Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Animatie

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 21 Aug 2004, 19:34   #61
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Manat de o forta superioara am fost si eu la film mai mult din plictiseala si curiozitate.

Glumele (de cacat) au fost exact cum ma asteptam (de cacat). Nu contineau pic de inteligenta, numai glume fizice invechite si retardate adresate publicului naiv gata sa guste orice rahat. Ceea ce m-a deranjat a fost faptul ca au plagiat greu sub pretextul ca parodiaza ceea ce ar fi fost ok daca parodia ar fi fost buna! Asta alaturi de un product placement LAME m-a ingretosat. Si, ce naiba era cu atata drama? Parca vedeam o comedie aici nu o incercare de afirmare a diferitilor oameni.

Vocea asta pentru Shrek nici ca putea fi una mai proasta (parca in 1 suna mai bine). Din universul vocilor lui Mike Myers de ce oare au ales-o exact pe cea de Fat Bastard? Care pe parcursul filmului imi tot mirosea a Arnold Schwarzenegger. Si Donkey... mai degraba il auzeam pe Chris Rock acolo decat pe idiotul asta. Puss 'n boots... sucks! Nu stiu de ce dracu lauda toata lumea personajul asta dar e chiar idiot. Faza cu ochii am vazut-o de prea multe ori ca sa-mi mai placa si chiar a fost aiurea personajul.

Singura gluma care mi-a placut a fost una de la inceputul filmului, cea cu solo-ul de trompeta.

Am avut o surpriza cand m-am dus la cinematograf sa cumpar bilete. Surpriza consta din faptul ca un mos sarac, vagabond de pe strazi, cu haine rupte se certa cu casierita sa-i dea bilet si asta ii tot zicea nu, ca e murdar (trist dar nu asta mi-a placut ci faptul ca orice idiot venea la film contrar tuturor spuselor lui Gandalf). De asemenea, sala era plina plinuta, cum n-am mai vazut niciodata Studio-ul de plin!

Gandalf clar e ceva in neregula cu mintea ta daca tu continui sa crezi ca aici era vreo gluma grea! Nu era NIMIC care sa nu priceapa romanul de rand! E chiar invers, romanii sunt destul de prosti ca sa guste glumele astea!

Chestie care ma intristeaza este ca s-au hotarat sa faca Shrek 3 - o idee foarte, foarte proasta.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Aug 2004, 01:04   #62
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
in general nu privesc asa ceva, dar intamplarea (cu miza) m-a obligat sa vad…
amuzante “animalutze” animate, placate pe parodie, sonorizate de Eddie Murphy, Antonio Banderas, Rupert Everett… filmul isi bate joc de anumite marci comerciale si branduri, dar impune altele. mastile, jucariile si urechiusele din film sunt deja in vanzare. Shrek 3 e in lucru – lumea consuma…shit
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Aug 2004, 10:09   #63
TLD
Spirit of the System
 
TLD
 
Join Date: May 2003
Location: bucuresti
Posts: 2,200
Am ras de m-am stricat la filmul asta... Finalul face toti banii (nu ca pana atunci nu ar fi fost ilar filmul). Personajul cel mai comic este pussinboots dupa parerea mea si nu shrek 2 sau restul de caractere... Magarul din nou la fel de enervant (dar in sensul bun ) ca si in prima parte... si ce sa mai spun... Shrek 2 a ridicat si mai sus stacheta dusa deja de shrek 1 la cotele inalte ale comicului...

NOTA: 10/10

Mergeti sa-l vedeti cu totii ca merita!
TLD is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Aug 2004, 23:30   #64
RECVIEM
Novice
 
RECVIEM
 
Join Date: Aug 2004
Location: bucuresti
Posts: 16
Send a message via Yahoo to RECVIEM
lol...da mi s-a parut ceva mai amuzant decat primul, foarte fina continuare...dar p mine m-a super enervat finalul, dak in primul a fost OK k ea sa fie urata, aici dc trebuiau sa ramana tot urati, desi aveau posibilitatea sa nu...?!
__________________
DOH!!!
RECVIEM is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Aug 2004, 00:50   #65
Sm�agol-Gollum
The One and Only Gollum
 
Sm�agol-Gollum
 
Join Date: Feb 2004
Location: On the edge of WILDERLAND
Posts: 2,258
Originally Posted by TLD:
Am ras de m-am stricat la filmul asta... Finalul face toti banii (nu ca pana atunci nu ar fi fost ilar filmul). Personajul cel mai comic este pussinboots dupa parerea mea si nu shrek 2 sau restul de caractere... Magarul din nou la fel de enervant (dar in sensul bun ) ca si in prima parte... si ce sa mai spun... Shrek 2 a ridicat si mai sus stacheta dusa deja de shrek 1 la cotele inalte ale comicului...

NOTA: 10/10

Mergeti sa-l vedeti cu totii ca merita!


sunt de acord cu tine, cu exceptia notei....eu i-as da un 8.5!!
__________________
Nice Hobbitses! We's likes them.....yessssssss
Sm�agol-Gollum is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Aug 2004, 23:15   #66
antipatyc
Novice
 
antipatyc
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2
Send a message via Yahoo to antipatyc
excelent

L-am vazut de vreo 5 ori intr-o saptamana... si, desi senzatia de nou pe care am avut-o cand l-am vazut pe primul nu mai exista (duh!), filmul a reusit totusi sa aduca elemente care sa ma captiveze... (l-am vazut de 5 ori... evident, nu? )... pussinboots nu mi s-a parut chiar atat de supercalifragilistic cum a fost magarul in prima parte... dar oricum, accentul spaniol al lui Banderas pe o matza cat Zzap al meu (e un motan de 15 cm.. are vreo luna...) are un efect mortal...
Pe ansamblu, ceea ce a facut partea a doua placuta au fost aluziile la momente reale, aluzii pe care nu te astepti sa le vezi intr-un desen animat. Exemple: in Far Far Away Kingdom, politia te opreste ca sa treaca o caleasca limuzina, la intersectie iti apare spalatorul de geamuri (coama calului) care asteapta cu mana intinsa... Cenusareasa, "movie-star" (Donkey, trecand prin fata palatului acesteia) si multe altele.
Ce nu inteleg eu sunt certurile de mai sus. Romanii inteleg sau nu inteleg... conteaza? Unii se vor duce la film sa vada porumbelul lovindu-se de zid si pe Pussinboots sugerandu-i lui Shrek sa il rada pe Donkey, (exact cum faceam in tabara la Navodari acu 15 ani ) altii, cu o cultura cinematografica (si nu numai) mult mai vasta, se vor simti mult mai bine cand isi vor da seama la ce film se face aluzie intr-un anumit moment sau care sunt subtilitatile de limbaj pe care, datorita unor cunostinte de limba engleza, le vor intelege fara sa mai treaca prin subtitrare.
COnteaza pana la urma ca Shrek (si 1 si 2) pot face atat pe unii, cat si pe ceilalti sa se simta bine. Pana la urma, nu asta este rostul cinematografului? Sa ne faca sa uitam, pentru un timp, de problemele noastre personale si sa ne faca sa ne simtim bine? IMHO
Multumesc pentru atentie
__________________
http://www.antbiz.com
antipatyc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Aug 2004, 11:02   #67
Demona
your Worst Nightmare
 
Demona
 
Join Date: Oct 2001
Location: Hell
Posts: 1,776
Ce potzi sa spui? Nu te potzi decide daca a fost mai bun ca primul, dar cred ca a fost! And for the record... DONKEY RULZZZ!!! Faza cu "pacanitu`" shi "are we there yet!" sunt crima! :lol: Shi stilul in care se prezinte Puss-in-Boots, traiasca Banderas shi accentul lui! Sper ca vazut toata lumea faza de sfarshit, cea din timpul genericului, cu "babies-donkey-dragons". That was cute! Totally, uhmm... Au fost prea multe chestii awesome in acest film... So...GO AND SEE SHREK! TOTALLY ROCKS!!! :lol: :lol: :lol: :love: :lol: :lol:

Puss-in-Boots - isn't he a cutie?
__________________
"People say I'm a freak, dark, weird, sick and twisted person, but I actually have the heart of a young girl - in a jar, on my desk..."
Demona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Aug 2004, 14:31   #68
patch4all
Veteran
 
patch4all
 
Join Date: Jan 2003
Location: by the chance
Posts: 150
Send a message via ICQ to patch4all
Da, sunt intru totul de acord cu sfatul Demonei. Mergeti sa il vedeti care nu a-ti fost inca. Va va deconecta instant si asta e cel mai bun lucru.
__________________
Victims! aren't we all? (Lee)
patch4all is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Aug 2004, 12:12   #69
Semaca
Veteran
 
Semaca
 
Join Date: Sep 2002
Location: Pamant, Calea Lactee
Posts: 194
Am vazut si eu in sfarsit Shrek 2.

Super!! Nici n-am ce sa mai zic, o gramada de oameni au zis mai multe si mai bine ca mine.

Imi pare rau doar de cei carora li se par prea grosolane poantele dintr-un desen animat, dar in schimb arunca injurii cu suveran dispret unor persoane care, poate, le-ar putea fi parinti....

Sau poate au fost corijenti la cei 7 ani de-acasa .... pacat.

Eu nici nu sunt sigur ca am priceput toate aluziile de prin S2, care este...
__________________
"It's not that I'm afraid to die. I just don't want to be there when it happens."

Woody Allen

Last edited by Pitbull : 06 Aug 2009 at 00:40.
Semaca is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Aug 2004, 13:06   #70
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
Am zis sa ma bag si eu... pentru ca citesc, citesc, ... si ma minunez... De unde le scoateti? De ce le scoateti? ... Shrek 2 o comedioara comerciala? Da... a fost frumoasa? Da.... glume simplute? Da.... personaje adorabile? Da...... sa-l guste tot romanul? Da....
De ce critici mai Benny asa de tare acest ... desene animate, nu am sa inteleg niciodata... U like it, OK... u don't Ok too...
P.S. Pt gaandalf baseketball... a fost o mareee porcarie... ah, si inca este
__________________
"I'm gonna kill you untill you die from it"
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Aug 2004, 17:25   #71
Demona
your Worst Nightmare
 
Demona
 
Join Date: Oct 2001
Location: Hell
Posts: 1,776
Originally Posted by Semaca:
Da' sa fie in revista nu pe site. Sau si pe site, da' ca-n revista. Adica frumos, cu stil, si fara cuvinte de dupa bloace....

..."de dupa bloace"... :lol: Nige goin` Semaca! :lol:
__________________
"People say I'm a freak, dark, weird, sick and twisted person, but I actually have the heart of a young girl - in a jar, on my desk..."
Demona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Sep 2004, 17:50   #72
Frank
Senior
 
Frank
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 114
Mie tot Shrek1 mi-a placut mai mult: parcã e mai multa poveste în Shrek1, chestie care-l fãcea atât de atractiv. În Shrek2 parcã au cam exagerat scenaristii cu accentele astea contemporane, incepând de la aluziile la tot felul de interpreti de muzicã pop si terminând cu atmosfera aia de city emancipat. Sã mã înþelegeti corect: nu zic ca este rau, doar cã Shrek1 e mai bun!
Frank is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Sep 2004, 17:51   #73
CHRISTina
Junior
 
CHRISTina
 
Join Date: Sep 2004
Location: Slatina
Posts: 35
De facut rost pot sa fac, dar am vazut niste trailere si nu prea m-au incantat (desi recunosc ca-mi plac desenele animate si ma uit la ele cand am timp-daca am! :lol: ).
Insa nici macar nu am vazut Shrek 1 ca sa stiu despre ce e vorba.Asa ca nu prea ma omor sa-l gasesc sau sa ma duc la cinema.
__________________
JESUS CHRIST, THE SAME YESTERDAY, AND TODAY AND FOR EVER...
CHRISTina is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Sep 2004, 00:25   #74
M_olecula
Guru
 
M_olecula
 
Join Date: Jun 2004
Location: Bucuresti
Posts: 351
Originally Posted by CHRISTina:
De facut rost pot sa fac, dar am vazut niste trailere si nu prea m-au incantat (desi recunosc ca-mi plac desenele animate si ma uit la ele cand am timp-daca am! :lol: ).
Insa nici macar nu am vazut Shrek 1 ca sa stiu despre ce e vorba.Asa ca nu prea ma omor sa-l gasesc sau sa ma duc la cinema.

Pai "omoarate" si fa rost de el , la primul ma refer si pe urma dute si la cinema , la second , merita , te asigur , nu numai eu !!!
M_olecula is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Sep 2004, 13:56   #75
Sunshine
Novice
 
Sunshine
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 5
Send a message via Yahoo to Sunshine
E frumos filmu , dar nu-l intrece pe primu ! E haios , si melodiile sunt frumoase , dar primul mi se pare mai original. Si cine nu l-ea vazut , sa faca bine sa le vada , k merita!
__________________
"Cand zeii vor sa ne pedepseasca ne indeplinesc dorintele "
Sunshine is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Sep 2004, 17:36   #76
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
toata lumea zice ca Shrek 2 e mai bun decat Shrek 1... eu una m-am distrat de minune la al doilea, toata lumea era asa :w00t: :w00t: :w00t: in sala de cinema... era un iures general... copilul din mine a fost super fericit ... :lol:
__________________
cherryblossom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Sep 2004, 21:01   #77
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
Originally Posted by cherryblossom:
copilul din mine a fost super fericit ... :lol:

R U pregnant?
__________________
"I'm gonna kill you untill you die from it"
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Sep 2004, 22:09   #78
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
Jay, e a doua oara cand ma faci sa rad... esti simpatic, pe bune :lol: :lol:
__________________

Last edited by Pitbull : 06 Aug 2009 at 00:41.
cherryblossom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Sep 2004, 16:03   #79
dRag0sh
Junior
 
dRag0sh
 
Join Date: Sep 2004
Location: iasi....deocamdata
Posts: 31
seria Shrek a fost foarte reusita deci implicit si Shrek 2,cred ca cel mai bine si-a intrat in pielea magarului Eddie Murphy,ce mai e tare actoru ala,...cand mai uitam la magar parca-l vedeam pe Eddie (sa nu va ganditi ca-l injur acuma... :happy: ),per total super film...
__________________
none....
dRag0sh is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Sep 2004, 09:42   #80
elilenus
Novice
 
elilenus
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 10
Film bun? Come on...

Nu va inteleg... filmul e de o perfectiune tehnologica infricosatoare. O luam pe o panta periculoasa, imagini cristal clear=film bun? Scenariul mi s-a parut "indobicitor", aluziile la Printul Justin(Timberlake), atingerile la epoca asta hiollywoodiana in care traim nu sunt cele mai fericite in sensul ca viata de hollywood nu este ceva la care oricine sa tanjeasca. Infricoastor, asa e filmul. Adica ce trebuie sa inteleaga copiii de aici, ca zana cea buna e de fapt o scorpie vanitoasa, ca Fat-Frumos e un narcisist, ca e normal ca intr-0 casatorie sa te porti ca un stapan cu nevasta si sa-i interzici sa se duca la parinti ca nu-i convine sotului sau ca femeia sa ofteze din toti rarunchii si sa-si strige in gura mare dragostea pentru un badaran care nu face deact sao iubeasca...si atat., parca fara motivatie.
Filmul m-a lasat complet rece si insensibila la replicile arhi-cunoscute ale lui Murphy si arhi-uzitate in filmele lui. Nu cred ca am ras decat o data sau de doua ori si alea erau rasete de politete la un film, supposedly funny.
elilenus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:32.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells