Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Video/DVD

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 31 Jul 2003, 08:00   #1
Ping
Veteran
 
Ping
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 160
divix, avi,mpeg,dvd si ce-o mai fi

Exista vreun aparat/dispozitiv care sa redea toate astea si sa poata fi cuplat la TV ?

Bineinteles in afara de computer ca sa nu trebuiasca sa stai cu el langa televizor sau sa tragi multi metri de cablu pana in sufragerie.
Ping is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Aug 2003, 14:56   #2
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Yeah, exista cateva DVD-playere care stiu sa redea Divx-uri si MPEG-1-uri (de exemplu cel vandut de Flamingo). Insa trebuie sa te avertizez: compatibilitatea lor e in genere foarte limitata, la anumite versiuni de DivX de exemplu.

Daca ai luat un film prea nou sau unul foarte exotic ca si compresie, nu il vei putea viziona cu scula respectiva.

Deci si prin urmare, singura solutie cu adevarat universala este tot calculatorul. In fond, un cablu la TV nu e chiar o catastrofa, iar pe de alta parte, au aparut o multime de solutii de mini-PC-uri, care arata ca o combina audio sau ca un Playstation, pe care le poti pune in sufragerie fara probleme. MSI si Shuttle, de exemplu. Doar ca sunt inca un pic cam scumpe.

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Aug 2003, 15:12   #3
crydead
Guru
 
crydead
 
Join Date: Jun 2002
Posts: 940
Atentiune, natiune!
Deci amicul amydon, aceasta mufa tata si mama a tehnicii, nu a fugeat da pe site. Profesorul tranzistor sta in umbra pe care o face capul lui mare si ashteapta momentul in care se discuta ceva tehnico-interesant pentru a interveni cu rigoare inginereasca.
Ma simt bine shtiind ca cineva acolo jos ma iubeshte.

-----------------------------
Viitorul suna ocupat.
crydead is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Aug 2003, 15:16   #4
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Sa fug de pe site? Ingeras, am fost aici inaintea ta, o sa fiu aici si dupa tine... Cinemagia is (was) cool. Dar din pacate de-abia acum am gasit timp pentru un Net-Cafe mic in Bratislava...

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Aug 2003, 15:30   #5
crydead
Guru
 
crydead
 
Join Date: Jun 2002
Posts: 940
Mda, nu am folosit termenul cel mai bun...a fugi. Trebuia sa incerc ceva mai plastic, de exemplu ca te-ai prabushit sub povara propriei greutatzi?
Imi place ca imi spui ingerash, but I am f*****' alive and kicking asses.

Originally Posted by Amyd:
...am fost aici inaintea ta, o sa fiu aici si dupa tine...
La fel si femeia de serviciu.


------------------------
Viitorul suna ocupat.
crydead is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Aug 2003, 15:34   #6
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Ce sa-ti fac, daca ai spus ca cineva acolo jos te iubeste, 'ingeras' era singura concluzie logica... dar nu vreau sa te incurc cu discipline d'astea grele si exacte.

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Aug 2003, 15:43   #7
crydead
Guru
 
crydead
 
Join Date: Jun 2002
Posts: 940
Originally Posted by Amyd:
Ce sa-ti fac, daca ai spus ca cineva acolo jos te iubeste, 'ingeras' era singura concluzie logica... dar nu vreau sa te incurc cu discipline d'astea grele si exacte.

Salutari,
Andrei

Nu, amydon, te-ai dus iarashi prea departe. Eu ma refeream la ceva mult mai palpabil situat sub burik. :wink:
crydead is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Aug 2003, 15:52   #8
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Aha, am inteles acum. E adevarat ca in discutile cu d'alde tine fac greseala de a presupune de obicei prea mult in directia + as far as the interlocutor's IQ goes. Oh well, let that be a lesson to me in the future and if it's any solace to you, they do say IQ tests only show one side of the brain in full action.

Cheers,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Aug 2003, 15:55   #9
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by Amyd:
Ce sa-ti fac, daca ai spus ca cineva acolo jos te iubeste, 'ingeras' era singura concluzie logica...

Nu, mai era si alta concluzie logica: The Holy Trinity. Si, chiar daca ai fi inteles aluzia lui Crydead, ar fi trebuit sa stii ca sex is the realm where angels fear to tread.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Aug 2003, 16:27   #10
crydead
Guru
 
crydead
 
Join Date: Jun 2002
Posts: 940
Originally Posted by Amyd:
Aha, am inteles acum. E adevarat ca in discutile cu d'alde tine fac greseala de a presupune de obicei prea mult in directia + as far as the interlocutor's IQ goes. Oh well, let that be a lesson to me in the future and if it's any solace to you, they do say IQ tests only show one side of the brain in full action.

Cheers,
Andrei

Omule de la butoane, de ce te superi pe tine pentru ca te fuck din vorbe si-ti furi numa' slamdunk-uri grupa mare? Te dai istetz, demonteorule, dar nu intelegi un pui de mijto!
O fi versul prea rapid sau ascultzi tu prea incet?
Apropo, ti-ai luat licenta, taietorule de pelicula?

C U soon with another cartoon!
crydead is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Aug 2003, 12:07   #11
Mircius
Veteran
 
Mircius
 
Join Date: Feb 2003
Location: Bucuresti
Posts: 203
Send a message via MSN to Mircius Send a message via Yahoo to Mircius
intrebare de baraj

salutare. am si eu de ceva vreme o problema. Incerc sa fac si eu un dvd sintr-um film avi. Adica, iau filmul avi de pe cd, si incerc sa-l fac dvd, sau vcd. Cam greu si am incercat de mi-a iesit okii din cap. Poate ma ajutati voi. 10x
Mircius is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Aug 2003, 12:13   #12
TLD
Spirit of the System
 
TLD
 
Join Date: May 2003
Location: bucuresti
Posts: 2,200
Tu vrei sa faci un avi dvd? Cam greu. Poate un dvd vrei sa-l faci un divx, dar chiar si atunci ti-ar trebuii un dvd...
TLD is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Aug 2003, 12:15   #13
Mircius
Veteran
 
Mircius
 
Join Date: Feb 2003
Location: Bucuresti
Posts: 203
Send a message via MSN to Mircius Send a message via Yahoo to Mircius
Pai nu stiu, de aceea am intrebat. Nici daca imi cumpar un dvdwriter?
Mircius is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Aug 2003, 12:25   #14
TLD
Spirit of the System
 
TLD
 
Join Date: May 2003
Location: bucuresti
Posts: 2,200
Pai un dvdw nu stie decat sa scrie si sa citeasca toate mediile, fie cd-r(w) fie dvd-r(w). Nu vad cum ai putea sa transformi un avi(calitate mult mai slaba decat a unui dvd) intr-un dvd. Pai atunci ia gandestete ar aparea pe net la o sapt sau doua(cam cand apar avi urile la un film) dvd-urile filmelor. Si producatorii nu ar mai scoate banii pe dvd-uri. Oricum nu o fac pt ca pirateria e in floare, cu toate legile date de americani!
TLD is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Aug 2003, 12:28   #15
Mircius
Veteran
 
Mircius
 
Join Date: Feb 2003
Location: Bucuresti
Posts: 203
Send a message via MSN to Mircius Send a message via Yahoo to Mircius
Pai, stiu ca apar foarte RPD dvd-uri pirat, dar eu am vreo 10 filme pe cd-uri, care as vrea sa le vad si pe dvd, si nu stiu daca merge sa fac lucrul asta. de aceea v-am intrebat. Mersi
Mircius is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Aug 2003, 12:32   #16
TLD
Spirit of the System
 
TLD
 
Join Date: May 2003
Location: bucuresti
Posts: 2,200
Vorbim de dvd player pt televizor, pt ca dak da poti vedea si cd-uri. Au aparut unele mai noi care beneficiaza si de citirea vcd-urilor, divx-urilor, bla, bas. Dar nu se compara cu dvd-ul. Dak te referi la dvd pt calc si aici poate citi acesta toate tipurile de medii. Aici chiar TOATE citesc cd-r, cd-rw, dvd...
TLD is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Aug 2003, 12:35   #17
Mircius
Veteran
 
Mircius
 
Join Date: Feb 2003
Location: Bucuresti
Posts: 203
Send a message via MSN to Mircius Send a message via Yahoo to Mircius
ma refer la dvd player pt TV, nu pt. calculator. Este destul de nou, dar nu citeste avi... dvx si ce mai exista. Se poate si altfel? Citeste in skimb vcd, de aceea poate exista o solutie pt avi-vcd.
Mircius is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Aug 2003, 12:38   #18
TLD
Spirit of the System
 
TLD
 
Join Date: May 2003
Location: bucuresti
Posts: 2,200
Parca puteai sa imbunatatesti calitatea video a unui film, prin codearea video, cu anumite programe. Dar nju te gandi ca poti face un avi un dvd. De la vcd la avi. Depinde cat 'de rau' se vede vcd-ul... Oricum Un divx sau avi sau vcd nu poate fi facut dvd. Asta din ce stiu yo...
TLD is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Aug 2003, 12:42   #19
Mircius
Veteran
 
Mircius
 
Join Date: Feb 2003
Location: Bucuresti
Posts: 203
Send a message via MSN to Mircius Send a message via Yahoo to Mircius
ma rog, am intels.... ca nu pot face dvd... what ever, dar totusi se poate prin vcd. nu? iar din avi in vcd, stiu ca se poate dar nu am nici un programel. Am incercat, dar trebuia sa separ sunetul de imagine, si era super naspa. Ca mi-am adus aminte. Ce=va nelegat de subiectu asta. Sti MAid in Manhattan? Am subtitrarea la acel film, dar modificata de mine, si a iesit o supercomedie, pt ca replicile sunt asa de bune...e fantastic
Mircius is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Aug 2003, 13:31   #20
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by Mircius:
Sti MAid in Manhattan? Am subtitrarea la acel film, dar modificata de mine, si a iesit o supercomedie, pt ca replicile sunt asa de bune...e fantastic

Hehe, e misto asta. Nu stiu acuma cit de bine le-oi fi modificat tu, da' si eu am vazut "Povestea unui cavaler" cu subtitrarea de la "Fight Club" si a fost foarte misto. Strange.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 15:42.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells