Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Horror

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 15 Mar 2010, 08:22   #1
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
"The Collector"

Cu ceva vreme în urmă văzusem un film intitulat El habitante incierto, un thriller spaniol original (deşi, pe alocuri, destul de neverosimil) despre un tip care locuia singur într-o măgăoaie de casă izolată şi care, într-o seară, se trezeşte cu unu’ la uşă care-l întreabă dacă poate folosi telefonul. Tipul îi dă voie, însă respectivul dispare în interiorul casei, nelăsînd nicio urmă, pentru ca apoi să tot apară şi să-i joace omului nostru festă după festă.
După primele 20 de minute din The Collector, gîndul mi-a zburat automat la filmul de mai sus (mai ales la secvenţele în care „şoarecele” şi „pisica” se evită unul pe altul la mustaţă, deschizînd şi închizînd uşi, secvenţe filmate dintr-un unghi „bird eye” – nu ştiu dacă asta e denumirea exactă a tehnicii respective asa ca imi cer scuze anticipat daca am vorbit prostii)
Oricum, premisa este aceeaşi însă împrejurările diferă. Avem aceeaşi casă în stil colonial a la Gone With the Wind, însă de această dată e vorba despre o tentativă de jaf şi despre înfruntarea dintre un găinar ghinionist şi un Jigsaw încrucişat cu Jason Voorhees.
Desigur, toţi cei care n-au văzut filmul spaniol, o să aprecieze originalitatea poveştii, însă nu acesta e punctul forte care face din The Collector unul dintre cele mai bune filme horror apărute recent (deşi, există o anumită doză de originalitate şi în ceea ce priveşte povestea, legată de ceea ce colecţionează „colecţionarul”, cu al său cufăr roşu cu tot).
Punctul forte îl constituie suspansul, extrem de bine orchestrat – de la secvenţa în care, doar pentru o fracţiune de secundă, desluşeşti reflectarea grotescă a boogey man-ului în sticla unei fotografii, la fundalul sonor inteligent construit, totul este astfel gîndit încît să te ţină cu inima în gît pînă la final – lucru care, din păcate, nu se întîmplă. Astfel, pe nesimţite, suspansul lasă locul acţiunii şi grotescului (filmul excelează la capitolul ăsta, un alt punct în plus), pentru a eşua într-un final destul de convenţional, cu un twist la care, paradoxal, se aştepta toată lumea.
Deşi cu anumite derapaje, The Collector îşi îndeplineşte cu brio datoria, oferindu-ne exact ceea ce ne aşteptăm să ne ofere un film horror – suspans asezonat cu o doză accentuată de macabru, cele două elemente disputîndu-şi întîietatea pe întreg parcursul filmului, primul pierzind, din pacate, teren spre final.
Highly recommended pentru toti fanii genului.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Apr 2010, 01:09   #2
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by Windom:
...gîndul mi-a zburat automat la filmul de mai sus (mai ales la secvenţele în care „şoarecele” şi „pisica” se evită unul pe altul la mustaţă, deschizînd şi închizînd uşi, secvenţe filmate dintr-un unghi „bird eye”

Mie gandul mi-a zburat la un psihopat care s-a uitat prea mult la Cube si Saw.

O sa revin cu o parere mai detaliata despre film mai incolo.
Pe scurt, mi-a placut.
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2010, 10:04   #3
danny18
Novice
 
danny18
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 7
Foarte destept filmul...imi place cum joaca Josh Stewart - Arkin...trece toate capcanele puse de "The Collector" ...si pe urma se intoarce dupa fetita...frumos
danny18 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Feb 2012, 18:48   #4
margott
Guru
 
margott
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 389
Si mie mi-a placut mult filmul asta, de fapt e cel mai bun horror pe care l-am vazut.

Last edited by margott : 15 Feb 2012 at 18:51.
margott is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Feb 2012, 20:10   #5
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Inseamna ca mai ai multe de vazut.
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Feb 2012, 21:06   #6
margott
Guru
 
margott
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 389
Originally Posted by Disciple:
Inseamna ca mai ai multe de vazut.

Pai am vazut destul de multe, dar avand in vedere ca eu prin horror bun inteleg doar categoria asta cu psihopati, The Collector mi s-a parut cel mai interesant, plus ca are o idee originala pe care n-am mai vazut-o la alte horror-uri. E si claustrofobic, asa, personajele sunt inchise in casa si nu mai au pe unde sa iasa... Dar sa nu povestim tot filmul aici.
margott is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Feb 2012, 21:55   #7
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Ce parere ai de "Halloween"? Sau "Black Christmas"? Sau "Psycho"?
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Feb 2012, 22:08   #8
margott
Guru
 
margott
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 389
Black Christmas, bunicica ideea, dar slabut ca realizare si actingul e destul de prost. Psycho e ok, dar e prea vechi.
Halloween n-am vazut, dar am vazut altele in genul : Friday The 13th (remake-ul), I Know What You Did... plus continuarea, Scream, House Of Wax, etc. Genul asta imi place, chiar daca actiunea se invarte in jurul aceleiasi idei.
margott is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Feb 2012, 22:17   #9
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Eu ma refeream la "Black Christmas" din 74', un film de referinta. Nu la rahatul din 2006. Baga un ochi la alea vechi ca ai la ce.
Tie iti place genul slasher. Excelent! Ai la inaintare seria "Halloween", "Friday 13th", seria "Psycho", "Haute Tension", "Venom", etc...
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2012, 20:44   #10
margott
Guru
 
margott
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 389
Ca tot s-a vorbit de El Habitante Incierto mai sus... l-am vazut si nu seamana deloc cu The Collector, primul nu-i horror deloc, e doar un thriller (mult spus si-asa) psihologic. Si daca tot am vorbit de thrillere spaniole, vreau si eu niste recomandari, am vazut prea putine, dar imi place originalitatea povestilor. Cred ca spaniolii se apropie cel mai mult de ceea ce-mi place mie la un film de genul asta.
margott is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Oct 2012, 19:44   #11
inception_II
Novice
 
inception_II
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 16
Ambele filme mi s-au parut slabute. Nu m-a impresionat nici macar filmul din 1965, ce sa mai zic de asta din 2009. Primul este prea plictisitor si lent, al doilea prea cliseic.
inception_II is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:06.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells