient de dezvoltat in film
(desi, sincera sa fiu, majoritatea oamenilor sunt sedusi de mass-media, nu cred ca merg mai departe cu reflectiile despre civilizatii) (pe mine m-a intrebat lumea in Franta daca in Romania s-a termiant razboiul)
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2008, 23:25   #22
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
pai nu dorm ca citesc Celine, 100 pagini pe zi, mai am 30

cum nu dezvolta soro, ca ma omori?
nu arata clar cat de diferiti sunt oamenii in Iran si ca unii sunt foarte destupati si ca oamenii sunt mult mai solidari? nu ai vazut ce se mai ajtau intre ei la d toate?

in vreme ce in viena ajunge pe strazi?


esti capoasa.....
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2008, 23:58   #23
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
Originally Posted by illotempore2002:
pai nu dorm ca citesc Celine, 100 pagini pe zi, mai am 30
de pagini sau de zile? :w00t:
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2008, 00:07   #24
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
ghici?
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2008, 00:20   #25
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Originally Posted by illotempore2002:
pai nu dorm ca citesc Celine, 100 pagini pe zi, mai am 30

cum nu dezvolta soro, ca ma omori?
nu arata clar cat de diferiti sunt oamenii in Iran si ca unii sunt foarte destupati si ca oamenii sunt mult mai solidari? nu ai vazut ce se mai ajtau intre ei la d toate?

in vreme ce in viena ajunge pe strazi?


esti capoasa.....
hai sa o lamuresc si p-asta o data si buna.
Inteleg ce vrei sa zici, te asigur ca nu din incapatanare sau din orgoliu insist pe filmul asta. Nu tin sa am ultimul cuvant. O sa iti explic in ce fel l-am vazut eu.
1 cineva care si-a facut o imagine despre Iran uitandu-se la tv, poate fi intra-adevar surprins de unele scene ale filmului (familia foarte moderna, preocuparile tinerilor, etc).
2 imaginea asta nu ramane foarte mult pe retina si in nici un caz la iesire din sala de cinema pentru ca revolutia islamica a castigat batalia cu modernitatea, iar personajul se refugiaza in europa deinitiv. Nu cred ca ii vine cuiva sa faca vreo vizita turistica in Iran
3 eu m-am referit la unele scene si moment ale filmului pe care le consider simpliste, (discursurile de genul “porti basketi, simbol al decadentei capitaliste », sau scena in care un politist sau ce era ii zice sa nu mai alerge ca e indecent. Ete na !)
Ideea e clara : societatea este sub supraveghere, nu exista libertate de expreimare, se traieste sub teroare, etc. Chestii pe care nu le contest, dar care cred ca ar fi trebuit spuse cu mai multa subtilitate.
Pe tine chiar nu te-a lovit atitudinea ostentatorie a fetei la scoala. si de altfel cam tot ce se intampla pe strada, in societate e schematic.
4 Momentul Viena a fost ok, un pic la limita cliseului "instrainarea in occident", dar a mers.
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2008, 00:38   #26
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
hai sa o lamuresc si p-asta o data si buna.
Inteleg ce vrei sa zici, te asigur ca nu din incapatanare sau din orgoliu insist pe filmul asta. Nu tin sa am ultimul cuvant. O sa iti explic in ce fel l-am vazut eu.
1 cineva care si-a facut o imagine despre Iran uitandu-se la tv, poate fi intra-adevar surprins de unele scene ale filmului (familia foarte moderna, preocuparile tinerilor, etc).
2 imaginea asta nu ramane foarte mult pe retina si in nici un caz la iesire din sala de cinema pentru ca revolutia islamica a castigat batalia cu modernitatea, iar personajul se refugiaza in europa deinitiv. Nu cred ca ii vine cuiva sa faca vreo vizita turistica in Iran
3 eu m-am referit la unele scene si moment ale filmului pe care le consider simpliste, (discursurile de genul “porti basketi, simbol al decadentei capitaliste », sau scena in care un politist sau ce era ii zice sa nu mai alerge ca e indecent. Ete na !)
Ideea e clara : societatea este sub supraveghere, nu exista libertate de expreimare, se traieste sub teroare, etc. Chestii pe care nu le contest, dar care cred ca ar fi trebuit spuse cu mai multa subtilitate.
Pe tine chiar nu te-a lovit atitudinea ostentatorie a fetei la scoala. si de altfel cam tot ce se intampla pe strada, in societate e schematic.
4 Momentul Viena a fost ok, un pic la limita cliseului "instrainarea in occident", dar a mers.[/quote]


1. am dat ceva tlefoane pe la ambasada Iranului sa-mi dea o bursa la Theran....mi-au zis ca nu dau burse decat studentilor la limbi straina-persana, asadar nu-mi ramane decat varianta turismului acolo

2. de ce spui ca e schematic prezentat tot ce se intampla pe strada, in societate ca mie mi se pare ca detaliaza si exemplifica foarte bine aspectele astea? daca cineva care nu a auzit in viata lui de Iran se uita la filmul asta, va intelege despre ce e vorba foarte repede: ca regimul e unul dictatorial, ca religia conduce statul, ca exista niste legi aspre care reglementeaza dressing-code-ul, ca nu exista libertate de exprimare, ca la scoala se toarna indoctrinare cu palnia, dar ca dincolo de astea, populatia reuseste sa intre in contact cu produsele occidentale etc. Rezulta deci o imagine destul de complexa despre Iran, nicidecum simplista.
3. nu trebuie sa uitam ca lumea este vazuta prin ochii unei copile si apoi ai unei adolescente - copiii vad lucrurile in alb si negru, bun si rau, nu?



4. o fi castigat revolutia islamica razboiul cu modernitatea, asa cum a castigat comunismul la noi prin cenzurare cu razboiul cu accesul la informatie ... adica doar asa, la suprafata, in realitate ei cumpara cd-uri cu Iron Maden cum noi ascultam vocea americii sau citeam carti interzise

5. nu-mi spune ca te-a socat ca politia se ia de femei ca poarta haine/saluri prea stramte....au dreptate acolo, in logica lor
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2008, 10:25   #27
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Originally Posted by illotempore2002:
1. am dat ceva tlefoane pe la ambasada Iranului sa-mi dea o bursa la Theran....mi-au zis ca nu dau burse decat studentilor la limbi straina-persana, asadar nu-mi ramane decat varianta turismului acolo

tu esti exceptia. poporul occidental are aprioriuri foarte bine inradacinate in cap. Nu-l urneste Persepolis
Originally Posted by illotempore2002:
2. de ce spui ca e schematic prezentat tot ce se intampla pe strada, in societate ca mie mi se pare ca detaliaza si exemplifica foarte bine aspectele astea? daca cineva care nu a auzit in viata lui de Iran se uita la filmul asta, va intelege despre ce e vorba foarte repede: ca regimul e unul dictatorial, ca religia conduce statul, ca exista niste legi aspre care reglementeaza dressing-code-ul, ca nu exista libertate de exprimare, ca la scoala se toarna indoctrinare cu palnia, dar ca dincolo de astea, populatia reuseste sa intre in contact cu produsele occidentale etc. Rezulta deci o imagine destul de complexa despre Iran, nicidecum simplista.
3. nu trebuie sa uitam ca lumea este vazuta prin ochii unei copile si apoi ai unei adolescente - copiii vad lucrurile in alb si negru, bun si rau, nu?

Exact. asta este si punctul unde reprosurile mele au alibi. atunci cand actiunea se petrece prin ochii copilului e normal sa fie asa. nu am ce comenta. in plus, fiind desen animat, cum am mai spus, are inca un motiv de a prezenta realitatea in alb-negru. doar autoare are pretentia de "realism" si aici intervine posibilitatea de a-l interpreta in doua feluri.
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2008, 10:31   #28
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
bine ai revenit!


forumul de la Persepolis e mai ceva ca atunci cand am fi locuit in facultate in aceeasi camera de camin, de 2 persoane (ca vad ca nimeni nu zice nimic)

on-topic: e clar ca Satrapi vrea sa transmita si un mesaj, ar fi culmea sa nu, doar asta face filmul, transmite mesaje....in 400 coups sistemul de invatamant era la fel de aspru criticat, corect? familia lui Antoine, ce mizerie si etc.

E clar ca Satrapi (care by the way, e in exil in Paris si nu are voie in Iran din cauza cartilor publicate) ar vrea niste schimbari in tara ei...si vrea sa atraga atentia spectatorilor asupra situatiei de acolo, dar in acelasi timp, asupra situatiei occidentului. Nu ma deranjeaza deloc! Nu exagereaza, nu denatureaza, nu divagheaza. Nu poti sa spui ca nu stiai deja multe din lucrurile alea despre Iran, ca nu le-ai mai auzit, citit, vazut si in alte parti ceea ce demonstreaza ca aceasta viziune asupra realitatii islamice e una raspandita.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2008, 11:00   #29
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Pai am mai facut o data apel la forumistii cu pretentii sa mearga la Persepolis si sa isi spuna aici parerea, sa mai diversificam dezbaterea, dar ni'c. nu stiu ce au, dar nu se urnesc.

de acum cred ca ne invartim in jurul subiectul cu aceleasi argumente. ca sa rezum, nu pot sa spun ca filmul nu e bun, ci ca pe ici pe colo am niste rezerve legate, nu de mesajul general, ci de felul in care este transmis, de mijloacele mobilizate. desi spui ca Satrapi ar fi zis, ca oamenii nu sunt indobitociti de media, sentimentul meu e ca uneori, ea insasi ne ia drept niste inculti carora trebuie sa le de-a mura-n gura.
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2008, 11:03   #30
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
eu cred ca la prima vizionare ti-a placut foarte tare filmul si ca nu te-ai gandit la aspectele astea decat ulterior, mai tarziu.

cred ca esti prea aspra, gratuit.

illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2008, 11:39   #31
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Originally Posted by illotempore2002:
eu cred ca la prima vizionare ti-a placut foarte tare filmul si ca nu te-ai gandit la aspectele astea decat ulterior, mai tarziu.

cred ca esti prea aspra, gratuit.

pai filmul mi-a placut, doar ca acum ne-am asharnat asupra unor detalii care pe mine sincer m-au interpelat de la prima vizionare (nu l-am vazut decat o data). dar, uite am gasit pe IMDB niste pareri cumva similare, la care nu ader in totalitate (nu vreau sa devin aparatoare acelor internauti), dar poate arunci o privire si incerci sa intelegi si punctul asta de vedere. e vorba de ultimele doua postari. prima e legata de probleme tehnice, fara interes. ce-a de-a doua merge prea departe cu reprosurile de natura politique si istorica, dar are cateva elemente bine punctate (de care nu imi mai adusesem aminte). Sper ca nu te deranjeaza daca luam in calcul pareri de prin alte locuri. oricum aici nu coopereaza nimeni cu noi.
http://www.imdb.com/title/tt0808417/...ments?start=60
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2008, 11:51   #32
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
comentariul tipei care a zis ca s-a plictisit la acest film? ca s-a uitat la ceas?
OMG, pai asta din start invalideaza post-u tipei.....cum sa te plictisesti la asa ceva?
e nebunie totala, nu pot tine cont de parerea tipei.
mai si zice ca personajul principal nu e deszvoltat bine? incrdibil!
personajul central este extrem de dezvoltat, trece prin extrem de multe schimbari, simte foarte multe lucruri, este etapizat, are pareri politice si sociale, are coloana vertebrala, are temperament, are caracter, are nostalgie, e fericita, e nefericita, e tot ce vrei....

sper ca nu la acel post te refereai
ultimul de jos.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2008, 11:57   #33
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
doamne, am mai citit un comentariu de pe imdb, ala de la mijloc, e incredibil cata ingustime, mai e si doctor la nu stiu ce universitate fraierul ala care debiteaza numai imbeciliati

pliz, mai bine cautam comentarii in surse mai demne, nu in imdb, site-ul retarzilor.....
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2008, 11:59   #34
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
ba da, si la ala. Am spus ca nu sunt de acord in privinta tuturor argumentele. pe mine nu m-a plictisit, nu m-am uitat la ceas, dar sunt de acord ce-a spus in privinta felului primar, didactic de a povesti niste evenimente grave.
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2008, 12:03   #35
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
pai frate, e film de animatie, nu era documentar si nici drama.....cred ca ti-ai setat gresit asteptarile....adica de unde pana unde pretentia ca Persepolis sa trateze ca la manualul de istorie evenimentele cu pricina?
S-avem pardon, filmul asta nu si-a setat acest obiectiv!
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2008, 13:32   #36
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Originally Posted by illotempore2002:
pai frate, e film de animatie, nu era documentar si nici drama.....cred ca ti-ai setat gresit asteptarile....adica de unde pana unde pretentia ca Persepolis sa trateze ca la manualul de istorie evenimentele cu pricina?
S-avem pardon, filmul asta nu si-a setat acest obiectiv!
tocmai!!! e film de animatie cu pretentie documentara, de drama, de verité. si nu am zis ca ar trebui tratat ca manualul de istorie ci ca e stereotip.

altfel: noroc cu noi ca s-a mai animat topicul asta. nu prea a vazut lumea filmul, dar l-am dezbatut pe doua pagini, in curand trei
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2008, 13:45   #37
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Ma innebunesti tu pe mine, zau daca nu.....
ideea ca filmul asta are pretentie de documentare, it's all in your head

"Mio fratelli e figlio unico" ti s-a parut a avea pretentie de documentar?
Daca stam sa ne gandim bine, filmele chiar se aseamana: copilaria, adolescenta si maturizarea unei persoane pe fondul diferitelor turbulente.
In cheie comica, apoi dramatica.

In fond, daca tot abordezi politicul intr-un film, e clar ca trebuie sa ai si o oarecare pozitie. Si Satrapi are, ar fi culmea sa nu!

Tu ai o obsesie cu stereotipiile si cu cliseele? Se intampla ca multe lucruri, spuse si cunoscute si vehiculate de toata lumea sa fie adevarate si atunci nemultumiti de repetabilitatea asta punem verdictul de cliseu. Total aiurea.

Apoi, mai e si confuzia dintre cliseu si stereotipie. Stereotipia in sine nu e rea - ea exemplifica pe intelesul tuturor anumite aspecte ale vietii, lumii. Acuma daca spatiul unui film e asa limitat, Satrapi a exemplificat viata iraniana prin cateva stereotipii: rautatea invatatoarelor, politia si regulile ei, raportul barbat-femeie....astea fac parte din cotidianul oricui, le poti numi clisee?
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2008, 13:50   #38
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
StefanDO, moderatorul acestui topic, zi, tu ai vazut Persepolis?
Ziiiiii!
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2008, 14:18   #39
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
da, draga, l-am vazut si n-am picat pe spate

este unul dintre cele mai fragmentate filme pe care le-am vazut in viata mea, mi-a sugerat un serial format din 95 de scurtmetraje puse laolalta si transformate intr-un lungmetraj doar prin unitatea stilistica. Filmul are fara doar si poate momentele lui, dar bunica, mama, iubitul si chiar Marjane mi s-au parut "personaje" extrem de schematice, lipsite de substanta care ar fi facut Persepolis de neuitat. Tonul lejer (aveam nevoie de comic relief in acest film?), umorul uneori fizic si desele voice-over-uri m-au indepartat si mai mult de Persepolis, pe care-l laud numai pentru stil si povestea exemplara. Ca fapt divers, la Berlin am dat peste un volum al benzilor desenate din care se inspira filmul, dar acolo schematismul si stilul sketch se potriveau mult mai bine

hai, acu' omorati-ma
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2008, 14:21   #40
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
i :love: you ( e reconfortant sa nu fii singur pe lume)
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:07.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells