Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 14 Nov 2002, 13:01   #1
Tripp
Novice
 
Tripp
 
Join Date: Nov 2002
Posts: 4
Hai ca tot vorbim despre filme, regizori, producatori etc. CAre este, de fapt,motivatia voastra de spectatori-de cinema!?
Tripp is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Nov 2002, 00:43   #2
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
in primul rand sa raspund la intrebarea subiectului.
incerc sa ajung la cinematograf o data pe saptamana. in timpul vacantei ajung cam la 2-3 uneori 4 filme pe saptamana, iar recordul meu de pana acum a fost de 7 filme vazute in 4 zile.

a doua intrebare e mai dificila cel putin pentru mine.nu pot sa explic de ce imi plac asa de mult filmele tocami pentru ca inseamana extrem de mult pentru mine.
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Nov 2002, 20:06   #3
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Care este, de fapt,motivatia voastra de spectatori-de cinema!?

Pop-corn-ul a.k.a. Banged grains©.

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Nov 2002, 22:43   #4
dragosequi
Junior
 
dragosequi
 
Join Date: Jul 2002
Posts: 39

Topicul acestui mesaj ne da posibilitatea sa ne laudam sau e doar o cercetare sociologica?
Pana acum recordul meu e de 9 ore de film intr-o singura zi. Erau scurtmetraje si cand am iesit din sala de cinematograf nu mai vedeam oamenii, ii filmam. Le studiam miscarile din diferite unghiuri, imaginam diferite cadre in care ei se miscau etc.
dragosequi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Nov 2002, 15:11   #5
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
intentia mea nu era sa ma laud ci doar sa raspund la intrebare!
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Nov 2002, 21:13   #6
dragosequi
Junior
 
dragosequi
 
Join Date: Jul 2002
Posts: 39

Scuze, ricutza, n-am vrut sa insinuez ca te-ai laudat. Oricum, m-am gandit la prima intrebare in momentul in care am citit topicul, nu dupa ce am citit mesajul tau.
dragosequi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jan 2003, 00:59   #7
Arhanghell
Veteran
 
Arhanghell
 
Join Date: Dec 2001
Location: somewhere in the heart of me
Posts: 188
Send a message via MSN to Arhanghell Send a message via Yahoo to Arhanghell
...si apropo de recorduri...odata am vorbit 9 ore la telefon (non stop)
:grin:
Arhanghell is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jan 2003, 05:41   #8
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Eu incerc sa fiu cat mai echilibrat...la cinematograf merg doar cand este ceva serios de vazut, sau macar ceva ce mi-ar putea trezi interesul.
Acuma cativa ani mergeam saptamanal la cinematograf, dar de anul trecut nu mai merg asa de des...nici nu mai prea am ce sa vad. Sper insa sa se schimbe acestea acuma, caci trebuie sa vina cateva(mai multe)filme promitatoare.
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jan 2003, 21:09   #9
ViX
Novice
 
ViX
 
Join Date: Jan 2003
Posts: 4
Cu un monitor de 21-22`` sau cu o iesire TV nu vad care e diferenta intre video si calculator ... anyway ... prefer cinematograful in orice situatie ... insa sunt un curios din fire si FOARTE des ajung sa vad filmele inainte sa apara pe marile ecrane ... :sad: ... pe calculatorul ala in care multe lume nu crede!

No ... am un prieten care a investit multi bani in calculator ... si pe langa asta si-a "tras" si un TV Toshiba cu diagonala de 1,5m .... uneori la el acasa e mai bine decat la majoritatea cinematografelor ... ehhhhhhh asta va doresc acasa tuturor cinefililor! :smile:
ViX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jan 2003, 21:16   #10
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Eu cand ma uita la filme imi folosesc placa cu TV/out...este putin enervant ca tot trebuie sa car compul pana in sufragerie, dar in rest nu e nici o problema. Si totul se vede...minunat. Dar tot nu se compara cu un cinematograf.
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2003, 10:32   #11
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
in general ma duc la cinema fix cind am chef, nu e o regula pot sa nu ma duc o luna pot sa vad 2 file consecutiv, Intru numai in doua cazuri: cind vreau sa vad cu adevarat un film sau cind sunt presat de situatie "a se citi: prietena mea"
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2003, 17:51   #12
toni
Guru
 
toni
 
Join Date: Apr 2002
Location: si cu dehashelul se ajunge greu acilea
Posts: 493
Io ma duc saptaminal...aproximativ...Mi se intimpla ca vineri seara sa vad 2 filme unul dupa altul...
__________________
sint prea batrin pe forumul asta ca sa am rank
toni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Feb 2003, 09:56   #13
snatchro
Guru
 
snatchro
 
Join Date: May 2002
Posts: 308
Send a message via MSN to snatchro Send a message via Yahoo to snatchro
Ma duc dupa buget. Am facut un calcul si de la 1 oct. 2001 la 4 oct. 2002 am cheltuit cam 1.300.000 pe bilete de film, numai la tarif redus (cu 5 exceptii). Am vazut in medie cam 1,85 de filme pe saptamana. Numai in Bucuresti, din pacate.
Sunt dependent. Saptamana asta vad Analyze That si apoi Serving Sara. Daca o sa mai am bani...
snatchro is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Feb 2003, 14:49   #14
Poison
Veteran
 
Poison
 
Join Date: Jan 2002
Location: Bucuresti
Posts: 196
Eu merg cam o data- de doua ori pe saptamina... daca as avea bani as merge la toate filmele de pe ecrane, indiferent de ce se spune despre ele, ca sa ma conving singura cit de bune sau proaste sint... In rest... HBO... si nu pot sa dorm daca nu vad cel putin doua-trei filme pe seara... La calculator nu prea-mi vine sa ma uit la filme, mai ales la unele la care spectaculosul e un element esential si imposibil de perceput pe un ecran mic... As putea vedea Two Towers, dar nu vreau... Macar prima data vreau sa ma bucur de el "in marime naturala"... Poate daca as avea un televizor cu plasma si diagonala de 1,80 m!!! Aia da vizionare! :o
Poison is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Feb 2003, 11:03   #15
Bubu
Guru
 
Bubu
 
Join Date: Feb 2003
Location: Terra, Calea Lactee
Posts: 443
Send a message via Yahoo to Bubu
Cred ca intrebarea ar trebui reformulata: ce sanse are cinematograful in fata televiziunii si computerului?
__________________
Dixit!
Bubu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Feb 2003, 13:09   #16
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Depinde de mai multi factori...
Televiziorul nu este neaparat demn de luat in vedere daca vrei sa vezi filme noi. In schimb pe computer...aia-i alta poveste.
Eu cred ca cinematograful ar castiga mult daca nu ar intarzia sa apara multe productii...ma refer la multe bine cunoscute intarzieri monumentale. Daca ar veni filmele la un scurt timp(cel mult 1...sa zicem 2 luni de la lansare) in salile de cinematograf, atunci computerul ar ramane pentru mine doar ca o solutie petnru a vedea filmele ratate din diverse motive.
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jun 2003, 01:39   #17
Arhanghell
Veteran
 
Arhanghell
 
Join Date: Dec 2001
Location: somewhere in the heart of me
Posts: 188
Send a message via MSN to Arhanghell Send a message via Yahoo to Arhanghell
eu ma duc la film ca sa...

motivatia...de ce traim noi pana la urma?!... :roll:
could someone remind me that?...
__________________
Drugs kill. But how about life?...
Arhanghell is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jun 2003, 17:59   #18
Sergiu Nicolaescu
Junior
 
Sergiu Nicolaescu
 
Join Date: Jun 2003
Location: cnc
Posts: 58
Bai, eu va zic> daca nu merge ergiu la Cinematograf, vine cinemaul la Nicolaescu, asa sa stiti...
Sergiu Nicolaescu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2003, 08:30   #19
spartacus
Senior
 
spartacus
 
Join Date: Feb 2003
Location: Anitals
Posts: 123
Send a message via Yahoo to spartacus
Bre, noroc cu siteul aista, ca altfel credeam ca sunt un freak... De cind ma stiu imi plac filmele. Pe vremea lui nea Ceasca vedeam aproape toate filmele in reluare, in special cele din seria Star Wars, cu Bud Spencer & Terence Hill. Dupa rev., am obs. ca am ramas cu microbu' desi nu mai merg asa des la cinema, mai ales ca in orasul meu nu am decit o singura alternativa!... Oricum, e buna si-asta... decit deloc.
Apoi, mai am si avantajul ca lucrez oarecum in bransa(sau, mai bine zis, am lucrat) si nu mai platesc beletu' la film de vre trei ani, asa ca va dati seama... Anyway, nu merg la cinema asa des cit mi-as dori, dar asta se intimpla pt. ca nu vreau sa-i stresez prea mult pe cei de-acolo(si-asa cred ca i-am capiat! :wink: ).
Ca sa nu mai lungesc vb., bre, ma bucur ca nu sunt singurul ciudat de pe-aci(ai mic se mira cum de n-am innebunit cu atitea filme, pt. ca, am uitat sa va spun, cind nu merg la cinema... merg la tv, si-aici am CABLU!). Servus!
__________________
"Cind beau ma simt ca o sugativa!"
spartacus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 03:39.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells