Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Horror

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 02 Jul 2008, 15:08   #1
nary
Guest
 
nary
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 35
The Mist 2007

mie me-a placut foarte mult acest film ......mai ales la final ....nici nu ma asteptam la acest final ....filmu e super....astept pareri
nary is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jul 2008, 12:16   #2
Senseless
Junior
 
Senseless
 
Join Date: Feb 2008
Location: cluj
Posts: 68
pai si mie numai finalul m'a impresionat, in schimb a fost prea "tras de coada" ...:w00t:

5/10
Senseless is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jan 2009, 21:52   #3
Aresus
Novice
 
Aresus
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 23
Finalul face tot filmul, si nu ma refer numai la faza cu impuscaturile din ultimele minute, ci si la tensiunea care se acumuleaza in conflictul dintre doamna fanatica din hypermaket si oamenii care mai au cat de cat capul pe umeri. Pe final acea tensiune se descarca brusc si violent, iar deznodamantul conflictului parca iti da o oarecare senzatie de satisfactie.
__________________
http://forum.theforce.ro/ - Cea mai mare comunitate romaneasca a devoratorilor de science fiction
Aresus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jan 2009, 21:59   #4
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Câteva luni m-am tot coit sä-i fac analiza, si pânä la urmä am zis pas... Totusi - hai asa, pe puncte:

Inceputul: bunicel, creeazä un crescendo de tensiune ca la carte

Mijlocul: so and so; formulaic, dar încä folosibil, conceptul de "microcosm al societätii", revelat prin claustrare în fata agresiunii.
Foarte bunä latura fanatismului religios.
Foarte prost cliseul scepticismului (e evident cä äia refuzä sä creadä numai fiindcä-n coispe mii de filme s-a procedat la fel).
Foarte proastä ideea de a ne aräta atât de explicit bâzdâgäniile.

Finalul: so and so again; bunä cresterea de tensiune, bunä rästurnarea de situatie. DAR le potriveste atât de la fix, încât devine complet necredibil; ar fi trebuit sä joace mai abil si mai parsiv pe factorul temporal.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Mar 2009, 22:39   #5
Amidome_1one
Junior
 
Amidome_1one
 
Join Date: Dec 2006
Location: Tulcea
Posts: 29
mie mi-a placut The mist...pentru ca de fapt subliniaza prostia omeneasca in situatii de criza, si faptul ca nu exista rationament ci doar panica...finalul e genial....King e genial...pur si simplu dupa ce se termina totu, tipu ramane cu cea mai mare pedeapsa posibila...sa fie un mort in viata....cu remuscari si tot tacamu...nu altii au murit de fapt ci doar el
__________________
,,We are outnumbered by machines...we have all lost so very much...The devil,s hands have been busy,,NO FATE
Amidome_1one is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jun 2009, 00:24   #6
shadowofnight
Guru
 
shadowofnight
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 587
lol mia placut foarte mult
nush dc lam gasit la horror though
shadowofnight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jun 2009, 06:13   #7
ATB4FOREVER
Senior
 
ATB4FOREVER
 
Join Date: Jun 2005
Location: Marseille / France
Posts: 124
e bun, dar ca si restul filmelor realizate dupa carti de Stephen King, parca nu reuseste sa trezeasca acelasi sentiment ca si atunci cand citesti cartea... poate si din cauza ca sunt low buget... desi aici s'ar putea sa gresesc... un buget mare nefiind necesar... si doar un scenariu foarte bine adaptat, un regizor echivalent talentului lui King si un casting bun...
de ex. nici Desperation [2006] nu e chiar rau, dar nu e nici incantator... e in mediocritatea filmelor ecranizate dupa SK...
...mie unul nu mi'a placut The Shining (desi sunt un mare fan a lui JN)... 1408 [2007] folosind ingredientele enuntate de mine e entertaining... app imi poate spune cineva dc 1408 are 2 endinguri diferite?
__________________
"Space, the final frontier..."
Jean-Luc Picard _ STAR TREK THE NEXT GENERATION
ATB4FOREVER is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Nov 2009, 12:03   #8
claudiu-daniel-lugoj
Senior
 
claudiu-daniel-lugoj
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 117
claudiu-daniel

Foarte bun film,la fel si finalul,recunosc ca nu ma asteptam la un asa final tragic dar a fost foarte reusit acest film.
claudiu-daniel-lugoj is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Nov 2009, 08:34   #9
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
Film OK.Pana la final.Deci finalul este un caca cum n-am mai vazut! Cum naiba poti sa fii asa de prost ca omul ala!
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Sep 2011, 13:01   #10
CosminHorrorMaster
Senior
 
CosminHorrorMaster
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 127
A fost un film foarte bun. Nu m-as fi asteptat.
CosminHorrorMaster is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Sep 2011, 11:44   #11
Cristina_
Guru
 
Cristina_
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 753
Finalul a fost prost.Restul filmului a fost bun iar efectele speciale au fost reusite.Iar Thomas Jane mi se pare ca seamana tot mai mult cu Christopher Lambert.
Cristina_ is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Sep 2011, 12:39   #12
CosminHorrorMaster
Senior
 
CosminHorrorMaster
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 127
Originally Posted by Cristina_:
Finalul a fost prost.Restul filmului a fost bun iar efectele speciale au fost reusite.Iar Thomas Jane mi se pare ca seamana tot mai mult cu Christopher Lambert.

Nu a fost prost, mai degraba trist.
CosminHorrorMaster is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Sep 2011, 21:47   #13
Medicate
Psychosocial
 
Medicate
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,156
Originally Posted by Cristina_:
Finalul a fost prost.Restul filmului a fost bun iar efectele speciale au fost reusite.Iar Thomas Jane mi se pare ca seamana tot mai mult cu Christopher Lambert.


Tocmai finalul a facut din filmul asta unul de neuitat...Coloana sonora este una exceptionala :
http://www.youtube.com/watch?v=f09FV5QANrg (pentru o delectare acustica).

In ceea ce-l priveste pe Jane, iti dau dreptate, inca din The Punisher mi s-a parut ca e o sosie a lui Lambert. Oricum e un actor destul de bun, carismatic si foarte "maleabil". Toate rolurile i s-au potrivit ca o manusa.
__________________
"Hey, Pip! You smoke too much !"
Medicate is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Sep 2011, 13:49   #14
Cristina_
Guru
 
Cristina_
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 753
Originally Posted by Medicate:
Originally Posted by Cristina_:
Finalul a fost prost.Restul filmului a fost bun iar efectele speciale au fost reusite.Iar Thomas Jane mi se pare ca seamana tot mai mult cu Christopher Lambert.


Tocmai finalul a facut din filmul asta unul de neuitat...Coloana sonora este una exceptionala :
http://www.youtube.com/watch?v=f09FV5QANrg (pentru o delectare acustica).

In ceea ce-l priveste pe Jane, iti dau dreptate, inca din The Punisher mi s-a parut ca e o sosie a lui Lambert. Oricum e un actor destul de bun, carismatic si foarte "maleabil". Toate rolurile i s-au potrivit ca o manusa.
Da exact finalul a fost foarte socant.Socant in sensul ca a fost tragic si prost.El nu trebuia sa recurga la asa ceva sa impuste copilul.De aceea urasc acest film.
Cristina_ is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Nov 2011, 17:52   #15
tonymaestrul
Novice
 
tonymaestrul
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 2
Eu nu vad filmul asta ca pe un horror. Mai mult ca o drama avand in vedere finalul.
tonymaestrul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Feb 2012, 12:30   #16
Theodor2011
Junior
 
Theodor2011
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 36
Foarte bun filmul,ma captivat din primul pana in ultimul minut,un film ce a avut un final neasteptat si dureros
Theodor2011 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Oct 2012, 19:21   #17
inception_II
Novice
 
inception_II
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 16
Dupa parerea mea, unul dintre cele mai reusite filme horror a ultimilor 10 ani. Filmul este foarte subapreciat, merita mai multa apreciere decat ce i se ofera. Pe langa ca este un film horror destul de caustrofobic, mai are si o latura psihiologica inter-umana foarte profunda, ea dezvoltandu-se lent, dar "frumos si armonios". La sfarsit avem si un verdict: cei cu spirit conservationist s-au salvat, au reusit sa supravietuiasca, pe cand cei "fara de credinta" au murit. Nu are nicio legatura credinta cu supravietuirea, asta fiind decat o intamplare, dar merita punctat. Acest film mai scoate in evidenta ignoranta, prostia si barbarismul oamenilor care au ca principiu RELIGIA. Nu poti gandi dupa biblie sau cine stie ce carti sfinte, se alege praful de tot, aproape inevitabil ajungandu-se la astfel de acte de barbarism... biblia fiind plina de lucruri cu adevarat ABOMINABILE in CONTEXTUL secolului 21.
Sfarsitul a fost ceva nou si revolutionar, nu am mai vazut un sfarsit asemanator, chiar nu ma asteptam la asa ceva.

Last edited by inception_II : 17 Oct 2012 at 19:25.
inception_II is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Dec 2012, 10:30   #18
xerses
Veteran
 
xerses
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 176
Desi imi place genul acesta de filme, recunosc ca acest film nu prea m-a dat pe spate.
xerses is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:25.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells