Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 10 Feb 2006, 02:14   #1
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
Berlinale 2006

merge careva?
ALS, te gasesc la premiera la 'Legaturi Bolnavicioase'? (btw, ai grija, cauta-l in Panorama section, ca nu-i in competitie... m-ar si mira.)
altcineva? vr-un Talent la Campus?

i'll drop in for some days, see you, maybe...
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Feb 2006, 11:18   #2
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
in lipsa unei liste facute dragut cu ceva timp inainte, cam cum aveau aia de la venetia pe site, i-am tot asteptat pe nemti sa puna si ei programul. cu chiu cu vai au izbutit. asa ca na, benoclati-va :

http://www.berlinale.de/en/programm/...grammsuche.php
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Feb 2006, 11:28   #3
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Re: Berlinale 2006

Originally Posted by Nae:
merge careva?
ALS, te gasesc la premiera la 'Legaturi Bolnavicioase'? (btw, ai grija, cauta-l in Panorama section, ca nu-i in competitie... m-ar si mira.)
altcineva? vr-un Talent la Campus?

i'll drop in for some days, see you, maybe...

nu, voi fi la avanpremiera 'love sick'! adica miine, la market screening.
probabil ca nu stii, nae junior baby, dar si la panorama se dau premii; si, anyway, toata lumea (lumea 'in the know', so to say) stie ca panorama are filmele cele mai cool, so...
in juriul de la forum e si cristi mungiu, intilnit ieri briefly.
alti romani, deocamdata, nu.
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Feb 2006, 11:43   #4
jeleu
Guru
 
jeleu
 
Join Date: Mar 2004
Location: pe sarma
Posts: 338
Send a message via Yahoo to jeleu
asteptam impresii despre prairie home companion breakfast on pluto si, de ce nu, v for vendetta
__________________
Im Kino gewesen. Geweint.
jeleu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Feb 2006, 11:57   #5
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
'praerie home...' se vede abia duminica; abia astept! acush, in 1/2 h, 'syriana'... care nu ma atrage deloc!
dar, pt relatari, ma tem ca va trebui sa cumparati publicatiile in care scriu
aici - doar birfe...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Feb 2006, 19:10   #6
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
nae, eat your heart out: tocmai am vazut filmul lui giurgiu, si nu e
rau deloc! toti joaca f bine (maria popistasu e o revelatie!), relatii convingatoare, un look f diferit de alte filme romanesti (imaginea lui alex sterian is a standout!) si o lume sofisticat-adulta care, iarasi, nu seamana cu ce se vede indeobste la noi... 7/10
cei care spun ca e prost, sau "o catastrofa", have got issues.

intre timp, bifat
"snow cake" (filmul de deskidere... waddawaste! sigourney weaver in rol de autista face toti banii, carrie ann moss f sexy, dar alan rickman way too british... parca avea vata in gura) 5/10
"a soap" (danez), post-dogma like, relatii si interpretari bune, dar finally, whats the point? 6/10
"slumming" (austriac), destul de interesant 7/10
"container" (lukas moodysson, filmat in parte la tiff )... forget about it! 4/10
"the new world" (terrence mallick: dupa un inceput so-so am vrut sa plec, apoi am vrut sa dorm badly... am ramas... finalul e f ok. cred ca daca taia 3/4 din el iesea ceva suportabil) 6/10
"particulele elementare" (nemtesc, dupa houellebecq) not bad, desi cam soapy filmat si facind doar pe 1/2 justitie romanului, adica evacuind tot ce era colaj/clonaj si reflectie and stuff... moritz bleibtreu ar merita un premiu de interpretare, dar si celalalt (frate-su, djerjinski savantu) e bun 8/10
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Feb 2006, 20:08   #7
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
alsule, tare ma dezzzzzamagesti.... :sleep:

no kiddin, daca ti-a placut lovesick, si nu ti-a placut moodysonu, inseamna ca ai imbatranit, si ca nu mai stii how quality tastes. asa ca... nu mai avem prea multe de vorbit. adieu.

container... f. frumos, intensiv, dar si f frustrant (folosind cuvintele regizorului)... un film care merita vazut exact pentru felul in care te face sa te simti, si felul in care te tine pe toata durata lui. 9.5/10 de la mine, 10/10 de la BULUMULU.

ultimul miike, big bang love, juvenile a. un film plin de simbolism, cu o poveste cel putin interesanta, dar ciudata. dupa parerea unora (BULUMULU) prea... partial labarita... dupa parerea mea prea intensiva pentru o singura vizionare... deci, 10/10 de la mine, si 8,56/10 de la BULUMULU.

in rest, vreme destul de primitoare prin berlinu nostru, cu lume frumoasa, cu mult noroc la filme, si cu www.euroeyes.de pentru vizionari mai placute.

alors, dear als, go to sleep. berliner tip, only for you, check out pliz, pe langa potsdamer strasse, ceva mai departe de potsdamer platz, un mic local pentru tine, in care-ti garantez o noapte de neuitat... KumpelNest 3000. chiar exista, si promit ca n-o sa pleci dezamagit (si nici singur) enjoy.
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Feb 2006, 20:51   #8
obvious
Guru
 
obvious
 
Join Date: Sep 2004
Location: KINOTHERAPEut.
Posts: 654
"vorbiti incet sau poate chiar in soapta
azi sunt neputincios ca o matasa"...

there although not, my berlin.

hi, guys.
__________________
today you listen to jazz, tomorrow you betray your country.
obvious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Feb 2006, 20:57   #9
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
Originally Posted by Nae:
9.5/10 de la mine, 10/10 de la BULUMULU.

10/10 de la mine, si 8,56/10 de la BULUMULU.

bey voi sunteti acolo impreuna, la pachet sau dati note asemanatoare ca sa iasa solfegiul ?

if so, incercati sa vedeti twice the movies, sa iasa recenziile mai substantiale. zic io.
__________________
indy.to
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Feb 2006, 10:08   #10
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
re: 'container' = arty fartsy stuff, 'experimental' k acu 40 de ani... inteleg ca pe tine & frat-tu v-a dat pe spate, dar eu, dear nae baby, am fumat demult kestiile astea... maya deren, kenneth anger, jack smith & jonas mekas are no strangers to me
tocmai am scris despre 'container', 'particulele...' & 'slumming' pt idei in dialog. dar acolo n-am dat 'note' :lol:

in rest, thnx 4 the tip, dar am cu cine sa fu.ck.
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Feb 2006, 16:58   #11
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
am uitat sa-l trec - printre referintele video-experimentale pt 'container' - pe stan brakhage; il aminteste o cronica aparuta astazi, care spune cam ce-am spus si eu (pt idei in d): ca moodysson s-ar putea sa-si piarda si o parte din fanii pe care i-a avut... (including me!)

vazut ult. altman, 'a prairie home companion': MI-NU-NAT! un fel de (sadly!) film-testament (altman implineste 81 de ani pe 20.02), combinatie de fellini ('e la nave va') & 'all that jazz', dar facut cu obisnuita 'altman touch', adica virtuoz (un moment de improvizatie will go down in history as one of the funniest scenes ever made!). casting impecabil: meryl, lily tomlin (aproape neschimbata!), woody harrelson & john c. reilly as singing cowboys , kevin kline in a sterling performance as 'guy noir', virginia madsen as the angel asphodel :love: ... pina si lindsay lohan devine comestibila in ac. altman!! rizi & plingi in ac. timp (uneori de aceleasi glume - nu toate bune, but hey, who cares?). in plus, desi totul e pe muzica country, iti vine sa cinti la final...
referinte galore, dar - dincolo de astea - o poveste bine inchegata, spusa magistral & sentimentul ca esti pe miini sigure & ca cpt. altman te va duce, sigur, la mal.
deocamdata, singurul film de la berlinala de la care iesi impacat... 9.5/10
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Feb 2006, 17:47   #12
alex2
Veteran
 
alex2
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 250
hai als, ca mai sunt si alti romani la berlin...ma mir ca nu i-ai ochit
__________________
roark
alex2 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Feb 2006, 18:05   #13
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
Cineva sa-mi explice si mie aceasta bucurie (bucatarie) a cercului cu adevarat vicios: de unde gloria unui film ca un meniu expirat, care e trambitat cu atat mai interesant si degustabil cu cat se pot recunoaste bucati din el regurgitate de altii de-a lungul timpului ?

In acel moment, pentru ca n-a mai ramas mare lucru de descoperit, placerea descoperirii e rapid inlocuita cu placerea liberei asociativitati, iar privitorii se simt flatati - caci partasi, nu ? alaturi de "Creator" - la referintele comune pe care acesta din urma le ofera publicului lui "cunoscator". E stupid si nepoliticos; e ca si cum am rade, eu si cu tine, la un banc pe care-l stim amandoi, mandri ca nimeni altcineva din public n-a inteles aluzia..

E o modalitate de consum al produsului filmic care ignora eventuala lui forta dramatica, dar exulta asemanarea cu orice alte acte oficiale "aplaudabile" sau "premiate" sau, ma rog, de care vorbeste toata lumea..

E un exercitiu de privire vanitoasa (as in "i'm part of it") intamplata sub ochii unui autor epuizat si ingaduitor.

E un fariseism monden, dati-mi voie s-o spun.
__________________
indy.to
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Feb 2006, 01:57   #14
Bulumulu
Prophet GT Series v1.07
 
Bulumulu
 
Join Date: Sep 2004
Location: purple, satin halls
Posts: 1,126
Send a message via MSN to Bulumulu Send a message via Yahoo to Bulumulu
Originally Posted by Airlight:
Originally Posted by Nae:
9.5/10 de la mine, 10/10 de la BULUMULU.

10/10 de la mine, si 8,56/10 de la BULUMULU.

bey voi sunteti acolo impreuna, la pachet sau dati note asemanatoare ca sa iasa solfegiul ?

if so, incercati sa vedeti twice the movies, sa iasa recenziile mai substantiale. zic io.

:lol: din pacate azi s-a si terminated excursia la berlinala pt moi, cu parrere de rau ca n-a mai durat si cu un brightly looking forward 07.
__________________
pray NOW!
Bulumulu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Feb 2006, 09:59   #15
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
pt airlight

ha!?! :? r u talkin to me???...

ieri vazut/& iesit dupa 1/2 h!/ ult. chen kaige, 'the promise': the, HORROR, the HORROR! o timpenie monumentala, efecte speciale de toata jena & niste culori de calendar... exista o limita, totusi, pt cit kitsch poti suporta intr-o viata, no need to feed it with chinese pix :hmm:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Feb 2006, 10:05   #16
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
Originally Posted by Alex Leo Serban:
pt airlight
ha!?! :? r u talkin to me???...

Eu vorbesc de fenomen in general, nu de diferenta specifica pe care o demonstrati cateodata.
__________________
indy.to
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Feb 2006, 13:15   #17
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
nu poti vorbi de 'fenomen in general', ca nu sintem la cursul de materialism stiintific!
filmul e excelent, cf si cronicile & cotatiile aparute astazi in 'variety', 'screen' etc este si clever, si entertaining, si feelgood, si tot ce vrei. chapeau pt master altman, care a reusit sa vina cu - deocamdata - cel mai bun film al berlinalei!
asta asa, 'in particular'...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Feb 2006, 13:43   #18
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
sunt sigur ca ati inteles ce vreau sa spun.
__________________
indy.to
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Feb 2006, 16:02   #19
crissis
Veteran
 
crissis
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 201
ma bucur sa aud ca altman e inca in mina. astept filmul in romania, cind va fi sa fie...
__________________
America drinks and goes home
crissis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Feb 2006, 00:35   #20
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
Originally Posted by Alex Leo Serban:
[bla bla] dear nae baby, am fumat demult kestiile astea... maya deren, kenneth anger, jack smith & jonas mekas are no strangers to me

in rest, thnx 4 the tip, dar am cu cine sa fu.ck.

lol, ce tare esti, ai vazut si tu filme de maya deren si de kenneth anger... hai nu mai spune... sa stii, ca si altii.

dece am scris ce-am scris despre container, este pentru c-am fost impresionat de tematica aleasa, care e o critica adusa perfect la punct a societatii noastre. in rest, si pentru cojoneles aratate de moodyson, care a facut filmul asta de placere, si nu ca sa impresioneze niste critici bashiti....
iar daca-ai fii stat pana la sfarsit (ceea ce nu cred), l-ai fi auzit vorbind, si ai fii inteles si tu ce-nseamna sa creezi ceva, si nu sa injuri numai ca nu ti-a placut tie... simple as that... eu cu experienta mea pana acuma, l-am inteles pe moodyson, si mi-a placut felul in care s-a prezantat cu filmul asta.

in rest, berlinul s-a incheiat si pentru mine... am mai vazut cateva filme, insa ma doare sufletelul sa scriu despre ele, stiind ca alsh o sa scuipe si-o sa faca urat din nou... asa ca-l las pe el sa scrie, ca vad ca va place.

alors, alshi dear, keep up the good work.


and anyway, citandu-l pe Chan Wook Park: 'filmmakers are last group of persons able to criticise a movie, simply because they understand the creation as such too well, and are blinded by the effort... the others, those in the cinemas, judge... never necessarily right.'
-Berlinale Talent Campus, 13.02.2006

i rest my case :sleep:
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 20:06.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells