Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Video/DVD

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 27 Jul 2004, 10:09   #21
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
O sa intreb la Pro Video.
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jul 2004, 10:20   #22
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
LOTR - ROTK va iesi si in varianta extended in septembrie sau decembrie, inca nu e sigura data aparitiei, dar de aparut, sigur va aparea.
In legatura cu extendedul la primul LOTR, nu mai exista exemplare disponibile, dar sunt in discutii sa apara si acestea in Romania in viitorul apropiat.
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jul 2004, 11:42   #23
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by emanuel:
LOTR - ROTK va iesi si in varianta extended in septembrie sau decembrie, inca nu e sigura data aparitiei, dar de aparut, sigur va aparea.
In legatura cu extendedul la primul LOTR, nu mai exista exemplare disponibile, dar sunt in discutii sa apara si acestea in Romania in viitorul apropiat.
Originally Posted by emanuel:
O sa intreb la Pro Video.
good news as always! thnkx!
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2004, 08:21   #24
Mifune
Senior
 
Mifune
 
Join Date: Oct 2003
Location: Shetland
Posts: 86
dvd box setul la Star wars la noi stie cineva cand apare ?
__________________
"If we have to give them our lives... we give them HELL before we do it!"
Mifune is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Aug 2004, 12:22   #25
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
Sunt slabe sanse sa apara, nu vrea taica Lucas...
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Aug 2004, 12:42   #26
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by emanuel:
Sunt slabe sanse sa apara, nu vrea taica Lucas...
Nu vrea la noi in tzara ? Pai shi aia de la Jedi.ro o sa moara... shie eu la fel ...
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Aug 2004, 12:57   #27
Semaca
Veteran
 
Semaca
 
Join Date: Sep 2002
Location: Pamant, Calea Lactee
Posts: 194
Originally Posted by emanuel:
Sunt slabe sanse sa apara, nu vrea taica Lucas...

Da' de ce nu vrea? Crede si el ca suntem d-aia abea coborati din copaci?
__________________
"It's not that I'm afraid to die. I just don't want to be there when it happens."

Woody Allen
Semaca is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Aug 2004, 08:10   #28
Mifune
Senior
 
Mifune
 
Join Date: Oct 2003
Location: Shetland
Posts: 86
Probabil? De fapt mai mult ca sigur. Ce conditie de toata rusinea avem. Daca nu ai o cunostinta in europa astepti la nesfarsit sa gasesti un dvd.
__________________
"If we have to give them our lives... we give them HELL before we do it!"
Mifune is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Oct 2004, 15:25   #29
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
Re: O Sa Ies La Pensie ...

Originally Posted by Gaandalf:
O sa ies la pensie pana cand vin astea 2 filme pe DVD-uri :
Kill Bill Vol 1 - care a fost lansat pe 16 APRILIE...
ROTK - care cia o sa iasa pe 25 Mai ...

Avetzi idee cat mai ashteptam?

Vesti bune, n-ai apucat (cred) sa iesi la pensie si iata ca primul Kill Bill este disponibil din aceasta saptamana pe DVD.
Intr-o saptamana, cel mult doua apare si Volumul 2...

Deci cu alte cuvinte... vesti bune de la Prooptiki...

Iar cei de la Pro Video spun si ei ca vor lansa LOTR: ROTK Extended anul acesta... Deci... fiti pe faza!
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Oct 2004, 12:11   #30
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Dk vine ROTK EE pana la sf anului asta inseamna k e de bine deoarece lansarea se va face pe 7 Decembrei iar la noi sper sa apara dupa o saptamana.

La Kill Bill sper sa apara ambele intr-un pachet k sa nu ma complic.
Multzumiri lui Emi ptr info.
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Oct 2004, 15:49   #31
dode
Junior
 
dode
 
Join Date: Oct 2004
Location: Bucuresti
Posts: 66
Chiar sunt curios care este motivul invocat de Lucas pt a nu lansa Star Wars in Romania...nu pot sa imi imaginez unul realist.

Vad ca este cineva pe forum care are acces la informatii despre datele de lansare ale filmelor pe DVD, samd...as fi interesat sa stiu dupa ce criteriu se lanseaza filmele pe DVD in Romania pt ca sunt foarte multe filme care nu se lanseaza...

Despre Prooptiki numai cuvinte de lauda, sa o tina tot asa, ma refer la ofertele promotionale pe care le sustin, chiar ma intreb de ce cei de la Provideo nu au asa ceva si de ce DVD-urile pe care le lanseaza ei sunt intotdeauna mult mai scumpe.
dode is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Oct 2004, 17:19   #32
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
Originally Posted by dode:
...as fi interesat sa stiu dupa ce criteriu se lanseaza filmele pe DVD in Romania pt ca sunt foarte multe filme care nu se lanseaza...

Pai in primul rand in Romania se lanseaza pe DVD si video numai sau in principal cam ce iese pe marile ecrane + alte cateva filme de colectie sau care au rulat in trecut pe ecrane.
Filme care apar sunt ale companiilor 20th Century Fox, Columbia Pictures, plus cateva companii independente (prin Prooptiki Romania), Warner Bros. (prin Pro Video), Universal Pictures, Paramount Pictures + filmele New Films (prin Euro Entertainment Enterprises). Cam acestia ar fi majorii. Mai sunt cateva companii care scot filme romanesti, si cele indiene, dar cu aceia nu am comunicat niciodata. Nici nu le stiu numele...

Originally Posted by dode:
Despre Prooptiki numai cuvinte de lauda, sa o tina tot asa, ma refer la ofertele promotionale pe care le sustin, chiar ma intreb de ce cei de la Provideo nu au asa ceva si de ce DVD-urile pe care le lanseaza ei sunt intotdeauna mult mai scumpe...
Intra-adevar, ai dreptate au oferte super tentante... si in viitor ne mai pregatesc si alte surprize...

A, apropo... bun venit pe forum!
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Oct 2004, 09:07   #33
dode
Junior
 
dode
 
Join Date: Oct 2004
Location: Bucuresti
Posts: 66
Bine v-am gasit!

Sa zicem ca in mare stiam cam ce firma distriubuie pe DVD filmele anumitor case de film [in Romania] dar nedumerirea mea sta in motivele care satu la baza lansarii sau nu a unor filme, dau doar cateva nume Monsters Inc, Finding Nemo, K19, Cold Mountain, etc.

O alta nedumerire este de ce filme care au aparut in Europa avand coloana codata atat Dolby Digital cat si dts, la noi apar doar Dolby Digital. Ma refer aici la The Day After Tomorrow care are doar Dolby Digital. De ce nu se lanseaza si la noi variantele aniversare sau editiile speciale, variantele Widescreen cat si cele Fullscreen, acolo unde este cazul?

Intrebare de 10 puncte... O sa apara la noi "Matrix Ultimate Collection Box Set " ?

Este piata din Romania ata de putin interesanta pentru distribuitori? Dar distribuitorii nu sunt Romani?
Apropos DVD-urile sunt produse in Romania sau sunt importate?
dode is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Oct 2004, 10:51   #34
dode
Junior
 
dode
 
Join Date: Oct 2004
Location: Bucuresti
Posts: 66
Si inca o intrebare...de ce nu apar si seriale pe DVD. In afara de Clanul Soprano si de atev episoade din Friends nu am vazut nimic. Aaa si sa nu uit Band of Brothers.
Poate mi-a scapat ceva dar oricum pe langa nr foarte mare de seriale aparute pe DVD...

O sa apara Seindfel pe DVD?
dode is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Oct 2004, 20:22   #35
capitain
Guru
 
capitain
 
Join Date: Apr 2002
Location: 7th heaven
Posts: 307
band of brothers exista pe cd-uri
capitain is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Oct 2004, 14:25   #36
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by capitain:
band of brothers exista pe cd-uri
este shi box set pe dvd-uri la 1.899.000
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Oct 2004, 15:08   #37
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
Originally Posted by dode:
Bine v-am gasit!

Sa zicem ca in mare stiam cam ce firma distriubuie pe DVD filmele anumitor case de film [in Romania] dar nedumerirea mea sta in motivele care satu la baza lansarii sau nu a unor filme, dau doar cateva nume Monsters Inc, Finding Nemo, K19, Cold Mountain, etc.

O alta nedumerire este de ce filme care au aparut in Europa avand coloana codata atat Dolby Digital cat si dts, la noi apar doar Dolby Digital. Ma refer aici la The Day After Tomorrow care are doar Dolby Digital. De ce nu se lanseaza si la noi variantele aniversare sau editiile speciale, variantele Widescreen cat si cele Fullscreen, acolo unde este cazul?

Intrebare de 10 puncte... O sa apara la noi "Matrix Ultimate Collection Box Set " ?

Este piata din Romania ata de putin interesanta pentru distribuitori? Dar distribuitorii nu sunt Romani?
Apropos DVD-urile sunt produse in Romania sau sunt importate?

1. Legat de titlurile scrise mai sus, deocamdata nu au inceput sa apara titlurile produse de Buena Vista / Disney. Din decembrie vor fi disponibile filmele si ele prin Prooptiki Romania.
2. Legat de The Day After Tomorrow, tu crezi ca piata noastra de desfacere este atat de mare incat sa apara un film in mai multe variante? De-abia se cumpara si acea singura varianta... iau unii nici nu cred ca cunosc diferenta dintre o editie widescreen si fullscreen!
Editii aniversare sau boxset-uri au mai aparut (vezi exceptionalele Alien Quadrilogy 9 discuri, Trilogia Indiana Jones - 4 discuri sau Trilogia Nasul pe 5 discuri).
3. Matrix Ultimate Collection Box Set ca si LOTR 3 Extended trebuiau sa apara anul acesta in luna decembrie si la noi, dar cei de la Pro Video mi-au comunicat ca vor aparea la inceputul anului viitor. Oricum ideea e ca apar!
4. DVD-urile majoritatea sunt importante, deci originale din afara, dar mai exista si exceptii.
5. Serialul Seinfeld va fi disponibil incepand cu luna ianuarie 2005 si in Romania prin Prooptiki Romania (in noiembrie 2004 se lanseaza in SUA).

PS Noi tot mai asteptam Filantropica pe DVD, dar sa citez pe cei de la Pro Video "proiectul zace pana s-o apuca cineva de el". Eh, noi asteptam sa se apuce cineva mai repede de el, pentru ca vrem filmul pe DVD cu bonusuri!
I rest my case.
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Oct 2004, 20:19   #38
TLD
Spirit of the System
 
TLD
 
Join Date: May 2003
Location: bucuresti
Posts: 2,200
E bine macar ca apare colectia matrix... Muream cu ei de gat dak nici apsta nu-l aduceau... Si cu rotk-ul ee... tares curios cate minute in plus o sa aiba... Eu auzisem vreo 50... max o ora.. cam asa...
TLD is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Oct 2004, 11:41   #39
dode
Junior
 
dode
 
Join Date: Oct 2004
Location: Bucuresti
Posts: 66
Faptul ca Buena Vista / Disney o sa fie distribuiti in Romania nu poate decat sa ma bucure...
Emanuel din momentul asta devii "informatorul" nostru , de cate ori vrem sa stim daca o sa apara un titlu sau altul, pe tine te intrebam...

Editia extinsa a ROTK o sa aiaba 50 minute in plus fata de cea originala. Mai multe detalii
aici
dode is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Oct 2004, 13:26   #40
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
@Emi ...
la Indiana Jones kre sunt scorurile k la noi sunt 1.700.000 lei ceea ce inseamna tziganie... ?
sa nu mai zic de Alien Quadrilogy kre costa 2.599.000 shi prin Bucureshti am auzit k e cam 1.800.000.
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:27.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells