Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Video/DVD

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 27 Apr 2002, 20:59   #1
scorp_RSR
Junior
 
scorp_RSR
 
Join Date: Mar 2002
Location: sper ca acasa...
Posts: 42
Am si eu o rugaminte. Pentru ca sunt nou in treaba numita DVD, vreau sa aflu cat mai multe locuri de unde pot cumpara DVD-uri de calitate?
Refuz sa cred ca singura sursa este HMF care daca are 3 DVD per film e bine.
Daca tot am intrebat asta, poate stie cineva unde se mai gaseste R. Scott's Gladiator (tot pe DVD, evident)?
Thanks in advance.
scorp_RSR is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Apr 2002, 21:00   #2
scorp_RSR
Junior
 
scorp_RSR
 
Join Date: Mar 2002
Location: sper ca acasa...
Posts: 42
...am uitat sa mentionez.
In Bucuresti... unde se gasesc in Bucuresti.
:smile:
scorp_RSR is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 May 2002, 20:48   #3
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Sper ca ai vizitat deja Sony Music World din Unirea Shopping Center, deschis pe 2 mai.

Daca nu, run don't walk. :smile:

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 May 2002, 19:13   #4
Daydream
Junior
 
Daydream
 
Join Date: May 2002
Posts: 31
Salut!
Si ce-am vazut la Sony Music World?
Deci: saltat magazinul de la parter - locatie in care da navala Orange-ul - la etajul 3, pe o suprafata de vreo 4 ori mai mare. Poate mi-a scapat mie dar nu scria nicaieri unde exact in Unirea se afla minunea astea de megastore, in afara de sticker-ul pe care mi l-au lipit unii pe parbrizul masinii.
Intru si trec la capitolul plus-uri ca zaresc imediat panoul cu noutati. Ma apropii insfac CD-ul cu Celine Dion, si imediat ochii imi joaca pe inscriptia de pe spate - "This disc will NOT play in a PC CD-ROM drive" (sau cam pe acolo). Injur, il las sa cada inapoi in rastel si trec mai departe incercind sa nu-mi stric cheful; d-abia am intrat, ce naiba.
Muzici, muzici, muzici, pop, romanesca, clasica, etc... Unde Dumnezeu sunt DVD-urile? Aha, peretele mare din spate. Incep sa casc gura. Mda, sunt ceva titluri, numai ca tot atitea aveau si inainte numai ca erau expuse mai inghesuit. Remarc overall ca sunt ceva mai multe titluri de DVD-uri cu muzica decit in alte parti (a se citi toate HM&F luate la un loc). Totusi n-au Roxette - All videos ever made and more - which I only got it by having it flown over from it's mama country. Grrr... N-au Enigma, n-au The Corrs... Mda. Sa zicem ca sunt pe calea cea buna totusi. Filme, filme... destule. Nu de speriat, dar destule; daca era tot peretele ala din spate numai DVD-uri imi mai blinkaiau ochii de citeva ori, dar sunt si casete, si carti si alti chestii.
In rest - the usual music, you can get probably the entire collection of J.M. Jarre or Enya, magazine autohtone si de p-afara (m-am abtinut cu greu sa nu salt un Maxim original, scria parca pe coperta ca au ceva cu Kylie Bax in numarul pe mai? Hmm.), carti - sunt bune de ceva editiile alea noi pentru MSCE? - pixuri, cuie, becuri, casete video, caiete, blank-uri, Creative Inspire sound system, all the rest.
To cut it short ca ies din topic - DVD-urile sunt tot 600-650.000 lei, in 99% of the situations regardless of the time of release, iar CD-urile audio tot in medie 449.000 lei.

It looks nice. Sa zicem ca are potential. No shattering Earth news, though.
Daydream is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 May 2002, 21:48   #5
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Deci, nu e un Virgin Megastore, ca nu e cazul in Romania (inca). Daca o sa miroasa ca exista piata, o sa se extinda si o sa intre si concurenta. Pana atunci, e un pas in plus fata de ce aveam pana acum.

Otherwise, feel free to use Amazon.com, asa obtii cele mai bune preturi oricum... :cool:

Salutari,
Andrei

P.S. Da, era scris unde e situat magazinul pe anunturi. :smile:
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2002, 11:15   #6
Meno2k
Novice
 
Meno2k
 
Join Date: May 2002
Posts: 1
Mai poti gasi DVD-uri pe la M.C. Music Store (o iei pe langa Mag Unirea aripa Calarasi, treci de Complexul KM0, treci de Flamingo, treci si de o intersectie si ar trebui sa-l vezi) si la chioscul cu muzica de la intrarea in metrou la Universitate.
Meno2k is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jun 2002, 18:00   #7
mihaitza
Novice
 
mihaitza
 
Join Date: Sep 2001
Posts: 12
Mai poti gasi DVD-uri de la fratii nostri chinezi, la preturi pe care si le poate permite un roman (4-5$). Numai sa stii unde sa cauti.
Eu am cumparat cateva, si sunt la calitate ca originalele. Iar de gasit gasesti orice.

Poate asa se vor trezi si distribuitorii de DVD-uri si vor face 2 lucruri:
1. sa adapteze preturile la puterea noastra de cumparare ca nu suntem in State sa dam 20$ pe un DVD.

2. sa se lanseze piata de inchirieri de dvd-uri (cum este in State, unde pt 2-3 dolari poti inchiria un DVD pt 48 ore; chiar si acolo, nu toti sunt dispusi sa plateasca 20$ pt un DVD, ci prefera sa-l inchirieze).

Asa ca pana ai nostri nu invata sa faca un business ca lumea, eu raman la marea mea dragoste: dvd-urile chinezesti.
mihaitza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jun 2002, 18:34   #8
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Poti sa inchiriezi DVD-uri de la HM&F.

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jun 2002, 05:11   #9
lecter
Veteran
 
lecter
 
Join Date: Jun 2002
Location: Bangkok
Posts: 171
Send a message via MSN to lecter
Baietii din metrou de la Universitate sunt o sursa excelenta, mi-am luat multe DVD-uri de la ei si 450.000/DVD original e oricum mai acceptabil. Pentru DVD-uri chinezesti si DVD-uri originale SH o sursa buna e http://www.bursa.rol.ro. Check it out!
lecter is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jun 2002, 15:08   #10
mihaitza
Novice
 
mihaitza
 
Join Date: Sep 2001
Posts: 12
Quote:
On 2002-06-24 19:34, Amyd wrote:
Poti sa inchiriezi DVD-uri de la HM&F.

Asa este, insa cand am verificat ultima data erau doar sub 10 titluri in catalog. Deci nu prea se poate vorbi de inchiriere.
mihaitza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Aug 2002, 16:06   #11
bog
Novice
 
bog
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 9
Cine poate sa-mi spuna niste site-uri unde gasesc dvd-uri de cumparat on-line de pe net, si care sa doreasca sa onoreze comenzi din Romania.
Era sa uit. Sa fie pentru zona 2.
bog is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Aug 2002, 16:09   #12
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
http://www.amazon.com

e cel mai tare, iti vin repde si nu e nici o problema cu shipmentul; mie in 6 zile mi/a venit acasa.


Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Aug 2002, 16:34   #13
bog
Novice
 
bog
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 9
dar cum ai dat de dvd-uri regiunea 2 ca tot ce caut gasesc regiunea 1???
mersi
bog is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Aug 2002, 16:57   #14
bog
Novice
 
bog
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 9
dar cum ai dat de dvd-uri regiunea 2 ca tot ce caut gasesc regiunea 1???
mersi
bog is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Aug 2002, 17:45   #15
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
chiar, vezi ca ship0mentul e 24 de ore (,mma indoiesc ca o sa iti vina asa repede, though)
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Aug 2002, 18:50   #16
bog
Novice
 
bog
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 9
nu mi-ai raspuns la intrebare. ai cumparat de la amazon.com dvd-uri regiunea 1 sau 2 pt. ca eu n-am vazut pe acolo decit regiunea 1.
bog is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Aug 2002, 17:11   #17
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Amazon.com nu are voie sa vanda alte DVD-uri decat cele din regiunea 1, pentru ca de asta a fost creeata toata chestia cu regiunile, pentru a preveni "contaminarea" inainte de momentul potrivit cu release-uri de peste Ocean.

In schimb, amazon.de sau amazon.co.uk iti pot vinde fara probleme DVD-uri region 2.

Sau, si mai simplu, iti deblochezi pur si simplu DVD-player-ul si atunci o sa te poti bucura de DVD-uri din orice regiune.

Succese,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Aug 2002, 19:43   #18
bog
Novice
 
bog
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 9
Dar amazon.de sau amazon.co.uk livreaza in ro?
bog is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Aug 2002, 09:06   #19
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Da, amazon.co.uk trimite in intreaga lume, iar amazon.de mi se pare ca e la fel (dar de acolo n-am cumparat decat din Germania asa ca nu bag mana in foc).

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Aug 2002, 14:01   #20
bog
Novice
 
bog
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 9
De ce sunt preturile astea la noi?
Am fost in Franta si acolo un DVD la reducere era 7-9e, unul obisnuit 15e iar cele mai scumpe le gaseam la 19-24e.
La noi in magazine le gasesti de la 600000 (18e) in sus. Avem noi un standard de viata mai ridicat ca cei din Vest si ne permitem sa dam atitia bani pe ele?
De curind am gasit DVD-uri chinezesti la 2.5$/bucata. Sincer, daca as gasi la noi, originale la 8-10$ le-as prefera in locul celor pirat. Dar pina atunci...
Si inca ceva: DVD-urile originale facute in Africa de Sud care se gasesc la noi arata mai rau ca cele chinezesti, in schimb au traducere in romana. Nu stiu daca traducerea merita aceasta diferenta.
bog is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:10.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells