Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 12 Feb 2009, 16:13   #1
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
CANNES 2009

Iata primele preconizari legate de filmele din competitia celui mai important festival de film al lumii: Cannes Film Festival. Titlurile ar putea sa intre in competitia oficiala de anul acesta, conform predictiilor The Hollywood Reporter. Festivalul va avea loc intre 13 si 24 mai 2009 si va avea un juriu prezidat de Isabelle Huppert. Cinemagia va fi prezenta la Cannes pentru a transmite cititorilor ei ce zic cei mai tari regizori ai momentului, cat de dura este competitia si ce vedete -actori/actrite au gafat sau au avut o interpretare-regal. In acest moment Thierry Frémaux si echipa sa vizioneaza sau a vazut deja urmatoarele filme, din care va putea alege, insa lista cu selectia oficiala se va da pe 23 aprilie 2009.

-The Time That Remains de Elia Suleiman ar trebui sa figureze in competitie. Regizorul a terminat de putin timp filmarile in Nazaret si s-ar putea intoarce dupa ce in 2002 a luat Premiul juriului la Cannes si premiul FIPRESCI cu Yadon ilaheyya/Divine Intervention.
-Antichrist de Lars von Trier ar putea sa fie surpriza festivalului. Willem Dafoe si Charlotte Gainsbourg formeaza un cuplu care - plangand moarteacopilului lor - se retrage intr-o cabana din munti, unde in curand incep sa se intample evenimente stranii, inspaimantatoare. Lars von Trier a obtinut in 2000 Palme d’Or pentru Dancer in the Dark, iar in 2005 a mai venit la Cannes cu Manderlay
-Alejandro Amenábar ar putea intra in competitie cu Agora, protagonista filmului fiind Rachel Weisz Un film de fictiune a carui poveste se petrece in Egiptul cucerit de romani, despre un sclav care se indreapta catre nou-aparuta religie a crestinismului in cautarea libertatii, dar care se si indragosteste de stapana sa, faimoasa Hypatia din Alexandria - profesor de filosofie cu convingeri ateiste.
-Pedro Almodóvar ar putea intra in competitie cu Los Abrazos rotos in care a distribuit-o pe Penélope Cruz.
-Tetro de Francis Ford Coppola are sanse sa intre in selectie anul acesta la Cannes. Filmul urmareste rivalitatile dintr-o familie de artisti italieni imigranti.
-Looking for Eric de Ken Loach e posibil sa faca parte, de asemenea, din lista oficiala. Cineastul englez va calca pe covorul rosu de la Cannes cu un film despre fotbal. Personajul sau Eric e un factor postal, fanatic al fotbalului, a carui viata se indreapta spre o criza atunci cand primeste cateva sfaturi de viata din partea fotbalistului Cantona.
-The Limits of Control de Jim Jarmusch va permite publicului cannez sa-l revada pe Bill Murray (prezent in 2005 la Cannes cu Broken Flowers, al aceluiasi regizor ), de data aceasta in distributie alaturi de Tilda Swinton. Ramane de vazut daca povestea unui misterios singuratic, a unui strain pe cale de a comite o crima se va regasi pe lista data publicitatii pe 23 aprilie.
-Inglorious Basterds de Quentin Tarantino ar putea sa fie gata cu post-productia pana in mai, astfel incat sa aiba intrare la Cannes, dupa ce in 1994 a obtinut Palme d’or cu Pulp Fiction.
-Mr Nobody de Jaco van Dormael are sanse, de asemenea, la selectie. Regizorul belgian nu a mai trecut pe la Cannes din 1996 cand concura pentru Palme d’Or cu Le Huitième Jour. Anul acesta, daca va intra in competitie, va cobori pe covorul rosu alaturi de Diane Kruger, maestra de ceremonii a festivalului in 2007, si de actorii Jared Leto, Sarah Polley si Linh Dan Pham. Povestea lui este despre Nemo Nobody care are parte de o existenta obisnuita alaturi de sotia Elise si cei 3 copii, pana in ziua in care lucrurile o iau razna si se trezeste in pielea unui batran, in anul 2092. La 120 de ani, Domnul Nimeni e cel mai batran om din lume si in acelasi timp ultimul muritor dintr-o omenire noua, in care nimeni nu mai moare. Singurele lucruri care il mai preocupa sunt daca si-a trait viata pe care a meritat-o, daca a iubit femeia potrivita si daca copii au fost precum ar fi trebuit sa fie… acum scopul lui e sa gaseasca raspuns acestor intrebari.
-Si Un prophète de Jacques Audiard ar putea fi luat in competitie anul acesta la Cannes. Audiard are o poveste despre inchisoare si prizonieri, in care il distribuie pe Niels Arestrup.

Si “Amintiri din Epoca de Aur” este foarte posibil sa aiba premiera mondiala la Cannes, mai sigura fiind selectia oficiala decat intrarea in competitie.
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Feb 2009, 17:56   #2
farabeuf
Senior
 
farabeuf
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 100
Precizati si voi sursa macar... http://www.screendaily.com/ScreenDai...3258&Category=
__________________
http://video.yahoo.com/video/play?vi...3764& cache=1
farabeuf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Feb 2009, 18:29   #3
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Re: CANNES 2009

Originally Posted by Gloria:
Iata primele preconizari legate de filmele din competitia celui mai important festival de film al lumii: Cannes Film Festival. Titlurile ar putea sa intre in competitia oficiala de anul acesta, conform predictiilor The Hollywood Reporter.

Sursa o precizasem chiar la inceput.
Screendaily a avut, ca si noi, aceeasi sursa: The Hollywood Reporter
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Feb 2009, 16:18   #4
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Re: CANNES 2009

Originally Posted by Gloria:
Lars von Trier a obtinut in 2000 Palme d’Or pentru Dancer in the Dark, iar in 2005 a mai venit la Cannes cu Manderlay.

LVT a mai fost la cannes si cu Dogville :love: in 2003. Asta dupa ce a luat Palma. Inainte de ea a mai avut si alte filme p'acolo.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Feb 2009, 08:29   #5
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
sper sa fie gata pana la festival si ultimul film al lui Terrence Malick - Tree Of Life. E filmul pe care il astept cu cel mai mare interes anul asta. :w00t:
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2009, 00:23   #6
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Am inteles ca s-ar putea si Public Enemies sa fie inclus in cadrul festivalului.This is so exciting .
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Apr 2009, 22:13   #7
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Hu hu hu...anul asta e de urmarit Cannes-ul. As da orice sa fiu acolo,in special pt The Imaginarium of Doctor Parnassus ,dar si pt Tetro si Inglourious Basterds,printre altele. Sper ca filmul lui Gilliam sa prinda bine,asa poate-poate se va alege in cele din urma cu un distributor si in the USA.

http://www.cinemagia.ro/stiri/cannes...-vedete-12060/

Thanks Cinemagia for the spoilers!
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Apr 2009, 08:56   #8
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Tetro nu mai vine la Can
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Apr 2009, 10:59   #9
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
stiu ca ma fac antipatic, desi poate ca deja sunt, dar nu pricep entuziasmarile astea, gen: bai, abia astept filmul cutare, uau, e asa de excitant ca vine X cu filmul Y, pariurile legate de filme, topurile, cancanurile....
ori e snobism, ori e fanatism din ala, de multime isterizata cand calca brad pitt pe covorul rosu...
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Apr 2009, 12:23   #10
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Eh,lasa-ne sa ne entuziasmam . Eu astept mereu cu nerabdare Cannes-ul si Venice Film Festival-ul, la Cannes de cele mai multe ori filmele care intra in competitie sunt mai demne de urmarit decat cele nominalizate la Oscar. Mie chiar mi-ar placea sa fiu acolo...sa vad,sa observ,sa cercetez . Ideea de a nu stii in ce parte sa te uiti fiindca peste tot vezi very important persons imi suna bine.

Sincer,chiar ma bucur pt "The Imaginarium",Terry e probabil unul dintre cei mai ghinionisti filmmakers around si daca va fi bine primit,poate se alege cu un distribuitor. Avea nevoie de Cannes....cu atat mai bine daca intra si in competitie. Pacat de Tetro ,dar somehow I get Coppola's point.

Poate asa sunt eu, I get easily excited.... Dar nu vad nimic rau in asta...
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Apr 2009, 14:12   #11
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by keepwalking:
stiu ca ma fac antipatic, desi poate ca deja sunt, dar nu pricep entuziasmarile astea, gen: bai, abia astept filmul cutare, uau, e asa de excitant ca vine X cu filmul Y, pariurile legate de filme, topurile, cancanurile....
ori e snobism, ori e fanatism din ala, de multime isterizata cand calca brad pitt pe covorul rosu...

bai keep mai sterge-ti okelarii aia ... as far as i'm concerned nu e nici snobism nici fanatism, nu pe brad pitt il astept la cannes si ma intereseaza putin spre deloc covorul rosu, ceea ce astept sunt filmele in premiera ale unor mari autori si informatiile/cronicile la cald legate de ele.

daca nu poti intelege asta si chiar nu simti nici un fior cand se apropie cannes sau venetzia sau berlinu atunci degeaba mai scrii draku scenariile alea. ca sa fii un bun autor de film trebuie sa fii mai intai un cinefil vibrant. avea dreptate gorzo sa va injure. huo

chiar pareai un baiat inteligent, cum poti sa scoti asemenea venin ?!
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Apr 2009, 14:18   #12
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
chambord,

nu e nici un "venin" pe nicaieri
poate ca exista cinefili atat de pasionati incat ii ia cu lesin cand se apropie un festival.
ei bine, eu nu inteleg asemenea trairi extreme.
inteleg sa vibrezi la un concert impreuna cu 100.000 de spectatori, la fel, la o finala de campionat mondial, dar sa te ia cu gol in stomac asteptand sa vezi cine castiga un trofeu la un festival de film e deja prea mult pentru mine.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Apr 2009, 14:40   #13
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by keepwalking:
chambord,

nu e nici un "venin" pe nicaieri
poate ca exista cinefili atat de pasionati incat ii ia cu lesin cand se apropie un festival.
ei bine, eu nu inteleg asemenea trairi extreme.
inteleg sa vibrezi la un concert impreuna cu 100.000 de spectatori, la fel, la o finala de campionat mondial, dar sa te ia cu gol in stomac asteptand sa vezi cine castiga un trofeu la un festival de film e deja prea mult pentru mine.

bai ejti enervant rau nu lesin, doar ma entuziasmez (moderat, simt o emotie fireasca si controlabila) asa cum ma entuziasmez, citez din clasici, "la un concert impreuna cu 100.000 de spectatori, la fel, la o finala de campionat mondial". ce diferenta e intre a astepta un meci de Champions League si a astepta premiera si cronicile unui film al unui regizor important ? dar ... las-o balta, daca n-ai inteles (simtit) din prima, n-are nici un rost
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Apr 2009, 19:33   #14
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
pare o competitie destul de buna, participantii sunt unul si unul, dar se pune problema daca sa intre sau nu filmele lor in concurs?
probabil nu vor intra altele ale unora mai tineri, insa astia sunt consacrati, cine are sa le arate usa de iesire?
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Apr 2009, 10:27   #15
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Mijto posterul festivalului ... cu Monica Vitti
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Apr 2009, 12:33   #16
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Exclamation Selectia Oficiala A Cannes Film Festival 2009

România reprezentată de Cristian Mungiu şi Corneliu Porumboiu la Cannes

"Amintiri din Epoca de Aur", scris şi produs de Cristian Mungiu, şi lungmetrajul "Poliţist. Adjectiv", de Corneliu Porumboiu, au fost selecţionate la

Festivalul Internaţional de Film de la Cannes (13 - 24 mai), în secţiunea Un Certain Regard.

Filmul "Amintiri din Epoca de Aur" este regizat de Cristian Mungiu, câştigătorul din 2007 al premiului Palme D'Or, alături de Ioana Uricaru, Hanno Hofer, Răzvan Mărculescu şi Constantin Popescu şi ecranizează cele mai cunoscute legende urbane din România anilor '80. Lungmetrajul "Poliţist. Adjectiv" (cunoscut iniţial cu titlul "Intermediar") spune povestea unui poliţist (Dragoş Bucur) dintr-un oraş de provincie. Acesta este obligat să investigheze un caz minor, al cărui protagonist este un licean. Pe parcursul investigaţiei, poliţistul îşi dă seama că nu mai crede în meseria sa.

În cadrul conferinţei de presă de la Paris, de astăzi, Gilles Jacob, preşedintele festivalului, şi Thierry Frémaux, delegat general, au anunţat cele 52 de lungmetraje selecţionate, dintre care 20 de filme în competiţia principală, 20 de filme în secţiunea Un Certain Regard şi două lungmetraje în afara competiţiei - The Imagianirum of Docteur Parnassius de Terry Gilliam şi Agora de Alejandro Amenabar. Iată lista completă a filmelor:

Filmul de deschidere: Up

Competiţia
Los abrazos rotos de Pedro Almodovar
Fish tank de Andrea Arnold
Un prophète de Jacques Audiard
Vincere de Marco Bellocchio
Bright star de Jane Campion
Map of the sound of Tokyo de Isabel Coixet
A l'origine de Xavier Giannoli
Le Ruban blanc de Michael Haneke
Taking Woodstock de Ang Lee
Looking for Eric de Ken Loach
Nuit d'ivresse printanière de Lou Ye
Kinatei de Brillante Mendoza
Soudain le vide de Gaspar Noe
Thirst de Park Chan-Wook
Les Herbes folles de Alain Resnais
The Time that remains de Elia Suleiman
Inglourious Basterds de Quentin Tarantino
Vengeance de Johnnie To
Faces de Tsai Ming-Liang
Antichrist de Lars Von Trier

Film de închidere : Coco Chanel et Igor Stravisky de Jan Kounen

în afara competiţiei

Agora de Alejandro Amenabar
The Imagianirum of Docteur Parnassius de Terry Gilliam

Proiecţii speciale

Mon voisin mon tueur de Anne Aghion
Manilla de Raya Martin et Adolfo Alix Jr
Min ye de Souleymane Cissé
L'épine dans le coeur, documentar de Michel Gondry
Pétition de Zao Yang
Jaffa de Karen Yedaya

Proiecţiile de la miezul nopţii

Panique au village de Patar et Aubier
Drag Me to Hell de Sam Raimi
Ne te retourne pas de Marina de Van

Un Certain Regard

Mother de Bong Joon-ho
Irène d'Alain Cavalier
Precious de Lee Daniels
Demain dès l'aube de Denis e
A deriva de Heitor Dhalia
Bahman Ghobadi
Los viajes de biento de Ciro Guerra
Le Père de mes enfants de Mia Hansen-Love
Contes de l'âge d'or de Cristian Mungiu
Les Dents de chien de
Le Tsar de Pavel Lounguine
Nymph de Pen ek Atanaruang
Independencia de Raya Martin
Policier, adjective de Corneliu Porumboiu
Mourir comme un homme de Joao Pedro Rodrigues
Eyes wide open de Paula Weiman-Kelman
Samson et Dalila de
Air doll de Hirokazu Koreeda


Juriul
Isabelle Huppert (Preşedinte)
Asia Argento
Nuri Bilge Ceylan
Lee Chang-Dong
James Gray
Hanif Kureishi
Shu Qi
Robin Wright Penn
__________________
I am not lucky, I am good...

Last edited by Gloria : 23 Apr 2009 at 12:38.
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Apr 2009, 14:58   #17
transilvana
Junior
 
transilvana
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 58
imi cer scuze ca postez OT, da n-am stiut unde.

intrebare/rugaminte: daca are cineva acces la torrent, am vazut ca sint listate niste downloaduri acolo ca fiind "amintiri din epoca de aur" - le-a accesat cumva cineva din curiozitate? eu n-am reusit sa downloadez, cred ca conexiunea sau laptopul meu sint de vina.

daca ar putea cineva sa confirme ori infirme ca acela e intr-adevar filmul piratat si pus pe net, v-as ramine recunoscatoare


merci
__________________
"In life you get what you settle for" (Louise)
transilvana is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2009, 08:29   #18
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Filmele sunt interesante,sper sa gasim si noi un sfert din ele,dar juriul mi se pare slab de tot.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2009, 08:33   #19
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Mie imi place ca e si Robin Wright Penn, cred ca are gust la filme. A jucat in filme faine. Bine, poate ca nu si le-a ales ea singura, dar macar i-or mai fi dezvoltat simtul estetic.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2009, 08:40   #20
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Da,e ok,fosta-actuala a lui Penn.Mai bine il invitau pe Sean,a facut si filme bune(regie),probabil ea se ocupa de...scenografie,sunet,costume,alte alea
Fata asta n-a jucat in Dallasul ala sau Santa Barbara(cum le zicea)?Wow...cred ca Forrest Gump a facut-o respectata...
Isabelle e o dama usor inteligenta dar cam unilaterala,am vazut un interviu mai demult cu ea,mi s-a parut stangace,usor ergocentrica...rece ca toate frantuzoaicele care se respecta...Ce sa jurizeze? O lauda un tip(pe topicul cu regizoare) pe Asia Argento,ca e mai buna regizoare decat actrita,nu zau?
Dar Cannes-ul probabil ca mizeaza mai mult pe publicitate,pe atractia feminina nu pe exigenta(ma refer la juriul,la doamnele din juriu).

Last edited by Pauline Kael : 24 Apr 2009 at 08:45.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:09.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells