Go Back   Cinemagia Forum > S.F.ilm: dincolo de realitate

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 23 Jun 2007, 12:51   #1
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
Un hacker dezvaluie finalul ultimului Harry Potter

Misterul ce inconjoara finalul ultimei parti din saga vrajitorului britanic Harry Potter este posibil sa fi fost distrus zilele trecute de un hacker. Acesta a postat pe un forum informatii cu privire la cea mai asteptata carte a anului, Harry Potter and the Deathly Hallows. Hacker-ul, al carui nick este Gabriel, afirma ca a luat o copie digitala a cartii lui J.K. Rowling spargand reteaua editurii londoneze Bloomsburry. De luni de zile, fanii seriei dezbat aprins finalul cartii, dupa ce autoarea a anuntat ca un personaj principal va muri.

Va fi Harry, va fi Ron, va fi Hermione, se intreaba toata lumea, iar mesajul lui Gabriel este posibil sa raspunda la aceasta intrebare. "Publicam acest spoiler pentru a face citirea cartii inutila si plictisitoare", scrie hacker-ul in postul sau. Editura ce publica Harry Potter a facut imense eforturi pentru a tine finalul ultimei carti secret si a intretine astfel succesul acestei francize de multe miliarde de dolari. Un reprezentant al editurii a refuzat sa comenteze dezvaluirile hacker-ului, precizand ca inainte de fiecare aparitie a cartilor din serie au avut loc "dezvaluiri" similare.

Iata mai jos mesajul postat de Gabriel.
Mesajul de "ATENTIE, SPOILERE!" nu mai este necesar...

"Dear my brothers,

Voldemort killed Hermione. Yes, that's true. And we knew that 2 days ago. This is the end of the not yet published (someone could call that 0day) book

Harry Potter and the Deathly Hallows .

At the end of the story Hagrid was killed by Snape in the attempt of ambush Hermione and Ron. Ron and Hermione flees in privet drive but Voldermort, surprising them, engaged a magical duel with Ron and Hermione.

Voldemort attacked trough the imperius curse and Hermione, to protect the life of Ron fight hardly for more than 6 pages and then finally die.
(boring, very boring... it's always the same story!)

Then, to make a long story short, Harry came up, killed all the bad guys and Hogwarts against became a good place to stay and have fun.

Ah, i missed one important information about Draco Malfoy, he started to create Horcrux (for fun and profit!). The end."
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2007, 13:38   #2
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Dea Domnu' sä fie pe bune!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2007, 13:46   #3
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
de ce, ti-era teama sa nu-l omoare pe Potter?
Anyway, Rowling e in stare sa schimbe finalul in doi timpi si trei miscari. Pun pariu ca in noua varianta a cartii va muri Ron :lol:
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2007, 14:33   #4
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Awww.....
Nu mai am nici un chef de viatä.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2007, 14:47   #5
lady_mystyque
Veteran
 
lady_mystyque
 
Join Date: Feb 2007
Location: iasi
Posts: 266
Send a message via Yahoo to lady_mystyque
sincer eu nu cred ca va fi asa j.k. rolling spuse-se la un moment dat ca vor muri 2 personaje principale nu unul sau dak va fi numai unul sunt sigura ca va fi harry... :?
__________________
"tainic trezind complexul organic
albe starnind instinctul satanic"
G. Bacovia
lady_mystyque is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2007, 14:54   #6
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Pe cât punem pariu c-o sä-l omoare pe Langdon?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2007, 17:04   #7
Faenor
Veteran
 
Faenor
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 178
Oricat de socanta ar fi, aceasta "cronica a unei morti anuntate" nu sta in picioare nici ca motivatie narativa, nici ca stil al autoarei, nici ca logica a evolutiei personajelor...Nu pui cap la cap o structura si un univers atat de coerent ca Harry Potter timp de 10 ani pentru a-l dinamita in ultima clipa ...singura varianta posibila ar fi ca Hermione sa moara intr-adevar si Harry sa treaca prin Valul din Departamentul Misterelor sau cu ajutorul cuiva de dupa Val sa o aduca inapoi printre cei vii....desi la JK Rowlings mortii raman in general morti, asa cum trebuie..
__________________
"The capacity to learn is a gift; the ability to learn is a skill; the willingness to learn is a choice"-Rebec of Ginaz
Faenor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2007, 17:22   #8
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
A, nu-i ca-n "Piratii din Caraibe"? :?
Päi si-atunci, care-i hazu'? :huh:
Eu zic asa: :hmm:
Acuma, cä tot s-a aflat c-a omorât-o pe Hermione, sä schimbe si sä punä sä omoare pe cineva, de sä nu ghiceascä NIMENI - de pildä, pe Ionut Jder, sau pe Imelda Marcos. Si sä nu scrie NICAIERI, cä ästia pot sä-i citeascä manuscrisele si din satelit. Se duce la tipografie, si LE DICTEAZA TIPOGRAFILOR TOT FINALUL. Tipografia va fi päzitä de fortele S.W.A.T. si S.E.A.L.S., care vor tine tipografii sechestrati înäuntru, ca sä nu spunä! Iar ultimele pagini ale cärtii, cele de dupä moartea lui... Dalai Llama, sau Arkadina, sau Nutu Cärmäzan, în fine, cine-o muri acolo, sä fie impregnate cu o otravä volatilä, astfel ca fiecare cititor sä dea-n primire înainte de a apuca sä le povesteascä si altora.
Päi vä dati seama ce-o sä se mai batä lumea? Intr-o säptämânä, o sä se-mbogäteascä amicii mai ceva ca Bill Gates!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2007, 20:42   #9
Prince of Persia
Junior
 
Prince of Persia
 
Join Date: Jul 2006
Location: Oradea
Posts: 30
Bai gabriele("hackerul") m-ai lasa-te k nu cred k ai spart u calculatoarele alea. Din cate shtiu, Rowling scrie pe foaie shi dupa aia le pune pe un pc. Nu cred k acel pc are conexiune la internet din motive clare de securitate. Chestia asta ar putea fi o minciuna creata chiar de editura pentru a face publicitate shi sfarshitul va fi diferit. Asha k statzi relaxati, inca n-atzi aflat sfarshitu.
__________________
Everything happens for a reason
Prince of Persia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jun 2007, 13:00   #10
RIP
Veteran
 
RIP
 
Join Date: Mar 2007
Location: who the f**k gives a damn
Posts: 151
mama ce bine imi pare daca ar muri Hermione , dar nemaipomenit ar fi sa moara Harry,...si uite asa ne apucat de scenarii, hackeru'Gabriel face ce face orice cetatean posesor de PC si Internet, baga zvonuri, povestea nu se leaga cu finalul din HP 6, unde sper ca nimeni nu s-a mirat ca Dumbledore a murit.

Nu stiu de ce dar am impresia ca madam Rowling n-a produs un final "apoteotic" cum se asteapta mai toti fani.

Mult nu mai e de asteptat asa ca hai sa vedem ce se intampla ca oricum se va gasi careva sa posteze imediat ce inhata cartea ce si cumj, la noi oricum cartea nu se lanseaza in aceeasi zi ca-n restul lumii. 8)
__________________
Better rule in Hell than serve in Heaven.
RIP is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jun 2007, 16:26   #11
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
voi chiar va bateti capul cu harry potter? :?
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jun 2007, 22:49   #12
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by keepwalking:
voi chiar va bateti capul cu harry potter? :?
Originally Posted by Pitbull:
(...) sä omoare (...) de pildä, pe Ionut Jder, sau pe Imelda Marcos. (...) Dalai Llama, sau Arkadina, sau Nutu Cärmäzan, (...) !
Vezi cu câti ne batem capul?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jul 2007, 07:43   #13
cornel
Veteran
 
cornel
 
Join Date: Jun 2007
Location: Bucuresti
Posts: 273
Cica in tabloidul The Sun a aparut un articol care zice ca hackerii au inventat un nou virus care, inainte de a infecta calculatorul transmite mesajul ca "Harry Potter a murit".

Virusul este practic ascuns intr-un fisier denumit exact ca si titlul celei de-a saptea povesti al carei protagonist este indragitul vrajitor adolescent: " HarryPotter-TheDeathlyHallows.doc".

http://www.realitatea.net/72653_Hack...y-Potter-.html
__________________
Eu, tu si ceilalti...
cornel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jul 2007, 07:53   #14
sade
Junior
 
sade
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 60
fascinant
Originally Posted by keepwalking:
voi chiar va bateti capul cu harry potter? :?
true true
__________________
"you go in, it's there, it's pissed & it's gonna eat us... so please go right ahead"
sade is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jul 2007, 12:44   #15
devil_doll
Veteran
 
devil_doll
 
Join Date: May 2007
Posts: 152
:w00t: it is official mai baiete: u are pissing me off> Dupa ce ai postat in orice topic posibil, si pe si alaturi cu aratura, doar ca sa manifesti si tu un punct de vedere, este timpul sa te lamureasca cineva> nu AI un punct pertinent de vedere la chiar orice< Nu e neaparat adresata acestui topic manifestarea ta, fiindca nu e la latitudinea ta sa comentezi ce ar trebui sa-i intereseze pe altii. Take a chill pill si intre timp, please somebody stop the spam.
:hmm:
__________________
"Face it girls, I'm older and I have more insurance."
devil_doll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jul 2007, 12:55   #16
sade
Junior
 
sade
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 60
eu am citat pe cineva care a scris ceva. sunt de acord cu el. tu ce vrei de la mine ?
__________________
"you go in, it's there, it's pissed & it's gonna eat us... so please go right ahead"
sade is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jul 2007, 20:48   #17
RIP
Veteran
 
RIP
 
Join Date: Mar 2007
Location: who the f**k gives a damn
Posts: 151
pana la urma daca moare sa nu moare Harry( desi ar da bine sa moara-da ma si eu o dorinta, cum aveau unii pe vremea cand Calinescu cu doua manute scoate pe unii din foame). De asteptata mai e nitel ca dupa 21 iulie se gaseste carev a sa impartaseasca si celor care nu vor fugi cuprinsi de fervoare spre Carturesti ca sa prinde volumul cu pricina!
__________________
Better rule in Hell than serve in Heaven.
RIP is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jul 2007, 03:27   #18
Matol
Novice
 
Matol
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 4
Deci am gasit si eu pe net asa zisa a 5 a carte furata, e o tampenie. Se vede clar ca acea carte nu este scrisa de autoare. Anyway as putea sa o postez daca imi spune un moderator daca am voie sau nu.
__________________
Shhh!
Matol is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jul 2007, 21:43   #19
seven7seven
Veteran
 
seven7seven
 
Join Date: Jul 2007
Location: Dej, RO
Posts: 194
o chestie interesanta am vazut dimineata asta pe reddit, ala care a facut poza a uitat sa scoata EXIF de pe ea, si s-a aflat serial-numer-ul si modelul camerei

someone is going to jail

silly americans.. :happy:
__________________
Your eyes are weary from staring at the monitor. You feel sleepy. Notice how restful it is to watch the cursor blink. Close your eyes. The opinions stated above are yours. You cannot imagine why you ever felt otherwise.

*snap fingers*
seven7seven is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jul 2007, 23:12   #20
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
este a saptea carte si desigur ca NU ai voie s-o postezi aici
oricum se gaseste peste tot in acest moment

am "rasfoit-o" si eu, curios fiind de acel ultim cuvant despre care s-a discutat atata. Recunosc, am fost foarte surprins...
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:57.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells