Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 22 Dec 2005, 19:40   #61
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by ATB4FOREVER:
ca Serji era un regzr inovator si creativ ............
Parol, tzatzo, sä mä-ngropi? Serji n-a inovat si creativat nici mäcar metodele de PLAGIERE pe care le-a folosit toatä viata! Singura deosebire e cä acu' treizeci de ani fura cu oarecare mäiestrie - si, de obicei, din filmele altora. Acum îsi furä singur cäciula, din vechile lui filme, cu o îndemânare de Parkinson buimac.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Dec 2005, 17:56   #62
ATB4FOREVER
Senior
 
ATB4FOREVER
 
Join Date: Jun 2005
Location: Marseille / France
Posts: 124
Originally Posted by Pitbull:
[ Singura deosebire e cä acu' treizeci de ani fura cu oarecare mäiestrie - si, de obicei, din filmele altora. Acum îsi furä singur cäciula, din vechile lui filme, cu o îndemânare de Parkinson buimac.

da, adevarat, dar ca sa o tin pe aceeasi linie, atunci, Serji era inovator prin faptul ca fura cu succes. :huh: oricum aceeasi concluzie ai dat si tu: <<< l-a prins din urma "talentul".
__________________
"Space, the final frontier..."
Jean-Luc Picard _ STAR TREK THE NEXT GENERATION
ATB4FOREVER is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Dec 2005, 18:18   #63
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Mda, desi cred cä tu reactionezi la altceva: când te referi la relativele lui calitäti de-acu' fix (da' FIX!) 30-40 de ani, îti amintesti de fapt PROSPETIMEA lui de-atunci. Filmele lui de tinerete aveau o vivacitate, un dinamism, o policromie surprinzätoare pentru majoritatea productiilor românesti ale epocii (cä, din päcate, Ciulei si Iliu încetaserä sä mai lucreze, iar altii...). Plus, desigur, ceea ce vorbiräm despre furat. Plagierile dupä "Que viva Mexico" (în "Nemuritorii"), dupä "Dillinger" (în "Un comisar acuzä"), si multe altele (în mare parte neväzute în România, sau väzute numai de profesionisti si pasionati) aduceau ceva aparent "nou".
Asa cum nu voi obosi niciodatä sä spun, agonia lui din 1977-1984, urmatä de perpetua moarte cerebralä din ultimele douä decenii, s-a tras de la urmätoarele:
- lipsä totalä de inteligentä (confundatä cu un soi de istetime viclean-pragmaticä);
- inculturä crasä;
- nulitate deplinä de caracter (conteazä si asta, chiar si pe plan artistic, pentru cä dacä te MINTI si te FURI pânä si pe tine însuti, e firesc sä te plafonezi si sä te descompui mai mult decât prematur!)
Si, printr-un trist paradox, aceeasi calitate funciarä de escroc absolut care l-a anihilat ca cineast îl tine acum cuplat la aparate (de supravietuire? de filmat? Pentru el, tot un drac.)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Dec 2005, 19:49   #64
ATB4FOREVER
Senior
 
ATB4FOREVER
 
Join Date: Jun 2005
Location: Marseille / France
Posts: 124
Originally Posted by Pitbull:
Mda, desi cred cä tu reactionezi la altceva: când te referi la relativele lui calitäti de-acu' fix (da' FIX!) 30-40 de ani, îti amintesti de fapt PROSPETIMEA lui de-atunci. Filmele lui de tinerete aveau o vivacitate, un dinamism, o policromie surprinzätoare pentru majoritatea productiilor românesti ale epocii

adevarat, m-am referit la acele cum ai zis tu "relative" realizari, ca prezetu nu-i deloc placut. si stii, e pacat, ca la fel ca in politica de exemplu
sta si ne chinuie pana ce moare pe scaunul de senator, nu-i zice nimeni domnule Serji, lasa si pe altii ca, ti-a trecut timpul, pana vom sti sa trecem peste aceste crezuri ale unora ca daca sunt unde sunt, trebuie sa si ramana acolo, noul val nu va putea, sa zicem, nu va putea reusi :huh:
__________________
"Space, the final frontier..."
Jean-Luc Picard _ STAR TREK THE NEXT GENERATION
ATB4FOREVER is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Dec 2005, 21:25   #65
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Bäi, stii, culmea - SUNT si oameni întregi la minte care i-o zic! Päi n-ai citit mai sus, în topicul ästa, ce mistocäreala lumii a fost la conferinta de presä cu "15"? "Maestre, e ultimul? Speräm!" si alte asemenea. Da' copilu' senil se hlizeste subtiratic-superior Ã* la Miclovan în ideea cä "ästia e prosti!".
Asta e... O sä sazä colo-sa bine-mersi, arzând gazu' (si trägându-si gazele) pe fu.telintä-n Senat (pardon, pe fotel, cä "fu.telnitä" înseamnä canapea), o sä ne pape banii pe medicamente si bilete de transport gratuite si cäcäläu-Märia-Ta salariu si alte privilegii, o sä mai toace parnusa si pe vomele lui de filme, pânä i s-o acri si lui Doamne-Doamne si i-o zice: "Gata, Serjule, hai c-avem treabä." Asta-i piesa... domnu' arhitect...

(Off-topic: BAAA, cenzorii lu' peste! Nu-mi mai bägati steluzde la "fu.telnitä", cä nu-i ce credeti voi, perversilor - asa se zice la tarä-n Ardeal la "canapea". Dac-aveti ochi sä vedeti, tot am reusit s-o scriu - da-i päcat de Dumnezeu, cu punctu' äla aiurea-n mijlocu' vorbii! Stricä tot efectu'.)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Apr 2006, 22:14   #66
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Se apropie un moment MARE... :happy:

Azi, cineva care mä iubeste mi-a däruit un CD cu "15".
Ca sä-i fac proba, l-am dus la computerul lu' fi-miu, cä-i mai bun, iar el s-a plimbat putin cu cursoru'... JUR cä l-a preumblat la întâmplare, JUR cä n-a stat nicäieri mai mult de 15 secunde, JUR cä noi n-am vrut si n-am premeditat, dar...
- Am väzut primele titluri ale genericului (alea cu "Multumiri"), si ne-am cäcat pe noi de râs.
- Am väzut primul cadru (scrânciobu' äla cu bece colorate pe bulivar), si ne-am cäcat pe noi de râs.
- Am väzut-o pe Maia Morgenstern într-un canal, si ne-am cäcat pe noi de râs.
- L-am väzut pe unu' särind de pe pod pe-un tren, si ne-am cäcat pe noi de râs.
- Am väzut niste militioneri bätând într-o usä, si ne-am cäcat pe noi de râs.

Mie mi-e fricä sä väd filmu' ästa... Am mai auzit de lume care-a fäcut atac de coarde de-atâta râs.
Totusi, o sä cumpär trei suluri de kur-papir si o folie de nitroglicerinä, si-o sä-l vedem.

Originally Posted by Pitbull:
JUR cä n-a stat nicäieri mai mult de 15 secunde...
Cred cä m-am prins si de sensul abscons al titlului.

Uite-asa-mi särbätoresc eu 2500 de mesaje pe CineMagia.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2006, 13:16   #67
qwerty
Guru
 
qwerty
 
Join Date: Jan 2006
Location: Baia Mare
Posts: 623
Send a message via ICQ to qwerty Send a message via Yahoo to qwerty
Am vazut si eu 15 nu e mare lucru,nu mi-a placut deloc.
Sunt cateva faze in el dar in rest nimic.Aia de la inceput cu multumiri cred ca e cea mai tare.
Coloana sonora merge e destul de placuta ,figuratia din film e penibila si falsa.Filmul nu spune nici el mare lucru,cand era mai tanar Sergiu facea filme mai bune acuma nu stiu ce l-a apucat.Sunt foarte dezamagit.
__________________
Prefer sa mor linistit in somn ca si bunicul meu, decat sa mor in urlete si teroare ca si pasagerii lui.
qwerty is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2006, 14:59   #68
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
Originally Posted by qwerty:
figuratia din film e penibila si falsa.

Andrei Gorzo in Dilema Veche: "S-a spus cã, oricît de prost e filmul pe care l-a fãcut Nicolaescu, actorii s-au comportat onorabil. Da, cei care au refuzat sã aparã în el."

Ma bucur ca m-am comportat onorabil si k nu am fost penibil&fals. Am avut rol de figuratie in film, dar a dat varicela peste mine urat de tot si nu am putut ajunge la filmari!
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:09.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells