Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Video/DVD

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 13 Sep 2002, 13:50   #21
Daydream
Junior
 
Daydream
 
Join Date: May 2002
Posts: 31
Ar trebui sa schimbam titlul la thread-ul asta ca a cumpara DVD-uri in RO numai made easy nu se intimpla a fi...!
Am trecut mai ieri prin Sony Music Center si iar s-au intrecut baietii sa ma lase surprins. Pentru numele la toti dracii digitali sau de alta natura, cum poate fi un DVD 870.000 si mai bine de lei??? Sa vedem despre ce e vorba.
Sabrina - the 1995 remake, starring Harrison Ford, Julia Ormond, Director Sydney Pollack. Conform Paramount releasul trebuia sa apara undeva prin Iunie anul asta, iar in materie de extras-uri exista doar trailer-ul oficial (Paramount astia nu invata deloc; same "diversity" on "Indecent Proposal" also).
Ce explicatia poate sa existe pentru ca un astfel de release sa coste... cit? echivalentul a 26USD! DOUAZECI SI SASE!!! No Special Edition, No Collectors' Edition, no Platinum whatever, just a bare bone disk! Singura scuza palida (si de neacceptat) fiind ca filmul a aparut (relativ) de curind pe DVD.
Avand in vedere ca de o luna si jumatate $ n-a crescut cine stie ce ar fi bine ca importatorii sa-si bage in cap ca nu pot cere oricit pe un disc, ca nu ne-am nascut nici noi alaltaieri!
Iar asta e doar un caz ales la plezneala din cosul idiotismului acut al marketingului de pe la noi, unde nimeni nu are monopol (asupra idiotismului evident). HM&F is comming close from behind, 750.000 lei si mai bine un DVD and so on... Si cum imi dau seama ca nu prea are cine stie ce efect sa vorbesc aici impotriva vintului, ma gindesc daca opinii pe tema asta ar putea fi organizate intr-un cadru ceva mai percutant. Exista posibilitatea de a trimite un mesaj cui se ocupa cu business-ul respectiv prin partile astea? E posibil ca ce se scrie aici sa fie citit si de cine trebuie...?

Si ar mai fi o idee de subliniat: a cumpara DVD-uri de pe afara, de la diverse amazon.dot.whatever nu-mi pare o idee foarte constructiva indiferent cita moneda se bate pe tema cu the global village. Pentru simplul motiv ca nu iesi mai ieftin. Si desi exista filme pentru care as zice money-no matter, asta nu se intimpla pentru marea majoritate. Trebuie incercat ca ele sa fie cit mai ieftine aici (si legal!; chinezariile alea le puteti face frisbee).

Anyway, suparat fiind mai notez doar (ca aspecte pozitive de data asta) ca tot la SMC mai puteti gasi blank-uri de 99 minute (pentru cine a alergat si n-a gasit pina acuma) pe care daca le mai si overburned putin puteti scrie ceva peste 1GB (Mode2 evident) de... de divx-uri de ce altceva :smile:, si ca, iata ca se arata, tot la SMC e pe cale sa apara si conceptul de inchiriat DVD-uri. Desi nu-mi pot stapini un rinjet ca o sa fie tot ca la HM&F... O sa vedem...
Daydream is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Sep 2002, 14:51   #22
ugly
Junior
 
ugly
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 48
nu iesi cu mult mai ieftin:
amazon.com: Sabrina (1995)=$21.49
plus $3.99(shipping pt dvd)+$1.99(shipping pt colet)=$27.47; asta in cazul in care ai un dvd in colet; daca iei mai multe iesi mai ieftin.

__________________
Cind esti singur, esti singur.
ugly is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Sep 2002, 18:29   #23
lecter
Veteran
 
lecter
 
Join Date: Jun 2002
Location: Bangkok
Posts: 171
Send a message via MSN to lecter
daydream, se gasesc dvd-uri originale la preturi mult mai mici daca stii unde sa cauti...contrabanda rulz :smile:
lecter is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2002, 17:36   #24
Daydream
Junior
 
Daydream
 
Join Date: May 2002
Posts: 31
Exista o idee aici pe care am sa incerc sa o prezint, desi nu stiu daca o sa-mi reuseasca; oricum e posibil sa ma injure unii :smile: pentru ca s-ar putea sa ma dovedesc a fi cumparatorul perfect (from a marketing point of view), idee care momentan este complet desfiintata si nici sanse sa reapara nu sunt.
Sunt gata sa admit ca pasiunea asta de a cumpara si a viziona DVD-uri este elitista, aici mai mult decit pe afara, ca sfera de interes. Dar mai grav este ca ea e prohibitiva din cauza pretului. Trebuie sa fii idiot ca sa spui ca ai da oricit pe orice fara sa te uiti la pret, indiferent de ce ai vrea sa achizitionezi; e impotriva bunului simtz. Dar am divagat putin.

As prefera ORICIND sa platesc un pret rezonabil pentru un DVD si sa ma duc sa-l iau din magazin, oficial, decit sa iau chinezarii, DivX-uri sau discuri aduse cu card-uri sau cind vamesul se gindea zimbind cu mintile aiurea, la te miri ce...

Pentru ca in schimbul banilor pe care ii platesc (si nu sunt putini oricum am lua-o) vreau sa am, pe linga disc-ul in cauza, OPTIUNEA de a ma duce sa cumpar un DVD din magazin atunci CIND AM CHEF, sa fie acolo, la indemina, pe raft. Fara sa ma frec de toti nespalatii prin oras, fara sa ma inghesui cu toti nechematii in cabine de 3 metri patrati (unde se intimpla sa se vinda DVD-uri), fara sa ma intilnesc cu oameni pe care nu i-am vazut in viata mea prin cine stie ce coltzuri ale orasului, ca sa iau o marfa pe care nu pot sa o verific imediat. Si fara sa fie nevoie sa ma intrebe bodyguardul din HM&F "Doritzi sa cumparati ceva?" ca sa o cheme pe tanti Aglaia-vinzatoarea, plecata sa-si caute mintile pierdute probabil undeva prin depozitul magazinului, vadit prea putin impresionata de faptul ca eu cumparator imi rodeam unghiile si incepusem sa fac avioane din hirtiile de 500.000 doar-doar se indura sa apara cineva si sa-mi ia banii odata sa pot pleca cu discurile, ca ma grabeam! (well, povestea e romantzata putin, pentru efect :smile: ).

Repet, vreau sa am posibilitatea de a alege. Ce, cit si de unde. Accept toate celelalte variabile, sa aflu cind apare release-ul (oficial), ce release si din ce zona e mai complet, sa astept pina cind cutare studio de productie/distributie restatureaza cine stie ce capodopera ca sa apara pe DVD si alte asemenea. NU ACCEPT sa caut un lucru printre oameni care n-au nici o legatura cu problema in cauza dar care, deh, sprijina bisnitza libera si alte asemenea. Incepe sa semene cu faza aia cind un pusti de 12 ani ii explica unui fumator inveterat ce tigari sunt mai bune si de ce. Si fumatorul din poveste se intreba daca pustiul chiar avusese timp in viatza lui sa fumeze atitea tigari incit sa vorbeasca din experienta sau doar repeta din auzite...
Daydream is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Sep 2002, 20:17   #25
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Daydream, eu inteleg frustrarea ta, dar pe o piata ca Romania, este imposibil momentan ceea ce doresti tu.

In conditiile in care cumparatorii sunt putini, in care marile companii sunt prea putin interesate de piata locala si retelele de distributie sunt aproape monopoluri (desi aici s-au schimbat un pic lucrurile in ultimele 6 luni), aducerea de DVD-uri e o chestie mai degraba de bisnita, decat de afacere. Hence, transportul nu e niciodata indeajuns de mare incat sa impinga pretul in jos.

In plus, tu compari amazon.com, care e prin excelenta un discount-shop, cu ce iei de pe rafturi. Daca vrei sa fi corect, compari ce preturi gasesti aici la DVD-uri la HM&F (sa spunem) cu ce gasesti la say Virgin pe rafturi. Vei vedea ca diferenta de pret nu e chiar asa de mare.

Poate in momentul in care numarul de posesori de DVD-playere (sa spunem peste 1 an si jumatate, 2, datorita unitatilor ieftine care au inundat anunturile) va atinge masa critica (asa cum s-a intamplat acum 10 ani cu cei de VHS-uri) si piata va exploda, spre fericirea noastra a tuturor.

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 May 2003, 21:17   #26
Webpredator
Novice
 
Webpredator
 
Join Date: May 2003
Location: Bucuresti
Posts: 1
Mare Rugaminte !!!!!!!

Salutare !
Sunt nou pe forumul CineMagia si trebuie sa recunosc ca este o idee extraordinara !!!!!! Util aproape pentru toata lumea! As avea si eu niste intrebari .......sper sa-mi puteti raspunde !!!!
1)Sunt un mare fan Guns N' Roses , caut dvd-uri cu ei , dar in Romania nu gasesti asa ceva . Nici pe Amazon.com nu exista (inca) dar exista pe DVDbrasil.com si pe Ebay.com !! Intrebarea este : Este Ebay-ul de incredere deoarece as vrea sa cumpar de acolo si daca stie cineva de unde as putea cumpara dvd-urile mai sus mentionate in Romania !
2)Sunt de incredere baietii cu Dvd-uri gasiti pe bursa.rol.ro ??? A cumparat cineva de la ei ? Daca da , ati putea sa-mi spuneti o parere >>???!!
Deocamdata asta e tot !!

Va multumesc frumos !
Webpredator is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 May 2003, 14:45   #27
Matrix
Guru
 
Matrix
 
Join Date: May 2003
Location: out of matrix
Posts: 641
DVD-uri cu filme subtitrate ro gasiti la www.geocities.com/dvd_collection/
Le-am verificat si se vad beton. Filme foarte noi (ex am luat Two Towers la o luna de la premiera in state). Preturi:220.000 lei iar blankurile 120.000 lei.
Matrix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Aug 2003, 16:03   #28
Mircius
Veteran
 
Mircius
 
Join Date: Feb 2003
Location: Bucuresti
Posts: 203
Send a message via MSN to Mircius Send a message via Yahoo to Mircius
Originally Posted by mihaitza:
2. sa se lanseze piata de inchirieri de dvd-uri (cum este in State, unde pt 2-3 dolari poti inchiria un DVD pt 48 ore; chiar si acolo, nu toti sunt dispusi sa plateasca 20$ pt un DVD, ci prefera sa-l inchirieze).

Sa sti ca deja exista un serviciu de inkirieri dvd-uri online si se numeste VIDEOMAX. este foarte bun, iar pentru inkiriere iti cere 85.000 lei dvd-ul/24h, si 65.000 lei VHS-ul. Ideea este ca titlurile sunt prea putine, si nu sunt actualizate. De exemplu, daca te uiti pe pagina de inceput a site-ului Cinemagia, nu sunt noutati asha multe la dvd-uri, iar alea care sunt, nici macar nu sunt titluri cunoscute. Mai multe din ele. Sau, de exemplu, apar pe suport VHS, dar nu si pe dvd. Eu nu inteleg cum vine questia asta. Pe bune. Ashteptam sa vad si eu the ring pe dvd, si a aparut doar e VHS. Vezi, cam astea sunt diferentele. Noroc cu dvd-urile freezone!!!
Mircius is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Oct 2003, 15:26   #29
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
Concluzie foarte necesara mie:so answer,kenny!!!!: :wink:


Se pot cumpara DVD-uri de pe AMAZON cu_cardul Taifun?DA sau NU?Prefer cineva care chiar a incercat treaba asta.Thnx.
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:16.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells