Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 25 Feb 2008, 06:23   #61
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Un palmares normal...

Mä bucur pentru cele patru statuete ale lui "No Country...", dar regret cä "...Blood" a luat doar douä. Trei la trei (eventual, unul pentru film, altul pentru regie) ar fi fost mai echitabil.
Alfel, cât de drag mi-e "...Blood", trebuie sä recunosc cä pentru imagine i-as fi dat lui "Atonement"... - dar pe de altä parte, mä bucur cä "Atonement" n-a luat DECAT pentru muzicä; prea era o gogoasä umflatä.

Yay!! pentru D. D.-Lewis
(Sorry pentru Clooney, care mi-e foarte simpatic, dar chiar n-ar fi meritat.)
Yay!! bis si pentru Tilda Swinton - foarte misto gagica; :love: lucrat fin, în "...Clayton". De fapt, rolul ei mi-a pläcut cel mai mult din tot filmul, urmat de Wilkinson; i-as fi dorit si lui un Oscar, da' cu Bardem :love: pe culoarul de-aläturi, cam greu...
Acelasi regret neputincios si pentru Philip Seymour Hoffmanm, si pentru Casey Affleck... Excelenti, bäietii - Philip, mai ales! - da' ce sä-i faci? :? Ce POTI sä faci, cä Bardem ästa, si el, ca Chigurh: rade tot.
Dublu-yay!! pentru «La Môme» - le-a meritat färä discutie! :love: :love:

Surprizä pläcutä la "Juno". Merita un Oscärut de încurajare, dar e clar cä la altul mai acätärii n-avea nici o sansä. Las-cä-i bine.

"Elizabeth..." si "Sweeney Todd...": foarte corect.

"Ratatouille" - normal

"The Golden Compass" - cred cä da... Ca film, oricum mi-a pläcut. Altfel, strict la nivel de efecte... strâns, strâns de tot... Poate m-as fi dus totusi pe "Transformers"...

Bine cä l-au linistit pe Schnabel.

Alelante nu le-am väzut.
Una preste alta, stäm bine.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Feb 2008, 06:52   #62
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
f satisfacut d ac palmares! :happy:

acum, sigur, dk il iau la bani marunti, as fi preferat:
1 sa ia 'persepolis' (mai fin, mai subtil, mai inteligent...) in locu lu 'ratatouille';
2 sa ia julie christie (desi n-am vazut 'away from her'), desi recunosc k marion c e senzationala (plus k reuseste o performanta fara precedent: globu, bafta, cesarul SI oscarul!!!);
3 sa ia si 'transformers' cva...

ps pt cine nu stie, tilda swinton (a carei versatilitate, k actrita, abia incepe sa fie descoperita...) a fost muza lui derek jarman si recent, la berlin, 'in carti' pt premiu d interpretare pt rolu din 'julia' al lui erick zonca... dar filmu nu merita!
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Feb 2008, 09:31   #63
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
bine ai revenit, Leo

nici eu n-am vazut Away from her, dar o preferam pe Cotillard, pentru ca asa toate premiile de interpretare sunt luate de actori non-americani (dintre care doi nevorbitori de limba engleza! )
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Feb 2008, 10:13   #64
Cazeemeer
Guru
 
Cazeemeer
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 588
Perfectly pleased by most of the results.
La best picture si best achievement in directing vroiam foarte clar sa iasa No Country For Old Men si nu There Will Be Blood, deci totul ok pe frontul ala.
Bardem era ca si asigurat din start (indiferent de alte premii mai mari pentru film), asa ca n-a fost teribil de surprinzator rezultatul - si a fost mildly amusing Tom Wilkinson in timp ce anuntau nominalizatii si se vedea foarte clar pe figura lui ca isi spunea "there's no chance i'm winning this". Dar decizia a fost corecta, fiindca desi Wilkinson joaca extrem de ok, pare mai mult ca face parada cu rolul ala decat ca e bine integrat in film. On the same topic, Oscarul pentru Tilda Swinton a fost exact cat trebuia sa primeasca "Michael Clayton". Nimic mai mult, nimic mai putin. Rolul ei e si bine jucat si e si suficient de ancorat in actiunea filmului.
La fel de ok a fost si decizia pentru Daniel Day-Lewis la best actor - great performance, good but not great movie. Also, foarte bine ca nu s-a lasat Academia sedusa inutil de Johnny Depp. "Sweeney Todd" merita poate niste Oscaruri suplimentare pe la categorii mai tehnice (desi nu e acolo nimic nou fata de filmele de pana acum ale lui Tim Burton), dar pentru best actor era stupid sa i-l dea lui.
What bugs me e premiul pentru cinematography, care trebuia sa ajunga la No Country. Oh well.

In rest, spectacolul aproape nememorabil. Jon Stewart, care de obicei imi place si pentru care chiar m-am bucurat ca a fost ales sa prezinte din nou Oscarurile, a fost disapointing. Pare sa se fi facut un compromis cu el: il lasa sa faca oricate glume politice obviously biased, dar sub nici o forma nu il lasa sa se ia la modul serios de Hollywood. Pacat. Montajele au fost lipsite de impact emotional (spre deosebire, de exemplu, de montajul facut de Tornatore anul trecut). Prezentatorii au fost extrem de lipsiti de chef in mare parte si n-au facut decat sa citeasca obisnuitele texte introductive fara prea multa energie.
The one saving grace, suprinzator, a fost Robert F. Boyle, care a fost extrem de potrivit pentru momentul aniversar (cariera lui se intinde pana spre inceputurile Oscarurilor) si ale carui amintiri si multumiri faceau referire, fara a fi ostentative, la personaje hollywoodiene pe care multi din cei din sala abia i-au mai prins in viata, si prin urmare era un tribute adus unei intregi istorii cinematografice. Cel mai bun moment de genul asta al serii. Very nice.
Cazeemeer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Feb 2008, 10:30   #65
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
na fain,
in sfirsit au canonizat cea mai ineresanta parte a cinematografiei lor!

sa o tie tot asa in urmatorii 20 de ani!
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Feb 2008, 12:42   #66
bellhop
Guru
 
bellhop
 
Join Date: Feb 2004
Location: The Natural City
Posts: 491
Well..at least for the lack of Oscar show and Variety Show, ABC made it with a great after-show.

Kimmel was f*cking Ben Affleck big time and took his revenge on Sarah and Damon :lol:

http://www.youtube.com/watch?v=6lcmNaXmjvs
__________________
A little less conversation
bellhop is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Feb 2008, 12:52   #67
Cazeemeer
Guru
 
Cazeemeer
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 588
Originally Posted by bellhop:
Kimmel was f*cking Ben Affleck big time and took his revenge on Sarah and Damon :lol:
La inceput parea ca primul era mult mai funny, dar din momentul in care asta nou se transforma in We Are The World, il bate clar. Melodia lui I'm F*cking Matt Damon era insa mai catchy.
Cazeemeer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Feb 2008, 13:50   #68
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Originally Posted by StefanDo:
bine ai revenit, Leo

nici eu n-am vazut Away from her, dar o preferam pe Cotillard, pentru ca asa toate premiile de interpretare sunt luate de actori non-americani (dintre care doi nevorbitori de limba engleza! )

Ultimii ani mi-au creat o usoara "dezininclinatie" in ceea ce priveste rolurile biografice. Nu stiu daca sunt neaparat mai usor de jucat fiindca "ai un model", dar cu siguranta sunt mai usor de judecat (in special de oscaristi) din acest motiv. Cotillard e super, dar vazand Away From Her, as fi preferat oarecum sa castige Christie. Eh, macar alegerea trebuia facuta intre doua actrite care joaca super, nu doua glume oscariene.

In rest destul de multumit, foarte nesurpinzatoare rezultatele (forza Once! nu ma asteptam sa o mai cheme pe Irglova). Poate mi-as fi dorit sa ia TWBB unul din premiile mari pentru regie/film, dar sa ai doua filme atat de bune precum acesta si NC este un fapt destul de imbucurator in sine!

P.S. Vad pe imdb ca multa lume a apreciat revenirea lui Irglova.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Feb 2008, 15:26   #69
Vendetta
Novice
 
Vendetta
 
Join Date: Feb 2008
Location: Iasi
Posts: 4
-Salutare tuturor.Sunt nou dar urmaresc forumul de mai mult de 3 ani de zile.Am un mare respect pentru foarte multa lume de aici.
Back on topic:
-Revenind la Oscar.Foarte fericit pentru Marion Cotillard, extrem defapt.Am vazut majoritatea daca nu toate filmele ei, si e "magnifique", sunt subiectiv dar nah e greu sa fii obiectiv in lumea artei cinematografice.
E frantuzoaica si joaca si intr-un film francez, nu mi-am imaginat ca o sa si castige premiul de la americani de-acasa. Si uite asa a intrat in elita actorilor.La cat mai multe filme bune.
-In rest mi-au placut rememorarile de pe parcursul celor 80 de ani.Am avut impresia ca a lipsit fastul din anii precedenti, iar Jon Stewart rasuflat, nu m-a impresionat cu nimic, poate are mult succesc la americani care din fire is mai "saraci cu duhul".Oricum cateva ore in care uiti unde te afli, uiti cine esti, si astepti stauietele, poate te striga si pe tine. :lol:
__________________
"What a Wonderful World" (Louis Armstrong )
Vendetta is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Feb 2008, 15:49   #70
ulianov
Junior
 
ulianov
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 39
Originally Posted by Vendetta:
- iar Jon Stewart rasuflat, nu m-a impresionat cu nimic, poate are mult succesc la americani care din fire is mai "saraci cu duhul".Oricum cateva ore in care uiti unde te afli, uiti cine esti, si astepti stauietele, poate te striga si pe tine. :lol:

Propune-i Academiei ca la anul sa-i cheme pe adevaratii de la Vacanta Mare sa "gazduiasca" Oscarurile, poate prinzi si tu o gluma. si te rizi. si noi de tine.
ulianov is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Feb 2008, 17:39   #71
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Asta-i pe post de "Welcome to Cinemagia", nu?
Drägut. Frumos. Elegant.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Feb 2008, 18:16   #72
ulianov
Junior
 
ulianov
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 39
nu. asta e pe post de replica la prejudecata : "ce destepti e romanii si ce prosti e americanii". Cred ca de asta are si filmul lui Nemescu atita succes: le merge la suflet celebra replica a lui "Al mai prost om e americanu'. " da' ma rog, trebuie sa ai "deschiderea" lui Doicaru ca s-o crezi.

in alta ordine de idei: Welcome to Cinemagia, novice!
ulianov is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Feb 2008, 18:30   #73
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
da, mai ales k nu e a lui nemescu si nu e din 'california dreamin', ci a lui victor rebengiuc in 'balanta' :lol:

si doi: e doiaru, nu 'doicaru'!
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Feb 2008, 18:32   #74
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
Originally Posted by Alex Leo Serban:

si doi: e doiaru, nu 'doicaru'!

da, "personajul" doicaru parca era un tortionar securist cat se poate de real...din cate imi aduc aminte.
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Feb 2008, 19:23   #75
ulianov
Junior
 
ulianov
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 39
Originally Posted by Alex Leo Serban:
da, mai ales k nu e a lui nemescu si nu e din 'california dreamin', ci a lui victor rebengiuc in 'balanta' :lol:

si doi: e doiaru, nu 'doicaru'!

whatever. zicerea ramine la fel de "adevarata".
ulianov is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2008, 10:13   #76
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by PoliFanAthic:
Ultimii ani mi-au creat o usoara "dezininclinatie" in ceea ce priveste rolurile biografice. Nu stiu daca sunt neaparat mai usor de jucat fiindca "ai un model", dar cu siguranta sunt mai usor de judecat (in special de oscaristi) din acest motiv. Cotillard e super, dar vazand Away From Her, as fi preferat oarecum sa castige Christie. Eh, macar alegerea trebuia facuta intre doua actrite care joaca super, nu doua glume oscariene.

i beg to differ: eu cre k, dimpotriva, rolurile 'biografice' sint mai dificil d jukt, pt k 'erou real' ala e mai cunoscut, si deci s pot face comparatii cu pers reala - deci s interpune un soi d 'filtru cultural', very biased adeseori... - p cita vreme un pers imaginar poate fi jukt oricum: cine sa t contrazik??
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2008, 11:47   #77
adipaul
Novice
 
adipaul
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 23
... poate prinzi si tu o gluma. si te rizi. si noi de tine.[/quote]


:lol: :lol: lol TE razi... (asta din seria m-am ras pe mine, nu?)
adipaul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2008, 13:56   #78
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
u talkin to ME!?? :?
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2008, 14:30   #79
Vendetta
Novice
 
Vendetta
 
Join Date: Feb 2008
Location: Iasi
Posts: 4
Putina retinere,e greu... stiu, sunt si eu roman.

Nu sunt prea orgolios din fire, primesc orice sfat, dar sa fie de la cine trebuie si cu ceva substanta, sunt prea nou ca sa comentez prea multe . Cat despre americani, imi mentin parerea.
__________________
"What a Wonderful World" (Louis Armstrong )
Vendetta is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2008, 14:46   #80
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Alex Leo Serban:
u talkin to ME!?? :?
Nope, si-a täiat capu' de citat din Ulianov si i-a fost lene sä-l puie la loc, ca sä se vadä clar:
Originally Posted by adipaul:
Originally Posted by ulianov:
... poate prinzi si tu o gluma. si te rizi. si noi de tine.
:lol: :lol: lol TE razi... (asta din seria m-am ras pe mine, nu?)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 21:42.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells