Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 18 May 2010, 14:55   #61
hellsteed
Cavaler de Veste Buna
 
hellsteed
 
Join Date: Jan 2007
Location: Nicosia
Posts: 1,251
Originally Posted by Chambord:
Originally Posted by keepwalking:
nu sunt critic, nu sunt regizor, sunt doar un scenarist care-si face meseria, si chiar o fac din pasiune, in conditiile in care mai am si alte joburi.

Tot respectul pentru asta. Scrii filme pentru nisa ta de public, nici o problema. Imi plac oamenii care fac si ei un ban cinstit. Toti trebuie sa traim. Dar daca te apuci sa balacaresti filmele / regizorii / criticii / publicul arthouse atunci nu mai joci fair si trebuie sa te astepti ca atitudinea ta sa fie taxata. Nu cred ca modul in care te-ai adresat corinkai te onoreaza. E o doamna after all, and u don't treat a lady this way


Fara nici o rautate Cham si Keep, si Dragomara e o lady... si-ati tratat-o ca atare. Si eu de altfel
__________________
Nu conteaza rezultatul cat ideea in sine
hellsteed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2010, 14:58   #62
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Aaa, NU, s-avem pardon ! Dragomara NU e o lady, not even by a fucking mile ! She's a bloody witch
Si, anyway, cum am tratat-o ? Faptul ca o ignor complet nu cred ca se considera jignire, in vreun fel.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2010, 15:13   #63
hellsteed
Cavaler de Veste Buna
 
hellsteed
 
Join Date: Jan 2007
Location: Nicosia
Posts: 1,251
Originally Posted by Chambord:
Aaa, NU, s-avem pardon ! Dragomara NU e o lady, not even by a fucking mile ! She's a bloody witch
Si, anyway, cum am tratat-o ? Faptul ca o ignor complet nu cred ca se considera jignire, in vreun fel.

Am vazut la un moment dat un post de-al tau , pe undeva , in care ai intrat in colimatorul ei si ai ripostat. Si mi-am zis : '' No fucking way - si tu ?

Sa revenim la Cannes. Ca prea am vorbit de alte lucruri decat de acest festival fabulos.
__________________
Nu conteaza rezultatul cat ideea in sine
hellsteed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2010, 12:46   #64
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
pai ce sa mai fie la cannes...

pentru ca primesc in bulk tot felul de kkturi de la hbo, iata ce corespondenta citesc pe blogul lui alin ludu dumbrava, probabil un trimis de-al hbo-ului pe acolo....

"Nah ca se facu o saptamana, si a fost, cum zicea Eugen Barbu (ca l-am vazut pupandu-l in k*r pe Ceausescu de dimineata), Saptamana nebunilor!!! Si nebuniilor din ultimele 3 zile, pentru ca am fost la party-uri si soiree-uri si drinky drinky cu les amis, les amis de mes amis, si mes futurs amis, si pas des amis, dar who cares about that? "

"Deci very briefly pentru ca am facut rost de invitatie la Lemmy, documentarul despre Lemmy Kilmister de la Motorhead (de Greg Olliver si Wes Orshovski) final screening tonite, ca tot am fost azi la FNAC si mi-am cumparat March or Die care-mi lipseste la discografie, pentru ca am inceput ziua cu un documentar, cel al lui Ujica, Autobiografia lui Nicolae Ceausescu..."

"Azi a fost cel mai frumos si cel mai cald, deci toti artistii de croazeta au lucrat din greu si noi am profitat si am baut un roze au pavillion, Cotes de Provence, sa spalam cele 3 ore cu Ceausescu dupa care migrena mea a fost amara. Amer a la mer…."

---------

ei, ce ziceti? tare corespondenta! foarte coerenta si foarte la obiect! hai ca e misto la cannes, bautura si cultura, frate!
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2010, 13:22   #65
hellsteed
Cavaler de Veste Buna
 
hellsteed
 
Join Date: Jan 2007
Location: Nicosia
Posts: 1,251
)) Foarte comic... The guy is having a nice time...
__________________
Nu conteaza rezultatul cat ideea in sine
hellsteed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2010, 13:48   #66
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
poti castiga un festival cu un film slab, pentru ca altele sunt si mai slabe dar nu poti aduce oamenii la cinema, doar pentru ca exista filme si mai slabe ca al tau. iar filmele romales sunt ca ceaiu, lungi si diluate. cati de pe aici au fost la moartea lu luzarescu a doua oara? nimeni nu citeaza din mungiu, ci din nicolaescu, etc. zeama chioara, fug spectatorii din sala buluc si cu chiuituri haiducesti. minimalismul a expirat. next!
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw
djinjis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2010, 14:12   #67
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
problema e ca nu exista o alternativa la "noul val", asa cum mentiona si chambord pe aici.
autorii "3 in 1" (regizor, scenarist, producator, mai nou si actor, in cazul lui puiu), prin casele lor de productie, nu au incurajat nici o voce noua in cinematografia romaneasca.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2010, 14:26   #68
hellsteed
Cavaler de Veste Buna
 
hellsteed
 
Join Date: Jan 2007
Location: Nicosia
Posts: 1,251
Ne trebuie oameni nebuni , plini de pasiune si independenti (adica fara bani de film). Veti auzi de ei curand.
__________________
Nu conteaza rezultatul cat ideea in sine

Last edited by hellsteed : 19 May 2010 at 14:33.
hellsteed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2010, 14:32   #69
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Originally Posted by hellsteed:
Ne trebuie oameni nebuni , plin de pasiune si independenti (adica fara bani de film). Veti auzi de ei curand.

corect.
ne trebuie cu adevarat filme "nebune", altfel vom deveni tot mai batranciosi in minimalismul nostru.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2010, 14:45   #70
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Originally Posted by keepwalking:
problema e ca nu exista o alternativa la "noul val", asa cum mentiona si chambord pe aici.
autorii "3 in 1" (regizor, scenarist, producator, mai nou si actor, in cazul lui puiu), prin casele lor de productie, nu au incurajat nici o voce noua in cinematografia romaneasca.


De ce trebuie autorii de film 3 in 1 sa-i incurajeze pe altii? Adica ce legatura are un regizor existent si care produce cu altul inexistent care nu produce? E treaba alora care nu produc nimic ca nu produc nimic si ca nu au voce. Regizorii nu sunt case de binefacere pt alte talente neafirmate. Un regizor tre sa faca film si atat.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2010, 15:01   #71
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Keep iar face furori in topicul despre Cannes, dupa ce anul trecut ne acuza de snobism datorita entuziasmului pe care il aratam vis-a-vis de filmele din competitie. Eh, macar aici pe forum sa fie sarea si piperul, fiindca la Cannes-ul din acest an in afara de vreo 2-3 filme care au starnit controverse, de Godard care ba vine, ba nu, de Tim Burton care e presedintele juriului si de filmele noastre bine primite, nu se intampla mai nimic. Se vede ca lipseste un von Trier, un Noe sau un Tarantino . Mai interesant e ceea ce se intapla in afara competitiei (Johnny was spotted there ). Cat despre Noul Val, bine ca-l avem si pe ala, cel putin ne 'aduce' filme valoroase...
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>

Last edited by buticut : 19 May 2010 at 18:47.
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2010, 15:10   #72
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Este normal ca regizorii sa-si scrie singuri scenariile - nu exista scoala de scenaristica serioasa in Romania, multi dintre scriitorii sau jurnalistii care au condei sunt praf in materie de cinema si mai sunt si infumurati unii. Iar faptul ca aceiasi regizori sunt si producatori este chiar imbucurator. Nici nu se compara calitativ productiile minimaliste cu mizeriile scoase de marii jucatori de pe piata. Apropo, in zona asta trebuie umblat...
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2010, 19:55   #73
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Originally Posted by keepwalking:
pai ce sa mai fie la cannes...

pentru ca primesc in bulk tot felul de kkturi de la hbo, iata ce corespondenta citesc pe blogul lui alin ludu dumbrava, probabil un trimis de-al hbo-ului pe acolo....

"Nah ca se facu o saptamana, si a fost, cum zicea Eugen Barbu (ca l-am vazut pupandu-l in k*r pe Ceausescu de dimineata), Saptamana nebunilor!!! Si nebuniilor din ultimele 3 zile, pentru ca am fost la party-uri si soiree-uri si drinky drinky cu les amis, les amis de mes amis, si mes futurs amis, si pas des amis, dar who cares about that? "

"Deci very briefly pentru ca am facut rost de invitatie la Lemmy, documentarul despre Lemmy Kilmister de la Motorhead (de Greg Olliver si Wes Orshovski) final screening tonite, ca tot am fost azi la FNAC si mi-am cumparat March or Die care-mi lipseste la discografie, pentru ca am inceput ziua cu un documentar, cel al lui Ujica, Autobiografia lui Nicolae Ceausescu..."

"Azi a fost cel mai frumos si cel mai cald, deci toti artistii de croazeta au lucrat din greu si noi am profitat si am baut un roze au pavillion, Cotes de Provence, sa spalam cele 3 ore cu Ceausescu dupa care migrena mea a fost amara. Amer a la mer…."

---------

ei, ce ziceti? tare corespondenta! foarte coerenta si foarte la obiect! hai ca e misto la cannes, bautura si cultura, frate!

God, nemernicu' asta o mai fi luand si diurna? Fraieri sunt aia care-i dau... Daca ar fi avut un pic de bun simt putea scrie doar un sms: "Autobiografia sucks!".
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2010, 20:29   #74
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
1. Si tot datorita nemernicului asta am vazut Oldboy, The Host si City of God la cinema. Pacat ca din cauza numarului mic de spectatori nu am vazut si altele...

2. Care e diferenta intre un blog si un site specializat?
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2010, 09:10   #75
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
O opinie diferită:
Nesimţirea trece pe la Cannes (articol de Grid Modorcea, apărut în „Ziarul Tricolorul”, nr. 1595 din 20 mai 2010)

Autorul face referire la următoarele articole:

Cannes 2010: Those Romanians are at it again ("LA Times")

Autant en emportent les marches ! Roumanie - États-Unis : 2 a 0 ("La Voix du Nord")

Cannes '10 Day 3: Skill never sleeps ("Boston Globe")

"Aurora" et "Mardi, après Noël" : deux plongées glaçantes dans le réalisme noir du cinéma roumain ("Le Monde")

Cannes is still riding the Romanian wave ("Hollywood Reporter")
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2010, 10:36   #76
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
cine plm e nea Smotorcea asta ? Stinks like Vadim scent
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2010, 10:47   #77
Lucy_Butler
Junior
 
Lucy_Butler
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 27
Intregul ziar stinks like Vadim, inclusiv cel care a postat linkul.
Lucy_Butler is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2010, 11:01   #78
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Hai, nu fi obraznică! Pot și eu să spun că tu puți a ICR, dar ce dovezi am ca să mă hazardez să fac o asemenea afirmație?
Eu nu-mi asum cele scrise de Modorcea (de-asta am și dat numai o adresă, nu și conținutul articolului, cum fac mulți colegi) și refuz să comentez un film înainte de a-l vedea.
Personal, îl apreciez pe Puiu și mi-e cam silă de Muntean (sunt cam două repere opuse în cinematografia română contemporană), dar - repet - aștept să văd filmele.
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2010, 11:56   #79
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
http://agenda.liternet.ro/articol/11...nnes-2010.html
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2010, 14:36   #80
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Imi place ca in articol sunt criticate filmele romanesti pentru faptul ca nu aduc spectatori in sala, dar pe de alta parte ii lauda indirect pe Bergman, Rohmer, Kielowski sau Trier. De primii trei nu prea ai ce zice, ca na, nu li se mai dau filmele decat pe la o cinemateca, dar sunt sigur ca filmele lor ar fi imense succese de casa. Trier oricum ar fi zeu pe langa ei din punctul asta de vedere, dar si pe la filmele lui tot bate vantul in sala de cinema.

Din cate tin minte 4,3,2 a rulat in cinematografele americane. Din ce am gasit rapid pe google: pozitia 246 in box-office

Un certain regard = tanara speranta? Poftim?

De ce apar atat de des pe forum articole scrise de inteligenta asta suprema?
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 22:40.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells