Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 13 May 2007, 23:11   #61
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Originally Posted by Carmine Galante:
Originally Posted by illotempore2002:
.....

Se strange latzul in jurul mogolului ca in jurul lui Ceausescu, brusc oamenii treziti din amorteala nu-l mai aduleaza, se ridica voci impotriva lui. :shock: Urmeaza o Revolutie ? :?

sigur, o revolutie!...

precum in 1984, pentru cei nascuti intr-o istorie deja modificata e simplu sa creada ca prezentu-i nedrept pentru CG... iar printre versurile si scenariile dintr-o condica aflata pe biroul de reclamatii, trecutul se evapora mai simplu in mintea nou-nascutilor cinemagisti!
gionloc is offline   sendpm.gif
Old 14 May 2007, 07:07   #62
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
illotempore

nu t uita in gura acestui mincinos dovedit kre e carmine g: cum sa nu stau la ac masa cu ff coppola!? pai c, coppola e carminume!?
AM STAT la ac masa, am mincat, ne-am conversat etc etc
kiar in prima seara a sosirii lui in ro, in ianuarie 2005
a fost f placut, iar ffc (cik asta ar fi semn d 'desconsideratie'! pt mine, si marilyn monroe - idolul meu absolut! - este 'mm'!) a fost un partener d discutii extrem d atent, d interesant & d interesat d vinurile romanesti )
probabil k carminume isi tine unghia-n git si acum

ps cit priveste 'mareatza fraza' eructata d marx - las cititorii sa judece: dk CU ASTA va ramine amintit marx d generatiile viitoare (nici makr p AC FORUM, ci p al sau propriu & personal - ceea c e o gafa din partea lui carminume :lol: ), atunci il depling d acum... p bune!

f trist; am ajuns sa fim contestati d indivizi kre n-au 7 ani de-acasa, sint violenti & grobeni, scuipa & injura si au cu cinema-ul sau cultura fix 'legatura' porcilor cu margaritarele...
carmine g poate sa-si si cumpere voturile, k s lauda k 'are cu c' :sick:
kiar ma-ntreb c mai cauta p cinemagia...
site-ul amicului marx a dat faliment?
jiji nu si-a facut ink unul??
pai - acolo ii e locul!
Alex Leo Serban is offline   sendpm.gif
Old 14 May 2007, 07:22   #63
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
ALS, nu ma uit deloc la ce zice Carmine, in fact, nu ma intereseaza nici cat negru sub unghie!
Daca ai fost atent, il ocolesc cat pot!
illotempore2002 is offline   sendpm.gif
Old 14 May 2007, 09:51   #64
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
Daca nu mai scrie nimeni nimic despre festivalul filmului european am sa inchid acest topic
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   sendpm.gif
Old 14 May 2007, 11:51   #65
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
eu - desi nu am fost - am scris d bine
doar k au existat 'parazitzi' kre au vrut sa para k albul e negru

un festival in kre poti vedea bergman, ferreri, axel & ult menzel NU poate sa fie rau!
Alex Leo Serban is offline   sendpm.gif
Old 14 May 2007, 12:02   #66
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Originally Posted by StefanDo:
Daca nu mai scrie nimeni nimic despre festivalul filmului european am sa inchid acest topic
I'll be back! Doar ce am vazut doua filme. Revin cu doua comentarii.
Neuptolem is offline   sendpm.gif
Old 14 May 2007, 17:58   #67
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Kinamand/ Chinezul
Keld, barbatul aflat in divort, omul ce trece printr-o criza existentiala dar in acelasi timp linistit, o unda de multumire ii razbate pe fata tot timpul. Ramas fara o baza de sustinere atat din punct de vedere sentimental cat si gastronomic, isi gaseste refugiul intr-un restaurant chinezesc din apropiere. De la culinarul hulpav Number 22 si pana la atasamentul si confienta pe care i le insufla generosului proprietar Feng (care de altfel este un tip simpatic, amuzant, un om bun, cum linistea si ideea filmului o transmite despre cultura poporului chinez) Kinamand este de fapt danezul, chiar Keld. Inteleptul Feld propune o solutie benefica atat pentru sora lui (interpretata destul de bine de Vivian Wu) cat si (inconstient intuita) pentru drama amoriceasca a lui Keld dar si in ajutorul familiei asiatice sau chiar problema celor 8000$(Euro) "complicatie" a divortului. Ling trebuie sa se casatoreasca de forma cu Keld pentru ca aceasta a obtina viza temporara pentru a locui legal in Danemarca. Filmul exceleaza prin naturaleze (actor principal si machiaj premiate), simplitate si o doza de original iar replica "Pot vedea meniul?" atinge varful comediei. De altfel nu am inteles cum Chinezul este categorisit ca gen: comedie, tinand cont de drama sugerata direct de moartea lui Ling - inima marita, simbol al bunatatii si iubirii impartasite de aceasta dar si perspectiva calda a cum e vazuta dragostea de asiatici. Punctele de suspensie de pe alocuri: scenariul trece prea usor prin momente antagonice (Keld plange apoi linistea i se reaseaza pe chip), problema cruciala a eroinei asiatice vis-a-vis, corelat (fortat chiar!) cu santajul impus de ex-wife induc insolubilul aspectelor narative lasand un gust searbad de plictis si nepricepere: Henrik Ruben Genz si Kim Fupz Aakeson nu au castigat vreun premiu. Deci scartaie pe la viziune - scenariul, dar el denota o stare bine gandita, o poveste de dragoste simpla (intentionat logica) si nu se arunca in Shogun, The Last of the Samurai, Rambo 2 (ce am revazut sambata cu nostalgie - expozitia unei iubiri ce nu ar fi avut loc!) in general action-heroes-transatlantic-mouvies de second hand de la Hollywood cand albii sorbeau ceva fabulos (vezi Doamne, diferenta mare culturala!) cu misterioasele asiatice (parca nepoate de nimfe). Aici povestea de dragoste curge bine, cotidian, real, doar ca ea este decupata si reasamblata gresit in panorama ideii, povestii mari. Coloana sonora, nehotarata intre acceptabil si emotionant, a fost compusa cu indemanare. Regia surprinde trairile dar dar in acelasi timp dezorienteaza prin focalizare, lipsa de perspectiva si poate ca (Neuptolem nu e regizor!) asta este un punct forte: filmul se desfasoara "doar" in interiorul unei familii de chinezi din Danemarca.

Nyfes/Miresele/Brides, o productie greceasca din 2004, nu m-a surprins atat demult, Ioanna Karystiani s-a pierdut haotic in interpretari, salturi confuze. Cele 700 de mirese prin posta, originare din Greece si fotograful american, ce traiesc parca o mica epopee (nu ca-n Titanic!) la bordul unui vapor in drum spre New-York, in 1922. Emotiile, destul de puternic accentuate, rezulta mai mult din potential decat genial, iar evenimentele de pe nava sunt cam tot ce s-ar fi putut intampla la vremea aia luand in calcul situatia concreta a reveriilor virgine spre American-Dream. Doar finalul, momentul debarcarii la New-York exalta si amotioneaza scenaristic, regizoral si nu numai (actrita Vicoria Haralabidou, interpreteaza magistral pe eroina - premiu de altfel la Festivalul de Film de la Salonic) cand miresele isi cauta fiecare barbatul salvator de peste Atlantic, iar Niki Douka cu parul alb (aici nu am inteles ce au vrut sa spuna pentru ca actritei chiar ii sta mai binje in noul "look" -consecinta a traumei de pe vas: Haro se arunca in apa) il gaseste si ea intr-un final (pe un fel de Don-Diego-de-la......), incapatanata, responsabila, demna si femecatoare, sensibila si puternica in acelasi timp: exact ce nu se potriveste cu personalitatea lui Norman Harris, oare el nu vede???

Neuptolem; 14 mai 2007; 14:34 - 15:30.
Neuptolem is offline   sendpm.gif
Old 14 May 2007, 23:09   #68
RIP
Veteran
 
RIP
 
Join Date: Mar 2007
Location: who the f**k gives a damn
Posts: 151
Originally Posted by Alex Leo Serban:
illotempore

site-ul amicului marx a dat faliment?
jiji nu si-a facut ink unul??
pai - acolo ii e locul!

no, n-a dat faliment ca tocmai am facut o vizita virtuala in zona, e frumos, bine scris, si merge inainte
__________________
Better rule in Hell than serve in Heaven.
RIP is offline   sendpm.gif
Old 15 May 2007, 01:56   #69
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
Originally Posted by Alex Leo Serban:
un festival in kre poti vedea bergman, ferreri, axel & ult menzel NU poate sa fie rau!
e ca si cum i-ai invita pe michel platini, rummenigge sau van basten ( gloria de altadata) sa joace in champions league editia 2007 alaturi de banel nicolita (citeste Offset)...
marx is offline   sendpm.gif
Old 15 May 2007, 02:05   #70
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
Originally Posted by Alex Leo Serban:

pt marx

la c 'fapte josnice' t referi!? crezi k ma jenez sa spun singur? t inseli, nu am d c pt k nu am facut nimic 'josnic': n-am facut decit sa comunic celor d la liternet parerea mea dspr tine (ai uitat primul editorial d p site-ul tau - ala cu 'nu n place d basescu & d als'?? ei bine, eu n-am uitat. kiar nu stiu c t asteptai dupa o asemenea porcarie!) si nu, asta nu e o 'josnicie' - e o informatie: eu nu pot sa garantez kiar pt oricine... in plus, tin mult prea mult la penescu pt a-i baga in casa oameni pt kre nu pot sa garantez!
probabil k d aici ti s trage ura fata d mine & toate frustrarile.
t priveste; p mine nu ma afecteaza
si faptul josnic ca l-ai bruscat pe un anumit regizor intrebandu-l de ce mi-a acordat un interviu nu se numeste frustrare?!




Quote:
cit priveste c i-am scris lui marx - sa mai amintesc k cel kre a fost violent cu ffe & cu patapievici a fost EL?? k are niste frustrari p kre nu si l rezolva? dk ar fi la locu lui n-as avea nimic cu el; da cind s da mare scula si-i pute tot... in plus ma insulta k n-am vazut menzel, chytilova, nemec...?
btw: eu n-am fost la filmu lui menzel, eram la iashi si oricum vazusem filmu la berlin (asta pot sa pun; k informatie/explicatie?), dar am citit in 'cotidianu' k s-a aplaudat si s-a kiuit d bucurie tot filmu la sala palatului... pai si-atunci, C NU i-a placut maretzului domn marx?? dk esti 'impotriva curentului', makr sa vii cu argumente tzepene, nu cu 2 rinduri d injuratura!
de cand un articol din cotidianul e luat criteriu de apreciere pt un film de menzel?
mda, ma obosesc prea mult sa raspund unor rautati ce provin de la o persoana prea dezekilibrata pt a fi credibila.
marx is offline   sendpm.gif
Old 15 May 2007, 06:09   #71
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
ok - deja e caz penal!
rog administratorii sa ia o atitudine SI in ac caz: marx calomniaza (k c i-a mai ramas a facut!?) cu inversunare, inconstienta & usurinta - ma face 'prea dezekilibrat' (! - asta nu e oara ATAC la persoana!?) si pretinde k as fi 'bruscat' nu's c regizor pt k i-a acordat nu's c interviu...
KIAR nu stiu dspr c vbeste, dar stiu un lucru: eu nu am 'bruscat' p nimeni! :shock:

"si faptul josnic ca l-ai bruscat pe un anumit regizor intrebandu-l de ce mi-a acordat un interviu nu se numeste frustrare?!"

NU: s numeste curiozitate - sau stupoare! si stai sa inteleg in c a constat 'bruscarea' - in faptul k i-am pus o INTREBARE!?
mare e gradina lu dzeu!! :w00t:

din 2 una: ori marx nu are proprietatea termenilor (n-ar fi prima oara - vezi 'caput mundi', 'casum belli' etc etc), ori CALOMNIAZA, contaminat d amicu sau carmine g (vezi acuza - ridicola pt k automat demontabila! - k l-as fi plagiat p... laurentiu damian! :lol: )

astept comunicatul lui stefando (pt k in pitbull nu mai am nicio incredere, iar gloria sper sa fie ocupata cu facutul valizelor )
Alex Leo Serban is offline   sendpm.gif
Old 15 May 2007, 07:57   #72
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Originally Posted by Alex Leo Serban:
ok - deja e caz penal!
Yeah, right !
Originally Posted by Alex Leo Serban:
rog administratorii sa ia o atitudine SI in ac caz: marx calomniaza (k c i-a mai ramas a facut!?) cu inversunare, inconstienta & usurinta - ma face 'prea dezekilibrat' (! - asta nu e oara ATAC la persoana!?)
DADADADADADDADADADA, SA-L BANAM, SA-L BANAM, SA BANAM PE TOATA LUMEA SI RAMAI TU SINGUR PE FORUMUL ASTA.


Originally Posted by StefanDo:
Daca nu mai scrie nimeni nimic despre festivalul filmului european am sa inchid acest topic

Deci si unde mogulul se lauda ca scrie pe sectiunea de festivaluri, nu scrie nimic. Omului ii place zazania & sa fie in centrul atentiei.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   sendpm.gif
Old 15 May 2007, 08:07   #73
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by RIP:
Originally Posted by Alex Leo Serban:
illotempore

site-ul amicului marx a dat faliment?
jiji nu si-a facut ink unul??
pai - acolo ii e locul!

no, n-a dat faliment ca tocmai am facut o vizita virtuala in zona, e frumos, bine scris, si merge inainte

dar n-a auzit nimeni d el! :lol:
Alex Leo Serban is offline   sendpm.gif
Old 15 May 2007, 08:10   #74
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
cum nimeni nu mai scrie despre festival, inchid subiectul
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:27.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells