Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 13 Jan 2008, 23:48   #1
Cazeemeer
Guru
 
Cazeemeer
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 588
Aberatiile lui Mel

Originally Posted by Mel:
Nimeni nu spune - dar cred a toti se intreaba: cum e cu putinta ca un film atat de sec, de reportericesc, de...ne-film, sa fie o reusita atat de deplina!?
Tocmai de-aia

PS Exelenta observatia cu regulile ce sunt date pentru a fi..incalcate (felicitari si pentru - nu doar cel mai lung, ci si cel mai bun comentariu din tota presa romaneasca!)
___________________________

Inca doua remarci:

- s'a spus aici ca e greu de crezut ca un individ "lipsit de scrupule" ca domnul Bebe sa nu le fi luat fetelor si (toti)...banii!
In cazul acesta se pune (fie si numai) o intrebare: care sa fie rostul scenei cu dialogul amanuntit dintre el si mama-sa. Numai...zaharul?!

- bai...fratilor! Chiar nici o vorba despre rostul...nuntii din final?!
Mai ales ca aici s'ar putea sa fie insasi...cheia intregului film

A carui idee centrala inca nu a apucat nici pana acum...sa fie explicitata :love:

Chiar daca a fost...mirosita (de catre acelasi @Pitbull): "Siii m'am indra-gos-tit de tiiiine/ De tiiine/ De tiiine/ De tiiine...!"
Fiecare propozitie a ta trebuie sa... contina cate un set de puncte de suspensie? Chiar nu se... poate fara ele? Au asa un impact... pozitiv asupra fluxului de idei?
De asemenea, mai mult chiar ca punctele de suspensie inutile, ador intrarile in scena spectaculoase in care cineva decreteaza ca nimeni n-a gasit cheia filmului... pana acum, cand a aparut el cu solutia, fara a spune efectiv care e respectiva "solutie" (asa cum ar fi normal daca ar veni pur si simplu cu o opinie personala - justa sau nu - legata de interpretarea filmului, mentionata explicit si argumentata intrucatva), dar sperand sa starneasca valuri prin aluziile lipsite de subtilitate, dar suficient de criptice cat sa dea impresia ca e vorba de un substrat extraordinar de senzational.
Well, guess what, daca incerci sa spui ce cred eu, atunci teza respectiva e deosebit de lipsita de originalitate (chiar daca n-am mai auzit-o vehiculata referitor la 432) si e exact genul de solutie convenabila pe care o alege lumea ca sa aiba o explicatie conventionala pentru niste comportamente pe care realizatorul unui film sau al altei lucrari a vrut sa le lase in mod deliberat ambigue si nejustificate.
Dar expune-ti teoria oricum si ilumineaza-ne, ca sa reusim si noi sa intelegem complet filmul, daca tu crezi ca ne-a scapat ceva esential.
Cazeemeer is offline   sendpm.gif
Old 14 Jan 2008, 08:50   #2
Mel
Senior
 
Mel
 
Join Date: Jan 2008
Location: Brasov
Posts: 121
Send a message via Yahoo to Mel
432 abia a inceput!

:o Hei...Pitbull! Te-ai (si) suparat pe mine?! :o

Dupa ce ti-am recunoscut...Globul de Aur pentru cel mai bun comentariu al filmului lui Mungiu?!
-------------------------------------------

Da' de ce sa'ti spun iubite @Cazimire?! Ca vrei tu?!
Ce sunt eu?! Cersetor?! M-ai vazut pe mine cu mana'ntinsa la groapa de gunoi?!
Te grabesti?! Ca eu nu ma grabesc...
Ca doar unde palaria mea suntem noi aici, taica?! Nu la...film?! Si'atunci de ce te...grabesti?! Vrei asasinul de la inceput?!

Si-apoi ia fii matale cinstit si spune: te-ai bucura, sau te-ai...intrista - daca te-ai trezi dintr-o data pe cap cu un individ de care nici n-ai mai auzit, si care ti-ar arata ceva ce n'ai putut sa vezi nici tu...si nici (toti) ceilalti?

PS Sa nu crezi ca daca'l vei intreba (pana si) pe...Cristi, el ar sti numaidecat sa'ti spuie despre ce e vorba! Basca - dac'ar sti, nici n'ar vrea (ca s'o spuna zic)!

PS 2 Si'nca una, la fel (ca inca n'am terminat...si mai aveti de inghitit - nici nu stiti cat!): oare chiar punctele mele de supensie'or fi alea care te supara - sau ce s'ascunde supt dansele...?
__________________
Cand apar, mai intai apar mentalitatile, si dup'aceea institutiile.
Cand dispar, e taman pe dos.
Melus Negrescu
Mel is offline   sendpm.gif
Old 14 Jan 2008, 09:21   #3
Mel
Senior
 
Mel
 
Join Date: Jan 2008
Location: Brasov
Posts: 121
Send a message via Yahoo to Mel
432 abia a inceput!

Originally Posted by mirodoni:
...Despre Filmul lui Mungiu s-a scris si inca se mai scrie, si tot mai e ceva de adaugat..."

:? Bine spus, @Mirodoni! Mai ales ca ceva-ul asta s-ar putea sa fie tocmai lucrul cel mai important, adica taman tema principala a acestei povestiri - despre care inca s-a vorbit cam putintel*! (Ca sa nu zic...deloc)

Originally Posted by mirodoni:
Ce vreau eu sa adaug este ca filmul lui Cristian Mungiu nu este asa cum a fost prezentat de autor, critici, paracritici, sau Vatican. Nu este un film despre solidaritate, un film care sa ne faca mai buni...

Crezi? Uite ca pe mine m-a facut! Mai bun zic...Adica nu stiu daca mai bun sau mai rau - dar stiu ca m'a schimbat, mai exact, m-a trezit!
Nici dac'as fi luat o...sfanta bataie, nu cred ca m-as fi trezit asa!



Originally Posted by mirodoni:
...Din punctul meu de vedere, ca simplu spectator, este un film despre o tanara inconstienta, atat de inconstienta incat nu stie nici cand a ramas insarcinata, nici cu cine, nici de ce...

Foarte adevarat. Si eu am sustinut** acelasi lucru! Dar numai pana acum doua-trei zile! Fiindca totusi...povestea asta plurivalenta mai are inca o tema - cea mai importanta: enigma - se afla la...OTILIA!
Nunta nene, ce'i cu nunta!? Chiar nu'ntelege nimeni de ce si-a incheiat Mungiu (incheiere pe care-ar semna-o oricand un...Bunuel sau un Antonioni) intregul film prin acea nunta din final?!

Originally Posted by mirodoni:
Nu stie nici cum se face un avort, si nu stie nici macar ce risca. Nu e o victima, cum o vrea Mungiu, si in nici un caz a comunismului.

Asta e! Felicitari! Iar eu nu vad si nu cred ca Mungiu ar fi vrut asa ceva! Dimpotriva: nu'i atat Gabita victima comunismului cat mai degraba...viceversa, comunismul e victima Gabitelor!

Originally Posted by mirodoni:
In acest film este un personaj negativ in cel mai adevarat sens al cuvantului. Cel putin asa rezulta din comportament si fapte, puse in carca de catre scenarist. Profita de prietena ei, care o ajuta constienta ca i se putea intampla si ei acelasi lucru. Gabita, insa, dupa ce-si vede sacii in caruta, coboara la restaurantul hotelului, pentru ca i se facuse foame. Nu se gandeste nicio clipa ca prietena ei ar fi putut face apoplexie negasind-o in camera.

Excelenta observatia! Nu a mai facut-o nimeni. Poate tocmai fiindca la noi e vorba de'o...obisnuinta :oops:
_________________________
* Fiindca sunt...trei (temele filmului 432 zic).
Vreti sa vi le spun acuma?
Poftim:
1. Prima a aratat-o chiar acum Mirodoni - asa cum nu a mai putut s'o aratate nimeni - de la Paris si pana la Chitila: anume ca de cand e lumea si pamantul (si nu doar in...comunismul dambovitean) exista indivizi carora li se pare foarte firesc (in caz contrar suparandu-se de moarte!) ca sa'si bage nasul atat in dulapul aproapelui, dupa sapun, vata, pasta de dinti, cat si chiar in timpul lui disponibil (Gabita+Adi!), ba chiar si'n...libertatea lui (Gabita+Adi!)!
2. A doua tema este (chiar) complementara celei dintai: anume cum ajungi in numele celei mai nevinovate prietenii, de la sacrificarea unor maruntisuri ca sapunul ori pasta de dinti, la sacrificare propriului...trup, a propriei integritati si chiar si-a propriei libertati!
3. A treia este tema...nuntii.
Care...de ce dracu'o fi asa de grea - nu pot pt. ca sa pricep

** http://www.ziare.ro/forum/viewtopic....sc&start =345
__________________
Cand apar, mai intai apar mentalitatile, si dup'aceea institutiile.
Cand dispar, e taman pe dos.
Melus Negrescu
Mel is offline   sendpm.gif
Old 14 Jan 2008, 10:18   #4
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
bine k ne-ai dat linku ala sa ne lamurim si noi cu cine avem de-a face.

un chitibusar care se da atotcunoscator pe site-urile ziarelor comentand si executand tot ce misca mandru ca s-a aranjat la 4 ace sa-si faca poza cu webcam-ul sa si-o puna pe pagina lui din wikipedia (cat de lame tre sa fie sa-ti faci singur pagina biografica pe wikipedia?) in care se plange cum compozitori de succes (cel putin mediatic & financiar) au sarit sa-i fure lui piesele care n-au fost difuzate nici macar de vocea sperantei! :?
Supastar is offline   sendpm.gif
Old 14 Jan 2008, 10:33   #5
Mel
Senior
 
Mel
 
Join Date: Jan 2008
Location: Brasov
Posts: 121
Send a message via Yahoo to Mel
432 abia a'nceput!

Vai, vai, ce giumbuslucar esti!
Cum m-am plans?!
Cand?!
Unde?!
Cui?

Pai daca nu m-am plans eu cand am fost azvarlit cu cracii'n sus din Facultatea de Filozofie (chiar la sfarstiul sfarsitului!) - de catre toti colegii mei in frunte cu...nevasta-mea - filozoafa, cum o sa ma plang acum!
Ca p-asta de ce n-ai mai vrut sa o vezi nepoate!? (baga Mel pe Google si-ti va sari drept in ochi!) Hai?!

Si-apoi tocmai ca "Vocea Sperantei" e singurul post unde mi s-a cantat muzica mea* ("Fetita cu chibrituri") - care'i cea mai buna muzica de film - (bineinteles ca din...lume :oops: ) - alaturi de Albinoni, Bach, Buxtehude si alti derbedei dintrastia [Ca doar nu era sa'mi cante... "KissFM" sau "EuropaFM" - muzica mea de petrecere (la...groapa)**!?]
Cum o sa fiu asadar...nemultumit - cum pretanzi matale?!

Apoi, daca cea mai the best bucata muzicala*** din lume "Liviana" - a fost "ciupita" tocmai la...Roma - de cele 6 note ale motivului principal (prin corepetitorul conservatorist Catalin Ene - intreaba'l! ca doar tot el m-a prevenit dinainte sa nu mai dau nimanui caseta, iar eu - boul boilor - nu l'am crezut) apoi nu sunt obligat sa previn lumea care crede ca tocmai eu as fi hotul - adicatele ca m'as fi pretat ca sa iau din pelteaua aia de 3 minute "The world it's not enough", taman coloana vertebrala a poemului meu care tine mai mult de...12 minute?! Basca taman o tema in acelasi stil bacovian ca si "Caliniana", "Cezariana" si toate celelalte (vezi celelalte fisiere audio din www.dada.net/melos)

Apoi, convingerea matale (ai multe..convingeri de genul asta?!) ca mi-am facut singur pagina de Wikipedia iti da adevarata masura: ce te faci daca ti-l prezint pe tanarul autor brasovean al paginii asteia!? Basca ce conteaza (daca de ex. al de Calinescu se autodescrie singur in "Istoria..." lui - sau daca o face...corect?!) "dac'oi fi eu sau altul"?!
Si'n sfarsit, ce te faci daca'ti prezint pe Nicolai Golunga care-a terminat regia prin 1999, cand mi-a si facut poza aia cu un aparat foto ciolovec - pentru un film de-al lui? Fara ca sa fi fost nevoie sa imi schimb tinuta mea de toate zilele de pe atunci...

Originally Posted by Supastar:
...bine k ne-ai dat linku ala sa ne lamurim si noi cu cine avem de-a face: un chitibusar care se da atotcunoscator pe site-urile ziarelor comentand si executand tot ce misca...

Aoleu! Pai spune-le degraba si celor peste...60 de mii de vizitatori ai topicului meu "Lucruri trecute sub tacere" - pe care ma tem ca nici nu i-ai bagat...in seama :oops:

A! era sa uit sa va mai spui ceva: ca v-a venit Morricone aici, la nas - si voi (ca de obicei), habar n-ati avut!
Nu vi se pare ca va cam pierdeti vremea (p'aici zic)?! Si c'ar fi mai bine sa va cautati alta...meserie?!
________________________
*
http://ro.dada.net/audio/4283568/The-Little-Match-Girl/
**
http://ro.dada.net/audio/2577756/Roumanie,-mon-amour/
***
http://ro.dada.net/audio/2638053/liviana/
__________________
Cand apar, mai intai apar mentalitatile, si dup'aceea institutiile.
Cand dispar, e taman pe dos.
Melus Negrescu
Mel is offline   sendpm.gif
Old 14 Jan 2008, 10:40   #6
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
Re: 432 abia a'nceput!

Originally Posted by Mel:
Pai nu m-am plans eu pentru c'am fost azvarlit cu cracii'n sus din Facultatea de Filozofie (chiar la sfarstiul sfarsitului!) - de catre toti colegii mei in frunte cu...nevasta-mea - filozoafa! Ca p-asta de ce n-ai mai vrut sa o vezi nepoate!? (baga Mel pe Google si-ti va sari drept in ochi!) Hai?!

o vazui si pe asta, unchiasule, dar imi pare rau de tarasenie, n-am vrut sa o arunc in joc. :huh:
Supastar is offline   sendpm.gif
Old 14 Jan 2008, 10:41   #7
Mel
Senior
 
Mel
 
Join Date: Jan 2008
Location: Brasov
Posts: 121
Send a message via Yahoo to Mel
Pai eu ce'ti zic :oops:
__________________
Cand apar, mai intai apar mentalitatile, si dup'aceea institutiile.
Cand dispar, e taman pe dos.
Melus Negrescu
Mel is offline   sendpm.gif
Old 14 Jan 2008, 10:47   #8
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
:oops:
Supastar is offline   sendpm.gif
Old 14 Jan 2008, 10:51   #9
Cazeemeer
Guru
 
Cazeemeer
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 588
Supastar, permite-mi sa imi exprim o opinie in lumina noilor dovezi pe care le-ai scos la iveala:
Nu merita. Asta e Tamarainsa Redux, doar ca ceva mai coerent la suprafata. Cu persoanele care au impresia ca o intreaga conspiratie a fost tesuta contra lor si ca reactia negativa a lumii la adresa lor nu e rezultatul direct al propriilor tulburari de personalitate, ci al unei efort concertat de a le pune bete in roate, nu se poate discuta. Tine de structura fundamentala a oricarei teorii conspirationiste (la fel ca si in cazul religiilor, de exemplu) ca se poate raspunde la orice contraargument prin acuzatia ca e o noua idee subordonata conspiratiei.
PS: Nu pot sa nu observ ca problemele psihice ale personajelor de genul asta se reflecta inevitabil in patternuri de punctuatie bizare (v. Tamarainsa)
PPS: Da, acest mesaj a avut in principal rolul de a-i da suplimentar apa la moara lui Mel.
Cazeemeer is offline   sendpm.gif
Old 14 Jan 2008, 10:52   #10
Mel
Senior
 
Mel
 
Join Date: Jan 2008
Location: Brasov
Posts: 121
Send a message via Yahoo to Mel
432 abia a inceput

Ia mai bine spuneti daca mai vreti sau nu mai vreti sa va soptesc care-i cioaca cu filmul lui Mungiu :?
Ca daca nu mai vreti inseamna ca m-am inselat (a cata oara) si trebuie sa ma cam duc intr-alta parte...
__________________
Cand apar, mai intai apar mentalitatile, si dup'aceea institutiile.
Cand dispar, e taman pe dos.
Melus Negrescu
Mel is offline   sendpm.gif
Old 14 Jan 2008, 10:54   #11
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
ne intereseaza doar daca "cioaca" va fi dezvaluita complet in urmatorul tau mesaj, altfel vrem sa dispari precum elodia
Supastar is offline   sendpm.gif
Old 14 Jan 2008, 10:54   #12
Mel
Senior
 
Mel
 
Join Date: Jan 2008
Location: Brasov
Posts: 121
Send a message via Yahoo to Mel
432 abia a inceput

Lasa prafurile astea Cazimire: zi mai bine ca te temi c'ai dat - nu de dracu - ci de...mama lui!
__________________
Cand apar, mai intai apar mentalitatile, si dup'aceea institutiile.
Cand dispar, e taman pe dos.
Melus Negrescu
Mel is offline   sendpm.gif
Old 14 Jan 2008, 10:55   #13
Cazeemeer
Guru
 
Cazeemeer
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 588
Eu am zis de la inceput ca doresc sa aflu "cioaca", desi o banuiesc deja (dar refuz sa-mi dau cu presupusul si sa incurajez joaca de-a Sfinxul), in principal fiindca n-am cum sa combat o teorie pe care n-ai explicitat-o. Asa ca hai, show us what you've got.
Cazeemeer is offline   sendpm.gif
Old 14 Jan 2008, 10:56   #14
Mel
Senior
 
Mel
 
Join Date: Jan 2008
Location: Brasov
Posts: 121
Send a message via Yahoo to Mel
Da?!
Bine!
Si daca ti-o dau, atunci ce veti face?!
Ce vei (mai) spune matale, Guru Supastar - in cazul asta?
Si ce va (mai) spune Guru Cazimir?!

Ei?!
:oops:
__________________
Cand apar, mai intai apar mentalitatile, si dup'aceea institutiile.
Cand dispar, e taman pe dos.
Melus Negrescu
Mel is offline   sendpm.gif
Old 14 Jan 2008, 10:57   #15
Mel
Senior
 
Mel
 
Join Date: Jan 2008
Location: Brasov
Posts: 121
Send a message via Yahoo to Mel
432 abia a inceput!

Sa te-auzim!
__________________
Cand apar, mai intai apar mentalitatile, si dup'aceea institutiile.
Cand dispar, e taman pe dos.
Melus Negrescu
Mel is offline   sendpm.gif
Old 14 Jan 2008, 10:57   #16
Cazeemeer
Guru
 
Cazeemeer
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 588
Am putea discuta efectiv problema, in loc sa discutam despre cum am putea teoretic sa o discutam si despre tine. Dar banuiesc ca tot farmecul sunt discutiile astea, nu?
Deci zi ce ai de zis, daca crezi ca ai o interpretarea pertinenta, sau intoarce-te la joculetele tale penibile de pe forumurile de ziare.
Cazeemeer is offline   sendpm.gif
Old 14 Jan 2008, 10:58   #17
Mel
Senior
 
Mel
 
Join Date: Jan 2008
Location: Brasov
Posts: 121
Send a message via Yahoo to Mel
432 abia a inceput!

Lasa si "versiunea" asta cu "banuiai"!
Tot ce banuiati e tot ce ati spus.
__________________
Cand apar, mai intai apar mentalitatile, si dup'aceea institutiile.
Cand dispar, e taman pe dos.
Melus Negrescu
Mel is offline   sendpm.gif
Old 14 Jan 2008, 11:00   #18
Mel
Senior
 
Mel
 
Join Date: Jan 2008
Location: Brasov
Posts: 121
Send a message via Yahoo to Mel
432 abia a inceput!

Fratioare, fii onest: stii sau nu care e rostul nuntii din final - in afara de simplu ornament contrastant...?

PS Oare pe unde mi-o fi umbland...Pitt...
__________________
Cand apar, mai intai apar mentalitatile, si dup'aceea institutiile.
Cand dispar, e taman pe dos.
Melus Negrescu
Mel is offline   sendpm.gif
Old 14 Jan 2008, 11:01   #19
Cazeemeer
Guru
 
Cazeemeer
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 588
OK, eu am incetat din acest moment sa mai raspund la ce scrii tu, pana la postarea teoriei tale. If you get off on joculetele astea "enigmistice", fa-o fara participarea mea.
Cazeemeer is offline   sendpm.gif
Old 14 Jan 2008, 11:01   #20
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
Originally Posted by Cazeemeer:
Nu merita.

si restul e tacere.


cel putin din partea mea.

cel putin la capitolul mel.
Supastar is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:42.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells