Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 16 May 2007, 14:13   #41
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Originally Posted by EgoN:
http://www.commeaucinema.com/bandes-annonces=73057.html

wkw - my blueberry nights...(norah jones, jude law, natalie portman :love: )...& soundtrack cat power ("If Charles Bukowski and Jane Birkin had a child, it would be Cat Power," says Wong Kar-wai on the set of Blueberry Nights, where he's known to play The Greatest on repeat)

leo, please, nu ne mai tine pe jar... 8)

Wow, suna bine, arata bine :love: merci EgoN
mai vreau
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2007, 14:35   #42
EgoN
Guru
 
EgoN
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 740
mai mult nu este, decat la cannes, diseara...
__________________
I smile and I sip my opium tea.
EgoN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2007, 16:26   #43
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
in curand cateva informatii de la conferinta de presa
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2007, 18:30   #44
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
prima corespondenta de la cannes, despre dragul de WKW...

http://www.cinemagia.ro/news.php?news_id=4820
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2007, 18:42   #45
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Originally Posted by EgoN:
http://www.commeaucinema.com/bandes-annonces=73057.html
Well, well, well putem afla chestii la cald si "fara corespondente speciale". Mersi de link.
http://www.cannes2007.com/
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2007, 20:08   #46
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Mai, Carmine, dai un link fara sa vezi ca , de fapt, majoritatea informatiei de pe respectivul site nu este inca disponibila? :lol:
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2007, 20:27   #47
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
merci, Gloria, pt corespondenta ta de la Cannes. uite acum sunteti (suntem) un site serios.
daca mai scrie si als pt Cinemagia, sa stii ca ati dat lovitura...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2007, 20:57   #48
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Am ajuns la Cannes; astept si eu cu sufletul la gura My blueberry...care se proiecteaza seara asta de la 23 . Maine va fi si filmul lui Mungiu. Am auzit ca aseara a fost un interviu televizat cu un critic de film de la Positif care spunea ca filmul lui Mungiu este foarte bun;pe langa aceasta prima declaratie- un bun element de PR pentru filmul nostru, trateaza si un subiect sensibil; cu patru femei in juriu care ar putea fi miscate de tema si de interpretarea Anamariei zic ca sunt sanse bune pentru Mungiu. Sa vedem maine filmul , apoi pe cel al lui Bela Tarr, pe cel al Fratilor Coen, al lui Van Sant, Sokurov, apoi sa tragem linie si sa facem si preconizarile.
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2007, 21:05   #49
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
ma simt ca la un fel de Campionat Mondial al Filmelor
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2007, 21:08   #50
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Originally Posted by Gloria:
majoritatea informatiei de pe respectivul site nu este inca disponibila? :lol:
Sunt destule informatii, le-am accesat, am gasit si singurul nostru film care a luat marele premiu in '64 + ca astia pe pro au spus ca Padurea ... o sa fie proiectat in cadrul Cannes clasic.. Succes p-acolo !
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2007, 21:18   #51
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Originally Posted by keepwalking:
ma simt ca la un fel de Campionat Mondial al Filmelor

Bine ai zis; asa e: o editie in care trebuie sa alegi intre un Bela Tarr, un Kar-Wai, un Sokurov, Coen, Van Sant, Fincher, Kusturica poate fi numit-a cea mai putenica din cate au fost pana acum. Ma gandeam cum ar fi fost ca, acum cateva decenii, sa intre in competitie la Cannes, in aceeasi editie Bunuel, Fellini, Tarkovski, Cassavetes, Bergman...
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2007, 11:41   #52
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
pt cat ballou

incorect: 'tribut' inseamna - la noi - kestia aia de-o plateau domnii tarilor romanesti la inalta poarta; s-a 'incetatenit' (din pakte!) SI cu sensu d 'omagiu' - desi nu era necesar, cita vreme exista dja AC cuvint: 'omagiu'... d aceea consider k e un barbarism.
kestia cu 'scribu' blabla ERA valabila, dar nu mai e - astazi; gratie mijloacelor d reproducere, INCLUSIV copierea va fi devenit un act creativ - vezi c fac godard, matthias muller & martin arnold, kre recicleaza pur si simplu filmele veki.
deci lucrurile sint mai complicate, iar istoria & teoria artelor vizuale tin cont d ac skimbare d paradigma.

in plus - 'pierre menard' e o FICTIUNE! cum sa-l fi 'apreciat' 'borges, d bine c e creatia lui - personaju lui?! c a vrut sa spuna marele argentianian este k INCLUSIV o copiere telle-quelle a unui original clasic il SKIMBA - eventual, il imbogateste -, asha cum prezentul skimba trecutul...

ps ANUNT SPECIAL: pt a putea posta re:cannes, astept sa dispara un 'nume'
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2007, 11:54   #53
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
als-ule, nu ne nenoroci cu totul... noi cu ce ti-am gresit?
Gloria este si ea la Cannes si cred ca puteti conveni asupra "eliminarii" lui carminume...
spune cum este "My Blueberry Nights"?
de fapt, cum a fost noaptea cu Wong Kar-Wai, Jude Law ºi Norah Jones? (sper sa nu se interpreteze gresit aceasta intrebare) ...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2007, 11:57   #54
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
pot spune doar atit: 'my blueberry nights' = wkw d supermarket
fincher = too long for its own good
mungiu = bun, kiar f bun - minus angela similea & cornel constantiniu (!) p genericu final, kre trimit la margareta pislaru din 'mdl'... and THIS is a bit too much! :?
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2007, 12:35   #55
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
:love: merci als
tine-o tot asa. In stil sms e perfect
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2007, 14:31   #56
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Indata incepe conferinta de presa cu mungiu; diseara vad filmul la premiera oficiala; pana vin in sala mungiu & CO va zic de My blueberry: filmul are trei capitole; in toate o vedem pe Norah Jones; pe care, spre binele ei, nu au lasat-o sa vorbeasca prea mult;tacerile sut foarte frumoase, de fapt, in filmele lui wkw ;o prelungire a filmului In the mood for love; aceeasi atmosfera, acelasi ritm, aceeasi poveste despre instrainare; de data aceasta si cautare, un film despre distanta,foarte buna Natalie Portman in cap.trei; opaaa, a intrat mungiu la conferinta
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2007, 15:05   #57
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Santaj tipic practicat de mogul (sau oligarh, ca termenul e la moda). Eu unul ma multumesc cu relatarile Gloriei, pe care le gasesc la obiect & lipsite de aere.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2007, 16:17   #58
EgoN
Guru
 
EgoN
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 740
mie mi se pare f. trist ce se intampla aici.

de ce e lasat nume sa-si dea cu parerea intr-un loc unde nu e binevenit? mi se pare ca sfideaza orice urma de bun simt. cu tot respectul pt. gloria si stefan, fara relatarile lui als de la cannes, acest topic e egal cu zero.

atat am avut de spus,
thanks.
__________________
I smile and I sip my opium tea.
EgoN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2007, 18:10   #59
jeleu
Guru
 
jeleu
 
Join Date: Mar 2004
Location: pe sarma
Posts: 338
Send a message via Yahoo to jeleu
daca va tine spaniola
__________________
Im Kino gewesen. Geweint.
jeleu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2007, 18:33   #60
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
o incercare de traducere, concentrata pe filmul lui Mungiu:

Cunoscutul Zodiac al lui David Fincher, si umilul, dar si superbul 4 luni, 3 sapt si 2 zile al romanului Cristian Mungiu, au dus simultan in aceasta dimineata stralucitorul si insoritul festival de la Cannes spre cele mai intunecate cotloane ale sufletului uman in competitia pentru Palme d'Or.

Sar la 4 luni, 3 sapt...

Exact contrariul a ceea ce am spus despre Zodiac este aplicabil la magnificul si durul 4 luni, 3 sapt si 2 zile, fara indoiala cel mai bun film vazut pana acum, care ar putea foarte bine sa provoace scandal pe 27, cand se impart premiile. Cu stil sobru in sensul ca nu exista niciun cadru in plus sau in minus, filmul romanului Mungiu este in stare, cu un talent magistral si plecand de la un subiect ce se petrece intr-o singura zi, sa scoata la lumina tot ce-i mai bun si mai rau in sufletul uman. Filmul, care se petrece in Romania comunista de la sfarsitul anilor 80, este interpretat de o distributie de lux, din care se evidentiaza Anamaria Marinca, Laura Vasiliu, Vlad Ivanov si Alex Potocean.

Cei patru, dar cu minunata Marinca in prim-plan, duc greul unei pelicule cu tema ingrata - avortul clandestin - ce se infatiseaza cu toata cruzimea, ceea ce a facut multi critici si jurnalisti sa se foiasca pe scaun, neezitand cu toate acestea sa aplaude frenetic la sfarsitul genericului.

Duritatea multora dintre cadre, nepotrivite pentru stomacuri delicate, este insotita de o regie impecabila, cu camera pe umar, cu care directorul de imagine Oleg Mutu profita enorm nu numai din raceala interioarelor ci si din exterioarele intunecate. O pelicula in care, pe scurt, Mungiu, fost profesor si jurnalist ce a debutat ca regizor cu Occident, dovedeste inca o data valoarea cinematografului roman, desi Romania „este totalmente in afara star-system-ului”, dupa cum recunoaste el insusi.

Despre cruzimea unor imagini, Mungiu a spus ca erau importante pentru ca filmul „nu este despre o situatie, ci despre emotii in general si despre consecintele hotararilor luate, deci era vital ca acestea sa fie aratate”, a explicat regizorul intr-o conferinta de presa alaturi de Vasiliu, Ivanov, Potocean si Mutu. Tot din acest motiv 4 luni, 3 sapt si 2 zile pare ca evita anumite detalii, pentru ca „filmul se termina, dar povestea merge mai departe, pentru ca este inspirat din viata”, a subliniat Mungiu in fata salii de conferinte pe jumatate goala, ce inainte fusese plina ochi de jurnalistii atrasi de stralucirea starurilor ce formeaza constelatia Zodiacului.
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:48.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells