Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 18 Jan 2007, 07:56   #21
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by Yugo:
ca sa fiu carcotas as zice ca seamana seamana cu lost in translation.
sau poti sa spui ca asta este amprenata ei. una frumoasa. :love:
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2007, 18:16   #22
Viotrinitatea
Novice
 
Viotrinitatea
 
Join Date: Jan 2007
Location: Bucuresti
Posts: 17
Ha

Filmul este delicat,slab si fara culoare.In afara de certa aplecare catre stilul de viata de la Versailles,nu s-a pus accentul pe mai nimic:Marie era o capricioasa a vremii,cam tacanita,desigur insa delicioasa:in film insa vedem o domnita fluida si foarte artista,pfuf!Plus ca s-a incercat prea mult ideea de sacrificiu personal al ei,cand istoria ne spune cu totul altceva...Ma rog,acceptam varianta scenaristilor si a regizoarei,dar oare ce cauta perechea aceea de bascheti Converse in budoarul in care regina proba pantofi?
Viotrinitatea is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2007, 18:28   #23
Viotrinitatea
Novice
 
Viotrinitatea
 
Join Date: Jan 2007
Location: Bucuresti
Posts: 17
Tomcat,KitKat sau cum te-o chema de fapt,te asteapta forumul de la NFS!
Viotrinitatea is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2007, 18:40   #24
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Vio, ignorä-l. E un schizofren care-n fiecare searä se duce la net cafe, îsi face cont nou, si scrie porcärii. Noi îl stergem si-l bannäm, el revine iar - si tot asa. E iritant, dar inofensiv, säracu'.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2007, 22:58   #25
Viotrinitatea
Novice
 
Viotrinitatea
 
Join Date: Jan 2007
Location: Bucuresti
Posts: 17
Multumesc pentru dezvaluiri,draga Pitbull
Viotrinitatea is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Feb 2007, 12:12   #26
norina
Veteran
 
norina
 
Join Date: Aug 2006
Location: wonderland
Posts: 219
Send a message via Yahoo to norina
ma mir ca nu a spsu nimeni ceva despre microfonul ala care apare in atatea cadre, e oribil
mi-a placut kirsten dunst care joaca bine si bineinteles asia argento in rolul amantei regale :love:
iar muzica e exact pe gustul meu; indrazneata pentru un film cu actiunea plasata in sec 18
norina is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2007, 21:07   #27
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Sofia Coppola a reusit cel mai misto lucru pe care putea sa-l faca pentru un film cu numele "Marie Antoinette" - sa nu-l transforme intr-un film istoric. daca e sa-i reprosej ceva e ca mana care a tinut foarfeca a facut exces de zel uneori. mi-as fi dorit uneori niste cadre mai lungi cat sa nu am senzatia ca ma uit intr-un album foto in care cineva da paginile prea repede.
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2007, 10:28   #28
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
i :love: mala forever
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Mar 2007, 12:04   #29
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Originally Posted by Mala Portugal:
Sofia Coppola a reusit cel mai misto lucru pe care putea sa-l faca pentru un film cu numele "Marie Antoinette" - sa nu-l transforme intr-un film istoric.

ahaaa!

in acest sens, gionloc scria despre MA:

''[...]
Dacã ar trebui sã privim domeniile artei în termenii realismului formelor de expresie, am spune cã cinematografia este cea mai apropiatã de realitate fiindcã (în raport cu textul ºtiinþific sau cu literatura [...]) arta filmicã este cea care izbuteºte în cel mai înalt grad sã reproducã atmosfera sonorã, miºcarea ºi durata unei anumite întîmplãri. Însã vremurile, într-adevãr optimiste, în care un teoretician precum André Bazin susþinea faptul cã mijloacele cinematografice sînt obiective în reproducere ºi cã în film imaginea unui obiect este exact acel obiect, s-au stins; întocmai precum zilele în care progresul tehnologic era privit de criticii ºi teoreticienii cinematografiei ca aducînd un plus de realitate, un plus în înregistrarea-întocmai-a-realitãþii, unde filmul nu este nici mãcar o repetare-a-realitãþii, ci însãºi realitatea. Cãci dacã ar fi sã privim filmul Sofiei Coppola prin raportare la realitate... el nu ar avea multe ºanse de a primi nota de trecere. Dacã l-am privi în cheie istoricã, în limitele corespondenþei cu realitatea acelor timpuri... filmul nu ar aduce nimic însemnat. Sofia Coppola se desparte de concepþia luministã a genului filmic (istoric, biografic) pentru a îmbrãca istoria în notele prezentului (ca note muzicale, am putea spune afiºînd un zîmbet complice). Astfel cã lecþia de istorie devine o lecþie de film.
[...]''

sint sigur ca sinteti de acord cu mine, cel putin in zonele [...]
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 13:21.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells