Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Video/DVD

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 08 Apr 2002, 15:44   #1
Buliwyf
Novice
 
Buliwyf
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 13
Este cineva care sa vrea sa ishi prezinte sistemul home theatre de acasa? Nu de alta da sunt curios cam cum se uita lumea de la noi la dvd-uri shi eventual sa il compar cu al meu.Zic eu ca ar fi un subiect bun de discutzie.
Buliwyf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Apr 2002, 09:21   #2
suhoi
Novice
 
suhoi
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 2
Send a message via Yahoo to suhoi
Al meu sistem este compus din urmatoarele:
1. Televizor Finlux
2. DVD ROM Toshiba
3. Placa sunet Guillemot MaxiSound Muse 4 canale(4.1)
4. Boxe 4.1 Philips (4 sateliti + subwoofer)
5. Placa video cu TV-Out LeadTek
suhoi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Apr 2002, 23:46   #3
Buliwyf
Novice
 
Buliwyf
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 13
1.tv sony trinitron 29''
2.receiver technics dx-750 cu decodor ddigital
3.sistem 5.1 fatza: 2xtechnics cd-320 x100 watts
centru:1xsb-c500(suna fantastic)
subwoofer:technics w-5oo x80 watts
surround 2xtechnicsx70w
4.dvd rom pioneer 115
5.sunet creative labs digital out
6.video ati radeon vivo tv out pe s-video ***ure upgraderoiector sony vpl-hs1
progressive scan dvd player panasonic sau sony.

Buliwyf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Apr 2002, 23:58   #4
Buliwyf
Novice
 
Buliwyf
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 13
Poate are cineva sugestii sau recomandari..cam cum ar trebui compus un sistem home theatre(sisteme realizate pe alte firme ca polk audio, jbl, sony, etc.-cum sunase vad filmele-)..., colectzii de dvd-uri...
Buliwyf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Apr 2002, 23:22   #5
suhoi
Novice
 
suhoi
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 2
Send a message via Yahoo to suhoi
Daca ai un asemenea sistem de sunet de ce nu tzi-ai luat un DVD player adevarat....e pacat de amplificatoarele alea.
suhoi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2002, 23:19   #6
Buliwyf
Novice
 
Buliwyf
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 13
Cand imi cumpar proiector imi iau shi un dvd player progressive scan.Deocamdata nu am nevoie de asa ceva ca tv-urile obishnuite nu accepta progressive scan.Asta e!Vreau sa obtzin cea mai buna imagine(non-interlaced),adica exact ca cea de pe monitorul pc-ului numa ca e pe format cu mult mai mare.ok?

<font size=-1>[ Acest Mesaj a fost editat de: Buliwyf pe 2002-04-19 00:20 ]</font>
Buliwyf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2002, 23:47   #7
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Nu stiu cati bani ai disponibili pentru viitorul proiector, dar sfatul meu e sa eviti solutia asta.

Proiectoarele LCD (cum e si Sony-ul tau) au probleme majore cu zonele de negru+sufera de o lipsa de dinamica si in plus cele de rezolutie decenta sunt si foarte scumpe. DLP-urile sunt ceva mai bune, dar si ele sunt dintr-o clasa scumpa. Chiar si acel proiector Sony low-end ajunge pe la $2500, in functie de unde il cumperi, plus ca nu are paneluri adevarate 16:9 (deci calitatea imaginii sufera un pic in acest mod).

Daca nu ai probleme cu locul in casa si poti aranja transportul, obtii o calitate mai buna cu un TV progresiv cu retroproiectie (ca de exemplu un WT-46809 de la Mitsubishi ~ $2000 sau ceva similar de la restul fabricantilor, care se invart in jurul aceleiasi game de preturi).

Evident, ideal e un flat-screen cu plasma, dar la $5000-$8000 inca nu prea merita efortul.

Clar, cele de mai sus se aplica in cazul in care nu ai nevoie de ecrane mai mari de 1 metru, 1 metru si ceva. Daca ai, atunci proiectoarele raman unica solutie.

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2002, 12:46   #8
Buliwyf
Novice
 
Buliwyf
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 13
Shtiu care e problema cu proiectoarele Sony dar proiectorul este pentru mine singura solutzie.Tv cu retroproieczie sunt prea mari(deshi ash avea destul spatziu....) shi au prea multe reflexii, in plus costa mai mult decat un proiector shi nu au diagonala la fel de mare.Nu trebuie neaparat sa aleg un proiector Sony, aici ai dreptate...dar da-mi te rog cateva exemple de proiectoare care accepta progressive scan...nu cred sa fie prea multe.Sunt cateva solutzii dar mai mult de 3000 3200$ nu sunt dispus sa dau pe un proiector.DLP duc lipsa de saturatzie in culoare deshi imaginea este nepixelata.Rezolutzia in cazul LCD sau DLP este de ajuns 800x600(depinde de distantza de la care priveshti...am calculat!)dar oricum trebuie facut un compromis.Toate LCD-urile sufera din cauza acelui "negru" spalacit dar ce e bun costa...nu pot sa-mi permit un proiector de 7000-8000$.In ceea ce priveshte plasma se pare ca asta e tendintza...dar tehnologia e abia la inceput shi au destule probleme(pe langa pretz).In ceea ce priveshte panelurile de 16:9 nu au nici o importantza in cazul imaginii progresive doar atunci cand foloseshti o imagine interlaced...atunci da e adevarat sufera imaginea shi nu putzin! ca mananca din rezolutzie.Asta-i tot..deocamdata!
Salut!
Buliwyf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2002, 22:02   #9
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Nu stiu daca l-ai vazut in functiune, dar proiectorul Sony - fiind doar de 800 de ANSI lumeni - necesita un spatiu extrem de intunecat pentru a functiona acceptabil. Televizoarele cu retroproiectie sunt mult mai tolerante la lumina ambientala (chiar si cu reflexii), asa ca una peste alta o sa ai probleme de amenajare a locului de vizionare si cu unul si cu altul. In privinta pretului, asa cum am spus, cele cu diagonala de 1m, 1m si ceva sunt intre 1500 si 2000 de dolari, deci mai ieftine decat proiectorul.

Toate proiectoarele LCD/DLP sunt progressive scan prin insasi natura lor, problema e daca au intrari component progresive pentru interfatarea cu DVD playerul. Din punctul acesta de vedere, Sony-ul e OK.

Panelurile 4:3 in proiectie 16:9 afecteaza calitatea fie ca folosesti semnal video progresiv fie interlaced. Este adevarat ca degradarea de rezolutie e mai aparenta in cazul unui semnal interlaced (pentru ca deja rezolutia verticala e injumatatita), dar este evidenta si in proiectia de semnal video progresiv.

Ca o nota generala, eu sincer nu inteleg nevoia de suprafete de proiectie mai mari decat 1 metru/1 metru si jumatate pentru video normal, pentru ca rezolutia este deja foarte proasta chiar din standard. Daca ai lucra cu semnale HD sau daca ai avea un proiector de film, as mai intelege, dar eu personal nu sufar pixeli cat pumnul pe ecrane gigantice. Just my humble oppinion. :smile:

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2002, 22:40   #10
Buliwyf
Novice
 
Buliwyf
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 13
Sincer, nu l-am vazut in functziune...daca ai fi in locul meu ce ai face? Daca mi-ai recomanda ceva de care sa fiu cat de cat multzumit(pentru unul ahtiat ca mine dupa imagine shi sunet) ... Ai perfecta dreptate in privintza pixelilor...
Merci!Salutare!
Buliwyf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Apr 2002, 18:04   #11
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Cred ca sfatul cel mai bun pe care ti-l pot da il stii deja:

Nu cumpara nimic pana nu incerci produsul in magazin sau in show-room. Ia un DVD care stii cum trebuie sa se vada si probeaza-l, nu-i lasa sa-ti arate numai ce demo-uri facute special au.

Oricum, poate daca amani un pic achizitia o sa ai noroc sa prinzi un proiector DLP din noua generatie care se anunta in urmatoarele luni, la niste preturi decente. Sa vedem ce se mai intampla.

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Apr 2002, 22:19   #12
Buliwyf
Novice
 
Buliwyf
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 13
Am auzit de un proiector de la Optoma care costa cam 5500$ seria h55 tehnologie DLP care se pare ca aduce ceva nou in cazul DLP.Check it out!
Buliwyf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 May 2002, 09:38   #13
mmaniaq
Novice
 
mmaniaq
 
Join Date: May 2002
Posts: 2
Send a message via Yahoo to mmaniaq
Home cinema-ul meu este contruit in jurul unui HTPC (home theatre PC)

1. ocazional TV Philips 21 inch. In rest monitor CTX 17 inch. Sper la mai mult (un 16*9 Sony sau Thomson de 32 inch)
2. HTPC : Radeon 64DDr Vivo, S-video, component
3. SBLive! Player 1024
4. Creative DTT3500 (DD decoder)

mmaniaq is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 May 2002, 14:09   #14
Buliwyf
Novice
 
Buliwyf
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 13
Cu tv-urile widescreen nu shtiu cum merge pe tv out ca semnalul transmis de ati(am exact aceeashi placa!)este de 4:3 shi nu shtiu cu toate set-arile daca ai sa reusheshti sa umpli toata imaginea tv-ului...eu sincer inca nu am testat cu tv widescreen asa ca daca shtii ceva da-mi te rog un raspuns... chiar sunt curios.Shi ati nu are component video!!!! ci composite video.

Salut!

<font size=-1>[ Acest Mesaj a fost editat de: Buliwyf pe 2002-05-14 13:55 ]</font>
Buliwyf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2002, 17:13   #15
mmaniaq
Novice
 
mmaniaq
 
Join Date: May 2002
Posts: 2
Send a message via Yahoo to mmaniaq
Placa video ATI scoate pe ieshire 4x3 sau 16x9 in functzie de rezolutzia setata. 1024*768, 800*600, etc (adica modurile binecunoscute de la VGA in sus) sunt 100% 4*3. In schimb incearca sa setezi 960*540 shi spune-mi ce crezi :smile:

PS: pt asta foloseshti Powerstrip 3.0 sau mai bun
mmaniaq is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2002, 15:17   #16
Buliwyf
Novice
 
Buliwyf
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 13

Mishto programelu'.Merci pentru pont ca habar nu aveam.Acuma shtiu!
Buliwyf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jun 2002, 17:09   #17
Buliwyf
Novice
 
Buliwyf
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 13

A vazut cineva cum functzioneaza sony
vpl-11ht sau Sanyo plv-60? Ma intereseaza calitatea imaginii...sau poate a vazut cineva un proiector dlp de o calitate buna?
Buliwyf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Aug 2002, 10:15   #18
Doru
Novice
 
Doru
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 4
Fratzilor,
urmaresc discutiile de ceva timp si vad ca in afara de dilema cu proiectorul nimic mai concret nu iese la suprafata. Sint un fan DVD si home theatre de mai mult timp si credeti-ma ca am testat cam tot ce exista pe piata. In ceea ce priveste solutia pe computer nimeni nu aduce vorba de placile Matrox, sau v-a innebunit Flamingo cu ATI si CHIP-ul cu GeForce?
Mi-au trecut prin mina citeva sute de placi video si de la Matrox Marvel /16M incoace, placa pe care o am de multi ani, nimic in afara de modelele Matrox ulterioare nu au corespuns din punct de vedere al calitatii TV-out. Fanii TV-out mai folosesc cardul DX3 de la Creative care de fapt este un Hollywood Real Magic de la Sigma Design iar in ultimul timp se impune X-Card-ul de la acelasi producator.
In ceea ce priveste unitatile DVD stationare toata lumea se plinge de chestia cu zonele dar cine te forteaza sa cumperi o unitate zona 2 cind pe net la techtronics.com gasesti orice model zone free iar pe piata romaneasca, credeti-ma, am testat E-boda ultimul model si in afara de faptul ca nu rimeaza ca nume facilitatile lui sint bestiale.
Daca aveti comentarii va stau la dispozitie
Doru is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Nov 2002, 00:05   #19
sapy
Novice
 
sapy
 
Join Date: Nov 2002
Posts: 1
Te referi cumva la E-boda DV 3333?
Care este parerea ta (in detaliu) despre el?
Ma gandesc sa imi iau unul impreuna cu un set de speakere Canton Movie 10-MX. Initial am vrut un AV Receiver separat, dar daca decodeaza bine si e-boda merg mai intai pe varianta asta.
sapy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Nov 2002, 03:52   #20
ricciotto
Guru
 
ricciotto
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 555
salut!

si eu sint in plina dilema pe partea asta cu home theater-ul, si nu am nici rabdarea sa ma informez ca lumea, asa ca o sa recurg si eu la expertiza voastra, daca aveti bunavointa...

dilemele mele:
1. vreau neaparat si video proiector; astept acel enigmatic dlp recomandat de amyd si sper sa aflu in curind ce inseamna si de ce e mai bun.
2. televizoarele cu retroproiectie: aud ca sint prea putin luminoase si dau culori nashpa. adevarat?
3. televizoarele cu plasma sint in cadere libera ca preturi. as putea sa iau unul. dar am auzit (sau am visat?) ca au o durata de viata limitata pe la 10000 de ore. sint genul care nu stinge niciodata televizorul si as detesta sa imi schimb bunele obiceiuri.
4. mi-am renovat casa si am bagat vreo doi kilometri de cabluri peste tot - de hi-fi, coaxiale si pentru retea. rezultatul este destul de penibil: un numar ridicul de prize multiple, fiecare cu rj45, rj11, doua coax (mama si tata, ca nu stiam exact ce si cum, go figure) si hi-fi. in capul meu atehnic, asta imi permitea sa am sisteme home cinema atasate la orice televizor. sau sa pun un dvd in sufragerie si sa ascult/privesc filmul in 3d-ish si in dormitor. cum dracu' ajung la performanta asta, is anybody's guess. deocamdata mi se pare complicat si sa racordez boxele din spatele canapelei la restul sistemului, in sufragerie. am o priza in spatele canapelei si una in fata, la televizor. pot sa le folosesc pe alea? sau trag firele de la boxe (si in cazul asta am spart peretii degeaba, ca tot ma impiedic de fire)
5. sint recomandabile boxele de inserat in perete (pentru cele doua din spate) sau mai bine nu? calitatea sunetului sufera daca le ingrop?

daca aveti timp, multumiri anticipate pentru orice lamurire!

ricciotto
ricciotto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:37.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells