Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Video/DVD

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 21 Oct 2002, 14:48   #1
theo
Guru
 
theo
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 406
Poate sa imi spuna cineva cu ce fel de card se pot cumpara DVD-uri de la Amazon.uk (si ce banca il emite)? Am intrebat la BCR si deocamdata studiaza problema (nu se stie pana cand... ). Multumiri anticipate.
Am incercat si cu DVD-uri chinezesti dar diferenta de pret este totusi justificata, asa ca le prefer pe cele originale (unde mai pui ca este vorba si de legalitate, daca asta mai inseamna ceva in Romania)
theo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Oct 2002, 17:34   #2
lecter
Veteran
 
lecter
 
Join Date: Jun 2002
Location: Bangkok
Posts: 171
Send a message via MSN to lecter
Eu am preferat o varianta de mijloc, adica DVD-uri originale la un pret bun, aduse ce-i drept ilegal in tara. Vezi la Universitate in pasaj.
lecter is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Oct 2002, 20:59   #3
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Theo, cel mai simplu e sa deschizi un cont de card in valuta. Problema e ca iti cer un fond minim intangibil de cel putin 500 de euro si mai des 1000 de euro. In plus trebuie sa aprobi in mod specific deschiderea cardului pentru plati online.

A doua solutie un pic mai complicata, dar care functioneza ireprosabil este cardul Taifun emis de Bancpost, care asocieaza un card virtual care functioneaza pentru plati online unuia real care nu functioneaza. Avantajul e ca poti sa transfer bani din cel real in cel virtual exact numai cand trebuie sa faci achizitia, astfel ca riscul de a fi devalizat contul e minim. Dezavantajul e ca trebuie sa mergi pana la ATM sau pana la un sediu Bancpost ca sa efectuezi transferul, sau sa te abonezi la serviciul de Internet Banking (1$ pe luna + 50$ garantie returnabila la activare).

Prin ambele metode poti cumpara de la orice retailer care trimite in Romania.

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Oct 2002, 11:05   #4
theo
Guru
 
theo
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 406
Multumesc pentru raspunsuri.
theo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Oct 2002, 12:00   #5
ugly
Junior
 
ugly
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 48
Quote:
On 2002-10-21 15:48, theo wrote:
Poate sa imi spuna cineva cu ce fel de card se pot cumpara DVD-uri de la Amazon.uk (si ce banca il emite)? Am intrebat la BCR si deocamdata studiaza problema (nu se stie pana cand... ). Multumiri anticipate.
Am incercat si cu DVD-uri chinezesti dar diferenta de pret este totusi justificata, asa ca le prefer pe cele originale (unde mai pui ca este vorba si de legalitate, daca asta mai inseamna ceva in Romania)

folosesc Visa Electron in lei de la AlphaBank
__________________
Cind esti singur, esti singur.
ugly is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Oct 2002, 13:08   #6
Semaca
Veteran
 
Semaca
 
Join Date: Sep 2002
Location: Pamant, Calea Lactee
Posts: 194
Marfa de carduri astea de la Alpha Bank!!

_________________
"It’s not that I’m afraid to die. I just don’t want to be there when it happens."

Woody Allen

<font size=-1>[ Acest Mesaj a fost editat de: Semaca pe 2002-10-23 14:09 ]</font>
Semaca is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Oct 2002, 22:23   #7
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Sunt active by default pentru cumparaturi online, sau trebuie sa ceri tu aceasta activare? Se plateste taxa/garantie? Cat e comisionul per tranzactie (franco sau 1%)? E corect ce scrie la ei pe site ca tranzactia maxima e de $100?

Mersi,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Oct 2002, 16:53   #8
Semaca
Veteran
 
Semaca
 
Join Date: Sep 2002
Location: Pamant, Calea Lactee
Posts: 194
Iacata cum sta treaba cu cardurile Alpha Bank:

Sunt doua tipuri:

VISA ELECTRON: ok, nu implica blocarea nici unei sume in cont, dar exista site-uri care nu le accepta (in privinta asta poate ugly iti da mai multe amanunte)

VISA CLASSIC: mai fancy, se pare ca sunt privite cu mai multa incredere de e-shops - sunt acceptate pe mai multe site-uri, in special pt. plati mai mari. Dezavantaj: implica blocarea a $300 in cont.

Pentru ambele Alpha Bank nu percepe comision la plati pe Internet, iar suma maxima implicita a platii este $100/zi. Daca vrei sa maresti aceasta suma trebuie sa faci o cerere speciala. De asemenea, nu exista nici o taxa / comision pentru deschidere de cont curent.
__________________
"It's not that I'm afraid to die. I just don't want to be there when it happens."

Woody Allen
Semaca is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Oct 2002, 15:51   #9
bog
Novice
 
bog
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 9
Salut,
eu cumpar in mod curent DVD-uri de la amazon.co.uk.
Folosesc cardul taifun(virtual) de la BancPost.
Ne se percepe comision. Se plateste doar o suma de aprox. 15.000lei pt. participare la 'licitatie schimb valutar' iar cursul de schimb e cel al bancpost din ziua tranzactiei.
bog is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Oct 2002, 13:01   #10
theo
Guru
 
theo
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 406
Multumesc tuturor celor care mi-au raspuns. Pana la urma am ales si eu varianta card "taifun" de la Bancpost, si am comandat de la amazon.uk. Functioneaza!
theo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Nov 2002, 17:36   #11
bog
Novice
 
bog
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 9
Quote:
On 2002-10-21 18:34, lecter wrote:
Eu am preferat o varianta de mijloc, adica DVD-uri originale la un pret bun, aduse ce-i drept ilegal in tara. Vezi la Universitate in pasaj.

Unde anume in pasaj ca m-am plimbat pe acolo si n-am gasit decit biscuiti. Mai aproape de care intrare in pasaj sau cum se numeste magazinul?
bog is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Nov 2002, 20:25   #12
lecter
Veteran
 
lecter
 
Join Date: Jun 2002
Location: Bangkok
Posts: 171
Send a message via MSN to lecter
Chiar la intrarea din pasaj in statia propriu-zisa de metrou, e de fapt un gen de mica ghereta de aluminiu...
lecter is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Nov 2002, 11:36   #13
Semaca
Veteran
 
Semaca
 
Join Date: Sep 2002
Location: Pamant, Calea Lactee
Posts: 194
Cei care au cd-uri pe taraba in fata gheretei, inauntru au si dvd-uri!
Semaca is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Feb 2003, 10:16   #14
Semaca
Veteran
 
Semaca
 
Join Date: Sep 2002
Location: Pamant, Calea Lactee
Posts: 194
Am si eu o intrebare pe subiectul asta: cat costa intr-adevar un DVD luat de ex. de pe amazon.com

Adica ce vreau sa stiu este, pe langa cei $20 cat e DVD-ul cat mai costa transportul si, mai ales, cat sunt taxele vamale?

Multumesc anticipat pt. raspunsuri!

A! si cum e cu codarea pe zone? Daca le iau de pe amazon.com, nu cumva nu pot sa le vad aici?
__________________
"It's not that I'm afraid to die. I just don't want to be there when it happens."

Woody Allen
Semaca is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Feb 2003, 13:34   #15
theo
Guru
 
theo
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 406
Pentru amazon.co.uk se plateste: L1.49/item (CD sau DVD), si L2.99/item (caseta video sau carte) la care se adauga o taxa per livrare, adica L2.09 daca in pachet sunt numai DVDuri sau casete, respectiv L2.95 daca pachetul include si casete video. Nu sunt probleme cu regiunea, toate DVD urile sunt R2. Pentru amazon.com se aplica aceleasi reguli: $1.99/item (CD sau DVD), $3.99/item (video caseta) + $3.99/livrare. Nu mai sunt alte taxe vamale. Aici intervine problema cu regiunile (majoritatea DVD urilor sunt R1, deci nu le poti vedea decat cu un DVD player free zone. Daca ai DVD-rom, exista programele care iti fac deblocarea de zona. Aici poate iti spun mai multe cei care se pricep (sunt si eu direct interesata). Eu am fost tentata sa fac acest lucru, dar dupa ce am intrat pe un forum specializat si am citit ce au patit cate unii, m-am potolit.
theo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Feb 2003, 14:46   #16
Semaca
Veteran
 
Semaca
 
Join Date: Sep 2002
Location: Pamant, Calea Lactee
Posts: 194
Multumesc theo, acum m-am lamurit!

As mai avea o intrebare: a luat cineva DVD-uri uzate... cum au fost calitativ?!
__________________
"It's not that I'm afraid to die. I just don't want to be there when it happens."

Woody Allen
Semaca is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Feb 2003, 08:01   #17
lecter
Veteran
 
lecter
 
Join Date: Jun 2002
Location: Bangkok
Posts: 171
Send a message via MSN to lecter
Am luat eu....n-au fost probleme, sunt oricum mult mai bune decat chinezariile scrise la kil pe blankuri mizerabile.
lecter is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2003, 19:51   #18
Matrix
Guru
 
Matrix
 
Join Date: May 2003
Location: out of matrix
Posts: 641
Baieti, nu va mai chinuiti cu amazon.com cand aveti www.geocities.com/dvd_collection/ cu filme subtitrate in romana la 5$.
Matrix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2003, 09:25   #19
theo
Guru
 
theo
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 406
Nu's ce sa zic...

Am cumparat de la doua surse DVD-uri 'eftine: La prima calitatea dvd-ului este comparativa cu a unui dixv (dar la alt pret) iar coperta arata, vorba cuiva de pe forum, precum copertile de plastic de pe vremea lu Ceasca.
La cea de-a doua m-am pacalit si mai rau: coperta arata mai omeneste, in schimb dvdul merge cu poticneli. Dupa un schimb prealabil de amabilitati cu furnizorul, care mi-a spus ca DVD-romul meu este prost dar imi face o favoare si imi poate trimite in schimb altceva, am renuntat (cel mai destept cedeaza.! ) si mi l-am cumparat pe cel original. Adevarata afacere!
theo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2003, 10:14   #20
lecter
Veteran
 
lecter
 
Join Date: Jun 2002
Location: Bangkok
Posts: 171
Send a message via MSN to lecter
Originally Posted by Matrix:
Baieti, nu va mai chinuiti cu amazon.com cand aveti www.geocities.com/dvd_collection/ cu filme subtitrate in romana la 5$.

Hai baieti, sa nu ne mai chinuim cu Amazon.com, nu? Matrix are tot ce ne poate pofti inima...si la numai 5$! Wow, asta da afacere. :roll:
lecter is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:58.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells