Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 16 Jan 2008, 10:37   #1
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
Oscar 2008

Ne-au tras-o: 432 nu este pe lista scurta a filmelor de nominalizat pentru Cel mai bun film strain.

The Counterfeiters/Die Falscher, Austria, regizat de Stefan Ruzowitzky, prezent anul trecut la Berlin

The Year My Parents Went on Vacation/O Ano em Que Meus Pais SaÃ*ram de Férias, Brazilia, regia Cao Hamburger, si el prezent anul trecut la Berlin

Days of Darkness/L'age des tenebre, Canada, regia Denys Arcand, Oscar in 2004 pentru Invaziile Barbare

Beaufort, Israel, Joseph Cedar, Ursul de Argint la Berlin anul trecut

La Sconosciuta, Italia, Giuseppe Tornatore, Oscar in 1990 pentru Nuovo Cinema Paradiso

Mongol, Kazahstan, Sergei Bodrov, filmul va veni in curand si in Romania

Katyn, Polonia, Andrzej Wajda, prezentat in premiera mondiala la Berlin 2008

12, Rusia, Nikita Mihalkov, Leu de Aur special la Venetia 2007, Oscar in 1995 pentru Soarele inselator

The Trap/Klopka, Serbia, Srdan Golubovic, in competitia TIFF 2007

Ce mai, e groaznic, dintre filmele de mai sus am vazut 3: Klopka e un film bun, dar cam lipsit de miza si retezat prea brusc, 12 e salvat de actori (ca sa nu mai spunem ca e un fel de remake), La Sconosciuta l-am vazut cu totii si stim ca nu-i de nasul lui 432 si tot asa. Mongol e "blockbuster" si deja nu mai avem decat cinci filme, din care ma indoiesc ca merita vreunul mai mult decat 432 sa se afle pe lista. Voi ce-ati mai vazut din ele?
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2008, 11:04   #2
Cazeemeer
Guru
 
Cazeemeer
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 588
For what it's worth, nu suntem noi singurii in situatia asta. E clar ca niciuna dintre nominalizarile de la Globuri pentru film strain nu e pe lista asta.
Ceea ce sprijina teoria ca daca nu se difuzeaza ceremoniile la TV, nominalizarile si castigatorii devin tot mai random (desi la Globuri, cu exceptia lui Atonement, n-au fost mari surprize avand in vedere cu cine se astepta in general lumea sa castige).
Cazeemeer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2008, 13:17   #3
televizor
Novice
 
televizor
 
Join Date: May 2004
Posts: 15
Nu ne-a tras-o nimeni

Haideti sa nu picam in cealalta extrema, cand toti au "ceva" cu noi.
N-a fost sa fie. E foarte important ca a luat Palme D'Or si alte premii. Si sa ne bucuram ca exista si ca acele premii au deschis deja multe usi cinematografiei romane. Tinere.
Acum trebuie profitat la maximum.
televizor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2008, 13:21   #4
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Naspa! Filmul e o capodopera dar ma intreb cate filme cu incasat si Cannes-ul, si Oscarul la categoria Film Strain. N-o fi Mr.Mungiu campionul cinematografiei, era bine sa fie! dar nu e si punct. Nici Hagi nu e cel mai bun fotbalist din toate timpurile, nici Lost in Translation nu este o capodopera desi a luat Oscarul pt cel mai bun scenariu. asta e realitatea...
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2008, 13:24   #5
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
sunt doua filme care au luat si Palme d'Or si Oscarul pentru cel mai bun film strain

Toba de tinichea (Volker Schlöndorff) si
Pele Cuceritorul (Bille August)
putea sa fie si-un al treilea, ce mama ma-sii
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2008, 13:33   #6
Lucky Luciano
Junior
 
Lucky Luciano
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 30
Juriul academiei e format din niste bosorogi care nu vor sa supere pe nimeni nominalizand un film despre avort, o tema tare sensibila pentru un stat puritan ca SUA.

Oricum nu inteleg supararea. Standardele de calitate ale Premiilor Oscar sunt sub cele europene, chiar si fata de Cannes unde se tine si acolo cont de popularitatea filmelor
Lucky Luciano is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2008, 13:44   #7
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Re: Nu ne-a tras-o nimeni

Originally Posted by televizor:
Haideti sa nu picam in cealalta extrema, cand toti au "ceva" cu noi.
N-a fost sa fie. E foarte important ca a luat Palme D'Or si alte premii. Si sa ne bucuram ca exista si ca acele premii au deschis deja multe usi cinematografiei romane. Tinere.
Acum trebuie profitat la maximum.
O reactie de mare bun-simt (de ce vii asa de rar pe-aici, bätrâne televizor?)
Sigur cä e frustrant, sigur cä si eu sunt necäjit, ca toatä lumea, dar, în fond, de ce...? Pentru cä în loc sä luäm TOT, am luat doar APROAPE TOT? La Glob am fost nominalizati si l-am ratat la mustatä - nu conteazä, nu? Iar la Oscar, am ratat tot la o mustatä nominalizarea - nici asta nu înseamnä nimic? Vor putea astea douä sä anuleze... nu neapärat Palma, dar mai ales imensa reputatie si distributie mondialä a filmului - si, mai presus de orice, valoarea lui unicä si inalienabilä? Sä evitäm extremele (asa de previzibile si primitive, în fond: atât lamentatiile bäbesti si conspirationismele paranoic-pizmase, cât si jubilatiile perverse ale fundamentalistilor dogmatici si ale nulitätilor diletante), si sä ne pästräm nealteratä bucuria cä "432" existä - si cä e AL NOSTRU - ca breaslä nationalä. E cea mai fireascä atitudine.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2008, 13:53   #8
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
ideea este alta: pe mine unul ma enerveaza diferenta dintre criteriile academiei si criteriile de la cannes si ale criticilor/publicului din lumea intreaga. Aveam atat de mare incredere in steaua lui Mungiu, incat eram absolut convins ca toata lumea se va apleca in fata filmului sau si-i va da ce i se cuvine. Se pare ca m-am inselat si ca, pana la urma, eram unul dintre putinii entuziasti: un poll de pe cinemagia (dezactivat dupa stirea de azi, desigur) arata ca mai putin de 30 la suta dintre votanti credeau in acest Oscar pentru Romania. Bineinteles, cea mai demna pozitie este cea rezumata de televizor si Pitbull, dar regretul tot exista.
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2008, 14:10   #9
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Stefane, la nivel sentimental, îti împärtäsesc întru totul dezamägirea - care, în fond, e justificatä si pe plan rational, în sensul strict al recunoasterii valorilor autentice. Dar mai existä si o altä dimensiune a rationalului: pragmatismul. Iar la nivel practic, iatä, survin criterii märginite dar cu efecte concrete puternice: gusturi personale si colective, politici culturale si financiare, limite de perceptie, prejudecäti ideologice, imposturä, incompetentä, hazard... Toate astea nu fac sä päleascä steaua lui Mungiu - dimpotrivä, am senzatia cä acum încep sä aparä si elementele contrastante care-i amplificä strälucirea cu atât mai mult (sau, eventual, norii care dau posibilitatea aparitiei unor raze mai vizibile si a unei aure mai spectaculoase).
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2008, 14:26   #10
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Si eu cred ca e mai mult o decizie politica, in sensul ca tema filmului este una prea prea pentru situatia actuala din SUA. Nu spun ca americanii n-ar fi in stare sa aprecieze filmul, spun doar ca "Academia" are aceasta impresie. Daca nu bagi bani intr-o campanie intensa de promovare a unui film n-ai sanse sa ajungi nominalizat. Nu stiu daca se aplica si la filmele straine, dar oricum, e bine ca am ajuns undeva sus, de unde ne vede toata lumea care conteaza.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2008, 14:48   #11
sergiu puiu
Guest
 
sergiu puiu
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 132
o propunere

Eu propun sa facem un lant viu in jurul ambasadei USA. Celor cu glezne groase le sugerez sa se lege cu lantul de gardul consulatului USA pentru impresie artistica. Poate vine Realitatea TV sa faca un live.

Daca ma intrebati ce ar trebui sa scrie pe cartoanele atirnate la git sau pe cele ridicate deasupra capului nu am idei. Pentru asta cei mai indicati sint cei ce au cistigat multe finantari la concursul CNC din aceasta iarna. Tudor Giurgiu, Ada Solomon, Marius Barna au nas fin cind vine vorba de texte valoroase. Florin Iaru a putea sa scrie chiar si citeva versuri pe care sa le folosim apoi toti ca motto in filmele noastre! Ca sa le batem obrazul americanilo pe veci. Americani porci, inculti! Si fara de istorie si cultura cinematografica!
sergiu puiu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2008, 15:34   #12
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Singurul lucru trist din toata povestea cu oscarul si globul nu e faptul ca mungiu nu e nominalizat, ci ca toata tara romaneasca considera aceasta ca pe un esec. iar ca sa contrabalanseze aceasta tragedie nationala, se scoate cartea consolatoare a amaratului palme d'or. cand de fapt e exact invers.
432 nu e un film de Oscar, e prea uman, natural si tragic prin banalitate ca sa mearga la Oscar. Deci nu subiectul in sine nu a placut ci felul in care e tratat. ba chiar cred ca un Oscar i-ar fi scazut din valoare, ca ar fi fost impotriva intentiilor filmului si ale lui Mungiu.
am vazut pe un site un articol care incepe cu "momente grele pentru CM si 432". sincer, nu cred ca e un moment greu pentru Mungiu. sa ai un Oscar e intr-adevar un premiu prestigios, nu vreau sa minimalizez valoarea lui, fiindca sunt atatea exemple care ma contrazic, dar sunt convinsa ca pentru Mungiu, La Palme est premiul cel mare. Si ar fi normal ca si noi (vedeti ma contopesc cu poporul) sa revenim la realitate, ca nu America este garantul reusitei sau a calitatii.
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2008, 17:28   #13
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
doresc pe aceasta cale sa dedic un mesaj de multumire donilor de la oscar si globurile de aur si urmatoarea dedicatie 'aveti echipa, aveti valoare' pentru caci au spus 'nu' filmului cu avortul, multumex
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2008, 17:38   #14
bellhop
Guru
 
bellhop
 
Join Date: Feb 2004
Location: The Natural City
Posts: 491
deci..despre nominalizari, please.

mutati-va jelania pe alt topic...;

destul v-ati masturbat cu 432-ul un an de zile pe toate tarabele, time to move over..go make/watch some real movies :hmm:
__________________
A little less conversation
bellhop is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2008, 17:44   #15
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
good point!
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jan 2008, 04:42   #16
adipaul
Novice
 
adipaul
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 23
din cate stiu americanilor le-a placut filmul la nebunie...
acu asta e... daca cativa bosorogi besinosi conservatori care nu suporta filme despre avort n-au apreciat filmul treaba lor...
za movie remains a masterpiece :love: :love:
adipaul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jan 2008, 18:42   #17
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
mie reactia criticilor americani la nenominalizarea lui 432 mi se pare mult mai savuroasa decat orice nominalzare la oscar.
Scott Foundas a luat foc iar Pete Hammond e delicios:
We spoke with three foreign language committee members to get the other side, and all were perplexed by the outcry at their choices.
"I voted for Austria, Canada, Italy and Poland among the films that made the final list, and I saw over 50 movies," one voter who has been on the committee since 1993 told us. "I did not like '4 Months.' I thought it was depressing. I've lived through the whole abortion thing. I didn't get anything out of it."
This same voter gave low scores to "City of God" [also nixed early on by the committee] as well saying, "I thought it was so violent. Who needs to watch 11-year-old kids killing people?"


big fsssss, anyway nici pe wkw nu l-au vrut vreodata oscarurile
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jan 2008, 19:12   #18
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Splendide selectiuni, Mäluta - si, cum bine zici: mai pertinente decât premiul în sine.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jan 2008, 19:18   #19
vladvaidianu
Senior
 
vladvaidianu
 
Join Date: Apr 2005
Location: chicago
Posts: 132
Quote:
din cate stiu americanilor le-a placut filmul la nebunie...

hm... esti sigur? ca nu prea a ajuns in cinematografe. s-a servit putin pe la festivaluri unui public dispus sa urmareasca un asemenea film...
Quote:
I thought it was depressing.
exact acelasi lucru mi l-a spus si ryan jewell de la ciff. dar i-a placut f mult...
vladvaidianu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2008, 10:45   #20
adipaul
Novice
 
adipaul
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 23
Originally Posted by vladvaidianu:
Quote:
din cate stiu americanilor le-a placut filmul la nebunie...

hm... esti sigur? ca nu prea a ajuns in cinematografe. s-a servit putin pe la festivaluri unui public dispus sa urmareasca un asemenea film...
Quote:
I thought it was depressing.
exact acelasi lucru mi l-a spus si ryan jewell de la ciff. dar i-a placut f mult...

....foarte sigur. filmul va rula foarte putin in cinematografe... deci n-are cum sa aiba incasari fabuloase... dar citeste si tu una alta... cronici, critici, chestii
adipaul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 21:10.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells