Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 26 May 2009, 13:40   #181
bre
Guru
 
bre
 
Join Date: Aug 2008
Location: dans la rue
Posts: 702
Originally Posted by Pauline Kael:
Despre cinema: a decazut peste tot,si societatea e mai rau ca in Evul Mediu,n-o sa fie bine,cultura influnteaza pana la urma masele,o sa fie aiurea cu atat violenta gratuita peste tot,nu mai exista repere.Nu sunt moralista,dar violenta trebuie sa aibe sens...Inainte mijloacelele erau mai limitate,autorii trebuiau sa substituie lipsa mijloacelor prin inteligenta,aluzii,fantezie,acum totul e un cosmar real,gratie si tehnologiei.Arta are lepra,gripa porcina,ciuma bubonica...ca in Evul Mediu.
Resnais ii place si lui ALS.


asta e epoca explicitului!!! puneam o intrebare in "credeti in dumnezeu?" apropo de arta, daca trebuie sa fie ea morala sau nu. si m-am gandit ca pana la urma, ne putem bucura de un schiele sau de un bunuel sau de alte manifestari artistice cu subiecte tabu fara sa ne "rusinam", ca putem sa le admiram din punct de vedere stilistic, chiar daca nu suntem de acord cu conceptul.
dar de la asta pana la a vedea la tot pasul vilolenta, sex, sange, matze, erectii si altele -ai zis-o bine pe aia cu lepra (exista la noi un pictor care chiar picteaza oameni cu bube)...eu una incep sa ma sufoc.
__________________
breeee....
bre is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2009, 09:37   #182
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
http://www.mediafax.ro/cultura-media...l?1706;4461861
__________________
https://twitter.com/Chambordro
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2009, 12:13   #183
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
acum am vazut si eu primele imagini din filmul lui Porumboiu. Imi era frica sa nu fie o vorbarie lunga, dar secventa asta a eliminat orice temere. Porumoiu mi se pare un tip super inteligent si e clar ca "A fost sau n-a fost" nu a fost un accident. e singurul din generatia asta noua care propune ceva original in felul in care isi abordeaza subiectele.
Iar Vlad Ivanov (parca asa il cheama) imi da fiori. Nu stiu ce fel de personaj joaca aici, dar de la 432 nu mai pot sa-l vad altfel decat in postura de marlan.
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2009, 13:25   #184
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
haha
o sa-i transmit kiar diseara, dupa proiectia 'amintirilor din epoca de aur' - sint convins k o sa fie fericit! in realitate e extrem de simpatic - afabil, cald, plin de umor...

iar in filmu lu porumboiu nu e mirlan, dar e si mai chilling
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2009, 13:56   #185
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Originally Posted by klein:
.
Iar Vlad Ivanov (parca asa il cheama) imi da fiori. Nu stiu ce fel de personaj joaca aici, dar de la 432 nu mai pot sa-l vad altfel decat in postura de marlan.

mie personal nu mi-a inspirat aceasta senzatie.
stiu ca asa s-a vrut sa para un tip perfid, maniac, grosier, dar, dupa parerea mea, personajul Bebe nu a fost suficient de credibil in "marlania" lui.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2009, 13:56   #186
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Originally Posted by Alex Leo Serban:
haha
o sa-i transmit kiar diseara, dupa proiectia 'amintirilor din epoca de aur' - sint convins k o sa fie fericit! in realitate e extrem de simpatic - afabil, cald, plin de umor...

iar in filmu lu porumboiu nu e mirlan, dar e si mai chilling
chiar te rog sa ii transmiti. si daca mai e si e "extrem de simpatic - afabil, cald, plin de umor..." adauga si un

si mai chilling ??!! omg
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2009, 14:00   #187
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Originally Posted by keepwalking:
Originally Posted by klein:
.
Iar Vlad Ivanov (parca asa il cheama) imi da fiori. Nu stiu ce fel de personaj joaca aici, dar de la 432 nu mai pot sa-l vad altfel decat in postura de marlan.

mie personal nu mi-a inspirat aceasta senzatie.
stiu ca asa s-a vrut sa para un tip perfid, maniac, grosier, dar, dupa parerea mea, personajul Bebe nu a fost suficient de credibil in "marlania" lui.
de fapt nu cred ca marlan e termenul potrivit, dar e singurul care, macar prin sonoritate, reda ceea ce am simtit fata de personaj. si e cel mai credibil personaj negatif din istoria cinematografiei romanesti.
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2009, 23:34   #188
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Klein, Vlad Ivanov mi se pare de-a dreptul fermecator. L-am vazut in seara asta in Amintiri din epoca de aur, joaca rolul unui sofer de camion care transporta gaini. Si nu e marlan deloc, din contra...
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2009, 08:50   #189
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Originally Posted by corinka:
Klein, Vlad Ivanov mi se pare de-a dreptul fermecator. L-am vazut in seara asta in Amintiri din epoca de aur, joaca rolul unui sofer de camion care transporta gaini. Si nu e marlan deloc, din contra...
Ivanov fermecator oricum, e bine ca nu a ramas stampilat de la 432.
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2009, 18:56   #190
Gospin
Comfortably numb
 
Gospin
 
Join Date: May 2009
Location: over the rainbow
Posts: 1,289
Send a message via Yahoo to Gospin
Marlan nu e cu siguranta , da' parca fermecator e prea mult !
__________________
Ambition is a poor excuse for not having enough sense to be lazy!
Gospin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:02.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells