Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 25 Mar 2012, 00:15   #141
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Originally Posted by margott:
Originally Posted by Mercutio:

il vedem in continuu, aproape 3 ore (facand dus, aranjadu-si discurile, umbland prin casa, etc., vorbind cu vecinii sau alte persoane) fara ca vreo fapta sa tradeaze cat de putin vreo anormalitate.

Dar tot ce face el e bizar, inca de la inceput. De pilda, panda; se piteste dupa masini si pandeste ceva, ala e primul semn al deviatiei comportamentale. Apoi isi pregateste o arma; cati oameni sanatosi la cap umbla cu arme ? Mai ales ca e clar ca Viorel are de gand sa o si foloseasca. La un moment dat are un conflict absurd cu niste vanzatoare la un magazin, ghicesti paranoia personajului care crede ca persoana pe care o cauta el este ascunsa de vanzatoare. In plus, am scris si mai sus, cred ca Puiu tocmai de aceea s-a distribuit singur in rol, are o privire fixa, inexpresiva, de om nebun. E adevarat ca poate in timpul filmului nu prea iei in seama toate gesturile lui, dar la final, gandind retrospectiv, gasesti mai multe ciudatenii in atitudinea lui.

pai n-ai spus mai sus ca "personajul face gesturi absolut normale prin care iti induce ideea ca ai in fata ta un om asolut normal."
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2012, 00:24   #142
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Originally Posted by varu:

La faza asta eu sunt de acord cu margott.
Mie mi s-a parut foarte clar de-a lungul filmului ca avem de-a face cu un nebun, sunt zeci de gesturi, priviri, reactii mai voalate sau pe fata in afara scenelor crimelor, gesturi care dezvolta spectatorului psihoza din capul personajului.
E extrem de chichiricios si de o minutiozitate bolnavicioasa in orice gest pe care il face, parcheaza volkswagenul si se intoarce de doua ori sa verifice naiba stie ce, verifica un minut pana si banal sandwich cu branza, verifica o conserva de zici ca-i gadget, are mania controlului si psihoze in cea mai banala conversatie (ar fi in stare sa ceara Pusei trei plase pana sa gaseasca una buna 'sa nu se sifoneze' hainele), are ipohondrii (scena de la dus) - astea-s mai voalate - pana la gesturi care arata nebunia pe fata: cum isi probeaza pusca, cum vorbeste cu socru-su la impartirea apartamentului, cum se rasteste la o copila colega cu fie-sa ('si tu ce te uiti asa?'), cum se comporta in magazinul de haine, o scena total absurda.

asa e, dar toate astea nu ies din sfera normalului. unii oamenii in realitate fac gesturi mult mai grave, fara ca dupa aceea sa se duca sa comita 4 omoruri.
pararea mea e ca atunci cand prezinti un caz de felul acesta, problema trebuie mult mai atent studiata. pe mine nu m-a convins. asta e. poate urmatorul film

Last edited by Mercutio : 25 Mar 2012 at 00:50.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2012, 16:45   #143
margott
Guru
 
margott
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 389
Originally Posted by Mercutio:

pai n-ai spus mai sus ca "personajul face gesturi absolut normale prin care iti induce ideea ca ai in fata ta un om asolut normal."

Imediat dupa fraza aia am scris : "Si tocmai pentru ca la inceput ti se pare ca-i normal... " Credeam ca s-a inteles ce vreau sa spun, dar mai explic o data : Cand am scris gesturi normale ma refeream la faptul ca la inceputul filmului face aceleasi lucruri pe care le facem noi zi de zi, nimic strident, nimic iesit din comun, cel putin nu atat de iesit din comun incat sa-i pui de la inceput eticheta : asta-i nebun. Bizareriile lui de pe parcurs (faza cu pusca, panda, cearta din magazin, privirea fixa si altele) pot fi trecute cu vederea daca ar exista doar unul dintre ele in film, unul singur. Pentru ca daca ar fi unul singur (mai putin faza cu arma), l-ai pune pe seama unei stari de stres, de frustrare, oricum o stare de moment (oricine o poate lua razna pentru cateva momente), dar la Viorel nu-i cazul, la el e ceva permanent. Sunt mai multe gesturi ciudate, care adunate la un loc contureaza portretul unui om cu probleme la mansarda. Asa e personajul, nebun de la bun inceput, doar ca noi n-avem de unde sa stim asta de la bun inceput, pentru ca e genul ala de nebun care se pierde cu usurinta in multime, atata timp cat gesturile lui nu dauneaza cu nimic siesi sau celorlalti.

Oricum in film au ramas la final multe nebuloase, nu ca m-ar interesa in mod deosebit, dar mi-ar fi placut sa le stiu asa, pentru tabloul final. De exemplu, unde-i nevasta-sa. Initial, credeam ca e tipa aia in apartamentul careia debuteaza actiunea. Apoi, colegul lui de servici care-i face rost de un accesoriu pentru arma. Stie ce are de gand sa faca Viorel cu ea ? Apoi, se duce la un magazin de arme. Are permis de port-arma ? Din cate stiu, trebuie sa faca un examen psihiatric pentru permisul ala.
margott is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2012, 16:47   #144
margott
Guru
 
margott
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 389
Originally Posted by Mercutio:
asa e, dar toate astea nu ies din sfera normalului. unii oamenii in realitate fac gesturi mult mai grave, fara ca dupa aceea sa se duca sa comita 4 omoruri.
pararea mea e ca atunci cand prezinti un caz de felul acesta, problema trebuie mult mai atent studiata. pe mine nu m-a convins. asta e. poate urmatorul film

Si, dupa parerea ta, ce-ar putea fi mai grav decat sa comiti o crima ? (Nu mai zic ca Viorel a comis 4 crime.)
margott is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2012, 18:02   #145
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Originally Posted by margott:
Imediat dupa fraza aia am scris : "Si tocmai pentru ca la inceput ti se pare ca-i normal... " Credeam ca s-a inteles ce vreau sa spun, dar mai explic o data : Cand am scris gesturi normale ma refeream la faptul ca la inceputul filmului face aceleasi lucruri pe care le facem noi zi de zi, nimic strident, nimic iesit din comun, cel putin nu atat de iesit din comun incat sa-i pui de la inceput eticheta : asta-i nebun. Bizareriile lui de pe parcurs (faza cu pusca, panda, cearta din magazin, privirea fixa si altele) pot fi trecute cu vederea daca ar exista doar unul dintre ele in film, unul singur. Pentru ca daca ar fi unul singur (mai putin faza cu arma), l-ai pune pe seama unei stari de stres, de frustrare, oricum o stare de moment (oricine o poate lua razna pentru cateva momente), dar la Viorel nu-i cazul, la el e ceva permanent. Sunt mai multe gesturi ciudate, care adunate la un loc contureaza portretul unui om cu probleme la mansarda. Asa e personajul, nebun de la bun inceput, doar ca noi n-avem de unde sa stim asta de la bun inceput, pentru ca e genul ala de nebun care se pierde cu usurinta in multime, atata timp cat gesturile lui nu dauneaza cu nimic siesi sau celorlalti.

Oricum in film au ramas la final multe nebuloase, nu ca m-ar interesa in mod deosebit, dar mi-ar fi placut sa le stiu asa, pentru tabloul final. De exemplu, unde-i nevasta-sa. Initial, credeam ca e tipa aia in apartamentul careia debuteaza actiunea. Apoi, colegul lui de servici care-i face rost de un accesoriu pentru arma. Stie ce are de gand sa faca Viorel cu ea ? Apoi, se duce la un magazin de arme. Are permis de port-arma ? Din cate stiu, trebuie sa faca un examen psihiatric pentru permisul ala.
cu asta nu sunt eu de acord, nu-i convingator pentru mine. orice sot gelos isi poate urmari sotia, de exemplu, aproape oricine isi poate cumpara o pusca de vanatoare, tot romanul se cearta cu vanzatoarele.

Originally Posted by margott:
Si, dupa parerea ta, ce-ar putea fi mai grav decat sa comiti o crima ? (Nu mai zic ca Viorel a comis 4 crime.)
aici ma refeream la ce a insirat Varu ca fiind fapte si gesturi ce ar denota ca Viorel e nebun.
sunt pline ziarele de scandaluri, oameni care isi bat sotiile, rudele, socrii, distrug bunurile celorlalti, etc. dar nu-i omoara. a omori patru oameni inseamna o problema serioasa la mansarda.nu stiu daca ati avut de a face cu vreo persoana cu probleme mintale. cea mai raspandita boala e schizofrenia. ei, oamenii astia au un comportament iesit din comun, traiesc in alta lume, au impresia ca in jurul lor e o conspiratie. sunt niste semne clare de nebunie.
binenteles ca daca Puiu ar fi introdus asa ceva, nu i=ar mai fi iesit intriga.
dar in asta consta geniul creatorului, sa gaseasca ceva cu care sa te puna in abiguitate, in echivoc.
ori lui, mi se pare, nu i-a iesit.

Last edited by Mercutio : 25 Mar 2012 at 18:05.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 22:59.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells