Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > FotoMagia

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 16 May 2010, 16:07   #161
hellsteed
Cavaler de Veste Buna
 
hellsteed
 
Join Date: Jan 2007
Location: Nicosia
Posts: 1,251
Red am o prietena , frantuza din Mauritius , a stat vreo doi ani pe-acolo. Vrei sa o intreb ?
__________________
Nu conteaza rezultatul cat ideea in sine
hellsteed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2010, 16:34   #162
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Originally Posted by hellsteed:
Red am o prietena , frantuza din Mauritius , a stat vreo doi ani pe-acolo. Vrei sa o intreb ?

Orice informatie e binevenita.Multumesc.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2010, 16:50   #163
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Originally Posted by redmen:
A fost careva de pe aici prin Cuba? Impresii ceva?

red, mai jos sint impresiile mele din 2008. Poate o sa revin cu niste poze mai tirziu.

----

nici nu stiu cum sa incep cu Cuba, am avut o vacanta placuta, dar genul asta de vacanta, cu burta la soare nu-i de mine.

am stat in Varadero, care e o peninsula de vreo 10 km lungime, aprox la jumatatea peninsulei. hotelul a fost ok dar e plictiseala mare sa stai doar la hotel. dupa cum am vazut eu treaba la hotelul asta, mi se par mai fericiti angajatii decit turistii. nu pot sa inteleg cum de poti sa consideri o mare fericire sa stai sa bei si sa maninci si asta la soare toata ziua. poti face si altceva in afara de hotel dar cine zice ca e Cuba ieftina probabil ca n-a iesit de la hotel. inchiriatul unei masini e aprox 130 $ pe zi. noi am inchiriat o jumate de zi pentru Havana si inca 6 ore sa ne miscam pe linga Varadero si pentru asta am dat 150$. orice activitate de genul snorkling, excursii pe mare sau pe uscat costa dublu fata de cit ar face. cam asta ar fi ce m-a enervat cel mai tare in Cuba, ca sub aspectul de vacanta ieftina, de fapt nu-ti ofera decit pachetul initial. orice vrei sa explorezi suplimentar, platesti cit nu face.

am fost dezamagita de Havana, e adevarat ca nici nu am avut timp sa vad mare lucru si am avut si peripetii pe drum. am tras pe dreapta sa fotografiez un pod. eu m-am dus in treaba mea sa fac poze, privelistea era superba. intre timp copiii mei au ramas la masina si cit s-au ciondanit daca sa vina sau nu dupa mine au iesit din masina fara sa ia cheile si cu usile blocate. noroc (ca in norocul cu politistul si capacul de la gura de canal) ca era o masina de politie trasa pe dreapta chiar acolo, noi nu aveam nici macar telefonul agentei de la care inchiriasem, totul era in masina, si au contactat alta politie din Varadero si au transmis ce am incercat noi sa le spunem. va dati seama ca ne-am inteles ca orbu cu mutu la vorbit, dar in final, cu o ora si jumate mai tirziu decit planuisem, cu mai putini bani in buzunar si cu invataturi noi, cum sa descui o masina cu o ranga si un cirlig, am ajuns la Havana. intre timp se facuse ora 4 dupa amiaza, sleiti de foame, am facut citiva pasi prin orasul vechi pina am zis stop, nu poti sa vezi nimic pe stomacul gol, asa ca mai intii ne-am oprit intr-un restaurant si am ales sa fim prudenti de data asta asa ca am comandat pizza.
nu prea ai ce sa vezi din exterior in Havana. te socheaza ruinele de la tot pasul. admiri arhitectura si te miri cum poate sa existe atita indolenta. e nefiresc ca i-au alungat pe americani de pe insula dar vizitatorii admira tocmai ce le-au lasat americanii ca mostenire: masinile vechi, pe care fiecare le ingrijeste cit mai bine, pentru ca noi nu au de unde sa-si cumpere, copia capitoliului din Washinton si un nume americanesc: Hemingway. eu am tot cautat urmele culturii autentice cubaneze dar nu le-am gasit, nici nu am avut destul timp la dispozitie. ce-am ratat si as fi vrut sa vad, art market, desi am vazut citeva expozitii individuale. artistii, chiar daca ce am vazut eu au fost chitchuri, au viata grea peste tot. nu-i normal ca un sofer de autocar sa ia bacsis la 2 curse dintr-o zi atit cit ii dai unui artist pe un tablou, adica 20$, chiar daca tabloul nu-i stralucit.
asa am ajuns si la aspectul material, vazut de mine la suprafata, poate gresesc. nu-i vad pe cubanezi saraci. nu au masini si case frumoase, de fapt unii traiesc aproape in niste cotete, dar cred ca nu-i intereseaza, in schimb sint bine imbracati, n-am vazut cersetori si nici nu cred ca sufera de foame nimeni acolo. nu este o societate de consum decit in industria hoteliera, in care corporatiile straine si-au adus metehnele dar toti oamenii mi s-au parut multumiti. am intrat in mai multe bazaruri cu suveniruri, pe linga Varadero nu prea ai alte atractii locale si nimeni nu m-a tras de mineca sa cumpar ceva de la el, preturile sint facute special pentru straini, cistiga destul cind vind ceva ca sa nu fie ahtiati dupa cistig. mi se pare o societate normala, un normal cum il vad eu. chiar fara masini oamenii sint inventivi ca sa se deplaseze, autostopul functioneaza f. bine, au sosele bune si nepoluate, pentru ca cel mai mult circula autocare si masini inchiriate pe ele.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2010, 18:05   #164
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Informatii foarte utile anaemona.Mi se pare scump cat a trebuit platit pentru a inchiria o masina/zi.Eu cred ca se poate gasi si mai ieftin.Oamenii in general ti s`au parut primitori?Ma refer la oamenii simpli nu la cei care lucreaza in turism si care au contact permanent cu strainii.Sunt oameni care vorbesc engleza,franceza etc?Cand ai timp sper sa uploadezi si niste poze.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2010, 18:44   #165
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Plaja din Varadero



Bazar in Varadero



Pe strada, in Varadeo



Apus de luna in Varadero



Drumul dintre Varadero si Havana



Havana









__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2010, 18:59   #166
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Foarte frumos.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2010, 19:09   #167
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
redmen, acum trebuie sa pui si tu poze, cu ce-mi doresc eu sa revad

Oamenii sint primitori, cel putin asa am auzit, eu n-am intrat in casa nimanui. Cam toti pe care i-am vazut au de-a face cu strainii. Cei care locuiesc pina la 25-30 km departare de resorturi tot pentru hoteluri lucreaza. Nu am ajuns in zone neturistice, nici nu prea as fi avut cum. Stiu o tipa maritata acum cu un cubanez, care a avut ocazia sa viziteze tara in alte conditii, in grupuri de cubanezi, cel putin cu ea cubanezii au fost primitori peste tot pe unde a ajuns. Dar si cu mine au fost toti cubanezii draguti, inclusiv politistii care m-au scos din incurcatura, chiar daca vorbeam mai mult prin semne Politistii nu vorbeau o iota de engleza sau franceza dar cei care vind ceva se descurca.

Drago, Cuba e tara saraca pentru ca oamenii n-au masini, n-au internet si nu pot sa aiba case proprietate personala, dar toti oamenii pe care i-am vazut eu erau imbracati bine, am vazut copii de scoala iesind de la scoala, imbracati in uniforme curate, fiind cit se poate de decenti. E adevarat ca am auzit zvonuri ca sint doctori, profesori care au renuntat la profesiile lor ca sa lucreze in hoteluri, dar asta e alegerea lor. Pe de alta parte am auzit ca ar avea spitale dotate foarte bine, medici buni, medicamente ieftine. Nu am vazut nici un cersetor in Cuba si nimeni nu m-a tras de mineca sa-i dau ceva de pomana. Casele arata destul de jalnic pe dinafara, dar prin ce sate am trecut aveau curent electric, aveau TV, aveau frigider - astea se vedeau din strada iar atmosfera acolo e foarte relaxata, eu n-am vazut oameni stresati.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2010, 19:24   #168
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Originally Posted by Dragomara:
Frumoase poze, Anaemona!! Mai ales ultima!
Din ce-am văzut pe stradă deduc că avem opinii un pic diferite vis-a-vis de eleganţă!

Mersi Drago si mersi red

Opinii diferite la eleganta, noi si cubanezii? Eu am facut pozele la intimplare. Mai mult m-a impresionat amestecatura de mijloace de transport de pe strazi. Carutele, amestecate cu camioane, cu triciclurile alea galbene. In Havana viata e foarte colorata, dar in orasul vechi, in zonele mai agitate, altfel sint cartiere de blocuri ca in Bucuresti si strazi mai pustii si necirculate, doar ca n-am facut eu poze acolo. Si tot asa m-au impresionat copiii pe starzile din Havana, gen aia care erau pe role intr-o poza, in rind cu masinile, fara sa se fereasca, iar masinile nu merg ca nebunele. Alti copii jucau baseball, oina dintr-o parte in alta a strazii, cu masinile circulind intre ei. Adica mie-mi place un pic de harababura din asta
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2010, 19:29   #169
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Originally Posted by Dragomara:
Aha.
Am avut un accident casnic, încă unul, şi toată casa mea miroase a oţet, mă ustură ochii şi a tb să citesc de 3 ori fraza asta:

Originally Posted by anaemona:
Stiu o tipa maritata acum cu un cubanez, care a avut ocazia sa viziteze tara in alte conditii, in grupuri de cubanezi, cel putin cu ea cubanezii au fost primitori peste tot pe unde a ajuns.

De fiecare dată am citit "sunt o tipă", şi tot nu pricepeam!

Oricum, ochişorii mei mai vor poze, ele se "citesc" cel mai bine!

Haha, apopos de maritata cu un cubanez, stiam un banc cu un cubanez pe care-l chema Snow, dar nici nu ma pricep la bancuri si nici nu-i cazul sa-l zic aici

Ma gindeam eu ca fraza aia: "grupuri de cubanezi" va pune probleme de perceptie
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Aug 2010, 10:40   #170
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Ziua care imi aminteste cel mai mult ca ma pish pe USA
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Aug 2010, 11:11   #171
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Originally Posted by Judex:
Omu - la anul am reprogramat eurotripul de vara de anul asta. Try me
Dupa cum am zis, ma intereseaza sa stiu, cu aproximatie, de cati arginti am nevoie pentru un astfel de eurotrip, sa-mi dau seama daca-mi ajunge viata asta sa strang suma respectiva.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Aug 2010, 17:31   #172
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Cum i-am mai spus cuiva in particular, cel mai convenabil e cu masina, 4 insi, benzina impartita. La un consum mediu de 7 litri la suta - ceea ce e destul de mult - ar insemna cam 10 iepu la fiecare suta de km parcursa. Impartit la 4, asta inseamna 2,50 de caciula. Baga traseul aici sa calculam distanta totala si cheltuielile de transport, apoi, daca vrei, facem un plan detaliat, cu stationari si toate cele.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Aug 2010, 17:50   #173
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Ok. Te anunt cand va fi cazul, momentan is jobless, asa ca nu prea are rost sa discutam de detalii. Multam, oricum.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Aug 2010, 17:57   #174
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Planul se poate face de-acum si poate reprezenta un impuls pentru tine sa faci niste ciubucuri special pentru asta.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Aug 2010, 20:48   #175
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Problema este urmatoarea: am terminat un cacat de facultate (Admin. Publica, SNSPA) si cum momentan posturile sunt blocate, sunt slabe sanse ca in viitorul apropiat sa-mi pot pune planul de care spui in aplicare. Apoi, altceva nu stiu face, sunt un neinzestrat.
Sunt in stadiul acela al vietii cand habar nu am incotro, sunt in cautari. Si mie imi arde de eurotripuri.
Sunt un idiot.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Aug 2010, 21:13   #176
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Ei na, trecand peste faptul ca nu obisnuiesc sa dau sfaturi privitoare la cariera, cu acele cunostinte acumulate poti injgheba oarece astfel incat sa-ti permiti un eurotrip vara viitoare. Cu conditia sa fii genul care apreciaza vizitarea a 4-5 tari ca backpacker fara sa planga dupa banii care i-ar fi asigurat cateva zile de all-inclusive printre cocalari, la Mamaia.
Hai, curaj!
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Aug 2010, 21:27   #177
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Originally Posted by Judex:
poti injgheba oarece

wtf... de cand se gasesc locuri de munca in Romania?... s-a adunat toata lumea ca la pita calda?... ca eu de trei luni nu am mai vazut nicio "pita".
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Aug 2010, 21:32   #178
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Sunt genul care merge in Vama cu cortul. Bine, nici Vama nu mai e ce-a fost. Am fost vara asta si am ramas socat: betoane, termopane, limuzine, gelati, siliconate etc. Vama e noua fiță, Meltenia se extinde.
Eu nu-mi doresc decat o evadare in necunoscut, in genul celeia intreprinse de tipul din Into the wild sau, mai bine, de Jesse, din Before Sunrise.
Sau am mai auzit de un tip care a plecat de unul singur in Mongolia. El si motorul. Bine, pentru asta ai nevoie si de o doza de nebunie.
In fine, oi vedea. Avem timp, vorba maestrului, Dumnezeu sa-l ierte.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Aug 2010, 21:36   #179
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Da, Mihai Barbu, jurnalistul si fotoreporterul Mihai Barbu, cu al sau Doyle.
Dara pana acolo, incearca sa gandesti matematic. Plan (scop), apoi mijloace. Repet - curaj!

@Libelula
1. Nu esti in aceeasi situatie
2. Putin calm, nu dispera.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Aug 2010, 21:40   #180
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Multam pentru incurajare.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 15:17.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells