Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 08 Jan 2008, 18:11   #81
mihaifulger
Senior
 
mihaifulger
 
Join Date: Feb 2007
Location: Bucuresti
Posts: 93
Send a message via Yahoo to mihaifulger
Tache

@Gloria

De abia astept debutul lui Igor Cobileanski. Pana se lanseaza, poate faci rost de scenariul Marei Nicolescu si ni-l dai si noua.
__________________
You see, this profession is filled to the brim with unrealistic motherfuckers. Motherfuckers who thought their ass would age like wine. If you mean it turns to vinegar, it does. If you mean it gets better with age, it don't.
mihaifulger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2008, 18:58   #82
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
se rezolva.
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2008, 14:33   #83
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
http://www.cinemagia.ro/movie.php/Su...fault&hist= 1

Afisul filmului "SUPRAVIETUITORUL"
Pashpix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2008, 15:05   #84
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
Originally Posted by Gloria:
Premiera in 2008 va fi si Tache in regia lui Igor Cobileanski, dupa un scenariu de Mara Nicolescu; cu Mircea Diaconu in rol principal; o comedie neagra; cititi aici tagline-ul:
http://www.cinemagia.ro/movie.php?movie_id=24175

great news. ma bucur pentru amandoi, scenariul era foarte misto.
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2008, 19:01   #85
Cazeemeer
Guru
 
Cazeemeer
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 588
Originally Posted by Pashpix:
Afisul filmului "SUPRAVIETUITORUL"
Cat de kitsch poate fi sigla aia, cu tot cu butoiasul ei de revolver pregatit pentru ruleta ruseasca in loc de litera O.
Cazeemeer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2008, 18:25   #86
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
MPP a inceput sa difuzeze cu furie seria comisarului nemuritor. Sergiu e vaca de muls acum, mai ales daca maestrul pleaca la cei drepti, indeferent cat de prost ar fi, romanul se va buluci sa-l vada. Sarbu a mutat iar cu cap, face ce face si scoate bani.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jan 2008, 11:33   #87
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
«Un fleac, m-au ciuruit»

„Supravietuitorul“ Nicolaescu isi amana premiera filmului pentru 11 aprilie


25.01.2008 (GARDIANUL)

Regizorul Sergiu Nicolaescu a fost supus, miercuri seara, unei noi interventii chirurgicale, la Spitalul Elias. Cineastul a fost operat din cauza reaparitiei hematomului subdural. Medicii spun ca in prezent starea pacientului este stabila. Distribuitorul celui mai recent film al lui Nicolaescu, „Supravietuitorul“, a decis deja amÃ¥narea premierei, care trebuia sa aiba loc pe 1 februarie, pentru data de 11 aprilie.

Purtatorul de cuvant al institutiei medicale bucurestene, medicul Valentin Calu, spune ca regizorul in varsta de 77 de ani a avut niste tulburari neurologice, iar in urma evaluarii imagistice, s-a constatat ca hematomul subdural a reaparut. Cel mai probabil, tulburarile de coagulare a sangelui si fragilitatea vasculara preexistenta sunt cauzele care au dus la crearea noului hematom, care a fost indepartat in seara de miercuri. Calu a adaugat ca starea clinica a pacientului este stabila, fiind monitorizat de echipa de medici din Sectia de terapie intensiva. „Regizorul este, in acest moment, stabil clinic si se afla in grija medicilor de la terapie intensiva. Acum, el urmeaza acelasi tratament ca data trecuta, de echilibrare, pe care il urmeaza orice pacient aflat la terapie intensiva“, ne-a declarat Valentin Calu. Medicul nu ne-a putut spune cu exactitate data la care regizorul va fi externat. „In functie de cum va evolua starea pacientului, se va decide si externarea sa“, a adaugat Calu. Premiera filmului „Supravietuitorul“, realizat anul trecut de cineast, era initial programata pe data de 1 februarie, insa, din cauza problemelor de sanatate ale regizorului, „s-a reprogramat pentru data de 11 aprilie“, a declarat pentru ziarul nostru Georgiana Bujgoi, PR Mediapro Distribution.
Pashpix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Mar 2008, 08:57   #88
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
Ileana Lazariuc, goalã în "Supravieþuitorul"

Viaþa este cu adevãrat roz pentru Ileana Lazariuc, nora miliardarului Ion Þiriac. Dupã ce acum douã sãptãmâni a adus pe lume un bãieþel, acum mãmica face primii ei paºi în cinematografie. Ea joacã rolul Zaradei în pelicula "Supravieþuitorul", sub bagheta lui Sergiu Nicolaescu. Ileana Lazariuc îºi doreºte foarte mult sã ajungã la premiera filmului în România.

În film existã ºi o secvenþã în care Ileana apare complet goalã. Scena a fost creatã pentru a ilustra cât mai bine povestea de dragoste din Zarada ºi Cristian Vasile. Cu o distribuþie impresionantã - Sergiu Nicolaescu, George Mihãiþã, Vladimir Gaitan, Petr Falc, Jean Constantin, Ion Dichiseanu sau Loredana - pelicula "Supravieþuitorul" va avea premiera în cinematografe din 11 aprilie.

http://www.protv.ro/filme/ileana-laz...le=48316#48316
Pashpix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Mar 2008, 09:04   #89
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
Un nou trailer pentru SUPRAVIETUITORUL

http://www.youtube.com/watch?v=qcniZdkR6Dw
Pashpix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2008, 09:44   #90
Mister Movie
Junior
 
Mister Movie
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 70
Ola! Dupa filmele mizerabile cu care ne-a obisnuit cinematografia din ultimii ani cred ca merge si Supravietuitorul.
Mister Movie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Apr 2008, 09:41   #91
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
SUPRAVIETUITORUL, FILMUL LUI SERGIU NICOLAESCU, SUBIECT DE JOC PENTRU TELEFONUL MOBIL Comisarul Moldovan, cunoscutul personaj interpretat de Sergiu Nicolaescu, ajunge, in premiera, pe telefoanele mobile datorita jocului Supravietuitorul, primul joc pentru telefoanele mobile bazat pe un film romanesc, lansat astazi, 28 martie.

Inainte ca filmul cu acelasi nume sa aiba premiera in cinematografe, utilizatorii de telefoane mobile pot afla prin ce primejdii va trece de aceasta data personajul comisarului. De asemenea, jucand Supravietuitorul, ei pot participa la un concurs intre 28 martie si 3 iunie si pot castiga premii pe baza scorurilor obtinute.

In Supravietuitorul, jucatorii intra in pielea comisarului Moldovan si sunt provocati sa faca fata unor confruntari cu adversari redutabili. In misiunile lor, jucatorii captureaza criminali in serie si descopera secrete si ilegalitati din lumea interlopa. Pentru a accede la nivelul urmator, ei trebuie sa treaca nevatamati de toti inamicii. La ultimul nivel, al saptelea, ajung adevaratii supravietuitori.

Cele mai bune scoruri inregistrate de jucatori vor fi premiate cu telefoane mobile si invitatii la Hollywood Multiplex. Pentru a intra in concurs, jucatorii trebuie sa completeze formularul de inscriere ce va fi afisat pe telefonul mobil la finalul jocului. Scorul obtinut va aparea apoi pe pagina web a jocului, www.supravietuitorul.ro/joc, la sectiunea Castigatori.

Dupa prima sesiune de concurs, ce va avea loc intre 28 martie si 5 mai, detinatorul celui mai bun scor va primi un telefon mobil, iar urmatorii cinci clasati – invitatii duble la Hollywood Multiplex. Jucatorii se pot inscrie in sesiunea a doua de concurs intre 6 mai si 2 iunie, iar castigatorii vor fi anuntati pe 3 iunie. Concurentii au din nou ocazia sa castige un telefon mobil sau invitatii pentru doua persoane la Hollywood Multiplex. In cazul unor scoruri egale, castigatorul va fi desemnat prin tragere la sorti.

Supravietuitorul poate fi descarcat contra cost de clientii Orange care au serviciul wap activat si un telefon compatibil, din sectiunea „Jocuri romanesti” a portalului Orange World. Pretul unei descarcari este 2,50 euro + TVA. Jocul poate fi comandat si prin trimiterea unui mesaj text gratuit cu codul jocului, „SUPRA”, la numarul 344. Utilizatorii vor primi pe telefon un link pe care trebuie sa-l acceseze pentru a ajunge in pagina wap de unde pot descarca jocul. Pe acelasi site wap sunt disponibile screensavere si wallpapere cu „Supravietuitorul” si ringtonuri cu replici ale comisarului Moldovan din alte filme din serie.
Pashpix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Apr 2008, 08:51   #92
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
"Puþin cam sus. Am îmbãtrânit! ", o nouã replicã marca Sergiu Nicolaescu

Comisarul Moldovan, unul dintre cele mai cunoscute personaje ale cinematografiei româneºti, va avea o nouã replicã memorabilã, "Puþin cam sus. Am îmbãtrânit", în filmul "Supravieþuitorul", care va fi lansat în cinematografe, pe 11 aprilie. Comisarul, interpretat de Sergiu Nicolaescu, a avut mai multe replici care au devenit celebre, precum: "Un fleac, m-au ciuruit!".

Regizorul Sergiu Nicolaescu susþine cã nu a anticipat niciodatã succesul unor anumite replici din filme. "Niciodatã când am fãcut filmele respective nu m-am gândit cã o anumitã replicã va deveni celebrã. Spectatorii hotãrãsc, pentru cã existã ºi filme fãrã replici celebre. Într-adevãr, filmele mele poliþiste au câteva vorbe care au intrat în istorie", spune regizorul.

De aceastã datã, Comisarul ajuns la vârsta senectuþii se trezeºte forþat de împrejurãri sã retrãiascã momente pe care le credea uitate: serile petrecute în grãdina de varã împreunã cu prietenul sãu, Cristian Vasile, ºi iubita acestuia, Zarada, sau raziile fãcute în barurile în care Goldberg câºtigã bani frumoºi din jocuri de noroc ilegale. Deºi ar fi preferat sã le uite pentru totdeauna, amintirile legate de anii de închisoare în care a fost forþat sã joace ruleta ruseascã spre amuzamentul gardienilor sau noaptea în care iubita lui Cristian a fost omorâtã îi sunt mai vii ca niciodatã în memorie. ªi cum nimic nu este întâmplãtor, se pare cã nici întâlnirea cu vechiul sãu prieten Cristian Vasile, dupã atâþia ani, nu este accidentalã.
Pashpix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Apr 2008, 11:38   #93
Mister Movie
Junior
 
Mister Movie
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 70
putin cam sus unde?
Mister Movie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Apr 2008, 12:32   #94
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
fix in mue :w00t:
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Apr 2008, 15:48   #95
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
Nicolaescu face Poker

05/04/2008 de Oana-Maria Baltoc (Jurnalul National)

FILM ● La 78 de ani, regizorul pregãteºte trei noi proiecte

Sergiu Nicolaescu lanseazã la 11 aprilie "Supravieþuitorul", cel de-al ºaselea film din seria "Comisarul Moldovan", pentru ca în luna mai sã demareze filmãrile la o comedie intitulatã "Poker".


Regizorul ne-a povestit despre ultimul film din seria aventurilor cu celebrul comisar Moldovan, ºi taman când credeam cã surprizele s-au cam terminat, Sergiu Nicolaescu ne-a surprins din nou: "În mod normal ar mai fi fost încã un film din aceastã serie. Existã un scenariu scris pe care nu am putut sã-l fac. Am îmbãtrânit, iar de la o anumitã vârstã nu merge sã mai faci aceleaºi lucruri. Adevãrul e cã a prins bine la public, ceea ce mã bucurã nespus".


MODEL DE COMISAR. Ori de câte ori vorbeºte despre personajul Moldovan, Nicolaescu îºi aduce aminte cu drag de unchiul sãu, Gheorghe Cambrea, un bãrbat dintr-o bucatã, comisar la rândul lui, omul care a inspirat personajul Moldovan-Miclovan. A învãþat multe de la el, lucruri pe care le-a transpus în producþiile realizate de-a lungul anilor. "Acþiunea din «Supravieþuitorul» se petrece pe trei planuri: 1944-1955, apoi în timpul închisorii, din 1950 pânã în 1965 ºi în 1978. Toate aceste perioade vor apãrea în film", povesteºte Nicolaescu despre pelicula în care îl joacã pe comisar la bãtrâneþe. Alãturi îi sunt actori mari ca Ion Riþiu, Vladimir Gãitan, Jean Constantin, Gheorghe Dinicã, George Mihãiþã. Destul de dificil a fost sã jongleze cu perioadele de timp, mai ales cã a trebuit sã gãseascã actorii potriviþi pentru a face cât mai natural trecerea de la o vârstã la alta.


A fost greu, dar nu au lipsit momentele plãcute pe platoul de filmare. Doar a lucrat cu femei tinere ºi extrem de frumoase, la fel cum s-a întâmplat de multe ori de-a lungul carierei sale. A fost convins din prima clipã cã Simona Pãtruleasa, Cristina Rus ºi Ileana Lazariuc vor face faþã cerinþelor sale, ºi nu s-a înºelat: "Atunci când este ºi fata deºteaptã, frumuseþea poate fi de-ajuns. Nu aleg întotdeauna actori de profesie ºi nu pot spune cã talentul este important sau nu în cazul unui actor. Important e ca rolul sã se potriveascã cu fizicul ºi cu jocul".


AMANTÃ IMAGINARÃ. Ca sã vã convingeþi de faptul cã maestrul are ochiul format, graþie experienþei de zeci de ani, pe Simona Pãtruleasa a ales-o sã joace în "Supravieþuitorul" dupã ce a vãzut-o la televizor. ªi i-a plãcut atât de mult încât i-a propus sã aparã ºi în urmãtorul sãu film, "Poker". Amuzat de imaginaþia unora, care s-au grãbit sã facã tot felul de comentarii pe seama interesului pe care i l-a arãtat vedetei Antenei 1, Nicolaescu, bãrbat însurat, a þinut sã precizeze amuzat: "Simona nu este amanta mea. Pentru cã unii au impresia asta. Aº vrea, dar nu e. Pentru noul film am vorbit cu ea, dar ºi cu Cristina Rus ºi Ileana Lazariuc. Mi-au plãcut toate trei, au rãspuns foarte bine ºi m-am bucurat cã le-am descoperit. Eu cred cã se vor potrivi ºi în urmãtorul meu proiect, bineînþeles, în funcþie de rolul pe care îl vor juca, dacã vor rãspunde afirmativ." La 11 aprilie, Nicolaescu va fi prezent la lansarea cu covor roºu a filmului "Supravieþuitorul", la CinemaPro, pentru ca douã zile mai târziu, la 13 aprilie, sã aniverseze 78 de ani. Dupã care se va apuca din nou de treabã, în ciuda celor care se aºteptau ca bãtrâneþea ºi recentele probleme de sãnãtate sã-l mai încetineascã.


Din luna mai, Nicolaescu sperã cã va începe munca la "Poker", producþie care are la bazã un scenariu scris de Adrian Lustig, dupã piesa de teatru cu acelaºi nume, pusã în scenã la Teatrul de Comedie. Povestea surprinde o serie de personaje contemporane care se reunesc din când în când la o partidã de poker. Miliardarul perioadei de tranziþie, senatorul influent ºi doctorul estetician, secondaþi de o prostituatã care viseazã sã ajungã prezentatoare meteo (amanta senatorului însurat), formeazã o adunãturã care descrie cu umor societatea zilelor noastre. Bineînþeles, grupul dã naºtere la tot felul de conflicte presãrate cu ameninþãri, ºantaj ºi luare de mitã. "În film se vor regãsi ºi momente din viaþa mea, din copilãrie mai precis, urmare a faptului cã pelicula urmãreºte personajele începând din copilãrie ºi pânã la maturitate", ne-a declarat Nicolaescu. Rolurile principale vor fi interpretate, din câte se pare, chiar de actorii care joacã în piesa de teatru "Poker", George Mihãiþã, Vladimir Gãitan ºi Valentin Teodosiu. Iar Lazariuc, Pãtruleasa ºi Rus ar putea sã se regãseascã ºi ele în distribuþie, dacã vor rãspunde afirmativ invitaþiei fãcute de regizor.


AJUTOR DE LA VORONIN. "Trenul morþii" este cea de-a doua peliculã pe care Nicolaescu are de gând sã o realizeze. Fiind un film despre rãzboi, regizorul a apelat la ajutorul preºedintelui moldovean Vladimir Voronin, care ar putea sã-i punã la dispoziþie cadrul potrivit anumitor scene. "Ei încã mai au în Moldova lucruri pe care cu greu le mai poþi gãsi la noi. E bine ºi pentru cã armata lor vorbeºte româneºte ºi va fi mai simplu sã mã înþeleg cu ei. Tot acolo voi gãsi ºi uniforme ruseºti. Pentru cã în acest film vor apãrea ºi soldaþi ruºi", mãrturiseºte Nicolaescu. Al treilea proiect se numeºte "Candele de zapadã", care va fi fãcut dupã un scenariu scris de politicianul Corneliu Vadim Tudor.
Pashpix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Apr 2008, 18:30   #96
jeleu
Guru
 
jeleu
 
Join Date: Mar 2004
Location: pe sarma
Posts: 338
Send a message via Yahoo to jeleu
replica de 2 bani.
in plus, mi se pare de-a dreptul penibil sa dai un comunicat intreg pe tema asta. dar na, daca asta e cel mai bun moment din film....

am vazut trailerul vineri, inainte de bank job. niste secvente alaturate haotic, doar de dragul de a vedea distributia. nimic nu se leaga, ileana lazariuc ne arata fofoloanca, jean constantin zice ceva de un milion de dolari, loredana canta doua note.
SUPRAVIETUITORUL :shock:
un anti-trailer.

supastar, las' ca stim noi, ai boala pe serge pt ca n-ai aparut in "15"
__________________
Im Kino gewesen. Geweint.
jeleu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Apr 2008, 18:53   #97
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Am väzut acum reclama pe PRO-TV, inclusiv momentul cu "Putin mai sus".
Jur cä nu exagerez, nu fac figuri de stil, nu sunt räu (insist în a reaminti cä cele trei filme cu comisari din 1972-74 erau chiar foarte bune. "Un comisar acuzä" a fost altarul preadolescentei mele, l-am väzut de 18 ori si l-am învätat pe de rost, replicä cu replicä).
Dar acum, când am väzut penibilitatea asta, m-a apucat un râs isteric, din care mai am convulsii chiar si acum, în timp ce scriu.
Se poate spune asa:

SERGIU NICOLAESCU:
1959-1967 = ascensiunea
1970-1976 = apogeul
1977-1984 = declinul
1984-1989 = agonia
1990-2008 = zombismul

Trist, foarte trist destin, pentru un biet amator pasionat de cinema, care n-a stiut sä se opreascä la timp. Acum 32 de ani.
Ce-i drept, n-avea cum. Nu-l duce.

Astept cu groazä vizionarea de joi.
Cu groazä.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Apr 2008, 22:28   #98
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
In asteptarea vizionarii de joi, iata un interviu cu Sergiu Nicolaescu realizat pentru ziarul la care lucrez, cu sprijinul lui Pitbull (Mihnea Columbeanu).


In « Osanda » exista, cred, cea mai frumoasa scena de dragoste din cinematografia romaneasca, interpretata de Amza Pellea si Ioana Pavelescu. Apoi, « Mihai Viteazul », distribuit de catre Columbia Pictures in intreaga lume, a depasit cu siguranta performanta lui « Nea Marin Miliardar » care detine recordul de audienta al tuturor timpurilor in salile din Romania, cu peste 14 milioane de spectatori. Sunt doar cateva dintre superlativele carierei dumneavoastra. La ce capitole va asteptati ca « Supravietuitorul » sa depaseasca aceste precedente spectaculoase ?

Si eu cred ca in “Osanda” am reusit o scena deosebita folosind natura si talentul actorilor. “Mihai Viteazul” difuzat de Columbia Pictures a depasit cu mult “Nea Marin miliardar”. Dupa informatiile mele China si Rusia au adaugat foarte multi spectatori. Sincer daca “Supravietuitorul” va depasi 70.000 de spectatori, inseamna ca am reusit din nou sa aduc publicul in salile de cinema.

Regizand si jucand in 65 de filme, se poate spune ca ati trait tot atatea povesti de viata. De obicei, anumite personaje isi pun amprenta asupra personalitatii interpretului. In ce personaj isi regaseste omul Sergiu Nicolaescu mare parte din identitatea sa ? Ce rol, placut sau nu, va staruie in minte, va urmareste ?

In general am abordat numai un anumit fel de personaj. In filmul istoric “Nemuritorii” sau in “Capcana mercenarilor”, in “Mircea” si chiar in “Orient Express” joc acelasi tip de erou, cu mici variatii. Am idealuri si mor pentru ele. Cam asta ar fi viata mea. Cand nu mai ai idealuri, planuri, proiecte sau vise de atins, cand nu mai ai pentru ce sa lupti, nu mai e nimic.

Avand in vedere febletea evidenta fata de peripetiile comisarului Moldovan, v-ar fi placut sa ecranizati un Maigret sau San Antonio?

Maigret este un personaj specific, pur frantuzesc…Nu cred ca mi-ar fi placut.

Despre "Dacii" se spune cä ar fi fost nu doar prima superproductie istoricä romaneascä, ci si cea mai reusitä. Alte opinii atribuie aceastä calitate lui "Mihai Viteazul". Dumneavoastra ce pärere aveti?

Cand vad filmul “Dacii” simt c-a imbatranit. Ceea ce nu se poate spunde despre “Mihai Viteazul” si “Mircea”, filme perfect valabile. Peste care timpul nu a lasat urme. Si ca sa revin la intrebare, superproductii au fost ambele…

Legiunile romane din secventa finalä a filmului erau cu adevärat impresionante. Stim cä, pe lângä zecile de falange reale, s-au mai folosit si un numär si mai mare de centurii desenate pe fundal si suprapuse prin tehnica filmärilor combinate - procedeu folosit atunci, pentru prima oarä, în cinematografia româneascä. Ce ne puteti spune despre realizarea acestor efecte speciale?

Da, de putine ori am folosit filmarea dubla. Acopeream o parte din cadru si filmam. Apoi repetam pentru cealalta parte. Uneori iese bine.

In filmul "Un comisar acuza" se folosesc nume codificate; în "Revansa", ele revin la formele reale - si anume: Jugu / Iorga, Märgeanu / Madgearu, Viraga / Jilava, Nävodeanu /Zävoianu, Vicsoreanu / Riosanu, Naumescu / Nae Ionescu. De ce nu ati pästrat aceeasi formulä (fie nume reale, fie modificäri semi-transparente)?

Acest lucru s-a intamplat din cauza cenzurii. In mod stupid mi-au pus aceasta conditie si a trebuit s-o respect. Dupa Revolutie n-am schimbat nimic. N-am umblat niciodata intr-un montaj deja facut. Filmele mele sunt asa cum erau in ziua premierei lor.

Personajul Lefter, din "Un comisar acuza", il simboliza pe Nicolae Ceausescu?

Doamne fereste! Dar Ceausescu a fost inchis intr-o celula vecina celei la care s-au oprit legionarii veniti sa-I omoare pe politiicenii regimului carlist. De unde stiti?

Dorinta dvs. de a reproduce cat mai fidel realitatea, pe platou, astfel ajutand si actorii sä intre mai profund "in stare", s-a transpus uneori în decizii controversate - cum ar fi folosirea fetusului mort real în secventa nasterii premature din "Osanda", sau cadavrele aduse de la morga si spanzurate cu adevarat, in «François Villon». Au mai existat si alte cazuri similare? Aveti de relatat intamplari interesante legate de ele?

De ce fetusul mort real …ar fi controversat? Sau spanzuratul din Francois Villon? E adevarat folosesc astfel de elmente. Unori trag cu gloante adevarate, fac explozii in care pun 30 de kg de trotil. Asa ceva nu exista in filmele americane. Cand am fost la Los Angeles cu “Noi cei din linia intai”, film selctionat la Oscar, americanii m-au intrebat cu am facut sa tremure pamantul si sa iasa praf din el in timpul exploziilor, ce fel de efect am folosit? Am raspuns calm ca am folosit napalm. De la 5 kg in sus asa se vede. Americanii fac explozii superbe, fantastice cu benzina, doar flacari, nimic real.


Care credeti ca a fost filmul in care v-ati apropiat cel mai mult de ceea ce v-ati propus sa transmiteti spectatorului ?

“Mircea’, “Mihai Viteazul”, “ Dacii” si mai nou “Oglinda”.
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2008, 18:21   #99
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
Sergiu Nicolaescu - Comisarul Moldovan se întoarce!

Celebrul personaj revine pe marele ecran din 11 aprilie, cînd are loc premiera celui mai recent film semnat Sergiu Nicolaescu. Produs de MediaPro Pictures, ”Supravieþuitorul” reprezintã cel de-al 72-lea film al maestrului care va împlini 78 de ani pe 13 aprilie. ÃŽn urma a douã intervenþii chirurgicale pe creier, regizorul s-a dovedit a fi un adevãrat supravieþuitor, dupã ce a învãþat sã vorbeascã ºi sã meargã din nou.

Articol de: Cãtãlina Matei (Pro TV MAGAZIN)

- Aþi trecut prin douã operaþii dificile. Cît de dificilã a fost recuperarea?

La cîteva luni dupã terminarea filÂ*mãrilor, am cãzut pe scãri ºi m-am ales cu un hematom pe creier. Am fost operat de douã ori. Acum sînt bine, însã nu a fost uºor. Am învãþat sã vorbesc ºi am învãþat sã merg din nou, la aproape 78 de ani. Am fãcut atîtea cascade la viaþa mea, cu mîini ºi picioare rupte, dar n-am fost niciodatã atît de aproape de moarte. Nu ºtiu ce mi-a dat putere sã trec peste acest moment... probabil, luptãtorul din mine. Sînt un Berbec feroce, nãscut într-un an de foc, aºa cã am luptat sã trec peste necaz. ªi, ca orice Berbec, am avut probleme cu capul – punctul sensibil al zodiei mele.

- Cînd v-aþi încãpãþînat cel mai tare în ce priveºte filmul?
Am terminat Politehnica în ’52, cînd am intrat în uzinã, unde am muncit timp de doi ani. Cînd au vrut sã mã facã director la un I.M.S. – unde m-ar fi controlat tot timpul, am ”fugit” ºi am fãcut schimb cu un coleg care era repartizat la cinematografie. Aºa am intrat în lumea filmului, ca inginer. Pentru cã îmi plãceau scufundãrile, m-am ambiþionat sã fac primul film documentar românesc cu imagini filmate subacvatic. Am fãcut scufundãri în Marea Neagrã, la vreo 30 de metri adîncime, ceea ce era un record pe atunci, marea noastrã fiind ºi foarte întunecatã. Filmul l-am numit ”Scoicile nu au vorbit niciodatã” ºi a fost al ºaselea film documentar din lume filmat sub apã. La aceastã producþie, regizor a fost Virgil Calotescu. Eu am fost doar operatorul. De la el am primit prima lecþie de regie pe malul mãrii.

- Care au fost cele mai spectaculoase cascade pe care le-aþi fãcut interpretîndu-l pe comisarul Moldovan?
Au fost foarte multe. La un moment dat, eram într-o cabinã telefonicã, iar un camion vine ºi o împinge pînã ajunge într-un zid, iar eu am sãrit din cabinã în ultimul moment. Apoi, a mai fost coborîrea clãdirii Poliþiei din geam în geam – o cascadã pe care nu cred cã a mai fãcut-o cineva. Cînd mi-am rupt mîna la ”Mihai Viteazul”, am terminat ziua de filmare ºi apoi m-am dus la spital ca sã-mi punã ghipsul. A doua zi, eram iar la filmare, aºa cã mi-am legat sabia de ghips. ÃŽn ”Supravieþuitorul” nu sînt prea multe cascade. Mai degrabã în ”Orient Expres”, chiar dacã este o dramã. Atunci, am fãcut una dintre cele mai grele cascade din viaþa mea, cînd eram pe calea feratã, iar trenul venea direct spre mine. Am sãrit exact cînd trenul mai avea puþin ºi mã izbea. Povestea comisarului...

- Comisarul Moldovan este, de fapt, întruchiparea unchiului dvs. Care e povestea lui?

ÃŽl chema Gheorghe Cambrea ºi era fratele mamei mele. A fost arestat în 1950 ºi a stat în puºcãrie pînã în 1965, la Fãgãraº. A murit la doi ani dupã ce a fost eliberat. Norocul meu a fost cã a reuºit sã-mi vadã filmul ”Dacii”. Era un bãrbat înalt ca mine, foarte vesel ºi ºtia tot ce miºca în poliþie, el fiind la rîndul lui poliþist. De la el am preluat obiceiurile pe care le vedeþi la comisarul Moldovan, la început - Miclovan.

- Nu numai cã aþi fãcut filme istorice, dar aþi trãit istoria...
Am trãit anii ’40, cu apariþia legionarilor ºi cãderea lui Carol al II-lea, învestirea lui Antonescu, rãzboiul... ÃŽn ’47, am intrat la ªcoala de ofiþeri din cadrul Marinei. ªtiam bãtãliile navale din primul ºi al doilea rãzboi mondial pe dinafarã. ÃŽn ’48, unchiul meu mi-a zis cã ar fi mai bine sã mã retrag de la Marinã pentru cã urmau vremuri grele, mai ales cã tatãl meu fusese arestat. Astfel, am ajuns muncitor la Ford, iar în toamnã am dat admiterea la Politehnicã, în Bucureºti.

- Cînd aþi fost prima datã la cinematograf?
Cînd aveam 4 ani, la Tîrgu Jiu, oraºul în care m-am nãscut. Apoi, ne-am mutat la Timiºoara, unde mergeam aproape zilnic la cinema. Mã ºtiau angajaþii ca pe un cal breaz. ªterpeleam sticlele cu lichior ale tatei ºi le dãdeam lor ca sã mã lase sã intru la film. Aveam un fel de a mãsura filmul: îl apreÂ*ciam dupã cît timp mã gîndeam la el. Adicã: ”La filmul ãsta, mã gînÂ*desc de trei zile la el. Deci... e bun! E foarte bun!”. Cel mai mult îmi plãceau producþiile care descriau anii ’30-’40, în Statele Unite. Cu frigiderul în avion

- De ce-aþi rãmas în România?
Prima mea plecare din þarã a fost în ’62, dupã ce ”Memoria trandaÂ*firului”, un scurt-metraj pe care l-am regizat, plecase la Cannes cu o delegaþie de 12 persoane, printre care eu – regizorul – nu eram. Americanii au vrut sã cumÂ*pere filmul, dar au pus condiþia ca eu sã fiu regizorul. A doua zi, m-a chemat Constanþa Crãciun, minisÂ*trul culturii ºi educaþiei socialiste de atunci, ºi mi-a pus paºaportul pe masã ºi biletul de avion. Atunci am vãzut pentru prima datã în viaþã cum aratã un paºaport. M-am dus repede la mama, i l-am arãtat ºi i-am spus: ”Mamã, eu nu mai vin!”. Iar ea mi-a rãspuns: ”Bine, nu mai veni! Iar dacã þie þi-o fi bine, sã ne chemi ºi pe noi care mai trãim!”. Am ajuns la Cannes, unde producãtorii americani m-au primit extraordinar. La fel ºi cei europeni. Chiar am primit propuneri de la americani pentru a face filme, timp de 3 ani, apoi 7 ani, însã am fost mai tentat de propunerile unor francezi de origine românã, ca Henry DeutschÂ*meister. Lui îi datorez întreaga mea carierã internaþioÂ*nalã. ªi m-am întors în România de fiecare datã. Cu primii bani, pe care i-am primit de la americani, m-am dus la Galeriile ”Lafayette” ºi am cumÂ*pãrat un frigider mare, electric, pe care i l-am trimis mamei prin avion. Din acel moment, nu mi-am mai pus niciodatã problema sã rãmîn în strãinãtate. Ceea ce am fãcut în România nu fãceam în altã parte. E adevãrat cã aº fi fost de o mie de ori mai bogat, dar n-aº fi avut aceleaºi satisfacþii.

- Ce vom vedea în ”Supravieþuitorul”?
Producþia are o altã abordare faþã de filmele vechi cu Moldovan, deºi, din cînd în cînd, seamãnã. Pentru cã experienþa comisarului Moldovan este alta dupã cei 15 ani de închisoare, iar aici m-am inspirat iarãºi din viaþa unchiului meu. ÃŽn film, sînt prezentate douã epoci, douã perioade diferite, aºa cã am ales actori de vîrste diferite, care seamãnã între ei. De exemplu, pentru personajul jucat de George Mihãiþã, l-am ales pe fiul lui ca sã interpreteze varianta ”tînãrã”. Aºa cã-i vom vedea pe tatã ºi fiu jucînd acelaºi rol, la vîrste diferite. Lucian Viziru este un alt tînãr care îmi place foarte mult, chiar dacã nu are studii de specialitate. Joacã foarte bine! La fel ºi Ileana Lazariuc, cea care o interpreteazã pe Zaraza, este o tînãrã deosebit de frumoasã. Nu mai zic de Simona Pãtruleasa. ÃŽntotdeauna am ales actori frumoºi, mai ales femei frumoase. E plãcut sã lucrezi cu femei deºtepte ºi frumoase.

- Jean Constantin este un alt ”supravieþuitor”. Ce vã atrage la el?

Jean este un actor de comedie pe care eu l-am luat în mari filme ºi i-am dat sã joace ºi roluri dramatice. De exemplu, a jucat în ”Nemuritorii” un rol extraordinar. El ºtie cã are un loc întotdeauna în filmele mele. Bineînþeles cã apare ºi în ”Supravieþuitorul”, jucîndu-l pe Limbã.

Nici o scenã cu sãrut

- Vã plac poveºtile de dragoste?
Bineînþeles. Ele sînt prezente în multe dintre filmele mele, chiar ºi în ”Supravieþuitorul”. ÃŽnsã în nici o producþie nu veþi vedea vreo scenã cu sãrut. Am considerat cã dragostea poate fi sugeratã ºi prin alte imagini decît cele cu sãrut sau cu cine stã deasupra...

- Care este povestea dvs. de dragoste?
Au fost mai multe. Prima datã, am iubit douã fete la grãdiniþã, apoi – o nemþoaicã pe care au luat-o ruºii. A treia poveste a fost tot cu o nemþoaicã, la Politehnicã. ªi au urmat ºi alte poveºti frumoase despre care nu comentez... Au rãmas amintiri frumoase.

- Ce vã place la tinerii din ziua de azi?
Totul. Tinereþea este cea mai frumoasã perioadã din viaþã. Din pãcate, tinerii din ziua de azi nu ºtiu sã profite de ea. Eu, din pãcate, am prins prea puþin din copilãrie ºi deloc din adolescenþã. Îmi plac ºi tinerii regizori care sînt din ce în ce mai apreciaþi pe plan mondial, însã îi sfãtuiesc sã nu uite trecutul cinematografic românesc.
Pashpix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2008, 16:09   #100
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
Ileana Lazariuc - Zarada lui Nicolaescu

ÃŽn urmã cu jumãtate de secol, celebra Zarada punea pe jar inimile junilor primi din Micul Paris, iar tangoul cu numele ei rãsuna de la orice patefon. ªi cum un astfel de personaj nu putea fi interpretat decît de o frumuseþe autohtonã, maestrul Nicolaescu a ales-o pe Ileana Lazariuc sã o interpreteze pe Zarada în producþia ”Supravieþuitorul”, în care proaspãta mãmicã a avut parte ºi de o scenã nud.

Articol de: Cãtãlina Matei.............07.04.2008

Regizorul Sergiu Nicolaescu a plãcut-o pe Ileana de la prima vedere, adicã de la primul casting. Admiratoare a comisarului Moldovan, viitoarea norã a lui Ion Þiriac a fost încîntatã de rolul pe care l-a primit ºi, dupã prima citire, a început sã se documenteze: ”La momentul respectiv, ºtiam cîte ceva despre celebra poveste a Zarazei (pentru cã acesta e numele care a rãmas în memoria colectivã), am cãutat ºi alte informaþii despre ea ºi, sincerã sã fiu, mi s-a fãcut teamã cã nu mã voi ridica la nivelul aºteptãrilor, fie ele ale regizorului sau ale publicului”, povesteºte Ileana. Dar cine e Zarada? ”Nãscutã într-o familie de þigani, Zarada a fost crescutã între români, iar asta pare sã-i fi marcat profund destinul: viaþa ei se împarte între douã lumi, oscileazã mereu între douã stãri – fericire ºi tristeþe - ºi ceea ce admir cel mai mult la ea: pare sã-ºi cunoascã foarte bine destinul, iar din acest motiv trãieºte fiecare moment la intensitate maximã. ÃŽmi mai plac curajul ei ºi faptul cã îºi asumã fiecare alegere”. Dacã regizorul Nicolaescu a încîntat-o cu atenþia sa pentru detalii, partenerul din film, Lucian Viziru, nu prea a reuºit sã o uimeascã cu talentul pentru dans. ”M-am înþeles foarte bine cu Lucian, oricum ne ºtiam dinainte, de pe vremea cînd cîntam... M-a cãlcat puþin în timpul repetiþiilor pentru secvenþele de dans, dar l-am iertat”, se amuzã Ileana.

Pînã acum, ne-am obiºnuit sã o vedem pe tînãra Lazariuc doar în producþii de televiziune, în ”Burlacii” ºi ”Chiquititas”. Aºa cã debutul ei pe marele ecran va atrage o mulþime de admiratori. Ileana a filmat timp de opt nopþi, în diverse locaþii din Bucureºti, iar scena preferatã este chiar cea în care personajul ei moare: ”Una dintre cele mai interesante experienþe legate de film a fost secvenþa în care Zarada moare. ªtiu cã sunã morbid, dar aceasta e secvenþa mea preferatã ºi nici n-a fost nevoie de multe duble.

Mi-aduc aminte cã, în timpul filmãrii, îl compãtimeam pe Lucian: în timp ce eu stãteam nemiºcatã în braþele lui, el trebuia sã joace o stare vecinã cu nebunia, sã plîngã, în timp ce în jurul lui, în afarã de echipã, mai erau cîteva zeci de oameni din figuraþie”. O altã scenã, de data aceasta jucatã cu multe emoþii, este cea în care Ileana apare dezbrãcatã: ”A fost de la început în scenariu, dar nu mi s-a impus, n-am fost condiþionatã în nici un fel. Povestea de dragoste dintre Zarada ºi Cristian Vasile a fost una foarte pasionalã, iar secvenþa asta e justificatã întrutotul de scenariu, veþi vedea.

Mi-a fost greu, cu toate cã s-a filmat cu echipa restrînsã, doar regizor ºi operator; cred cã e imposibil sã nu te simþi inhibat în situaþia asta, oricîtã experienþã ai avea ca actor”. Deºi este proaspãtã mãmicã de bãiat, Ileana va face tot posibilul sã ajungã la premiera ”Supravieþuitorului”, chiar dacã bebeluºul ei are nevoie de toatã atenþia: ”Eu zic cã m-am schimbat total, dar cred cã asta se întîmplã oricum atunci cînd apare un copil, fie cã vrei sau nu. Ai alte prioritãþi, þi se schimbã total viziunea asupra vieþii. E foarte cuminte. Aº spune cã seamãnã cu amîndoi, deºi ºtiu cã e prea devreme sã afirm cu certitudine lucrul acesta”.

Lucian Viziru - Debut pe marele ecran
Alãturi de Ileana, Lucian este alt artist pe care Sergiu Nicolaescu mizeazã în filmul sãu. Interpretul lui Cristian Vasile, celebrul trubadur din perioada interbelicã ºi iubitul frumoasei Zarada, face parte din categoria actorilor fãrã acte, dar care a convins în seriale de televiziune. Prestaþia sa din telenovela ”Inimã de þigan” de la Acasã TV este tot mai apreciatã, iar maestrul Nicolaescu a avut grijã sã-l trateze ca pe un actor american: ”E un om ºi un regizor spectaculos ºi m-a fãcut sã mã simt ca un . Are o energie cît zece de vîrsta mea ºi o ambiþie demnã de admirat. Mi-a plãcut personajul Cristian Vasile, deºi aº fi interpretat cu drag ºi un mãturãtor de stradã în filmul domnului Nicolaescu!”. Cît despre scenele fierbinþi cu Ileana, Viziru declarã: ”Mi-e teamã cã, dacã spun cã ne-am înþeles excelent, nu mai mãnînc cald o lunã... Glumesc! Ne-am înþeles foarte bine, este o doamnã foarte simpaticã ºi talentatã”. Dar cum a comentat Steliana, iubita sa, scenele pline de tandreþuri? ”Nu le-a vãzut încã, dar ea mã înþelege mai bine ca oricine la capitolul ãsta, deºi nu e de fiecare datã uºor... pentru cã m-am pus în locul ei”.

Filmãri la 40 de grade
”A fost foarte cald, costumele erau superbe, dar groase. Vã daþi seama cum e sã filmezi la plus 40 de grade în cãmaºã, cu vestã ºi sacou?! ÃŽn a patra zi de filmare, am avut parte de o furtunã puternicã care a întrerupt filmãrile ºi chiar a reuºit sã mã sperie puþin. Cînd s-a pornit vîntul ºi era sã mã ia pe sus, cu toate cele 80 de kilograme pe care le am, am fugit la imensa ºi în acel moment fragila mea rulotã ºi am început sã o compãtimesc pe Dorothy din . Pînã la urmã, n-a pãþit nimeni nimic...”.
Pashpix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:06.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells